Здраве
Заради антиваксърство: Огнища на морбили и жълта треска в САЩ и Латинска Америка

Панамериканската здравна организация съобщи, че търси сътрудничество със съседните държави за борба с колебанието за ваксиниране срещу жълта треска и морбили сред населението в някои части на региона през тази година, предаде Ройтерс.
Директорът на организацията, Харбас Барбоса, направи съобщението в същия ден, в който изследователи от САЩ предупредиха, че страната се намира в критичен момент от завръщането на дребната шарка, четвърт век след като болестта беше обявена за ликвидирана след няколко епидемии.
Това е „едно от най-заразните заболявания в света“, каза Барбоса. Но страните срещат трудности при поддържането на препоръчителното 95-процентно покритие с ваксини срещу морбили, паротит и рубеола (ММР), което ни прави податливи на привнесени случаи“, добави той.
Според здравните експерти е необходимо ваксиниране на 95% от населението, за да се осигури защита и на тези, които не могат да бъдат ваксинирани, например бебетата на възраст под 6 месеца.
Панамериканската здравна организация е установила локални огнища на морбили в шест държави в региона. До момента тази година са регистрирани 2313 случая, което е значително увеличение спрямо 215 случая за същия период на миналата година. Потвърдени са три смъртни случая, а още един се проучва.
От началото на 2025 г. до сега в САЩ са регистрирани над десет огнища и най-малко 800 случая на дребна шарка, включително 624 инфекции и два смъртни случая в Тексас, по данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ.
Случаите на жълта треска също са се увеличили тази година на континента със 189 случая в четири държави и 74 смъртни случая по данни на Панамериканската здравна организация.
Преди седмица колумбийското правителство обяви извънредно санитарно положение предвид увеличаването на случаите, като бяха потвърдени 74 заразявания и 34 смъртни случая.
Дезинформацията за ваксините подхранва колебанията през последните години, особено в САЩ, където се разпространиха неверни твърдения, свързващи ваксините с аутизма. Министърът на здравеопазването на САЩ Робърт Ф. Кенеди-младши отдавна пропагандира подобни възгледи, противоречащи на научните данни, припомня Ройтерс.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Засилват координацията между институциите за повече трансплантации

Организиране на специализирани обучения в страната и чужбина, насочени към лекари от трансплантационните центрове, координатори по донорство и специалисти от центровете за спешна медицинска помощ, бяха сред акцентите на работна среща в Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН), съобщиха от агенцията.
Целта е да се повиши на професионалната квалификация и координация между звената, ангажирани в процеса на донорство и трансплантации в България.
Срещата е организирана от Иванка Динева, изпълнителен директор на ИАМН, а участие са взели доц. Петко Стефановски, управител на Национална здравноосигурителна каса – НЗОК, д-р Иван Маджаров, зам.-председател на Български лекарски съюз (БЛС), д-р Ваньо Витков, зам.-председател на Столична Колегия на БЛС, проф. Венцислава Пенчева, зам.-ректор на Медицински университет – София, Петър Цинцарски от Български Червен кръст (Bulgarian Red Cross), Български младежки Червен кръст / Bulgarian Red Cross Youth и представители на университети от страната.
Участниците са се договорили да изготвят график за предстоящи съвместни събития, свързани с популяризирането на донорството и развитието на трансплантационните програми в България.
Инициативите ще включват информационни кампании, научни форуми и обучения, насочени към обществото и медицинската общност.
Присъстващите на срещата се обединиха около необходимостта от анализ дали разработването на нови амбулаторни процедури биха подобрили дейностите по донорство и трансплантации. Анализът ще установи дали процедурите биха се отразили върху проследяването на пациентите в листата на чакащите за трансплантация, както и тяхното следтрансплантационно наблюдение. Освен това ще се разгледат възможностите процедурите да могат да насочат фокуса към качеството на грижите и дългосрочните резултати, съобщават от ИАМН.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
ЕК създава съвет за киберсигурност в здравеопазването
Снимка БГНЕС
Европейска комисия
Европейската комисия отправи днес покана към европейски специалисти да се присъединят към нов консултативен съвет по киберсигурността в здравеопазването. Предвижда се съветът да се състои от 15 специалисти, които да работят за защитата на компютърните системи на болниците в ЕС, предаде БТА.
Специалистите ще дават съвети на ЕК и европейския център по киберсигурност, за да се приложи техният опит в опазването на компютърните мрежи и да се осигури бърза реакция при необходимост от защита на данните на пациентите и продължаване на работата по предоставяне на здравни грижи в случай на посегателство. В съобщение на ЕК се отбелязва, че това е необходимо на фона на нарастващите кибератаки.
Участниците в съвета трябва да имат поне осем години опит в здравеопазването или киберсигурността. Те ще се събират поне веднъж годишно и ще работят без възнаграждение в лично качество, или като представители на организации в посочените области, с мандат от две години, който ще може да бъде подновяван. Кандидатурите се очакват до 23 май, се допълва в съобщението.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Откриха причинителя на чревните инфекции в Банско

Повишената заболеваемост от стомашно-чревни разстройства в Банско е причинена от норовируси. Това показват пробите от отпадната и питейната вода, които изследва екип експерти от групата „Микробиологични рискове в околната среда“ при СУ „Климент Охридски“.
Пробите са взети на място на 23 април и са изследвани в същия ден, уточняват учените.
В отпадната вода на града са идентифицирани норовируси, генотип GII, в количество от около 1000 вирусни копия/мл. В по-ниски концентрации са открити ентеровируси. Предвид клиничното състояние на заболелите, е голяма вероятността норовирусите да са причинител на настоящата епидемия, посочват от „Микробиологични рискове в околната среда“.
В питейната вода не са открити вирусни или бактериални патогени, а индикаторните химични показатели също са в норма.
Заразяването с норовируси води до некървава диария, повръщане, болки в стомаха, температура и понякога главоболие, които обикновено преминават до 48 часа, а усложненията са редки. Патогенът се разпространява по фекално-орален път, т.е. заразена храна или вода, близък контакт с болни или аерозоли отделяни от тях, споделяне на малки общи помещения и др.
Важно е да се знае, че норовирусите са устойчиви на спиртните препарати за дезинфекция. Няма специфично лечение. Основната превенция е поддържане на добра лична и обществена хигиена, която започва с правилно измиване на ръцете с вода и сапун, подчертава Сергей Иванов, член на екипа учени.
„Микробиологични рискове в околната среда“ е част от проекта SUMMIT на Софийския университет. Лабораторията е единствената в България която изолира и идентифицира вируси от околната среда. Основната дейност е мониторинг на отпадните води за наблюдение на епидемиологичната обстановка в големите градове на България.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 7 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Святпреди 4 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 4 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Икономикапреди 1 седмица
Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове
-
Българияпреди 1 седмица
Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос
-
Святпреди 1 седмица
Марко Рубио е обсъдил Украйна със Сергей Лавров, съобщи държавният департамент