Свържете се с нас

Здраве

Засилват координацията между институциите за повече трансплантации

Организиране на специализирани обучения в страната и чужбина, насочени към лекари от трансплантационните центрове, координатори по донорство и специалисти от центровете за спешна медицинска помощ, бяха сред акцентите на работна среща в Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН), съобщиха от агенцията.

Целта е да се повиши на професионалната квалификация и координация между звената, ангажирани в процеса на донорство и трансплантации в България.

Срещата е организирана от Иванка Динева, изпълнителен директор на ИАМН, а участие са взели доц. Петко Стефановски, управител на Национална здравноосигурителна каса – НЗОК, д-р Иван Маджаров, зам.-председател на Български лекарски съюз (БЛС), д-р Ваньо Витков, зам.-председател на Столична Колегия на БЛС, проф. Венцислава Пенчева, зам.-ректор на Медицински университет – София, Петър Цинцарски от Български Червен кръст (Bulgarian Red Cross), Български младежки Червен кръст / Bulgarian Red Cross Youth и представители на университети от страната.

Участниците са се договорили да изготвят график за предстоящи съвместни събития, свързани с популяризирането на донорството и развитието на трансплантационните програми в България.

Инициативите ще включват информационни кампании, научни форуми и обучения, насочени към обществото и медицинската общност.

Присъстващите на срещата се обединиха около необходимостта от анализ дали разработването на нови амбулаторни процедури биха подобрили дейностите по донорство и трансплантации. Анализът ще установи дали процедурите биха се отразили върху проследяването на пациентите в листата на чакащите за трансплантация, както и тяхното следтрансплантационно наблюдение. Освен това ще се разгледат възможностите процедурите да могат да насочат фокуса към качеството на грижите и дългосрочните резултати, съобщават от ИАМН. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Здраве

ЕК създава съвет за киберсигурност в здравеопазването

ЕК

Снимка БГНЕС

Европейска комисия

Европейската комисия отправи днес покана към европейски специалисти да се присъединят към нов консултативен съвет по киберсигурността в здравеопазването. Предвижда се съветът да се състои от 15 специалисти, които да работят за защитата на компютърните системи на болниците в ЕС, предаде БТА.

Специалистите ще дават съвети на ЕК и европейския център по киберсигурност, за да се приложи техният опит в опазването на компютърните мрежи и да се осигури бърза реакция при необходимост от защита на данните на пациентите и продължаване на работата по предоставяне на здравни грижи в случай на посегателство. В съобщение на ЕК се отбелязва, че това е необходимо на фона на нарастващите кибератаки.

Участниците в съвета трябва да имат поне осем години опит в здравеопазването или киберсигурността. Те ще се събират поне веднъж годишно и ще работят без възнаграждение в лично качество, или като представители на организации в посочените области, с мандат от две години, който ще може да бъде подновяван. Кандидатурите се очакват до 23 май, се допълва в съобщението.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Откриха причинителя на чревните инфекции в Банско

Повишената заболеваемост от стомашно-чревни разстройства в Банско е причинена от норовируси. Това показват пробите от отпадната и питейната вода, които изследва екип експерти от групата „Микробиологични рискове в околната среда“ при СУ „Климент Охридски“

Пробите са взети на място на 23 април и са изследвани в същия ден, уточняват учените.

В отпадната вода на града са идентифицирани норовируси, генотип GII, в количество от около 1000 вирусни копия/мл. В по-ниски концентрации са открити ентеровируси. Предвид клиничното състояние на заболелите, е голяма вероятността норовирусите да са причинител на настоящата епидемия, посочват от „Микробиологични рискове в околната среда“.

В питейната вода не са открити вирусни или бактериални патогени, а индикаторните химични показатели също са в норма.

Заразяването с норовируси води до некървава диария, повръщане, болки в стомаха, температура и понякога главоболие, които обикновено преминават до 48 часа, а усложненията са редки. Патогенът се разпространява по фекално-орален път, т.е. заразена храна или вода, близък контакт с болни или аерозоли отделяни от тях, споделяне на малки общи помещения и др.

Важно е да се знае, че норовирусите са устойчиви на спиртните препарати за дезинфекция. Няма специфично лечение. Основната превенция е поддържане на добра лична и обществена хигиена, която започва с правилно измиване на ръцете с вода и сапун, подчертава Сергей Иванов, член на екипа учени.

„Микробиологични рискове в околната среда“ е част от проекта SUMMIT на Софийския университет. Лабораторията е единствената в България която изолира и идентифицира вируси от околната среда. Основната дейност е мониторинг на отпадните води за наблюдение на епидемиологичната обстановка в големите градове на България.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

НЗОК: При престой в болница консултацията с външен специалист не се заплаща

При необходимост от консултация със специалист от друго отделение или болница по време на хоспитализацията, консултацията се осигурява от болницата. Не е необходимо допълнително направление или заплащане от пациента, посочват от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Какво още трябва да знаете за приема в лечебно заведение разяснява кампанията „НЗОК за теб“.

Документите за прием

При планов прием, в болница се постъпва с Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури“ (бл. МЗ-НЗОК № 7). Направлението се издава от личен лекар или от лекар специалист. Към направлението се прилага и Амбулаторен лист. Документите се издават електронно, но при желание на пациента може да се разпечатат на хартия. Препоръчително е да е представят и всички медицински документи, с които болният разполага. При постъпване по спешност не се изисква направление или други документи.

Клиничната пътека

Клиничната пътека има само предварителен информативен характер за лечебното заведение. Определяща е клиничната пътека, по която пациентът е изписан от болницата и тя може да бъде различна от тази, по която е приет. Хоспитализираният има право да знае по коя клинична пътека го лекуват.

Изследванията

При хоспитализация (планов прием) може да се представят изследвания, извършени преди датата на хоспитализация, но ако няма такива, приемащото лечебно заведение не може да ги изисква. Ако няма изследвания, но са необходими, те трябва да се направят в болницата.

Всички изследвания се извършват в рамките на клиничната пътека, включително образни (рентген, КАТ, МРТ, ехография) и лабораторни изследвания. Не са необходими отделни направления за тях.

Консултацията за упойките

„Предоперативна анестезиологична консултация“ е задължителна за всяка клинична пътека с оперативна дейност, извършена с обща или местна упойка и е неразделна част от Историята на заболяването на пациента. Включва данни за наличие на алергии и придружаващи заболявания. По преценка на анестезиолога се извършват и специфични изследвания. Консултацията с анестезиолог и назначените от него изследвания влизат в цената на клиничната пътека и също се заплащат от НЗОК.

Изборът на екип

Изборът на поискани от пациента допълнителни услуги, включително избор на лекар или екип от медицински специалисти, е регламентиран в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ и се заплащат допълнително по цени посочени в наредбата(Наредба за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, приета с ПМС № 119 от 22.05.2006 г., изм. и доп. ДВ. Бр.87 от 19 октомври 2021 г.)

За дейностите, които се заплащат от пациента, трябва да има ценоразпис, поставен на видно място. Допълнителните услуги са личен избор на пациента, а не задължително условие за прием и лечение в болница. Тези услуги се заявяват свободно, изрично и писмено от пациента.

Консумативите и медицинските изделия

Болницата може да иска от пациента да заплаща само медицинските изделия, за които изрично е посочено в съответната клинична пътека, че не се заплащат от НЗОК. Пациентът заплаща изделията на цената, на която ги е закупила болницата. Издават се фактура и фискален бон, в които е посочено за какво е плащането. Когато НЗОК покрива част от цената на медицинското изделие, пациентът доплаща сумата до стойността, на която болницата е закупила изделието.

Предсрочното изписване

Клиничната пътека е с договорен минимален престой. Когато той е до 3 дни може да бъде изпълнена и приключена като амбулаторна процедура, в случай че в рамките на не по-малко от 12 часа от престоя на пациента в лечебното заведение са изпълнени всички задължителни дейности и са налице всички условия за изписване, както и писмена оценка от лекар за липсата на медицински риск за пациента от предсрочното приключване на дейностите по клиничната пътека.

Документите за изписване

При изписване болницата предоставя на пациента епикриза, която се издава в три екземпляра и се подписва от пациента. В епикризата са описани всички резултати от проведените изследвания, манипулации, оперативният протокол, извършените консултации, предписаното домашно лечение, хранителен режим и др. При желание от страна на пациента се предоставят и копия на резултатите от консултации, хистологични, лабораторни и образни изследвания.

Контролните прегледи

След изписване се назначават до два контролни прегледа, задължително записани в епикризата, в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ. Не са нужни допълнителни документи. Всички изследвания, необходими за контролният преглед, се назначават и извършват в същата болница.

Ако не сте доволни

Когато не сте удовлетворени от медицинската помощ, можете да подадат жалба пред Районна здравноосигурителна каса, Изпълнителната агенция за медицински надзор, Министерството на здравеопазването или други държавни органи или институции, които имат отношение и компетентности във връзка с конкретния случай.

В жалбата трябва да бъде предоставена конкретна релевантна информация, придружена със съответна документация, с която разполагате по случая: резултати от изследвания, амбулаторни листове, епикризи, фактури, касови бележки за заплатени суми и др.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Обществопреди 32 минути

На Светла събота почитаме починалите скоро близки

Балканипреди 36 минути

Едно на три жилища в Истанбул не е застраховано срещу земетресение, въпреки че застраховката е задължителна

Святпреди един час

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун участва в церемонията по пускане на вода на нов 5000-тонен военен кораб

Святпреди 2 часа

Делегация на „Хамас“ днес ще обсъди прекратяването на войната в Газа с египетски представители

Святпреди 3 часа

Папа Франциск, починал на 21 април на 88 години, ще бъде погребан днес

Святпреди 3 часа

Съветът за сигурност на ООН осъди терористичното нападение в Кашмир

Святпреди 4 часа

Външният министър на Сирия издигна новото знаме на страната пред централата на ООН

Святпреди 4 часа

Постигнато е съгласие по повечето от основните точки на мирното споразумение между Русия и Украйна, заяви Тръмп

Балканипреди 4 часа

Броят на словенските граждани е намалял с почти 4800 през 2024 г., докато чуждестранните граждани в страната са се увеличили с 11 700

Святпреди 5 часа

Ирак ще достави на Сирия 220 000 тона пшеница като подарък за сирийския народ, съобщиха сирийските медии

Святпреди 6 часа

Делегация на „Хамас“ днес ще обсъди прекратяване на войната в Газа с египетски представители

Святпреди 6 часа

Гладът в ивицата Газа е изкуствено предизвикан, заяви ръководителят на УНРВА

Святпреди 4 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 4 дни

МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер

Икономикапреди 5 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Обществопреди 5 дни

Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката

Святпреди 5 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Бизнеспреди 5 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Спортпреди 4 дни

Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“

Святпреди 4 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Святпреди 4 дни

Кралицата на Норвегия бе хоспитализирана заради дихателна недостатъчност

Бизнеспреди 4 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Икономикапреди 5 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Святпреди 4 дни

„Ти Джи ком 24“: Последните мигове от живота на папа Франциск

Новини