Свържете се с нас

Бизнес

Защо наемите са извън контрол

Освен това инфлацията при наемите се коригира бавно спрямо икономическите промени. Повечето договори са със срок няколко месеца или години, което означава, че наемодателите прилагат увеличенията със закъснение. Дори когато инфлацията при останалите стоки и услуги намаля, инфлацията при наемите се оказа упорито висока.

Проблеми за наемателите

Съчувствие към централните банкери, казвате? Ами наемателите? За много от тях, особено за по-бедните, скокът на наемите означава огромен допълнителен месечен разход. Доклад на Федералния резерв от миналата година отбелязва, че „трудностите при плащането на наем се увеличиха през 2023 г.“, като медианният месечен наем е нараснал с 10%. По-високите наеми вероятно са един от факторите за нарастващия брой на бездомните в много страни. Официалните данни сочат, че броят на бездомните в Канада и САЩ се е увеличил съответно с 20% и 40% от 2018 г. насам.

Това също изглежда несправедливо. Почти половината от домакинствата в развитите страни притежават жилището си без ипотека; много други имат ипотечен кредит с фиксирана лихва. Голяма част от тези хора почти не са усетили разликата от по-високите лихви. Според анализ на американски данни, проведен от The Economist, в периода 2021-2023 г. (последната налична година) собствениците на жилища са увеличили разходите си за забавления – като хобита и хранене навън – с 25% в номинално изражение. Наемателите са повишили тези разходи само с 16%.

Подобно усещане за несправедливост може да насърчи наемателите да се опитат да разклатят политическия ред. Ново емпирично изследване на Тарик Абу-Чади от Оксфордския университет и негови колеги установява, че в Германия „за хората с по-ниски доходи по-високите наеми представляват значителна заплаха за социалния им статус, което води до по-голяма склонност да подкрепят радикалната десница“.

Паричната политика също изигра роля за ръста на наемите. В резултат на решенията на Федералния резерв средните лихвени проценти по 30-годишните американски ипотеки се повишиха от рекордно ниските 2.7% през 2020 г. до почти 7%. Както предупреди още през 2019 г. доклад на двама икономисти от Фед, по-високите лихви изключиха потенциалните купувачи от жилищния пазар. Неспособни да си позволят собствен дом, тези хора са принудени да наемат жилище, конкурирайки се за наличен сграден фонд, който в краткосрочен план е почти фиксиран, не на последно място заради регулаторни пречки пред отдаването под наем. В допълнение, собствениците на имоти с ипотека с плаваща лихва бързо прехвърлиха по-високите си разходи върху наемателите. Скорошно изследване на Джаеьон Лий от Калифорнийския университет в Бъркли сочи, че увеличението на лихвените проценти с един процентен пункт води до поскъпване на наемите с 5.5%.

Източник: Капитал

Бизнес

Бизнес глобус: Цената на iPhone скача с до 43%; Microsoft се отказва от проекти за центрове за данни; Puma с нов шеф

Microsoft се отказва от проекти за центрове за данни по целия свят

Microsoft е спряла или поне забавила проекти за изграждане на центрове за данни в различни части на света, включително в Индонезия, Великобритания, Австралия и САЩ. Компанията преразглежда плановете си за изграждане на сървърни ферми, които поддържат изкуствения интелект и облачните услуги. Инвеститорите се опитват да установят дали забавянето е резултат от намалено търсене на услуги за AI или от временни проблеми със строителството, като недостиг на енергия и строителни материали. Технологичният лидер е направил промени в плановете си, но отказва да обсъжда конкретни проекти. Въпреки това компанията продължава да разширява присъствието си в облачните услуги и AI.

Председателят на BP Хелге Лунд ще се оттегли

Председателят на борда на BP Хелге Лунд планира да се оттегли „вероятно през 2026 г.“, съобщи компанията, като вече е започнала процесът по избор на негов наследник. Лунд подкрепяше зелената стратегия на бившия CEO Бернард Луни от 2020 г., целяща намаляване на производството на въглеводороди с 40% до края на десетилетието. След напускането на Луни през 2023 г. и идването на новия CEO Мъри Очинклос BP се върна към по-силен фокус върху петрола и газа. Активисткият хедж фонд Elliott Management, който е придобил близо 5% от BP, настоява за още по-сериозни промени, включително по-агресивна продажба на активи. Лунд ще се кандидатира за преизбиране на годишното събрание на акционерите на 17 април, но част от инвеститорите обсъждат промени в ръководството. Енергийният гигант заяви, че новият председател първо ще се присъедини към борда, преди Лунд официално да се оттегли.

Puma заменя изпълнителния си директор с бивш кадър на Adidas

Puma заменя изпълнителния си директор Арне Фройндт с бившия ръководител на продажбите в Adidas Артър Хьолд, след като стойността на акциите на компанията спадна с 50% по време на двегодишния му мандат. Фройндт, който пое поста през ноември 2022 г., напуска след 14 години работа в Puma заради разногласия относно изпълнението на стратегията. Това се случва след обявяването на нови американски мита върху ключови производствени бази на Puma в Китай и Виетнам, което доведе до спад на акциите на компанията с 11%. Хьолд, който е бил част от Adidas повече от две десетилетия, ще се фокусира върху „спортната автентичност“ на Puma. Той ще поеме ръководството на компанията през юли, а дотогава ще бъде управлявана от финансовия директор и новопостъпилите ръководители.

McLaren се слива с британския EV стартъп Forseven в мащабна трансформация

McLaren Automotive се слива с британския стартъп за луксозни електромобили Forseven в рамките на радикална трансформация под ръководството на новия собственик – инвестиционната група CYVN от Абу Даби. Сливането ще позволи на McLaren да разшири продуктовата си гама отвъд суперавтомобилите, включително с възможнен модел SUV, докато Forseven ще използва силата на марката McLaren. Сделката идва след като CYVN придоби автомобилния бизнес на McLaren и миноритарен дял в отбора от Формула 1. Новата група ще бъде ръководена от бившия директор в Jaguar Land Rover Ник Колинс. McLaren ще продължи производството на спортни коли във Великобритания, макар че не е ясно къде ще се произвеждат новите модели. Обединението също ще даде достъп до технологиите за електромобили на китайската Nio, която е подкрепяна от CYVN.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Ударът на Тръмп върху автоиндустрията

Какви автомобили се внасят в САЩ от Мексико?

• BMW: Германският автомобилен производител има завод в Сан Луис Потоси, Мексико, който произвежда автомобили серия 3, серия 2 купе и M2.

• Ford: Компанията има два завода в Мексико, които произвеждат моделите Mustang, Bronco Sport и Maverick. Съоръженията са използвани за производството и на някои модели Fiesta и Fusion според фирмата за доставки Amrep Mexico.

• General Motors: Автомобилният конгломерат има четири завода в Мексико за сглобяване на Chevrolet Silverado, Chevrolet Equinox, GMC Sierra и GMC Terrain, казват от Amrep.

• Kia: Южнокорейският автомобилен производител има завод в Мексико, който произвежда някои от автомобилите Pride, Rio и K3.

• Nissan: Три завода в Мексико произвеждат някои модели Sentra,Versa и Kicks.

• Stellantis: Компанията управлява заводи, които произвеждат няколко модела от пикапите Ram, както и Jeep Compass и Jeep Wagoneer.

Какви автомобили се внасят от Канада?

• General Motors: Превозните средства, произвеждани в Канада, включват тежкотоварни и лекотоварни модели на Chevrolet Silverado, въпреки че компанията също произвежда V8 двигатели и части за трансмисии с двоен съединител.

Ford: Заводът на компанията в Онтарио преди това произвеждаше някои модели Edge и Lincoln Nautilus, въпреки че според сайта скоро ще произвежда камионите Super Duty.

• Stellantis: В два завода произвежда Chrysler Pacifica, Chrysler Grand Caravan, Dodge Charger. В завода в Онтарио ще сглобява нови модели Jeep Compass от 2026 г.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Дарителството в Полша: Концерти за 1 млрд. лв.

„Първоначално просто искахме да съберем тези пари, след което да покажем на хората за какво сме ги изхарчили. На първия финал събрахме 1.4 млн. лв., а днес достигаме близо 100 пъти повече, събрани за един ден. Ако някой преди 33 години ми беше казал какъв ще е ефектът от това начинание, бих се изплашил да се заема с организацията“, признава Овшак.

Резултатът: тестове за слуха на всички бебета

В деня, в който се състои „Големият финал“, тоест акцията за събиране на пари, всичко се случва навън въпреки студа. Провеждат се концерти в цяла Полша, а кампанията се излъчва на живо по телевизията. „В телевизионното студио към полунощ съобщаваме колко предполагаме, че ще съберем. И после започва голямото броене, което трае около два месеца. Трето поколение поляци вече събират пари по този начин – и майка ми, и баба ми го правеха. Нашата философия е – ако искаш да свириш с нас, супер; ако не, не ни пречи“, посочва Овшак. За него най-хубаво е накрая, когато види, че има резултат; че на хората им е харесало да участват.

Преди всяко благотворително събитие фондацията прави проучване кой иска да събира пари, след което се отварят щабове, в които хората се записват. В момента в Полша има 1686 щаба и 120 хил. идентификатора за доброволците. Всеки събиращ дарения получава цветна картонена касичка, а на този, който пусне пари в нея, му се дава лепенка със сърце. „Събираме средства само един ден и всяка година обявяваме за какво ще отидат. Сега купуваме медицинска техника за изследване на белите дробове след пандемията. Експертите ни казват от какъв вид оборудване има нужда, след което организираме търгове и го закупуваме. В Полша няма болница, която да не е получила от тези дарения“, обяснява Овшак. Той посочва, че се закупува само най-новата апаратура. Признава, че преди 33 години нищо не е разбирал от това, но с времето се е научил. За него най-важно е всичко да е прозрачно, защото това са обществени пари. И всеки път информира поляците точно колко е похарчено и какво е закупено.

Освен медицинска техника фондацията ръководи и осем медицински програми. „Например всяко дете, което се ражда в Полша, минава през изследване на слуха. Цялата логистика на 350 родилни отделения се ръководи от нас. До третия ден след раждането осигуряваме апаратура, която проверява слуха. Правим това от 20 години и програмата е една от задължителните за всяко дете в страната“, разказва Овшак.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 59 минути

В Кюстендил почетоха паметта на лесовъда Йордан Митрев

Спортпреди един час

Треньорът на Бундестима Юлиан Нагелсман: „Германия трябва да бъде по-вариативна, за да печели титли“

Балканипреди един час

До 12 000 лв. глоба за шумни купони, предвижда законопроект в Румъния

Святпреди един час

Тръмп представи „златната карта“, която ще дава възможност на богати имигранти да остават в САЩ безсрочно

Святпреди един час

Тръмп ще присъства на срещата на върха на НАТО в Хага през юни, заяви полският външен министър

Българияпреди един час

Полицията във Варна залови ученик с голямо количество вейпове без бандерол

Българияпреди един час

Сдружение „Местна инициативна група“ в Раковски реализира пет проекта през 2024 г., съобщи председателят на УС Мария Гиева

Икономикапреди един час

Поръчките за германската промишленост с неочакван застой през февруари

Българияпреди един час

Георг Георгиев участва в срещата на министрите на външните работи на НАТО

Спортпреди един час

Евертън осъди заплахите към защитника Джеймс Тарковски след дербито с Ливърпул

Спортпреди един час

Фокусът ни вече е изцяло върху Бундеслигата, обяви старши треньорът на Байер Леверкузен Шаби Алонсо

Българияпреди един час

Паркът за мечки в Белица отваря за посетители на 14 април

Политикапреди 5 дни

Лена Бориславова: По-вероятно е Пеевски да поиска да се раздели с Борисов, а не обратното

Здравепреди 4 дни

Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена

Политикапреди 5 дни

Боршош ще прави “туристическа полиция“

Политикапреди 4 дни

ДСБ-Бургас бе преучредено с ново ръководство

Бизнеспреди 4 дни

Тръмп заплашва с вторични мита за руския петрол, ако не се постигне споразумение за Украйна

Бизнеспреди 4 дни

Защо наемите са извън контрол

Бизнеспреди 4 дни

САЩ настояват за още по-голям контрол върху минералите и енергията на Украйна

Бизнеспреди един ден

Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин

Българияпреди 5 дни

Временно е ограничено движението по активната лента при 54-ти км на АМ „Тракия“ в посока София поради горящ автомобил, съобщиха от АПИ

Икономикапреди 5 дни

Защо заведения забраняват на клиентите си да използват лаптопи?

Обществопреди 5 дни

Спаси София: Стандартът за улично озеленяване събира прах в нечие чекмедже

Икономикапреди 5 дни

Японският онлайн търговец „Ракутен“ разширява доставките с роботи

Новини