България
Защо е важно младите да знаят трудовите и осигурителни права, обясниха социалният министър и експерти пред студенти от УНСС

С публична лекция на тема „Работа, осигуровки, права – за силен старт на кариерата“ социалният министър Борислав Гуцанов и експерти от ресорното министерство обясниха на студенти от Университета за национално и световно стопанство (УНССБ) защо е важно да работят при сключен трудов договор, какви са осигурителните им права и условията за придобиване право на пенсия. Събитието се организира от Студентския съвет при УНСС с партньорството на Националното представителство на студентските съвети.
От 140 години в България има система за социално осигуряване, каза министър Гуцанов. Темата за пенсионирането може да ви се струва далечна, но всеки един, като започва работа, трябва да мисли за този период, както и относно заболяване или майчински, обърна се той към младежите. И ги призова да не се съгласяват да получават „пари в плик“, докато работят на минимална работна заплата (МРЗ). Той обясни, че това е важно и за „солидарността на системата при пенсиониране“. Едно е да получавате пенсия от 700 лв., друго е да получавате пенсия от 3000 лв., коментира Гуцанов.
Млад баща на 35 г. умира внезапно от инфаркт, но се оказва, че за този период той не е успял да натрупа пет години осигурителен стаж, колкото се изисква за минимална наследствена пенсия, разказа реален случай министърът. И двете деца на мъжа, вместо да получат 900 лв. наследствена пенсия, получават по 150 лв., добави той.
Първите документирани исторически сведения за стачка са от 1156 г. преди Новата ера от времето на Рамзес III, когато строителите на гробници на фараоните и занаятчиите са блокирали пътищата със скандирания „Гладни сме!“ заради едномесечно забавяне на възнагражденията, разказа Петя Малакова, началник Отдел „Обществено осигуряване“ в Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Тя открои, че стачки е имало още от миналото, докато се стигне до достижения като 8-часовия работен ден. Експертът посочи, че България е ратифицирала всички конвенции на Международната организация на труда. Хубавото на трудовия договор е, че когато започнете да предоставяте работната си сила, при сключен трудов договор, ползвате всички осигурителни права, обясни още Малакова. Тя обърна внимание на това, че в други държави няма толкова дълго платено майчинство или период за боледуване.
Деница Тенчева от Главна дирекция „Политика на пазара на труда“ в МТСП разясни, че чрез регистрация в бюро по труда младежите без опит могат да се възползват от различни програми за заетост. Предложенията за свободни работните места са видимите в рубриката „Електронна трудова борса“ на сайта на Агенцията по заетостта. „Младежка заетост +“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ е един от примерите за проекти, които подпомагат интеграцията на пазара на труда на младите хора. „Започвам работа“ е другата такава възможност.
Ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров отбеляза, че лекцията е подходяща за младите хора, които да чуят „лично от извора“ какво означава да си осигурен и да се спазва трудовото законодателство. По думите му младите хора не бива да пренебрегват осигурителните си права.
Източник: БТА
България
С презентация, засаждане на фиданки и занимания в Благоевград отбелязаха Деня на Земята

С презентация и занимания в Благоевград деца от четвърта подготвителна група от Детска градина № 12 „Алени макове“ беше отбелязан Денят на земята, съобщиха от пресцентъра на дирекция ,,Национален парк Рила”.
Празникът беше отбелязан и в Осмо средно училище „Арсени Костенцев“ в града, където експерти от дирекцията на парка с участието на ученици от пети и шести клас и техните ръководители са засадили фиданки от иглолистни дръвчета, допълниха от пресцентъра.
БТА припомня, че миналата седмица Община Банско отбеляза световния ден със съвместна инициатива с община Гърмен. Заместник-кмет на община Банско Магдалена Юсева, кметовете на село Осеново и село Рибново, както и ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ и СОУ „Йордан Йовков“. Всички заедно се обединиха в почистването на пътя с. Осеново – с. Рибново, залесяването на фиданки бял бор, липа и люляк и поставяне на табелки за опазване на природата.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Над 15 000 лева се събраха от благотворителна инициатива в подкрепа на 10-годишно дете от Смолян

Над 15 000 лева се събраха от благотворителен турнир в подкрепа на 10-годишно дете от Смолян, съобщи за БТА Виолета Филипова – експерт „Връзки с обществеността“ в Община Смолян. Денис Кисьов страда от вродено заболяване и за лечението му са нужни средства, с които семейството не разполага.
Футболната надпревара е организирана от Венцислав Чавдаров – ски учител в курорта Пампорово, а съорганизатор е Община Смолян. Денис Кисьов страда от вродено заболяване и за лечението му са нужни средства, с които семейството не разполага. В турнира по футбол се състезаваха 14 отбора от цялата област Смолян – общо 150 участници. Семейството на смолянчанина Антоан Шотаров обяви, че ще удвои събраната сума от таксите, които са в размер на 4 120 лв. От кутиите се събраха още 7 242 лв.
В началото на февруари от Община Смолян връчиха на семейството 18 400 лева, събрани от инициативата Календар на Община Смолян.
/ВД/
Източник: БТА
България
Граждани и общински съветници участваха в публично обсъждане на проектобюджета на община Пазарджик за 2025 г.

Днес се състоя публично обсъждане на проектобюджета на община Пазарджик за 2025 година, на което беше представена рамката на бюджета, основните приоритети и предвидените разходи за 2025 година.
Присъстващите граждани и общински съветници зададоха въпроси, свързани с бюджета и неговото изразходване.
Бюджетът цели да придържа към консолидиране на публичните финанси на Община Пазарджик, без това да се отразява на дейностите, които извършваме, каза заместник-кметът Любомир Гечев.
Проектобюджетът на община Пазарджик e от 186 млн. лв., около 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие „Чистота“. Предвидени повече средства за образование и култура, социални дейности, инфраструктура, а също и за чистотата на града и селата в общината. За образование средствата са 84 млн. лв., което е със 7,7% повече в сравнение с 2024 г., за социални дейности са предвидени 24 млн. лв. или 26,3% повече. Акцент ще бъде започването на дейността на детската млечна кухня, за която са заделени 750 хил. лв. Общо 20% ръст на средствата има и в областта на културата, където се предвиждат 8,8 млн. лв. Спортът запазва субсидията си от 1 млн. лв., за инфраструктура са определени 3,75 млн. лв., уточни още Любомир Гечев.
На обсъждането беше посочено още, че проектобюджетът за тази година е съобразен с конкретните реалности, с оглед на късното приемане на държавния бюджет, като е изготвен е така, че да отговори оптимално на очакванията на гражданите.
/ТТ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)