Свържете се с нас

Икономика

Значителен спад в цените на повечето зеленчуци на борсите в страната през седмицата показват данните на ДКСБТ

Значителен спад в цените на повечето зеленчуци на борсите в страната показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). 

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 1,16 процента до 2,377 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,405 пункта. Базовото равнище на ИТЦ – 1,000 пункта, е от 2005 година.

При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, най-много поевтиняват краставиците – с 11,6 на сто до 2,45 лева за килограм. Значителен спад има също в цените на зеления пипер – с 9,1 на сто до 4,88 лева за килограм, и репите – с 9 на сто до 0,93 лева за брой. Картофите поскъпват с 1,1 на сто до 1,40 лева за килограм, докато пресните картофи отстъпват значително – с 9,2 на сто до 3,83 лева за килограм. По-евтини са също зелената салата, която е с 4 на сто надолу и се търгува по 1,01 лева за брой, и доматите – с 3,1 на сто до 2,86 лева за килограм.

Цената на зелето е по-висока с 4,1 на сто до 1,91 лева за килограм. Възходяща е тенденцията и при морковите – с 2,2 на сто до 1,30 лева за килограм, както и зрелия лук кромид – с 1,8 на сто до 1,40 лева за килограм.

При плодовете спад в цената се наблюдава единствено при бананите – с 2,1 на сто до 2,84 лева за килограм. Най-голямо увеличение има при портокалите – с 8,6 на сто до 2,46 лева за килограм. По-скъпи са също ябълките – с 5,8 на сто до 1,97 лева за килограм, и лимоните – с 5,3 на сто до 2,87 лева за килограм. 

Цените на кравето сирене и на кашкавала тип „Витоша“ се вдигат минимално, съответно с 0,2 на сто до 11,37 лева за килограм и с 0,3 на сто до 18,56 лева за килограм. Поскъпването при киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) също е незначително – с 0,4 на сто до 1,39 лева за кофичка от 400 гр. От своя страна, прясното мляко (3 процента масленост) отстъпва с 1,8 на сто до 2,37 лева за литър. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) е нагоре с 2,3 на сто и то се предлага по 3,20 лева за брой.

Пилешкото месо е по-евтино с 0,6 на сто до 6,71 лева за килограм, а яйцата (размер М) – с 2,9 на сто до 0,34 лева за брой на едро.

Цената на ориза е надолу с 3,5 на сто и става 3,26 лева за килограм, а тази на зрелия фасул – с 0,2 на сто до 4,33 лева за килограм. Лещата тази седмица поскъпва с 1,4 на сто и се търгува по 4,48 лева за килограм, а брашното тип 500 – с 3,7 на сто до 1,48 лева за килограм. Отстъпват цените на олиото – с 0,9 на сто до 3,19 лева за литър, и захарта – с 2,4 на сто до 1,85 лева за килограм.

Източник: БТА

Икономика

САЩ съобщават, че са сключили споразумение с Китай, а подробностите ще бъдат представени утре

САЩ са постигнали „сделка“ с Китай по време на преговорите по търговските спорове в Швейцария, заяви представителят на Вашингтон за търговията Джеймисън Гриър, като обеща, че подробностите ще бъдат обявени утре, предаде ДПА.

Китайският вицепремиер Хъ Лифън заяви от своя страна, че преговорите в Женева са били откровени, задълбочени и конструктивни, отбелязва Ройтерс.

Гриър припомни, че миналия месец президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви „национално извънредно положение“ заради огромния търговски дефицит с Китай, който възлиза на 1,2 трилиона долара. 

„Убедени сме, че сделката, която сключихме с нашите китайски партньори, ще ни помогне да работим за разрешаването на тази национална извънредна ситуация“, добави представителят.

По-рано министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт, който също беше в Женева, заяви, че е постигнат „значителен напредък“.

/АГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Вицепремиерът Томислав Дончев смята, че предложението за референдум за еврото допълнително разделя българското общество

Като поредна „инвестиция“ в разделението на българското общество определи референдума за еврото, предложен от президента Румен Радев, вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в предаването на бТВ „Защо, господин министър?“.

„От политическа и обществена гледна точка е много тъжно, че след четири години непрекъснати инвестиции в разделение на обществото по всякакви възможни линии, сега искаме да го обединим с референдум. Считам, че това ще бъде още една инвестиция в разделянето на и без това разделеното българско общество“, смята Дончев за предложението за референдум за еврото, което президентът Радев обяви по-рано през седмицата, че ще внесе в Народното събрание.

Дончев подчерта, че всички авторитетни юристи до момента са се произнесли категорично, че подобно искане противоречи на Конституцията. Според него подобно искане има и други измерения – обществени, политически. Vox populi („Глас на народа“ – бел. реп.) не е универсално правило, коментира вицепремиерът. Той попита какво би станало, ако се свика например референдум с два ключови въпроса – „Искате ли данъците да се намалят два пъти? Искате ли минималната работна заплата да стане 10 000 лева?“. 

Вицепремиерът прие критиката, че разяснителната кампания за еврото е закъсняла, но все пак отбеляза, че правителството е на малко повече от три месеца, а преди това са управлявали основно служебни правителства, назначени от президента.

Томислав Дончев припомни, че България от четвърт век има валутен борд и българският лев е „вързан“ за еврото.

Той изрази несъгласие с твърдението, че темата за влизането на страната ни в еврозоната не е коментирана достатъчно, защото по думите му темата за конвергентния доклад месец и половина е била водеща политическа новина, което е пряко свързано с въвеждането на еврото. Сега, малко преди да излезе докладът (очаква се конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка да бъдат публикувани на 4 юни – бел. реп.), който се очаква да бъде положителен, се подема тази инициатива (за референдума), коментира Дончев.

Според него когато институционален фактор като президента предложи подобно нещо, това само засилва притесненията на хората. Освен това от всички европейски институции – Европейската комисия, Европейската централна банка, се чудят какво се случва в България, дали искаме да сме част от еврозоната или не, добави вицепремиерът.

„Замисълът на президентската институция е да бъде над дребните политически крамоли, вид балансьор, вид говорител на преобладаващия обществен интерес. Вместо това, особено последните няколко дни, виждаме президента директно на политическия терен, молейки се активно да бъде лидер на опозицията“, посочи още Дончев. Според него темата за импийчмънт на президента в момента само би нажежила допълнително не само политическото, а институционалното напрежение.

Дончев изрази мнение, че колкото и трудно да е съставено това правителство, то няма алтернатива. В отговор на питане дали, ако „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ подкрепят референдума, това би означавало край на кабинета „Желязков“, вицепремиерът коментира, че по-скоро едва ли би било инвестиция в стабилността на правителството.

Относно очакваните нови вотове на недоверие към кабинета „Желязков“ Дончев заяви, че това е нова форма на политическа култура. „Мисля, че това не се е случвало преди и ще достигнем небивала честота на вотове на недоверие“, каза той и допълни, че така има опасност да се обезсмисли този силен политически инструмент. Все пак вицепремиерът смята, че ако правителството се фокусира върху оцеляването си, то няма да свърши нищо. „Единственият шанс на правителството да съществува е да работи и да предоставя резултати, а това изисква смелост“, коментира Дончев.

Според него „животът“ на настоящото правителство зависи от резултатите – ако първите му добри крачки се трансформират в резултати преди края на годината, това би могло да му даде политически смисъл да съществува по-дълго.

Що се отнася до Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), Томислав Дончев отбеляза, че фокусът единствено върху второто плащане е малко неуместен, тъй като плащанията са общо девет.

Той припомни, че през последните три месеца са направили две неща. На първо място – критичен преглед на всички проекти, част от НПВУ, идентифицирайки тези, които физически не могат да се случат до август 2026 г. Отпадналите проекти са около 24-25, на стойност 1,1 млрд. лева. Вицепремиерът подчерта, че това не означава, че България губи пари, защото Планът е наддоговорен.

Той обясни, че другият процес е свързан с реформите – ако Народното събрание приеме във вида, в който са договорени, всички закони за върховенство на закона и борба с корупцията, България няма да загуби никакви пари от второ плащане. По думите на Дончев всички политически анонси, които чува в НС, го карат да бъде оптимист. Според него голямото предизвикателство е за 2026 г. „да обработим шест плащания за период от осем месец“.

По темата за изучаването на религия в училище вицепремиерът е на мнение, че нужда от дискусия по темата има и не е необходимо тя да тече в „истеричен ракурс“.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Приключи и вторият ден от търговските преговори между Пекин и Вашингтон, Бесънт заяви, че има „значителен напредък“

Представителите на САЩ заяви днес, че в преговорите за разрешаване на търговските противоречия с Китай е бил постигнат „значителен напредък“ и „може би различията не са толкова големи“, предаде Асошиейтед прес.

„Щастлив съм да съобщя, че постигнахме значителен напредък между Съединените щати и Китай в много важните търговски преговори“, каза министърът на финансите Скот Бесънт, който ръководеше американската делегация по време на преговорите в Женева.

Той потвърди позитивното настроение на президента на САЩ Доналд Тръмп, който обяви в социалните медии „ОГРОМЕН ПРОГРЕС“ в посока на това, което той според него може да бъде „пълно рестартиране“ на митата, които поставиха световната икономика на ръба. 

Китайската делегация не даде незабавна оценка на случилото се, но Пекин се изказа по-умерено за цялостната насока на преговорите. В редакционна статия в държавната си информационна агенция Китай заяви, че „категорично ще отхвърли всяко предложение, което прави компромис с основните принципи или подкопава по-широката кауза за глобално равенство“, отбелязва АП.

/АГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 54 минути

Зеленски покани Путин да се срещне лично с него в Истанбул, за да преговарят за спиране на огъня между Украйна и Русия

Святпреди един час

Бившата управляваща партия на Бангладеш разкритикува решението на правителството да забрани дейността ѝ

Святпреди един час

Тръмп се завръща в един променен Персийски залив, пише в.“Нешънъл”

Святпреди 2 часа

Щрихи от визитата на бразилския президент в Москва за 80-годишнината от края на Втората световна война

Спортпреди 2 часа

Ерик Дайър обяви, че напуска Байерн (Мюнхен) и ще премине във френския Монако

Святпреди 2 часа

ПТИ: Министърът на отбраната на Индия откри завод за производство на ракети „БрахМос“

Балканипреди 2 часа

Управляващата партия в Албания нарече „произволно и грешно“ решението на ЦИК за публикуване на резултатите от машинния вот утре

Спортпреди 2 часа

Тодор Стойчев и Емма Нейкова станаха шампиони на сабя за Европейската купа по фехтовка до 23 години в София

Святпреди 2 часа

„Хамас“ заяви, че ще освободи последния жив американски заложник в Газа като част от усилията за прекратяване на огъня

Спортпреди 2 часа

Борислава Иванова спечели три златни медала на Държавното първенство по спортна аеробика в Пловдив

Спортпреди 2 часа

Бианка Андреесску отстрани Елена Рибакина на турнира по тенис в Рим в мач между две шампионки от „Големия шлем“

Спортпреди 3 часа

България завърши на трето място в отборното класиране на турнир по борба за кадети в Румъния

Балканипреди 3 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Балканипреди 3 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди 3 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Балканипреди 3 дни

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Бизнеспреди 5 дни

Нова война | Индия нанесе удари по Пакистан

Балканипреди 3 дни

Конституционният съд на Румъния да може да анулира избори само въз основа на добре обоснована жалба, предвижда законопроект

Святпреди 5 дни

Руската ПВО е прехванала седем украински дрона, насочени към Москва, съобщи кметът на руската столица

Икономикапреди 4 дни

Европейският парламент е твърдо против предложението за единен селскостопански фонд и призовава за увеличен бюджет на ОСП

Политикапреди 4 дни

Позиция на МВнР по повод твърденията на Путин, че България е виновна за войната

Святпреди 4 дни

Северна Корея изстреля неидентифицирана балистична ракета

Българияпреди 4 дни

Временно се променя организацията на движение по магистрала „Тракия“ заради ремонти

Бизнеспреди 4 дни

Сближаването между Тръмп и Путин променя политическата сцена в Централна и Източна Европа

Новини