Балкани
Жълт код за проливни дъждове и бури в Румъния; националната система за борба с градушки няма да се използва

След няколко дни на по-високи, почти летни температури, времето в Румъния се променя радикално в някои региони. Жълт код за проливни дъждове, бури и градушки е в сила днес за Олтения, Банат, Кришана, Марамуреш, по-голямата част от Трансилвания и в северозападна Влахия, съобщават от Националната служба по метеорология на страната. Възможно е на места поривите на вятъра да достигнат 60 км/ч.
Нестабилно е и времето в Букурещ, където вчера вечерта се изля пороен дъжд, придружен от гръмотевици.
В местностите Урсоая и Рушавац проливният дъжд предизвика наводнения. От Инспектората за извънредни ситуации на окръг Бузъу съобщават за запушена улична канализация и засегната местна инфраструктура.
“Общинският път, свързващ двете местности, е бил засегнат от отлагането на наноси и дърво върху пътното платно. Пострадали са и пет домакинства, където са счупени огради и водата е преляла върху земеделски земи и градини”, се посочва в прессъобщение на инспектората.
Местната комисия за извънредни ситуации се е намесила с багер за разчистване на пътя, а пожарникари са отишли на място, за да огледат района и да се намесят при необходимост със специален автомобил за интервенция и контрол, оборудван с мотопомпа.
Лошото време може да създаде проблеми и в окръг Караш Северин, където е в сила жълт код за опасност от наводнения, предупреждават от Националния институт по хидрология и управление на водите.
На този фон от Министерството на земеделието съобщиха, че Националната система за борба с градушките вече няма да се използва. Експертите посочват няколко причини за решението – не са утвърдени точките за изстрелване на ракети и няма проучване, което да показва дали има връзка между намесите в атмосферата и появата на суша. От ресорното ведомство коментират още, че искат да прибегнат до алтернативни решения като балони с хелий, които да бъдат закупени с европейски пари.
“На национално ниво над 2,5 млн. хектара не са обхванати от системата за борба с градушките, поради факта, че нито един от пусковите пунктове не работи към момента”, съобщи инж. Даниел Флоря, директор на Зонален център за борба с градушките в Яш, цитирана от румънската национална телевизия ТеВеРе.
Преустановяването на противоградовата защита е било поискано от сдружения на фермери, които се оплакват, че в техните райони е настъпила суша, става ясно още от разпространената информация.
“Сблъскваме се с този проблем от няколко години и многократно сме изисквали проучване от властите, за да покажем въздействието на тази система върху валежите. Докато не бъде направено това проучване на въздействието, тази система не трябва повече да функционира. Има застрахователна система за градушка, но за суша нямаме валидна застраховка в Румъния”, коментира Алина Крецу, изпълнителен директор на Форум на румънските фермери и професионални преработватели.
През втората половина на миналата година Националната система за борба с градушките беше спряна, след като работи без прекъсване в продължение на 20 години.
Източник: БТА
Балкани
Петима от пострадалите в смъртоносния пожар в дискотека в Северна Македония с прибират от лечение в чужбина

Петима от пострадалите в смъртоносния пожар в дискотека в Кочани, Северна Македония, се завръщат днес от лечение в Сърбия, съобщи Министерството на здравеопазването, цитирано от агенция МИА.
Трима от пациентите ще останат под наблюдение в клиниката по пулмология, един ще бъде приет в клиниката по пластична хирургия, а един – в клиниката по хирургия.
Пожарът в дискотека „Пулс“ в Кочани избухна рано сутринта на 16 март, когато пиротехника по време на концерт на популярната група ДНК подпали неогнеупорния таван на помещението. Петдесет и девет души загинаха на място, а трима след това в болница. Пострадалите общо бяха около двеста. Официални представители посочиха, че лицензът на дискотеката е бил получен незаконно. Обектът е бил само с един авариен изход, който е бил заключен по време на концерта. Имало е само два пожарогасителя и не е имало аларма за пожари и система, която пръска вода в случай на пожар.
Вчера един от ранените при пожара се завърна от лечение в Хърватия.
Общо 38 пациенти все още се лекуват в чужбина.
В страната в момента се лекуват седем пациенти, пострадали при пожара, се уточнява в съобщение на Министерството на здравеопазването.
От ведомството посочват, че непрекъснато следят състоянието на ранените при пожара, за да им се осигури най-доброто възможно лечение, както и рехабилитация.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
АФАД предупреди турците да не влизат в повредени сгради след земетресенията днес

Турската Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) предупреди гражданите да не влизат в повредени сгради след земетресенията в Истанбул днес.
В пост в профила си в социалните мрежи АФАД посочва, че в момента се извършват проверки на терен.
„Не влизайте в повредените сгради в района след земетресението. Не стойте в близост до рискови сгради“, се препоръчва в публикацията на Дирекцията.
Властите предупреждават гражданите да бъдат бдителни, тъй като вторичните трусове може да продължат.
Земетресение с магнитуд 6,2 беше регистрирано в Мраморно море, край бреговете на град Силиври, окръг Истанбул, в 12:49 ч. днес. Трусът е станал на дълбочина 6,99 км и е бил последвано от множество вторични трусове, най-силните от които с магнитуд 4,4 и 4,9, посочват турските медии.
Земетресението предизвика силна паника сред населението.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Продължават вторичните трусове в района на Мраморно море след земетресението от 6,2 днес

Продължават вторичните трусове в района на Мраморно море след силното земетресение по-рано днес, което разтърси Истанбул и съседните окръзи, съобщават турските медии.
Сеизмичната активност в този район започна с трус от 3,9 в 12:13 ч., а около половин час по-късно, в 12:49 часа, беше регистриран трус от 6,2. Той е бил последван от серия вторични трусове, като най-силният от тях е бил с магнитуд 5,9 и е станал в 12.51 ч., съобщава сайтът „Дикен“, позовавайки се на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД).
От 12:13 до 15:12 ч. в Мраморно море са станали общо 12 земетресения с магнитуд над 3,5 по Рихтер край бреговете на Силиври и Бююкчекмедже, окръг Истанбул.
Според сеизмологичната обсерватория Кандилли в Истанбул за три часа са станали над 40 земетресения в района.
/СУ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република