Свържете се с нас

Икономика

Зелените политики и енергийният преход ще бъдат обсъдени на форум в София

За 16-а поредна година списание „Мениджър“ организира „Зелен и енергиен форум“, който ще обедини темите за зелените политики и енергийния преход като фактори за конкурентоспособност и устойчиво развитие. Това съобщиха организаторите.

Предвидено е събитието, което ще се проведе в „Интерпред“ в София, да бъде открито от 09:00 часа от Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България. Поканен е Крис Бартън, британски търговски комисар за Европа, за встъпителна реч за устойчивостта и конкурентоспособността на бизнеса.

Сред акцентите са теми като декарбонизацията и нейната роля в новата икономическа и геополитическа реалност. По тази тема за участие са поканени експертите Апостол Дянков, Георги Георгиев (Тракия икономическа зона) и Саша Безуханова (MOVE.BG). Радослав Миков от Wolf Theiss ще представи „Граничен въглероден данък на ЕС“.

Следват два дискусионни панела: за ESG регулации с Десислава Белева, Надежда Мяшкова и Силвия Димитрова; и за кръговата икономика с участието на Ива Станишева, Валери Говедаров („Кауфланд“), Мина Маркова-Карпузова, Диляна Якова („Филип Морис България“) и Станислава Евтимова („Екосейф“).

Темата за ролята на изкуствения интелект (AI) в устойчивото развитие ще бъде представена от Здравко Николов (Екуиникс България). В дискусия за зеления път на София за участие са поканени Надежда Бобчева, зам.-кмет в Столична община и Таня Кръстева („Мениджър“). За качеството на въздуха трябва да говори д-р Александър Симидчиев („Въздух за здраве“).

Форумът ще разгледа и енергийната трансформация на България – с фокус върху енергийната сигурност, устойчивия микс и стратегическите приоритети. Поканени за участие в този панел са министърът на енергетиката Жечо Станков, Пламен Димитров, Мариус Кьопен (Център за изследване на демокрацията), председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Румен Радев и Виктор Минчев (Асоциация „Свободен енергиен пазар“).

В заключителната част ще се дискутира ролята на регулациите. В нея за участие са поканени Ива Петрова, зам.-министър на енергетиката, Ерик Хотман, енергиен омбудсман на Белгия, Александър Линов (Bundesnetzagentur – бел. ред. Федерална мрежова агенция на Германия) и Павел Свобода (ACER – бел. ред. Европейската агенция за сътрудничество между енергийните регулатори), се посочва още в съобщението.

Източник: БТА

Икономика

Заседанието на парламентарната Комисия по енергетика отново не се проведе поради липса на кворум

Планираното за тази сутрин заседание на Комисията по енергетика в Народното събрание не се състоя поради липса на кворум. БТА припомня, че по същата причина не се проведе и снощното заседание.

Днес трябваше да бъде гласуван на второ четене общ законопроект за изменение на Закона за енергетиката, с който се предвижда отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители за неопределено време.

„И в днешния ден също нямаме кворум, следователно не мога да започна заседанието. Благодаря на колегите от БСП, ДПС – Ново начало, „ГЕРБ–СДС“ и „Има такъв народ“ за присъствието. До следващия извънреден път, в който се видим“, заяви председателят на парламентарната Комисия по енергетика Павела Митова.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Обединение „Бъдеще за туризма“: Лято 2025

Както в началото на всеки активен туристически сезон, Обединение „Бъдеще за туризма“ (ОБТ) е с оптимистични очаквания и за това лято, каза в интервю за БТА Павлина Илиева, председател на Обединение „Бъдеще за туризма“.

За членовете на ОБТ, които в преобладаващата си част предлагат изходящ туризъм, всеки сезон е такъв. В една отворена икономика като нашата българският туризъм следва световните тенденции, а те са за 14-процентен ръст, според Европейската комисия по пътувания, коментира тя.

Оптимизмът се основава и на двете обстоятелства – влизането ни в Шенгенското пространство и очаквания положителен конвергентен доклад за членството ни в еврозоната. Те определено ни поставят на европейската туристическа карта, допълни Илиева.

По думите й това, което „потопява“ бранша, е премахването на диференцираната ставка за ДДС. В туристически ориентирани страни, като Италия и Испания например, хотелското настаняване се облага с 10 на сто, във Франция, Хърватия и Гърция – с 13 на сто. С политиката в тази посока България остава неконкурентна на европейските пазари. Надеждата ни при влизането на България в еврозоната е, че ще стане по-видима за европейския турист, коментира председателят на ОБТ. 

Друг проблем за бранша е липсата на функционираща магистрала до Варна и традиционният ремонт на АМ „Тракия“ при стартирането на сезона.

Имаме невероятно голям проблем с възможностите да се издават визи на граждани от страни извън Европа. Това е политическо решение, за което до момента не виждаме реални действия, а облекчаването на издаване на визи ще отвори невероятен потенциал за туристи от различни държави, което ще доведе до повишаване на туризма в България и то не само в летния сезон, каза председателят на ОБТ. 

Много важен проблем, който по думите на Илиева „удря по джоба“ на потребителя, е сивата икономика в туризма, за справянето с която според председателя на ОБТ изпълнителната власт няма твърдо решение. Правят се откъслечни действия на локално ниво, които много често водят до големи разходи и малки резултати, коментира Илиева и посочи наблюденията си, че в началото на всеки летен сезон сивата икономика придобива „пандемични размери“. Решението е много просто – в страницата на Министерството на туризма съществува актуален Национален регистър с информация за местата за настаняване, туроператорите, туристическите агенти, заведенията за хранене, екскурзоводите, отбеляза Илиева.

Интересът към България

Илиева не се ангажира с прогнози за очакван брой туристи и приходи това лято, но се позова на проучването на Европейската комисия по пътуванията, според което интересът към страните от бившия Източен блок расте с 3 процента на годишна база. Това е умерено добра новина за входящия туризъм, но изключително слаб резултат. Трябва да се работи много усилено в посока на разширяване на пазарите, допълни председателят на ОБТ. 

Моделите на пътуване се променят – туристите търсят атрактивни места и събития, искат да са проактивни, а не обикновени наблюдатели, коментира Илиева въпроса за това кои ще са двигателите на растежа в туризма това лято. Друга тенденция според нея е изместването на сезоните – интересът се насочва на север и към почивки в началото и края на летния сезон. Тези две обстоятелства могат да бъдат двигатели на туризма, в т.ч. и споменатите вече две политически събития – Шенген и еврозоната. Освен това да не забравяме, че културният туризъм в страната има развитие и това ще спомогне за отчитане на по-добър растеж, допълни Илиева. 

Основните ни пазари, от които очакваме туристи това лято, за съжаление остават същите – Румъния, Полша, Англия, Германия, отбеляза председателят на ОБТ. „Разговаряйки с някои колеги от морето, вече има доста добра запълняемост от ранни резервации, някои все още очакват да стартират по-масовите резервации. Но това е въпрос на умение и креативност на съответния хотел или туроператор, зависи какви контакти е направил и каква услуга е предоставил“, допълни Илиева. Според нея сравненията на резултатите в туризма с 2019 г. вече не са релевантни. „Изключително бързо и в различни посоки се разви туризмът. Можем да се сравним само като брой хора, почивали в страната, но реално морето вече не е единственият начин за почивка, лятно време все повече българи предпочитат и планината, и селския туризъм“, каза Илиева.

Предпочитаната ваканция

В българина има култура за почиване и това е факт, който през годините не се променя. Това е много хубава черта. Лятото всеки трябва да е бил на море, каза председателят на ОБТ. Според нея профилът на почивката обаче става различен. Ако едно време беше задължително да бъдеш „една смяна“, което за младежта да кажем означава около 10 или 14 дни, то днес наблюдаваме все по-често дългия уикенд или разделянето на две на дните за отпуск и така морето става 5-6 дни в сезона с по-ниските цени, а втората част се ползва за пътуване извън страната, отбеляза Илиева. Тя изтъкна, че се наблюдават и нови тенденции при почиването – къмпинг и глемпинг, като предпочитан начин за почивка и особено по Северното Черноморие, което, по думите й, дава невероятни възможности за този стил ваканция. Разбира се, семейният тип почивка на Южното Черноморие си е традиционен и трудно ще бъде изместен в съзнанието на българския турист, каза председателят на ОБТ.  

Илиева съобщи, че в момента не се коментира поскъпване на цените на лятната почивка тази година спрямо предходната, като допълни, че по ранните резервации не се наблюдава драстично увеличение за хотелско настаняване. Може би чисто прогнозно между 5-10 на сто заради енергийните източници, но честно казано не вярвам да стигнат горните нива, заяви тя.

По-дълго лято

Според председателя на ОБТ алтернативните форми на туризъм са сред възможностите за удължаване на летния сезон. Развиването на екотуризъм, планински туризъм в различните сезони, СПА туризъм, винения, кулинарния, поклонническия туризъм и още повече събитийния и фестивалния туризъм дават необятни възможности за развитие. Тези видове туризъм не са свързани с климата и това позволява тяхното практикуване целогодишно, каза Илиева. „Но трябва да отбележим, че докато туризмът не стане национален приоритет и политическата среда не започне да го вижда като отрасъла с най-бързата възвращаемост в икономиката, ще продължим да изпускаме златни възможности като тази – да стъпим на световната карта за културен туризъм, с отказа на България да бъде домакин на сесия на ЮНЕСКО, планирана за юли 2025 г., и не само това, но и да си платим за нашата невъзможност и политическа недалновидност“, коментира председателят на ОБТ. 

БТА представя поредица от прогнози на браншови организации за предстоящия летен сезон в България в периода до 1 юни, когато в деня след откриването на сезона Агенцията организира седмото издание на форума си „БГ Туризъм“ в Поморие. Досега бяха представени прогнозите на Института за анализи и оценки в туризма и на Българската асоциация на туристическите агенции.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

На сесията на Общинския съвет в Сливен ще се гласува бюджетът на града за 2025 година

Бюджетът на Община Сливен за 2025 година ще бъде сред основните точки в дневния ред на редовната сесия на Общинския съвет, насрочена за днес, съобщиха от общинския пресцентър. 

В дневния ред са включени общо 57 точки, стана известно по време на традиционна пресконференция на председателя на местния парламент Димитър Митев и неговите заместници Кольо Милев и Момчил Пантелеев.

Проектът за бюджета беше определен от Митев като най-важната точка в предстоящото заседание. На 23 април се проведе обществено обсъждане на основните параметри на финансовата рамка. Веселина Куртева, председател на Постоянната комисия по финансите, припомни, че бюджетът за 2025 г. е с рекордно висок размер и ще гарантира изпълнението на всички дейности и функции на Общината.

Общинските съветници ще гласуват и нова Наредба за стипендиите, както и нови правилници за дейността на Симфоничния оркестър и на Фолклорния ансамбъл. По тези точки информация представи Лидия Димитрова – председател на Постоянната комисия по образованието. Проектът на наредбата е бил публикуван за обществено обсъждане в регламентирания срок. По нея ще могат да кандидатстват деца и младежи с постижения през 2024 г. и до 1 юни 2025 г.

Новите правилници на културните институти предвиждат по-широко участие на артистите в художествените съвети. Те ще имат консултативна роля при изготвянето на годишните програми на оркестрите и ансамблите.

На сесията ще бъде разгледано и предложение за изменение на Наредбата за строителните и монтажни работи по елементи от техническата инфраструктура в Общината.

Общинските съветници ще гласуват и годишните финансови отчети на общинските търговски дружества за 2024 година. Според Владимир Стефанов, председател на Постоянната комисия по оперативен контрол, част от дружествата отбелязват ръст в приходите и стабилно финансово състояние.

В дневния ред са включени още предложения за финансиране на местни инициативни групи, в които Общината участва като партньор, както и рутинни точки, свързани с имуществени и разпоредителни сделки с общинска собственост.

/ВД/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 11 минути

Метрото няма да прекъсва движението си, съобщиха от „Mетрополитен“

Спортпреди 14 минути

Пакш отново е носител на Купата на Унгария след победа с дузпи над Ференцварош

Спортпреди 18 минути

Минесота спечели серията срещу Голдън Стейт и се класира за финала в Западната конференция на НБА

Спортпреди 23 минути

Капитанът на волейболния Берое 2016 преминава в италианския Мачерата

Святпреди 27 минути

Ред е на Русия да направи следващата стъпка в едни преговори за мир с Украйна, заяви генералният секретар на НАТО в Анталия

Българияпреди 31 минути

Строителството по крайбрежната алея във Варна спира от днес

Балканипреди 31 минути

Председателят на Европейския съвет е на посещение в Северна Македония

Политикапреди 34 минути

Официално: Румен Радев отива в Япония

Българияпреди 39 минути

Държавният глава Румен Радев заминава на официална визита в Япония, където ще посети ЕКСПО 2025 и ще проведе срещи на високо равнище

Спортпреди 40 минути

Винченцо Италиано след първия трофей в треньорската си кариера: „Посвещавам успеха на моите играчи“

Святпреди 50 минути

Мъж, заподозрян в намушкването на двама души, е бил прострелян от полицията край Ливърпул, съобщиха властите

Спортпреди 50 минути

Анчелоти похвали младите играчи след победата срещу Майорка

Българияпреди 2 дни

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Икономикапреди 5 дни

Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Спортпреди 4 дни

Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес

Святпреди 4 дни

Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна

Икономикапреди 4 дни

Американският президент Тръмп похвали развоя на преговорите САЩ – Китай в Женева

Святпреди 4 дни

Путин предложи преки преговори за мир Русия – Украйна след три години война

Святпреди 4 дни

Ирански и американски представители се събират в Оман днес за четвъртия кръг ядрени преговори

Спортпреди 5 дни

Иван Алипиев близо до „дабъл-дабъл“ при успех на Стяуа в баскетболното първенство на Румъния

Политикапреди 2 дни

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Българияпреди 5 дни

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“

Бизнеспреди 5 дни

От Чикаго през Перу до Ватикана – новият папа Лъв XIV

Икономикапреди 5 дни

АФП: Глобалното затопляне и туризмът – взривоопасна комбинация за съдбата на албанското крайбрежие

Новини