Икономика
Знакови археологически и културни обекти ще бъдат обновени по трансграничната програма с Турция

Знакови археологически и културни обекти в пограничните региони на България и Турция ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021-2027 г., съобщиха от Министерството.
С над 15,6 млн. евро ще бъдат финансирани шестнайсет проекта по Интегрираната териториална стратегия на програмата, насочена към устойчив и приобщаващ икономически растеж, чрез подобряване на конкурентоспособността, дигиталната и зелена трансформация. Проектите са в обхвата на Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“ и ще осигурят значителни инвестиции в туризма, инфраструктурата и икономическите дейности в 13 български общини – Бургас, Камено, Карнобат, Малко Търново, Поморие, Средец, Димитровград, Харманли, Свиленград, Тополовград, Ямбол, Тунджа и Стралджа. Целта е да се увеличи туристическият потенциал чрез нови туристически продукти и услуги и подобряване на бизнес средата.
Сред одобрените проекти е „Нови възможности за устойчив туризъм“ на стойност 1,2 млн. евро, разработен от общините Ямбол и Одрин. Той предвижда реновиране на знакови обекти. Сред тях е възстановяване на стара часовникова кула в гр. Ямбол, която е съществувала до преди повече от 100 години. Спомената в един от пътеписите на английския офицер граф Джордж Кепъл от 1829 г., който тогава пътувал през Балканите. Проектът предвижда още цялостно реновиране на интериора на Брънековата къща и създаване на музейна експозиция. Сградата, която носи влиянието на тревненската архитектурна школа и сецесиона, е построена през 1908 г. и е обявена за паметник на културата. Била е собственост на семейството на родения в Трявна Петър Брънеков – адвокат и теоретик на кооперативното движение, който загинал в Първата световна война през 1916 г.
Общината ще създаде и нова атракция – „Конски трамвай“. Идеята е туристите да могат да се докоснат до историята на единствената в България дековилна железница, която е била теглена от коне и е функционирала в града през 20-те години на ХХ-ти век, за да транспортира муниции и храни за фронта. Общината ще организира тематични изложби и исторически възстановки на значими периоди от историята на Ямбол и Одрин, които да допринесат за популяризиране на местния туризъм. Общата стойност на проекта е 1 222 743 евро, като проектните партньори от Община Одрин осигуряват съфинансиране от 245 499 евро.
С финансиране от програмата ще се реставрира и „Изворът на Белоногата/ Герганина чешма“ в Харманли в рамките на проекта „Марица – Пътешествие през времето“ с бюджет от 975 372 евро. Паметникът от национално значение е свързан с произведението на Петко Славейков, прославящо силата на духа на българската жена и красотата на българското село. Проектът, който обединява четири партньора, включва също обновяване и съживяване на друг паметник на културата – сградата в музеен комплекс „Странджа“, част от Исторически музей „Проф. Александър Фол“ в Малко Търново, както и инициативи за създаването на целогодишен туристически продукт, който ще съхрани и популяризира общото историческо наследство на България и Турция.
С близо 1 млн. евро Националната художествена академия – филиал Бургас и Дирекция „Култура и Туризъм“ – Одрин ще реализират проекта „Туризъм чрез култура – нашето общо бъдеще“. Инициативата предвижда възстановяване и съхраняване на културните постижения на художници, творци и скулптори, чрез популяризиране на специфичния духовен климат на трансграничният регион. Проектът предвижда основно обновяване на сградата на Графична база Бургас за създаване на културно-образователен център с музей, както и разработване на иновативен пътуващ туристически център от другата страна на границата – хибридно превозно средство за интерактивно и VR представяне (чрез виртуална реалност) на културното наследство на региона.
Одобрени са и средства за археологически проучвания и внедряване на мерки за дигитализация на разкритите ценности. По проект „Изследване на миналото – Експериментална археология като катализатор за туризъм и растеж“ се предвижда развитието на археологически кампус. Той ще се реализира в три ключови исторически обекта – Археологически комплекс „Акве Калиде“ в Бургас, крепостта „Русокастро“ в община Камено и Експозиционен център „Ашаъпънар“ в Къркларели, Турция. С над 944 хил. евро се предвиждат нови проучвания и интегрирани мерки за развитие на туризма чрез създаване на съвместно дигитално приложение за връзка с местни туроператори и популяризиране на новата експериментална археологическа дестинация с цел подобряване на трансграничния туристически маркетинг и брандингова стратегия.
Ще бъде предоставена подкрепа също за проекти, насочени към развитие на екотуризма и модернизация на туристическата инфраструктура чрез изграждане на нови туристически маршрути и велоалеи, подобряване достъпа до природни и културни забележителности и изграждане на зони за отдих, обновяване на исторически и културни забележителности чрез създаване на нови експозиционни и обществени пространства в пограничния региона. Ще се финансират и мерки за дигитализация на туристическите услуги чрез иновативни платформи и мобилни приложения, улесняващи достъпа на туристите до информация и услуги. Обучителни програми за местни предприемачи, насочени към укрепване на конкурентоспособността и разширяване на пазарните възможности
Проектите включват широки партньорства между публични институции, неправителствени организации и бизнес структури от двете страни на границата, подкрепят иновациите и устойчивото използване на природните и културни ресурси, целят създаването на нови работни места и подобряване на икономическите и социални перспективи за местните общности.
Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България – Турция 2021-2027 обхваща 3 области от българска страна – Бургас, Ямбол и Хасково и 2 провинции от турска страна – Одрин и Къркларели, сочи справка в интернет страницата на Министерството. Общият й бюджет е 34 415 251 евро. Бенефициенти могат да бъдат микро, малки и средни предприятия, включително организираните като кооперации и социални предприятия, местни/регионални органи и регионални структури на централни публични органи, неправителствени организации, академични, научни, социални и обучителни институции.
Източник: БТА
Икономика
Министрите на енергетиката и на образованието ще проведат днес среща в Козлодуй с ръководството на ядрената централа

Министрите на енергетиката Жечо Станков и на образованието Красимир Вълчев ще проведат среща с ръководството на АЕЦ „Козлодуй“ и на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ в 14:30 часа днес в крайдунавския град, съобщи Министерството на енергетиката.
Между 15:30 и 16:00 часа двамата министри ще бъдат на посещение в Професионалната гимназия по ядрена енергетика „Игор В. Курчатов“ в Козлодуй. В обиколката на учебното заведение ще се включат и представители на „Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън“ (Hyundai Engineering and Construction) и „Уестингхаус“ (Westinghouse). Консорциум между двете компании ще реализира проекта за 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, припомня енергийното ведомство.
На 24 март премиерът Росен Желязков се срещна в Министерския съвет с делегация от „Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън“, ръководена от главния изпълнителен директор на компанията Хану Ли. Изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ е ключова стъпка в посока гарантиране на енергийната сигурност на България. Проектът има стратегическо значение както за страната ни, така и за региона на Югоизточна Европа, заяви Росен Желязков на срещата, в която участваха също министърът на енергетиката Жечо Станков и изпълнителният директор на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов.
В края на 2024 година започна изпълнението на договора за инженеринг между „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ и консорциума, състоящ се от българските клонове на „Уестингхаус Енерджи Системс“ и „Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън“, съобщи тогава министерството на енергетиката. Изпълнението на договора ще подпомогне регулаторните стъпки по реализиране на проекта, както и изчисляването на бъдещите инвестиционни и оперативни разходи.
/ЕС, ЦМ/
Източник: БТА
Икономика
Азиатските борси отвориха със сериозен ръст след вчерашния срив

Азиатските фондови пазари отвориха днес със сериозен ръст след вчерашния срив, предизвикан от митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса.
Индексът Никкей 225 в Токио се повиши с повече от 6%, преминавайки психологическия праг от 33 000 пункта, предаде Киодо.
Вчера той загуби цели 8% от стойността си – третият най-голям спад за него в историята.
Индексът Хан Сън (Hang Seng) в Хонконг откри търговията с ръст от 1,66%, съобщи Синхуа.
Вчера той се срина с цели 13%.
Водещият индекс в Шанхай (Shanghai Composite) започна деня със спад, но минимален – само 0,07%. За сравнение той загуби вчера над 7% от стойността си.
/НС/
Източник: БТА
Икономика
ЕС ще трябва да купува енергия от САЩ, за да компенсира търговския им дефицит, заяви Тръмп

Европейският съюз ще трябва да купува енергия от Съединените щати, за да компенсира излишъка, който има в търговията си с тях, заяви американският президент Доналд Тръмп, цитиран от Франс прес.
Тръмп каза пред репортери в Белия дом, че това ще е ключов фокус на неговата администрация в усилията ѝ да елиминира търговския дефицит на САЩ с ЕС.
„Европейският съюз беше много лош с нас“, увери президентът на Съединените щати. Той обвини европейските страни, че не купуват достатъчно американски стоки.
„Те ще трябва да купуват енергията си от нас, защото се нуждаят от нея, и ще им се наложи да я купуват от нас“, каза президентът на САЩ за страните от ЕС. Той добави, че така Вашингтон „може да направи 350 милиарда долара за една седмица“.
В сряда Тръмп обяви нови мита върху целия внос в Съединените щати – мярка, която засегна традиционните партньори от Европейския съюз. Вчера Брюксел предложи ответни мита в размер на 25% върху редица американски стоки.
/НС/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 6 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 5 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 3 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 3 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Обществопреди 1 седмица
Янка Такева си призна, че синдикатът й дава апартаменти под наем
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин