Свържете се с нас

Икономика

Златото продължава да поставя ценови рекорди

Златото започна седмицата, както завърши миналата – с нов ценови връх, пише Блумбърг. Това се случва дни преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да обяви решения, свързани с вида на новите митата, които да наложи на търговските си партньори, създавайки предпоставка за търговска война.

Ценният метал поскъпна днес с 0,9 на сто до над 3115 долара за тройунция, колкото бе и предишният исторически рекорд, постигнат в петък. Тогава златото увеличи стойността си за четвърта поредна седмица.

Миналата седмица президентът на САЩ обяви, че налага 25-процентови мита върху вноса на автомобили. Пазарите се подготвят и за по-широкообхватни мита на Белия дом, които се очаква да бъдат въведени в сряда.

Златото прибави около 1 на сто към стойността си под влияние на изкупуването от централните банки и търсенето на убежище на фона на нарастващата геополитическа несигурност.

Няколко големи банки повишиха своите прогнози за цената на благородния метал, като този месец „Голдман Сакс“ (Goldman Sachs Group Inc.) увеличи прогнозата си до 3300 долара за унция до края на годината. 

Цените на златото на спотовия пазар днес в Сингапур бяха на ниво от 3111,44 долара за унция в Сингапур. 

/ЦМ/

Източник: БТА

Икономика

Традиционните великденски продукти и лакомства в Германия са значително по-скъпи през 2025 г.

Празнуването на великденските празници в Германия тази година е съпроводено с по-високи разходи за традиционни празнични стоки като боядисани яйца и шоколадови изделия, съобщи Федералната статистическа служба на страната „Дестатис“ (Destatis), цитирана от ДПА.

Според данните потребителските цени на много от типичните за празника храни са се увеличили значително, като това е поредна година с рязко поскъпване.

Едно от малкото изключения е цената на яйцата, които през март 2025 г. са били с „едва“ 2,5 процента по-скъпи спрямо същия месец на предходната година. В дългосрочен план обаче, между 2020 и 2024 г., техните цени са се повишили с 38,5 процента.

Шоколадовите изделия бележат значително по-сериозно увеличение – с 39,9 процента за същия период. Това е над средното поскъпване на всички хранителни продукти (33,2 процента) и значително над общото увеличение на потребителските цени (19,3 процента), включващо разходите за енергия, наеми и други стоки и услуги от първа необходимост.

Само през първите месеци на 2025 г. шоколадът е бил с 16,7 процента по-скъп спрямо същия период на предходната година.

Инфлацията се отразява и върху домашно приготвените великденски десерти. Почти всички основни съставки за традиционния великденски сладкиш са поскъпнали. Маслото например е било с 23,3 процента по-скъпо през март в сравнение със същия месец на 2024 г.

Изключение от тази тенденция е захарта, чиято цена е намаляла с 26,1 процента на годишна база, показват още данните на статистическата служба.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Испанските монети от по 1 евро завземат портфейлите на германците

Свободното обращение на банкноти и монети в еврозоната означава, че жителите на една страна от валутния съюз често разполагат из джобовете и портмонетата си с парични знаци не само от родната си страна, но и с такива, които може да са пристигнали от всички кътчета на Европа.

Германската централна банка „Бундесбанк“ (Bundesbank) всяка година анализира страната на произход на 80 000 монети на стойност 2 и 1 евро, както и на монети от по 50 и 20 евроцента, депозирани в клоновете ѝ, и стига до някои интересни изводи, пише германското издание „Виртшафтсвохе“.

Когато през 2002 г. еврото за първи път става официално разплащателно средство в Германия, делът на „родните“ банкноти и монети е 100 процента. Оттогава той е намалял, но остава сравнително стабилен – около 30 процента, а чуждестранните съответно са 70 процента.

Според оценката за 2024 г. малко под 38 процента от монетите по 2 евро, използвани в Германия, са дошли от чужбина, в сравнение с 46 процента от монетите по 50 евроцента и 34 процента от монетите от 20 евроцента.

При монетите от 1 евро обаче ситуацията е по-различна.

Повече от половината от тях (почти 54 процента) са дошли от чужбина, като най-разпространената чуждестранна монета от 1 евро е испанската – с дял от 17 процента в германските портфейли. Това е много по-силно присъствие, отколкото на монетите от останалите държави в еврозоната. Не може да се определи дали това се дължи на особено голям брой, емитиран от Испания – при запитване Европейската централна банка не можа да предостави данни за националните дялове при емитирането на отделните монети. Изглежда обаче, че това не е еднократно явление – и в предишни анализи на „Бундесбанк“ за разпределението на монетите по страни на произход в Германия се открояваше силният дял на испанските монети по 1 евро.

В доклад от декември 2019 г. „Бундесбанк“ обясни факта, че делът на германските монети в портфейлите на гражданите не е спаднал по-рязко въпреки свободното движение на хора и капитали, с особеностите на използването на монетите при посещение в чужбина. Пътуващите обикновено вземат толкова монети в чужбина, колкото донасят обратно. Ситуацията е различна при банкнотите: пътуващите вземат повече при заминаване, за да могат да покриват разходите си в брой и по-малко при връщане у дома.

Според най-новия анализ на „Бундесбанк“ чуждестранните монети в местните портфейли идват най-често от популярни туристически дестинации като Франция, Италия и Испания, но и от съседни страни като Австрия, Белгия и Нидерландия. Само на тези шест държави се падат средно 85 процента от чуждестранните евромонети, използвани в Германия.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Дълбока криза разтърсва британската козметична компания „Боди шоп“

След като обяви фалит във Великобритания, Германия, Белгия, САЩ и Канада, веригата магазини за продукти за грижа за тялото „Боди шоп“ (Body Shop) продължава да е в дълбока криза и рискува да бъде затворена и в други страни.

Основана през 1976 г. от Анита Родик, „Боди шоп“ превръща етичната и устойчива козметика в свой основен коз, като успя да спечели милиони клиенти по цял свят.

Веригата обаче е изправена пред редица финансови затруднения, които отчасти се дължат на намаляващия поток клиенти в търговските центрове, силната онлайн конкуренция и трудностите в управлението, пише италианското издание „Мъни“.

Ситуацията се влоши допълнително и от вътрешни проблеми като смяната на собствеността и финансовите затруднения за новите инвеститори. През 2024 г. веригата обяви фалит в няколко страни, което доведе до затварянето на множество магазини и изложи на риск хиляди работни места. „Боди шоп“ е изправена пред несигурно бъдеще, а позицията й в редица страни продължава да е изложена на риск

Глобалната криза в „Боди шоп“: причините за провала

Марката, която някога беше нарицателно за устойчива и иновативна козметика, сега е изправена пред безпрецедентна криза. Началото на упадъка на „Боди шоп“ може да се проследи до няколко фактора, включително нарастващата конкуренция от страна на марки, предлагащи подобни продукти, но със силно онлайн присъствие. Потребителите са все по-привлечени от удобството на дигиталното пазаруване, което намалява трафика във физическите магазини – проблем, който засегна особено силно веригите, разчитащи основно на продажбите в търговските центрове.

Но не само онлайн конкуренцията е предизвикателство за веригата на Анита Родик. През последните години веригата трябваше да се справи с редица вътрешни проблеми, включително смяна на собствеността, неефективно управление и неприспособимост към промените на световния пазар. След като беше придобита от гиганта „Л‘Ореал“ (L’Oréal), „Боди шоп“ загуби идентичността си на независима марка и прокламираните ценности за устойчивост на продуктите. Последвалото преминаване към „Натура енд Ко“( Natura & Co.) и придобиването през 2023 г. от германската „Аурелиус“ (Aurelius) не доведоха до желания ефект, като компанията продължи да реализира загуби на няколко пазара.

Освен това кризата бе белязана от поредица от фалити в страни, в които „Боди шоп“ винаги е била силна в исторически план. В Обединеното кралство фалитите доведоха до затварянето на 200 магазина и загубата на повече от 2000 работни места. Същото се случи и в Германия, Белгия, САЩ, Канада и съвсем неотдавна – в Нова Зеландия, където всички магазини бяха затворени, а служителите – съкратени. В Нидерландия местното дъщерно дружество изпадна в несъстоятелност, магазините бяха затворени, а уебсайтът – спрян. 

В Италия, където марката има солидна история, са налице същите проблеми. Основните причини са сходни с тези, които доведоха до фалит на други пазари: конкуренция от страна на онлайн магазините, неспособност за достатъчно бързи иновации и спад на продажбите в търговските центрове, където традиционно са концентрирани магазините на марката. Страната, която допреди няколко години изглеждаше като един от най-обещаващите пазари за „Боди шоп“, преживява стагнация на пазара. Магазините, които все още са отворени, не могат да се конкурират с гигантите в електронната търговия, нито с местните вериги, предлагащи подобни продукти на по-конкурентни цени. В този контекст ситуацията за „Боди шоп“ в Италия остава много несигурна и фалитът не изглежда да е далеч.

Затварянето на магазините е съпроводено с постепенно отслабване на дистрибуторската мрежа. В някои страни като Нова Зеландия, преустановяването на онлайн продажбите и затварянето на физическите магазини доведоха до окончателния край на присъствието на марката с цел намаляване на загубите и управление на натрупаните през годините дългове.

Британската марка присъства и на българския пазар от 2018 г.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди един час

Наставникът на Манчестър Сити Пеп Гуардиола: „Сега квалификациите за Шампионската лига са в нашите ръце“

Святпреди един час

Най-малко шестима загинали, двама изчезнали, след като мощни вълни връхлетяха бреговете на Австралия

Спортпреди един час

Габриела Петрова и Пламена Миткова са на подготвителен лагер на гръцкия остров Крит

Спортпреди един час

Мениджърът на Барселона Ханзи Флик след успеха над Селта Виго: „Отборът не се предаде, дадохме всичко от себе си за 90 минути и взехме трите точки“

Спортпреди 2 часа

Наставникът на Наполи Антонио Конте: „Борим се за нещо неочаквано, трябва да продължим да вярваме“

Святпреди 2 часа

Крайнодесен израелски министър призова към пълно окупиране на ивицата Газа

Българияпреди 2 часа

Добри са условията за туризъм в планините днес

Българияпреди 2 часа

За втора поредна година Радомир се присъединява към националната кампания „Община без отпадъци“

Спортпреди 2 часа

Треньорът на Атлетико Мадрид Диего Симеоне заяви, че е недоволен от играта на своите фубтолисти след поражението от Лас Палмас

Святпреди 2 часа

Китайският посланик във Вашингтон призова да се сложи край на търговската война, но предупреди, че Пекин е готов за борба

Българияпреди 2 часа

Нека всеки от нас да се стреми да помага на нуждаещите се и да прощава на тези, които са съгрешили, както ни учи християнската религия, заявява Наталия Киселова

Спортпреди 2 часа

Олимпик Марсилия постигна убедителен успех над тима на Монпелие, който изпада във втора дивизия на френското първенство от следващия сезон

Балканипреди 4 дни

КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Икономикапреди 5 дни

Свиневъдният бранш отчете положителен темп на развитие по време на международен форум по актуални теми в сектора

Святпреди 5 дни

МТИ: Сътрудничеството в Централна Европа може да бъде гаранция за промяна в Европейския съюз, заяви унгарският министър на европейските въпроси

Балканипреди 4 дни

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Обществопреди 5 дни

Варна беше домакин на първото издание на бизнес форума „Среща под звездите“, организиран от ИКТ Клъстер – Варна

Спортпреди 5 дни

Българският отбор на шпага за девойки завърши на 24-о място на Световното първенство по фехтовка в Китай

Обществопреди 5 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Обществопреди 5 дни

Столична община започва възстановяване на езерата в Южния парк

Обществопреди 5 дни

Кметът на Кремиковци против ромите от съборените постройки да се местят в Ботунец

Балканипреди 5 дни

Съветът на ЕС потвърди необходимостта от нормализиране на отношенията между Белград и Прищина

Бизнеспреди 5 дни

Харвард не се поддаде на натиска на Тръмп, той им спря 2.2 млрд. долара финансиране

Икономикапреди 5 дни

Жилищата в София са поскъпнали с 200 процента за 10 години, сочи проучване

Новини