Свържете се с нас

Икономика

Подготовката на небанковия финансов сектор за въвеждане на еврото е на много напреднал етап, каза пред БТА председателят на КФН Васил Големански

Подготовката на небанковия финансов сектор за въвеждане на еврото е на много напреднал етап, каза в първото си интервю като председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Васил Големански пред БТА. 

Той посочи, че според резултатите от анкетата на Комисията сред поднадзорни ѝ лица, значителна част от тях вече са предприели конкретни мерки за адаптация към новата валута. Повечето участници в анкетата посочват, че са разработили вътрешни планове за прехода, актуализирали са информационните си системи и са започнали комуникация с клиенти и партньори относно предстоящите промени, добави Големански.

Той изтъкна, че фокусът на бъдещото развитие на КФН ще бъде насочен към утвърждаването ѝ като авторитетен и прозрачен регулатор. Приоритет ще бъде поддържането на активен и открит диалог с всички заинтересовани страни – както поднадзорните лица, така и широката общественост. Това е ключова стъпка към повишаване на доверието в институцията и в усилията на нейния екип от мотивирани професионалисти и експерти, увери председателят на Комисията.

Като друг основен приоритет в работа си той отбеляза дигиталната трансформация, която ще заеме централно място в дейността на Комисията. Модернизацията на IT инфраструктурата и надграждането на Единната информационна система на КФН ще са сред основните стъпки към повишаване на ефективността и прозрачността. Укрепването на киберсигурността ще бъде неизменна част от тези усилия, с оглед защитата на чувствителна информация и управление на рисковете в дигитална среда, каза Големански.

По думите му небанковият финансов сектор в България остава стабилен и ще бъде ориентиран към растеж, подкрепен от регулаторни подобрения и технологични иновации.

Капиталовият, застрахователният и осигурителния пазар ще продължат да се адаптират успешно към цифровата трансформация, ще се привеждат в съответствие с европейското законодателство и ще отговорят на променящите се потребителски изисквания. Капиталовите пазари в страната ще се развиват, ще увеличават базата си от инвеститори и ще подобряват интеграцията си с финансовата система на Европейския съюз. Продължаващите реформи, цифровизацията и увеличената пазарна ликвидност ще бъдат от ключово значение за допълнителното повишаване на потенциала на сектора, посочи Големански.

Следва пълният текст на интервюто: 

Г-н Големански, кои са Вашите приоритети като председател на Комисията за финансов надзор? 

– Фокусът на бъдещото развитие на Комисията за финансов надзор ще бъде насочен към утвърждаването ѝ като авторитетен и прозрачен регулатор. Приоритет ще бъде поддържането на активен и открит диалог с всички заинтересовани страни – както поднадзорните лица, така и широката общественост. Това е ключова стъпка към повишаване на доверието в институцията и в усилията на нейния екип от мотивирани професионалисти и експерти.

Една от основните цели ще бъде разширяване на сътрудничеството с национални и международни партньори. Подобен подход ще допринесе за по-ефективно справяне с предизвикателствата в областта на застраховането, инвестиционната дейност и допълнителното пенсионно осигуряване.

Акцент ще бъде поставен върху стриктния и ефективен надзор в ключови области като капиталовия пазар, застраховането и пенсионното осигуряване. В същото време ще се търси баланс между регулациите и защитата на потребителите, с акцент върху прилагането на риск-базирани надзорни практики. Те позволяват своевременно идентифициране на потенциални рискове в пазарното поведение и предприемане на навременни действия.

Сред водещите приоритети ще бъде и синхронизацията на националната нормативна рамка с европейските регламенти – включително DORA (Регламент за дигитална оперативна устойчивост) и MiCA (Регламент относно криптоактивите). В този контекст ще бъде важно и плавното интегриране към процесите, свързани с преминаването на България към еврозоната, с цел осигуряване на стабилност и предвидимост.

Дигиталната трансформация също ще заеме централно място в дейността на Комисията. Модернизацията на IT инфраструктурата и надграждането на Единната информационна система на КФН ще са сред основните стъпки към повишаване на ефективността и прозрачността. Укрепването на киберсигурността ще бъде неизменна част от тези усилия, с оглед защитата на чувствителна информация и управление на рисковете в дигитална среда.

Наред с това ще продължат действията, насочени към облекчаване на административната тежест и подкрепа на процеса по присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Повишаването на финансовата грамотност сред населението ще остане траен приоритет – като важна стъпка към по-информирано и устойчиво финансово поведение на гражданите.

Комисията за финансов надзор, като една от отговорните институции, пряко ангажирани в процеса на присъединяване на Република България към еврозоната, публикува на вниманието на всички свои поднадзорни лица анкета с цел определяне напредъка по въвеждане на еврото в небанковия финансов сектор. Какво показват данните от анкетата и как оценявате подготовката на финансовия сектор за приемането на общата европейска валута?

– Данните от проведената от Комисията анкета показват, че подготовката на небанковия финансов сектор за въвеждане на еврото е на много напреднал етап.

Според резултатите, значителна част от поднадзорните лица вече са предприели конкретни мерки за адаптация към новата валута. Повечето участници в анкетата посочват, че са разработили вътрешни планове за прехода, актуализирали са информационните си системи и са започнали комуникация с клиенти и партньори относно предстоящите промени.

Въпреки тези положителни стъпки, някои дружества съобщават за предизвикателства, свързани с регулаторните изисквания, оперативната съвместимост на системите и необходимостта от допълнителни разяснения по конкретни аспекти на прехода. В тази връзка е необходимо продължаване на активния диалог между регулатора  и небанковите финансови институции, за да се гарантира гладък и ефективен преход към еврото.

Като цяло, подготовката на финансовия сектор може да се оцени като солидна, но с оставащи области за подобрение, особено в техническата и регулаторната координация.

Важно е да се отбележи, че беше проведена втора анкета, която даде по-актуална представа за напредъка и показа дали са преодолени предизвикателствата, с които някои дружества са се сблъскали при адаптацията на своите системи. Резултатите потвърдиха, че предприетите мерки са ефективни и че небанковият финансов сектор се движи в правилната посока към успешното преминаване към еврото.

Резултатите от проведената анкета показват, че 80 на сто от участниците вече са публикували на корпоративните си интернет страници информация за клиентите относно предстоящото въвеждане на еврото. Това показва добра комуникация с потребителите и висока степен на ангажираност към процеса. 61 процента са в процес на адаптиране на своите информационни системи, което подчертава, че голяма част от сектора е в активна фаза на техническа подготовка. 33 на сто са приключили напълно този процес, което означава, че за повечето участници адаптацията все още е в ход и може да изисква допълнително време и ресурси. 60 процента вече са извършили проверки и тестове за работоспособността на своите адаптирани системи, което е ключов индикатор за напредъка в техническата подготовка. 89 процента не са срещнали проблеми в процеса на адаптация на ИТ системите си, което е положителен знак за оперативната съвместимост на системите.

Какво е състоянието на небанковия финансов сектор – капиталов, застрахователен и осигурителен към момента?

– Небанковият финансов сектор в България остава стабилен и ще бъде ориентиран към растеж, подкрепен от регулаторни подобрения и технологични иновации. Трите пазара ще продължат да се адаптират успешно към цифровата трансформация, ще се привеждат в съответствие с европейското законодателство и ще отговорят на променящите се потребителски изисквания. Капиталовите пазари в страната ще се развиват, ще увеличават базата си от инвеститори и ще подобряват интеграцията си с финансовата система на Европейския съюз. Продължаващите реформи, цифровизацията и увеличената пазарна ликвидност ще бъдат от ключово значение за допълнителното повишаване на потенциала на сектора.

Българският застрахователен пазар ще продължи да се развива, като ще бъде воден от иновации и ориентирани към клиента решения. Очаквам стабилен растеж както в животозастраховането, така и в общото застраховане. Въпреки това, ще бъде необходимо да се разшири портфейлът и да се стимулира застрахователната дейност по отношение на климатичните промени, природните бедствия и застраховането на сграден фонд, което може да бъде постигнато чрез медийни разяснителни кампании и повишаване на финансовата грамотност на населението. Важно ще бъде развитието на дигитализацията в застрахователната сфера, като ще се създадат възможности за сключване на застраховки чрез дистанционни методи. Чрез въвеждането на нови технологии и подобряване на клиентското изживяване, секторът ще бъде в добра позиция да осигури силна финансова защита и дългосрочна стойност за притежателите на полици.

Комисията ще продължава да осъществява ефективен надзор и ежедневно ще оценява активите на пенсионните фондове. Комисията ще се базира на получената положителна оценка от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) след прегледа на капиталовите пенсионни схеми и препоръката за въвеждането на мултифондов модел. В тази насока, повишаването на осигурителната култура на обществото ще бъде от ключово значение, тъй като осигурените лица ще имат възможност да изберат подфонд с различни инвестиционни профили.

Кои са предизвикателствата пред небанковия финансов сектор?

– Цифровизацията и устойчивото финансиране ще играят ключова роля в постигането на дългосрочна финансова стабилност. Важно е да се намери баланс между технологичния растеж, финансовата стабилност и защитата на потребителите, като се гарантира сигурна и устойчива цифрова екосистема. Въпреки напредъка, ще трябва да се продължи с внедряването на нови технологии и решения за киберсигурност, особено в контекста на регламента за дигитална оперативна устойчивост (DORA), който влезе в сила през януари 2025 г. 

Източник: БТА

Икономика

Българска асоциация на туристическите агенции: Лято 2025

Председателят на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА) Одисей Спасов изрази в интервю за БТА надежда за силен летен сезон.

„Надявам се да е силен летният сезон, въпреки ниския бюджет на Министерството на туризма за реклама. Може би ще трябва да мине време – пое една-две години, за да може по-голям брой туристи да разберат за нашата страна“, посочи Спасов.

Той смята, че след присъединяването на страната към Шенген е очаквано да има повече туристи. Ще има лек ръст, но няма да е това, което може би трябва да е при свободно преминаващи стоки и пътници, изтъкна Спасов и отново напомни за ролята на рекламата в процеса на привличане на туристи и необходимостта от увеличаването на средствата за нея. Освен това, според него, парите за реклама би трябвало да са разпределени по различен начин – част от тях да са за имиджова реклама на България като туристическа дестинация, а друга – за продуктова реклама за конкретните региони и забележителности на страната.

Председателят на БАТА не се ангажира с конкретни данни за ръста на посещенията и приходите от туризма това лято, но изрази съжаление, че всяка година хотелиерите по морето не са активни в привличането на българските туристи, а основно са обърнати към чуждестранните гости.

Проблемите според Спасов са свързани и с концесиите на плажовете, и високите според него цени на плажните принадлежности, както и с паркирането на автомобилите по Българското Черноморие. Ако трябва да изчислим на ден цената на чадър и шезлонг, както и таксата за паркиране за 24 часа, сумата на ден достига до около 60 – 70 лева, посочи Спасов. Той даде пример със 7-дневна почивка на морето у нас в хотел пет звезди с ол инклузив, която на човек достига примерно 1500 лева, докато в Турция, с включен самолетен трансфер, при същите условия за настаняване и изхранване, цената е същата. Според него това е сред причините за отлива на сънародниците ни от българските морски хотели и той изтъкна необходимостта от балансиране на цените. Единствено по време на ковид картината изглеждаше различно, когато хотелиерите обръщаха голямо внимание на българските туроператори и във фокуса им беше българският турист, коментира експертът, като посочи, че почивките на българите в родните курорти са огромен потенциал за хотелиерите у нас.

Летните почивки на българите са средно между пет и десет дни, а уикенд пътуванията до морето са основно на хора, които са от близките на Българското Черноморие дестинации, каза Спасов.

Според него основен двигател на растежа за летния сезон ще са пазарите Румъния и Германия, като за Румъния резултатите са видими още от април и началото на май.

Според Спасов е необходимо да се промени политиката на Министерството на туризма по отношение на участието на представителите на бизнеса на големите туристически изложения. Нашите щандове стават все по-добри, но там е представена основно администрация – общини, министерство, а броят на туроператорите е ограничен, каза председателят на БАТА. Той посочи, че би могла да се приложи практиката на Турция, където държавата покрива на туристическите агенции определени разходи за участия в изложенията, предоставя им рекламни материали на националния туристически продукт, срещу което изисква отчет за пристигналите туристи от съответната страна, като при неизпълнение на условията се преустановява финансирането.  

Кадровият проблем ще продължи да е основен и това лято за бранша, смята Спасов. Държавата не произвежда кадри, а политиката в тази област във всички браншове изцяло е сгрешена, коментира той и допълни, че доскоро е нямало професия „туроператор“, а сега и в гимназиите, и в университетите се учи от всичко в туризма по малко, а стажовете често са формални. За жалост в момента едва 20 процента има връзка между теорията и практиката в туризма, коментира експертът.

БТА представя поредица от прогнози на браншови организации за предстоящия летен сезон в България в периода до 1 юни, когато в деня след откриването на сезона Агенцията организира седмото издание на форума си „БГ Туризъм“ в Поморие.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Въвеждането на депозитна система за опаковки от напитки ще бъде обсъдено на конференция в София

В София днес ще се състои конференция, посветена на въвеждането на депозитна система (DRS) за опаковки от напитки, съобщават от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България и Съюза на пивоварите в България, организатори на събитието. Събитието ще се проведе от 10:30 ч. в хотел „София Балкан Палас“.

На конференцията ще се обсъждат възможностите за адаптиране на международни практики към българските условия, както и анализ на приноса на депозитната система към постигането на целите на Европейския съюз, включително събираемост от 77 на сто на PET бутилки за напитки до 2025 г. и 90 на сто до 2029 г.

В работата на конференцията ще се включи Джема Уеб, изпълнителен директор на RetuRO – оператор на румънската депозитна система. За участие са поканени Манол Генов, министър на околната среда и водите на България и Мирча Фекет, министър на околната среда, водите и горите на Румъния.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Френско-българската търговска и индустриална камара отбеляза своя 20-годишен юбилей

Под надслова “Поглед към бъдещето“ Френско-българската търговска и индустриална камара (ФБТИК) отбеляза тази вечер своя 20-годишен юбилей в столичния хотел “Хилтън“. На събитието присъстваха членове на правителството на България, дипломати,  ръководители на двустранни търговски камари и представители на деловите среди в България. Сред присъстващите бе и Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на ЕК в България. 

“Потенциалът на френските компании е огромен, особено в секторите на енергетиката, инфраструктурата, отбраната и в други стратегически отрасли, които днес са особено важни за България и нейното развитие“, каза Стефан Делайе, председател на Френско-българската търговска и индустриална камара. 

Стефан Делайе посочи, че тази вечер се честват едновременно две годишнини –  наред с юбилея на ФБТИК, се отбелязват и 30 години от учредяването на предшественика на камарата, Деловия клуб Франция – България. 

По този повод от ФБТИК почетоха с почетни грамоти основателите на бизнес клуба в лицето на Цветко Стоименов, първият председател на Деловия клуб Франция – България; Патрик Фавр, заместник-председател на бизнес клуба и  понастоящем почетен председател на ФБТИК и адвокат Георги Чорбов, втори председател на бизнес клуба. Отличени бяха още Стоян Желев, който заедно със Стефан Делайе е бил заместник-председател на ФБТИК; Криста Илиева, активен участник в създаването на Деловия клуб Франция – България, и Кирил Сандов, дългогодишен член и активен създател както на бизнес клуба, така и на ФБТИК.                   

“Френските компании ни предоставят високотехнологични технологии, които ни помагат да осигурим енергийните доставки и ни подкрепят в бъдещите инвестиции – “Фраматом“ (Framatom), “Веолия“ (Veolia), са две от имената на компаниите, с които си взаимодействаме много добре,“ каза Жечо Станков, министър на енергетиката, който беше сред официалните лица на събитието. Той изрази надежда да види “Фраматом“ като участник в бъдещите търгове около новите блокове в АЕЦ “Козлодуй“. 

Николай Павлов, заместник-министър на икономиката и индустрията, също беше сред официалните лица на тазвечерното празненство по повод 20-ия юбилей на ФБТИК. 

“Празненството днес не е само в чест на изминалите две десетилетия на институционално присъствие, а е и отражение на продължаващо сътрудничество между нашите две страни и делови среди,“ каза Николай Павлов. Той обърна внимание, че камарата не просто подкрепя френските дружества в България, но и съдейства на българските предприятия при стъпването има на френския пазар. Николай Павлов посочи също така, че българското правителство работи над подобряването на бизнес климата в страната и нейното задгранично позициониране като подходяща дестинация за производство с висока добавена стойност, за устойчиво развитие и иновации.   

Той приветства нарастващия интерес на френски компании към сектори, в които България разполага с капацитет и амбиции, като енергийната  трансформация; кръговата икономика; мобилността; умните фабрики и цифровата инфраструктура. 

“Тези 20 години доказват, че нашето сътрудничество не е инцидентно, а почива на взаимното уважение и прагматизма,“ посочи още заместник-министър Павлов. 

Стефани Петибон, Първи секретар в посолството на Франция в България също отправи приветствие по повод годишнината от учредяването на ФБТИК. 

“Многолюдното присъствие тази вечер е свидетелство за значението на Френско-българската търговска и индустриална камара,“ каза Стефани Петибон. “Най-голямата способност на камарата и на членовете ѝ е умението да обединяват“, каза тя. Дипломатът изтъкна и способността на ФБТИК да работи отвъд  измеренията на Франция, на ниво Европа. 

По повод 20-годишния юбилей Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), връчи на Стефан Делайе юбилеен медал на БТПП за 125-годишнината на БТПП и грамота.   

“Желая на ФБТИК много успехи! С тях работим като едно семейство и мога да ги класирам сред най-верните партньори на БТПП,“ каза Цветан Симеонов.  

Навръх своята двадесета годишнина от ФБТИК се похвалиха с близо 350 членове, наели повече от 10 000 служители.  

От ФБТИК предвиждат да организират второ честване на юбилея в българското посолство в Париж, което ще посрещне френски компании, които се интересуват от развиване на дейност в България. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди един час

Гол в добавеното време на продълженията осигури на Съндърланд среща с Шефилд Юнайтед в финала на плейофите в Чемпиъншип

Балканипреди един час

Силно земетресение от над шеста степен е регистрирано тази нощ в южната част на Егейско море

Святпреди един час

Шестнайсет души бяха ранени при украински атаки срещу руската Белгородска област, съобщи губернаторът на региона

Здравепреди един час

Безплатни прегледи за хипертония в Пловдив

Българияпреди един час

Общинските съветници в Лозница ще изберат заместник-председател на Общинския съвет

Българияпреди един час

Проектът за бюджет на Община Нови пазар за 2025 г. ще бъде гласуван на заседание на Общинския съвет

Българияпреди един час

Трансформирането на средства от капиталовите разходи в средства за извършване на текущи ремонти през 2025 г. ще обсъди Общинският съвет в Земен

Българияпреди един час

Конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ ще се състои в Търговище

Българияпреди един час

На извънредно заседание Общинският съвет на Плевен ще обсъди бюджета на Общината за тази година

Българияпреди един час

Проектът на бюджета на Община Созопол за 2025 г. ще бъде разгледан на редовно заседание на Общинския съвет

Българияпреди един час

Самоков отбелязва 147 години от освобождението си от османско иго

Българияпреди един час

Общинският съвет ще разгледа бюджета на община Макреш

Българияпреди 16 часа

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Икономикапреди 4 дни

Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Българияпреди 5 дни

Парламентът избра Тошко Тодоров за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори

Политикапреди 5 дни

Президентът се държи като Министерство на отбраната в сянка, според Атанас Запрянов

Бизнеспреди 5 дни

Бизнес глобус: Nvidia ще пусна новия H20 чип с ограничени функции за Китай; Pinterest отчете ръст на приходите и потребителите заради AI

Обществопреди 5 дни

Задава се Карнавал Габрово 2025 – тридневна творческа програма с участието на Орлин Павлов и Стефан Вълдобрев

Обществопреди 5 дни

Министърът на правосъдието ще води делегацията ни в Атон

Икономикапреди 5 дни

Проблемите на електроенергийното развитие на община Варна ще бъдат обсъдени на работна среща с участието на КЕВР и депутати

Святпреди 5 дни

ФНА: Филипините отчитат сериозен спад на бедността в страната

Икономикапреди 5 дни

Земеделските стопани могат да подават заявления за оценка на щети от градушки до 10 работни дни от събитието, над 4000 ракети са изстреляни до момента

Българияпреди 5 дни

Отпускане на еднократна финансова помощ на ученици от училища в Община Симитли приеха общинските съветници

Икономикапреди 5 дни

Тръмп обяви, че се надява на среща с Урсула фон дер Лайен за търговско споразумение между САЩ и ЕС

Новини