Политика
Желязков към Коща: България ще продължи да бъде конструктивен и надежден партньор на ЕС

В лицето на нашето правителство имате един истински партньор за просперитета на Съюза, така премиерът Росен Желязков се обърна към председателя на Европейския съвет Антониу Коща, след като двамата проведоха среща в Министерски съвет.
„България много цени вашата ангажираност, вашата посветеност на делата на Съюза. Виждаме вашата амбиция и трудолюбие. За мен е чест да работим заедно“, каза още Желязков.
Той отбеляза, че това посещение съвпада с 20-годишнината от подписването на договора за присъединяването на страната ни към ЕС и се търсят символи в тази дата.
„Важна крачка и постижение е това подписване. Две десетилетия България знае къде принадлежи и към какво стреми. Днес, когато ЕС е изправен пред нови геополитически и икономически предизвикателства, е важно да запазим своето единство. България ще продължи да бъде конструктивен и надежден партньор в постигането на целите на Съюза. България има какво да даде“, заяви Желязков.
По думите му спецификите на държавите в Съюза се взимат предвид и гласът на всяка държава се чува.
„Това е от особено значение за общественото доверие и подкрепа на общите политики. За мен е гордост, че общественото доверие в нашето членство в ЕС се запазва на по-високо от средното ниво за Съюза“, подчерта премиерът.
От своя страна Коща благодари на Желязков и на България за ключовата роля на страната в ЕС. По думите му било важно в Съюза органите на властта да бъдат близо до обществото. Той подчерта, че трябва да работим заедно в борбата с климатичните промени.
„Трябва да работим заедно, за да се изправим пред предизвикателствата, които са пред нас“, заяви Коща.
„До момента всички са впечатлени от напредъка на България по изпълняването на различните критерии за приемане в еврозоната. Очакваме последните доклади на ЕЦБ и ЕК през юни и се надявам, че оценката ще бъде положителна. Ако това се случи, ще можем да вземем положително решение през юни. Взехме решение да увеличим инвестициите в отбраната, защото се нуждаем от инвестиции в тази сфера. Ако искаме да пожънем успех в отбранителната програма, трябва да организираме целия капацитет. България има изключителна възможност да играе ключова роля в тази сфера“, коментира Коща.
Предстои Коща да се срещне и с президента Румен Радев.
Председателят на Европейския съвет пристигна днес на тридневно посещение в България. В програмата му е предвидено посещение във военния завод „Арсенал“, Тракийския университет в Стара Загора и арт центъра „Филипополис“ в Пловдив.
В София той ще посети Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии, който е един от водещите в Европа в сферата на изкуствения интелект.
Източник: Offnews.bg
Политика
Радев към Коща: Невижданата досега динамика в геополитическите процеси изисква да преосмислим въпросите на сигурността

Невижданата досега динамика в геополитическите процеси изисква решително да преосмислим въпросите на сигурността, да изграждаме адекватни отбранителни способности и да преодолеем фрагментацията в европейската отбранителна индустрия, каза президентът Румен Радев в началото на срещата си на „Дондуков“ 2 с председателя на Европейския съвет Антониу Коща, който е на тридневно посещение у нас.
По-рано Коща се среща и с премиера Росен Желязков в Министерски съвет.
По думите на президента Радев тази динамика изисква и един още по-активен Европейски съюз, който да се утвърждава като гарант на мира и сигурността не само на нашия континент, но и в глобален план.
„Затова и постигането на стратегическа автономия следва да бъде осъзната цел на всяка една страна членка, а това означава силна конкурентоспособна европейска икономика“, допълни Радев.
Той изрази убеждението, че нашето бъдеще е в пряка зависимост от способността ни да трансформираме огромния потенциал на европейската икономика в конкурентно предимство, основано на иновации, високи технологии и изкуствен интелект. Държавният глава подчерта, че България е активно ангажирана с тези процеси.
„Сам ще се убедите, че българската отбранителна индустрия е с богати традиции и утвърдено място на световните пазари, като е сред водещите в Европа по производството на боеприпаси и леко въоръжение. Нашите компании непрекъснато разширяват своето портфолио с нови високотехнологични продукти и са готови да се включат в общи европейски проекти и ние разчитаме на вашето съдействие в тази посока“, каза президентът.
По време на срещата си с Желязков. председателят на Европейския съвет заяви, че „всички са впечатлени от напредъка на България към еврозоната“.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Христо Иванов е избран за член на Националния съвет на “Да, България“ с най-много гласове

Бившият председател на „Да, България“ Христо Иванов става част от широкото ръководство на партията. Той е избран за член на Националния съвет на „Да, България“ с 629 гласа.
Иванов получи повече подкрепа от Ивайло Мирчев и Божидар Божанов, които бяха избрани за съпредседатели на партията с 443 гласа. Това се случи след промяна в устава на „Да, България“, която до момента се представляваше от един председател.
В обновения състав на Националния съвет на партията влизат 61 души. Александър Симидчиев и Надежда Йорданова също получиха висока подкрепа от 600 гласа, пише „Дневник“.
Значителна подкрепа са получили още Атанас Славов, Антоанета Цонева, Георги Илиев, Васил Калановски, Веселина Александрова, Димитър Найденов, Елисавета Белобрадова, Иван Белчев, Константин Павлов, Манол Пейков,, Мартин Димитров, Свилен Трифонов, Симеон Ставрев,, Стела Николова, Стефан Тафров, Таня Андреева.
Това стана по време на Четвъртата национална конференция на политическа партия (ПП) „Да, България“. Тя започна в 10:00 часа в зала „София Ивент Център“ в търговски център „Парадайс“.
Източник: Offnews.bg
Политика
Караджов: Планираме да завършим всички ремонти по железопътната мрежа до 2029 г.

Амбицията на правителството е всичките пари за модернизация на влаковете у нас да дойдат от европейски източници, заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов в ефира на предаването „120 минути“ по бТВ.
След като се завърна от Ватикана, където беше с българската делегация за траурната церемония по погребението на папа Франциск, Караджов обяви най-голямата сделка за модернизация на влаковете у нас.
„Нашата амбиция е всичките пари за тези влакове да дойдат от европейски източници. Европейската комисия се съгласи една трета от парите – 353 милиона, да бъдат изцяло платени от нея. А за останалите влакове през 2027 г. ще търсим финансиране или по европейския Социален фонд за климата, или по Програма „Транспортна свързаност“, каза той.
Министърът обясни, че стремежът и за останалите две трети от сумите е да бъдат платени с евросредства, но изрази готовност, ако това не се случи, да бъдат покрити от наша страна. Той припомни и как се е стигнало дотук.
„Когато за първи път преди 3 месеца се запознах с тази инвестиция тя беше направо загубена, защото последния ден, в който с пари на ПВУ можете да закупите нещо, е ако сделката приключи и бъде изпълнена – тоест физически строителните дейности са изпълнени и приети. Тогава беше абсолютно ясно, че това за 28 месеца – за колкото е направена тази поръчка, няма как да се случи. Беше ясно, че ПВУ няма да ги приеме с една година закъснение. Тогава тръгнахме по един много тежък път – който изглеждаше абсолютно безнадежден – първо, да убедим комисията, че ние ще си изпълним всички реформи така, както сме ги записали, второ, че ако комисията подкрепи тази инвестиция и прояви малко гъвкавост, то онова количество влакове, в случая 12 броя, които изпълнителят може да извърши в срока 30 август следващата година, да бъдат изцяло поети от ЕК. А правилото е поне половината от нас и половината от тях“, посочи той.
Караджов обясни и как точно ще се движат новите влакове по старите релси, като отбеляза, че старите релси са сериозен проблем.
„България от 20 години насам реабилитира своята мрежа за проектни скорости от 160 км/ч. До края на 2029 г. нашата амбиция е да довършим в момента всички ремонти, които вървят по линията София-Пловдив и след това Пловдив-Бургас, а от Карнобат през Синдел влиза и във Варна. Това всичкото е в срок до края на 2029 г., което е крайният допустим срок за плащания по програма Транспортна свързаност 2021-2027 година“, каза министърът на транспорта и съобщенията.
А дотогава в обновените линии влаковете ще могат да се движат със скорост до 160 км/ч, а необновените – до 120 км/ч.
Правителството подписа договор за 35 електрически мотрисни влака. Инвестицията е на стойност над 1 млрд. лева. Очаква се първите да дойдат през август 2026 година.
Изпълнител на договора е Консорциум „Булему“, с участници Alstom Transport S.A. (Romania), Alstom Ferroviaria SpA и „РВП Инвест“ ЕООД.
Решението договорът за доставката на влаковете да бъде подписан беше взето на заседанието на кабинета в сряда – 23 април.
Проектът е част от инвестициите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), уточняват от правителствената пресслужба.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Святпреди 6 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Обществопреди 7 дни
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Икономикапреди 7 дни
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Святпреди 7 дни
Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот