Балкани
Земетресението в Истанбул е предизвикало мини цунами, съобщава Хабертюрк

Мини цунами е предизвикал трусът с магнитуд 6,2, който разтърси Истанбул и окръзите в района на Мраморно море по-рано днес, съобщава турската телевизия Хабертюрк.
Земетресението е довело до осезаемо повишаване на височината на вълните в Босфора. Явлението е било заснето на камера, а на записа се вижда как вълните нарастват една след друга на височина и увеличават интензитета си при достигането на брега, отбелязва телевизионният канал.
По данни на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) епицентърът на днешния трус е бил в Мраморно море, край бреговете на град Силиври, окръг Истанбул. Земетресението е станало в 12:49 ч. на дълбочина 6,99 км. То е било последвано от множество вторични трусове, най-силните от които са били с магнитуд 4,4 и 4,9, посочват турските медии.
Трусът предизвика силна паника сред населението, но засега няма данни за нанесени поражения.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Българско кино събра за пореден път наши сънародници в Букурещ; зрителите гледаха филма „Проблемът с комарите и други истории“

Българско кино събра за пореден път наши сънародници в Букурещ. Публиката имаше възможност да види пълнометражния документален филм “Проблемът с комарите и други истории“. Прожекцията се състоя във вторник вечерта в Гьоте институт по инициатива на фондация „Градски ролки”.
Около 30 души, сред които и една канадка, с интерес проследиха лентата, режисирана от Андрей Паунов в сътрудничество с Лилия Топузова, която е изследвала мрежата от концентрационни лагери в България.
“Мястото, което ще видите, се намира на границата между България и Румъния. То е многоезиково място, където местните хора говорят влашки диалект. И е мултиетническо място, което има тежко наследство. Това е и мястото, където е бил най-големият лагер за принудителен труд в комунистическа България. И до днес обектът продължава да бъде затвор. Белене се асоциира с политическо насилие и с ядрена централа. Когато започнахме да снимаме през 2006 г., вече бяхме прекарали две години и половина там. Проучване, етнографска работа и много разговори с местната общност”, сподели за зрителите Лилия Топузова, която се включи чрез Зуум от Торонто в Канада.
Тя обърна внимание на факта, че филмът е направен в особен период на преход – малко преди България и Румъния да се присъединят към ЕС, но и в момент, в който двете бивши социалистически държави е трябвало да гледат към миналото си.
Лилия Топузова също погледна назад в миналото и си спомни как е започнала работата по филма.
“През 2003 г. видях снимка на корицата на книга в библиотека Робъртс в Университета в Торонто. Снимката беше черно-бяла. Беше на Юлия Ръжгева (в миналото надзирателка в лагера на остров Персин – бел.ред. ). Видях снимката и веднага се сетих за годините на прехода, защото бях част от последното поколение на учениците от социализма. Бях на почти 11 години, когато комунизмът се срути. И имах този ярък спомен десет години по-късно, гледайки оцелели по телевизията да разказват историите си. Видях снимката, спомените ми изплуваха. И реших да си купя еднопосочебилет и да се върна в България. Беше простичко. Това беше възможност да се върна и да започна да задавам трудни въпроси”, сподели тя.
Когато отива на място, не е лесно да предразположи хората да говорят. Първоначално никой не иска да застане пред камерата.”Какво направих? Отидох в местната кръчма. Ядох шкембе чорба. И пих ракия. Усетих, че не е сливова, а е направена от по-различен плод, специфичен за региона. Местните хора бяха много изненадани, не очакваха това от едно градско момиче. Успях да ги предразположа”, разкри Лилия на публиката.
Филмът представя град Белене през всекидневието и житейските истории на различни негови жители, които живеят между идеологизираните образи на АЕЦ Белене и концлагера в Белене. За много от тях големите кранове, чуждите инвеститори и веселите песни на мажоретки, които празнуват изграждането на ядрената електроцентрала, са знаци на светлото бъдеще, което предстои. Логото на АЕЦ-а може да бъде видяно навсякъде – върху сгради или върху домашна посуда. В другия полюс обаче е миналото, което никой не желае да си спомни – концлагерът Белене.
Съдбите на героите на филма илюстрират пресичането на тъмното минало, ядреното бъдеще и вечният проблем с комарите, които остават непроменени от времето и хода на историята.
Световната премиера на филма е по време на 46-ата Международна седмица на критиката на Фестивала в Кан през 2007 година. Лентата е показвана и на фестивали в Торонто, Карлови вари, Пусан и Лондон и има множество международни награди.
Прожекцията на “Проблемът с комарите и други истории“ в румънската столица е част от инициативата на фондация „Градски ролки“ – „Българска филмотека в Букурещ“ (Filmoteca Bulgara în București). Тя започна на 30 октомври с представянето на филма „Моят чичо Любен“ (2023 г.) на режисьорите Никола Бошнаков-Кольо и Георги Стоев-Джеки.
Следващата прожекция на български филм в Гьоте институт в Букурещ ще бъде на 9 май. Тогава зрителите ще имат възможност да гледат “Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”.
Фондация „Градски ролки“/“OrașulReel Foundation“ е създадена в края на 2021 г. и е посветена на проучване и опазване на българското културно-историческо наследство в Букурещ и отвъд територията на България и на утвърждаването на българската култура чрез средствата на киното и изкуствата.
Източник: БТА
Балкани
ФЕНА: В Сараево се проведе първата от шест срещи в подкрепа на жените в сектора за сигурност

Центърът за интердисциплинарни изследвания към Сараевския университет (CIS UNSA) представи днес инициативата „Жените и сигурността? Естествено, абсолютно!“, финансиран от Европейския съюз. В рамките на инициативата се проведе лекция и дискусия с участниците от посланика на Обединеното кралство в Босна и Херцеговина Джулиан Райли, предаде за БТА босненската агенция ФЕНА.
Събитието е част от поредица от шест разговора между посланици, студенти и представители на медиите, посветени на Резолюция 1325 на ООН „Жените, мира и сигурността“ и демократичния контрол върху сектора за сигурност. Целта на тези инициативи е да позволят на посланиците да споделят опита на страните, които представляват, като насърчат обмен на знания и сравнение със ситуацията в Босна и Херцеговина (БиХ).
Инициативата „Жените и сигурността? Естествено, абсолютно!“ се финансира от Европейския съюз и се изпълнява от Центъра за изследвания на сигурността от Сараево, Асоциацията „Мрежа на жените полицаи“ (Сараево, БиХ) и Центъра за европейски изследвания на сигурността (Грьонинген, Нидерландия). Тази всеобхватна инициатива има за цел да подобри сигурността чрез по-добро разбиране и прилагане на Резолюция 1325 на Съвета за сигурност на ООН и да осигури по-чувствителен към пола надзор на сектора за сигурност в БиХ.
Бенджамин Плевляк, генерален секретар на Центъра за изследвания на сигурността, каза, че инициативата ще продължи 36 месеца с цел прилагане на Резолюция 1325 на ООН в Босна и Херцеговина.
„Както е добре известно, Резолюция 1325 на ООН е една от най-важните, ако не и най-важната, резолюция, която за първи път изтъква значението на жените в преговорите и миротворческите процеси. По същество тази резолюция подчертава, че конфликтът засяга хората по различен начин в зависимост от пола и че устойчивите мерки за сигурност и мир изискват участието на жените в процесите на вземане на решения“, каза Плевляк.
По време на дискусиите участниците ще засегнат и други теми, свързани с БиХ и двустранното сътрудничество със страните, представлявани от участващите посланици. С посланик Райли, един от посланиците, участващи в инициативата, дискусията ще се съсредоточи върху ролята на жените в държавните институции и сектора за сигурност в Обединеното кралство, ключовите постижения и предизвикателства при прилагането на Резолюция 1325 на Съвета за сигурност на ООН и отношенията между БиХ и Обединеното кралство, по-специално относно подкрепата за сектора на сигурността и отбраната на БиХ.
Армин Кръжалич, ръководител на магистърската програма по международна и регионална сигурност в Центъра за интердисциплинарни изследвания, заяви, че целта на организаторите е чрез открит диалог със студентите да засилят интереса им към разбирането на значението на равенството между половете в процесите на вземане на решения, предотвратяването на конфликти и по-широкия контекст на изграждането на траен мир в Босна и Херцеговина и Западните Балкани.
Рифат Шкриел, директор на Центъра за интердисциплинарни изследвания, подчерта, че това е възможност за студентите от БиХ да влязат в пряк контакт с представители на международната общност.
Кристина Йозич, председател на Асоциацията „Мрежа на жените полицаи“, посочи, че целта на събитието е да подчертае необходимостта от строго прилагане на Резолюция 1325 за жените, мира и сигурността.
(Новина, избрана от босненската агенция ФЕНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
Кметът на Букурещ Никушор Дан заяви, че няма да се откаже от президентската надпревара и ще продължи докрай

Кметът на Букурещ и независим кандидат за президент Никушор Дан заяви на пресконференция днес, че няма да се оттегли от надпреварата за президентския пост на 4 май, предаде Аджерпрес.
Той беше попитан дали обмисля оттегляне от президентската надпревара, ако в социологическите проучвания кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску го изпревари със значителна разлика. Преди три седмици Никушор Дан каза, че е склонен да преговаря със съперниците си Крин Антонеску и Елена Ласкони (от Съюз за спасение на Румъния), за да се избегне евентуален балотаж между лидера на крайнодесния Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион и бившия премиер Виктор Понта.
„Няма (да се оттегля). Ще продължа докрай. На първо място, смятах, че като правя такова отговорно изявление, то ще бъде прието от проевропейските участници в надпреварата. Видяхме, че (…) те използваха всички комуникационни ресурси, за да убедят хората, че това е знак на слабост и че аз вече не искам да се кандидатирам и други подобни глупости. Беше напълно, напълно нечестно от тяхна страна“, подчерта Никушор Дан.
Той добави, че ситуацията в момента показва, че ако изборите бяха днес, „категорично Джордже Симион би стигнал до втори тур и би имало оспорвана битка между мен, Крин Антонеску и Виктор Понта за второто място“, обясни още той.
Последните социологически проучвания дават различни варианти за класиране на предстоящите президентски избори.
Анкета на института Сочиопол, осъществена в периода 14-17 април, поставя Джордже Симион на първо място с 35 процента, следван от Виктор Понта с 22 процента и Крин Антонеску със 17 процента. Кметът на Букурещ и независим кандидат Никушор Дан остава четвърти с 14 процента.
В друго проучване на института ИРСОП от периода 4-14 февруари на първо място е лидерът на АУР с 31 процента, следван от Никушор Дан с 28 процента. На трето място е Виктор Понта с 18 процента, а след него остава Крин Антонеску със 17 процента.
Никушор Дан е независим кандидат, който неотдавна получи подкрепата на опозиционния Съюз за спасение на Румъния (ССР), след като партията обяви, че вече не подкрепя кандидатурата на председателката си Елена Ласкони.
Източник: БТА
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Икономикапреди 1 седмица
Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ