Свържете се с нас

Икономика

Започва среща на финансовите министри от Г-7 на фона на митата на Тръмп

Финансовите министри на страните от групата на седемте държави с най-развити икономики в света (Г-7) започват днес среща в Канада на фона на предизвикателствата, пред които е изправена световната търговия заради високите мита върху вноса в САЩ, налагани от Вашингтон, предаде Ройтерс. 

Другите страни освен САЩ, които членуват в организацията – Канада, Великобритания, Германия, Италия, Франция и Япония, желаят да не се стигне до разцепление в Г-7 заради митата, налагани от американския президент Доналд Тръмп и плановете му да промени климатичните цели на организацията. Това са съобщили пред Ройтерс официални представители на Г-7 и експерти в сферата на международната икономика. 

На този фон източник на Ройтерс, запознат с плановете на администрацията на Тръмп относно срещата в Канада, е съобщил, че министерството на финансите на САЩ не очаква на нея да бъдат обявени сделки, свързани с митата. 

„Не бих очаквал, че ще обявим нещо на (срещата на – бел. ред.)  Г-7, e посочил източникът. Той е допълнил, че Вашингтон няма да се съгласи с текст на съвместно комюнике от форума, ако той не съответства на интересите на САЩ

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт ще се опита да окаже натиск върху Япония, Канада, Великобритания, Франция, Италия и Германия да предприемат мерки за противодействие на страничните ефекти от политики, които се характеризират с отпускането на значителни субсидии и на гарантирани от държавата кредити. Те създават индустриален свръхкапацитет, който залива света с евтини стоки и заплашва работните места в страните с пазарни икономики, е посочил говорител на американското ведомство, визирайки Китай.

„Г-7 трябва да работи съвместно, за да защити нашите работници и фирми от нелоялните (икономически) практики на Китай“, е допълнил говорителят.

Източник: БТА

Икономика

Световен ден на пчелите: Производството на мед в Африка е било с най-висок темп на растеж в световен мащаб през 2023 г.

Днес е Световният ден на пчелите, който тази година той е отбелязан със специално събитие, организирано от Федерална демократична република Етиопия, съобщава Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) на официалната си страница. 

Тазгодишната тема на Световния ден на пчелите, „Вдъхновени от природата, те подхранват живота на планетата“, подчертава критичната роля, която над 20 000 вида пчели и други опрашители, като пеперуди, птици и прилепи, играят в агрохранителните системи и здравето на екосистемите на нашата планета. 

„Днес честваме пчелите и другите опрашители – малки същества, които са от съществено значение за нашите храни, нашето здраве, нашата околна среда и нашата икономика. Опрашителите имат огромна икономическа стойност и са тихи герои. Без тях всяка година бихме губили до осем процента от световното производство на култури, на стойност около 577 милиарда щатски долара“, каза генералният директор на ФАО Ку Донгю в своето видеосъобщение на днешното събитие в Джима. По думите му това не са просто числа, а работни места, прехрана, лекарства и храни, от които се нуждаят хората по целия свят.

Близо 90 процента от цъфтящите растения в света зависят от опрашителите, както и 75 процента от най-важните култури в света, които осигуряват плодове, зеленчуци, ядки и семена за консумация от човека.

Генералният директор на ФАО също така подчерта проблемите, пред които са изправени опрашителите, включително загубата на местообитания, неправилната употреба на вредни химикали, въздействието на изменението на климата, инвазивните чужди видове и паразити, и подчерта критичното значение на международното сътрудничество за преодоляване на тези предизвикателства. „Всички ние имаме роля в защитата на опрашителите, например чрез по-добри земеделски практики, ангажиране на общността, подкрепа на пчеларите и чрез разработване на благоприятни политики, които помагат на опрашителите, пчеларите и фермерите“, посочи Ку.

Процъфтяващо производство на мед в Африка

В световен мащаб производството на мед е достигнало 1 894 хиляди тона през 2023 г., като Африка е имала най-висок темп на растеж. Континентът сега представлява 12 на сто от световното производство с 223 000 тона годишно. Етиопия е най-голямата страна производителка на мед в Африка и десета в света. Други важни производители на мед в Африка са Алжир, Ангола, Камерун, Централноафриканската република, Египет, Кения, Мароко, Руанда и Обединена република Танзания.

Честването на днешния ден в Етиопия е признание за значението на страната като производител на мед.

„Радваме се да отбележим това събитие, жизненоважна платформа за Етиопия да идентифицира предизвикателствата и да предложи решения за нашия селскостопански сектор“, каза земеделският министър на страната Гирма Аменте. 

Помощник генералният директор на ФАО и регионален представител за Африка Абебе Хайле-Габриел заяви, че производството на мед в Африка има огромен потенциал. „Африканските медоносни пчели са показали забележителна устойчивост срещу паразити и патогени, които причиняват значителни загуби другаде. Африканският пчелен восък често изглежда е с ниско ниво на замърсяване с пестициди, което дава на африканското пчеларство възможност да се възползва от нишовите пазари за биологични продукти и справедлива търговия“, каза той, подчертавайки, че традиционните пчеларски практики служат като основа за разработване на местно адаптирани и устойчиви управленски практики.

История на Световния ден на пчелите

Световният ден на пчелите е учреден през 2017 г. с резолюция на ООН по предложение, направено от правителството на Словения. Във видеообръщение днес министърът на земеделието, горите и храните на Словения Матея Чалушич разсъждава върху значението на тазгодишното честване, което се провежда на континент, където от векове пчеларството е неразделна част от живота, и в страна със „забележителна“ пчеларска традиция. Тя отбеляза и уроците, които пчелите могат да ни предложат. „Във време, когато светът е разтърсен от война, изменение на климата и хранителни кризи, пчелите ни учат на ценни уроци. Те работят тихо, но с перфектна координация. Те са малки, но въздействието им е огромно. Тяхната организация е доказателство, че общото благо е по-силно от индивидуалните интереси“, посочи Чалушич.

Втори международен форум за устойчиво пчеларство и опрашване

Честването на Световния ден на пчелата се проведе в началото на Втория международен форум за действия за устойчиво пчеларство и опрашване, който е организиран съвместно от Етиопия, Словения и ФАО с подкрепата на Организацията на ООН за индустриално развитие (UNIDO) и Международната федерация на пчеларските асоциации (Apimondia). 

Форумът е платформа за обмен на знания, представяне на иновативни инициативи в пчеларството, вдъхновяване на глобални действия за земеделски практики, благоприятстващи опрашителите, и координиране на усилията за опазване и защита на опрашителите по целия свят.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Илон Мъск се ангажира да остане начело на „Тесла“ през идните пет години

Главният изпълнителен директор на „Тесла“ (Tesla) Илон Мъск се ангажира да ръководи производителя на електрически превозни средства през идните пет години, предаде Си Ен Би Си.

„Да, няма никакво съмнение в това“, каза Мъск в интервю на Катарския икономически форум на Блумбърг в Абу Даби.

Коментарите на Мъск идват, след като някои инвеститори се усъмниха в отдадеността му към „Тесла“.

Той е ключов съветник на президента Доналд Тръмп и е начело на т.нар. Департамент за правителствена ефективност (DOGE), който е в центъра на вниманието на милиардера през последните месеци. Акциите на „Тесла“ се движат колебливо от началото на годината и се понижиха с над 12 на сто

Ценните книжа на „Тесла“ поскъпнаха с около 1 на сто в днешната търговия.

Мъск заяви, че иска да запази позицията си на главен изпълнителен директор на „Тесла“, за да поддържа контрола върху компанията. Той каза, че иска да има „достатъчен контрол върху гласовете“, за да не може да бъде отстранен от инвеститори активисти.

„Не става въпрос за пари“, каза Мъск. „Това е основателен въпрос за контрола върху бъдещето на компанията.“

След като Мъск се превърна във фигура с все по-голямо влияние в Републиканската партия в САЩ, няколко шоурума и имоти на „Тесла“ станаха обект на протести и нападения. На въпрос дали приема лично удара върху политическата си дейност Мъск отговори утвърдително.

„Е, със сигурност е добре да има възражения по политически въпроси, но „не е добре“ да се прибягва към насилие и да се отправят смъртни заплахи“, добави той. Мъск заяви още, че ще разходва по-малко средства за политически инициативи и кампании.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Кооперативният модел остава най-устойчивият и най-перспективният за малките производители на храни, смята Николай Генов от „Хранкооп – София“

ООН обяви 2025 г. за Международна година на кооперациите. Това е и годината, в която „Хранкооп – София“ празнува своята 15-годишнина. Първата Международна година на кооперациите на ООН през 2012 г. също е била знакова за „Хранкооп – София“, защото тогава са положени основите на фермерските пазари на организацията. Това разказа пред журналисти Ралица Касимова, член на УС на „Хранкооп – София“.

На първия фермерски пазар на Римската стена са участвали трима производители, а към моментата всяка събота те са между 40 и 50. „За жалост, се налага да ги ограничаваме и всяка седмица да връщаме производители, защото мястото е ограничено“, посочи Касимова.

„Взискателни сме към храните, но нашата взискателност е конструктивна – искаме да издърпаме производителите към по-високо качество, давайки им възможност за пазар“, каза Николай Генов, член на УС на „Хранкооп – София“.

Той допълни, че вече четири години от организацията провеждат форум за почвите, на който се дискутират методи за възстановяването и опазването им. Тази година събитието е планирано за 5 декември (тогава се отбелязва Световният ден на почвите – бел. реп.) в Лесотехническия университет в София. Генов отбеляза, че работят с университети и институти, защото освен пазар трябва също наука и образование. В тази връзка от „Хранкооп – София“ планират създаването на център за изучаване на различни практики, които все още не са навлезли в университетите, като биодинамично земеделие, пермакултура и др.

Николай Генов отбеляза, че за тези 15 години секторът е преживел няколко кризи, но оцелява. Позовавайки се на своя опит, той заяви, че малките производители биват „изтласкани в ъгъла“ и призова на малкия български производител да бъде осигурено известно предимство пред конкуренцията, като споре днего фермерските пазари могат да изиграят тази роля.

По думите на Генов от 3-4 години се говори усилено за фермерските пазари и за малките производители, но водената през последните 20-30 години политика дава своите отражения, изразяващи се в липса на производство и високи цени. Той припомни, че над 80 процента от плодовете и зеленчуците на българския пазар са вносни. Цените на българските плодове и зеленчуци са високи не заради спекула, а защото има малко предлагане и голямо търсене, посочи Генов. По думите му са необходими мерки, но това не се изразява в учредяването на държавна верига магазини. На производителите им трябват пазари, не им трябват магазини, допълни и Касимова. Според нея маркетирането за продукти с минимални надценки внушава, че цените трябва да бъдат ниски, а това винаги е за сметка на някого, най-често за здравето на потребителя и труда на производителя.

Според Генов кооперативният модел остава най-устойчивият и най-перспективният. По думите му към този момент все пак няма изгледи да се създават други кооперативи у нас. „Тази година ще работим много повече за това да създадем повече интерес към кооперативите“, каза Генов, допълвайки, че вече са направени първите стъпки. Те се изразяват в две срещи, които са осъществили, с групи в Горна Малина и Пловдив, предстои и Трявна. Идеята е да бъде създадена мрежа от хранителни кооперативи, които взаимно да си помагат. Според Генов, ако има мрежа от потребителски кооперативи, ще започнат да се обединяват и производители от една и съща област.

По негово мнение свръхрегулацията пречи да се развиват повече на брой производители, които след това да започнат да се обединяват. Генов все пак смята, че ще настъпи моментът, в който малките производители и кооперативите ще надделеят и на повече места в България ще се появят фермерски пазари.

В настоящата година „Хранкооп – София“ има четири събития, които са включени в културния календар на столицата. Началото ще бъде дадено този петък, 23 май, с тридневен фермерски фестивал пред Националния дворец на културата (НДК), който се провежда за пета поредна година. Темата на събитието е „За храната, книгите и родителството“, а програмата му включва концерт на Венци Благоев и неговия „Фармърс джазтет“. На 24 май ще има и щанд за размяна на книги от 15:00 до 17:00 часа.

Следващите събития ще бъдат фестивалът на българската крафт бира „Улица Хмел“, който ще се проведе на 26-28 септември, фермерските фестивали „Кулинарни съкровища от близо и далеч“ на 24-26 октомври и „Моята еко Коледа“ на 12-14 декември.

На 21 и 22 юни „Хранкооп – София“ организират фермерски фестивал в село Негушево, озаглавен „AlterAgro“.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 44 минути

Новак Джокович: „Още имам желание за титли от Големия шлем, в Женева съм заради семейството“

Българияпреди 47 минути

Случаят от миналото лято с убийството на 67-годишен мъж, намерен в жилище в центъра на Кърджали, влиза в съда

Спортпреди 47 минути

Съдийски назначения за мачовете от 38-ия кръг от Втора лига

Българияпреди 47 минути

Пожар е изпепелил няколко бунгала в Поморие

Балканипреди 49 минути

Съд в Истанбул отмени забраната за напускане на страната на двамата ръководители на водещата бизнес асоциация в Турция

Икономикапреди 51 минути

Световен ден на пчелите: Производството на мед в Африка е било с най-висок темп на растеж в световен мащаб през 2023 г.

Спортпреди 55 минути

Валентин Железов ще ръководи двубоя Ботев Враца – Славия

Святпреди 57 минути

УАМ: Външните министри на ОАЕ и Германия обсъдиха укрепване на връзките между двете страни

Спортпреди 58 минути

Абдулай Дукуре напуска Евертън

Святпреди 58 минути

Иранският върховен лидер отхвърли позицията на САЩ за обогатяването на уран

Българияпреди 58 минути

България продължава да държи на пет точки на преминаване през Дунав, каза вицепремиерът Гроздан Караджов

Икономикапреди 59 минути

Илон Мъск се ангажира да остане начело на „Тесла“ през идните пет години

Икономикапреди 4 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Бизнеспреди 3 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Спортпреди 3 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Обществопреди 4 дни

Трети ден София с транспорт само под земята, за разкош жълт код за порои

Българияпреди 3 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Святпреди 3 дни

Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин, заяви френският президент

Българияпреди 3 дни

По никакъв начин няма да предпоставям решението на Конституционния съд, това е една от най-авторитетните български институции, каза Илияна Йотова

Балканипреди 3 дни

Ердоган се надява да бъдат постигнати окончателни резултати от мирните преговори между Украйна и Русия

Обществопреди 3 дни

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Българияпреди 5 дни

Мария Шамбурова е 57-ата Царица Роза на Казанлък

Обществопреди 5 дни

Вадете якетата, май се прави на март

Здравепреди 4 дни

Какви са възможностите за рехабилитация по Каса

Новини