Свържете се с нас

Икономика

Започва специализираното изложение за земеделие „БАТА АГРО“ 2025 в Стара Загора

Тазгодишното специализирано изложение за земеделие „БАТА АГРО“, което ще бъде открито днес на летище Стара Загора, ще представи 204 фирми от агросектора, съобщиха от Българска асоциация на търговците на агротехника, които организират събитието. Седемнадесетото издание на земеделския форум ще продължи до 16 май 2025 година.

На откриването днес се очаква да присъстват министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов, заместник-министър д-р Лозана Василева, държавният секретар в Министерството на земеделието и развитието на селските райони на Полша г-н Яцек Черняк, както и други представители на държавната и местната администрация.

Участниците в изложението ще представят бизнеса си върху над 36 500 кв. м нетна изложбена площ. Те ще покажат световните тенденции в земеделските технологии от последната година, премиери на нови модели техника, продукти и услуги за земеделието.

И тази година в рамките на „БАТА АГРО“ са организирани демонстрации на машини – самоходна и прикачна техника, пръскачки, дронове и прецизни технологии, както и едра строителна техника. Земеделските производители ще могат да направят тест драйв и да видят на живо действието на машините на полето, съобщават още организаторите.

Сред изложителите в БАТА АГРО традиционно са официалните вносители на световноизвестните брандове за земеделска техника, както и десетки фирми от агросектора, предлагащи напоителни системи, семена, торове и препарати, резервни части, инструменти и други. Участват още фирми за консултантки услуги, финансови и банкови институции, автомобилната индустрия, едра строителна техника и други. В рамките на „БАТА АГРО“ 2025 има и значително чуждестранно присъствие, като с колективни щандове ще се представят Полша, Аржентина и Украйна, допълват от асоциацията.

За поредна година „БАТА АГРО“ дава възможност на българските производители да представят своите качествени продукти в рамките на фермерския пазар, организиран съвместно с Кооперация „Хранкооп“. На него гостите и посетителите на изложението ще могат да закупят директно от производителите сезонни плодове и зеленчуци, млечни и месни продукти, вино, мед и пчелни продукти, билки и подправки, занаятчийски печива и много други.

Посещението на изложението е безплатно, но е необходима регистрация – на място или предварително в уебсайта на „БАТА АГРО“.

Справка в официалния сайт на изложението показва и публикувания електронен каталог на изложителите, където всеки може да прегледа техния бизнес профил, представяне и контакти. Миналата година на „БАТА АГРО“ участваха 216 фирми от сектора.

Източник: БТА

Икономика

Четири български фирми за бутилиране на минерална вода кандидатстват за вписване в европейски регистър

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) подпомогна производители на 4 български минерални води да изготвят заявления за регистрацията им като географски означения в европейския регистър, съобщава МЗХ.

За вписване в регистъра като Защитени наименования за произход (ЗНП) кандидатстват водите – „Натурална минерална вода Михалково – естествено газирана“, „Натурална минерална вода Хисар“, „Натурална минерална вода Велинград“, а „Натурална минерална вода от Горна Баня“ – за Защитено географско указание (ЗГУ).

С приемането на новото европейско законодателство, касаещо схемите за качество, се разшири обхватът на допустимите за регистрация продукти. По този начин минералните води с географски означения, вписани досега на национално ниво, също могат да бъдат изпратени в Европейската комисия с цел кандидатстване за регистрация, без да се прилага националната процедура от държавата членка. 

Защитеното наименование за произход (ЗНП) идентифицира продукт: произхождащ от специфично място, регион или, в изключителни случаи, държава; чието качество или характеристики се дължат основно или изключително на специфична географска среда с присъщите ѝ природни и човешки фактори, и чиито етапи на производство се извършват в определения географски район. Основната отлика между ЗНП и ЗГУ е, че докато при ЗНП всички етапи на производство от добив на суровини до получаване на крайния продукт се осъществяват в определения географски район, при ЗГУ поне един от етапите на производство или подготовка на продукта следва да се извършва в определения географски район.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

За какво се споразумяха Китай и САЩ в Женева?

Китай и САЩ обявиха днес намаление на реципрочните си мита за внос със 115 на сто. САЩ намаляват допълнителните тарифи, наложени тази година за внос на стоки на Китай, от 145 на 30 на сто, докато Пекин ги свива от 125 на 10 на сто, пише Ройтерс.

Ставките, наложени преди 2 април, включително тези, датиращи от първия мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп, както и други ограничения, като например мерките на Вашингтон за прекратяване на освобождаването от тарифи за пратки с ниска стойност, известни като правилото „де минимис“, които позволяват на пратки с ниска стойност от Китай и Хонконг да влизат в САЩ без тарифи, изглежда остават.

Някои мита отпадат, други остават

САЩ се съгласиха да коригират или отменят три указа, които общо налагат 115 на сто мита върху вноса от Китай. Вашингтон се съгласи да намали широкообхватните мита върху вноса от т. нар. Ден на освобождението (така Доналд Тръмп обяви 2 април, когато наложи мита за внос, които по думите му ще стимулират икономиката на САЩ.) от 34 на 10 на сто за 90 дни и да премахне всички тарифи, наложени по време на последвалата ескалация на търговските отношения.

Пекин се съгласи с предложението, като премахна всички ставки с изключение на 10 на сто от митата, наложени от 2 април насам, оставяйки настоящата ставка на 10 на сто.

Това обаче оставя Китай все още изправен пред тарифи от 30 на сто, след като се отчетат митата, наложени преди 2 април, включително двата кръга тарифи, наложени през февруари и март.

Китайски продукти, вариращи от електрически превозни средства до стомана и алуминий, също ще продължат да бъдат обект на отделни мита, наложени през последните няколко години.

Някои нетарифни бариери са отложени

Китай също така се ангажира да премахне нетарифните контрамерки, обявени срещу САЩ от 2 април, въпреки че остава неясно как някои от тях ще бъдат оттеглени.

Като част от ответните си ограничения от април, Пекин добави редкоземните елементи към списъка си с контролиран износ, откри антидъмпингово разследване срещу китайския бизнес на химическия гигант „ДюПон“ (DuPont) и добави в черен списък някои американски компании, опериращи в областта на отбраната и технологиите.

Формулировката на споразумението от Женева предполага, че тези фирми ще бъдат премахнати от списъка, който забраняваше търговията и инвестициите с Китай, а антидъмпинговото разследване ще бъде отложено.

В изявлението се казва само, че контрамерките, наложени след 2 април, ще бъдат премахнати, което следователно изключва дузина компании, присъстващи в черния списък от март, както и антидъмпинговото разследване срещу технологичния гигант „Гугъл“ (Google), обявено през февруари.

„ДюПон“ не отговори веднага на искане за коментар.

Остават неясноти относно редкоземните елементи

В случая с редкоземните елементи, тъй като решението на Китай за износа им се отнася за всички държави, по споразумението от Женева не става ясно дали това решение ще се счита за специфично насочена към САЩ контрамярка.

В първоначалното съобщение на китайското министерство на търговията, което изискваше от всички износители да поискат лицензи, преди да експортират седем редкоземни елемента, не се споменават САЩ.

Ройтерс съобщи през април, че американските клиенти вероятно ще се изправят пред дълго и и с несигурен изход чакане за получаване на лицензи, предвид търговската война.

Министерството на търговията на Китай не отговори веднага на изпратените въпроси относно ограниченията за редкоземните елементи. Говорител на Министерството на външните работи насочи въпросите по темата към текста на споразумението.

На този фон министерството на търговията на Китай обяви по-рано днес, че има за цел да засили контрола върху цялата верига за износ на стратегическите минерали. Усилията на Пекин целят засилване на контрола върху минералите, които страната счита за ключови за националния си интерес.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Текущата демографска ситуация в област Шумен се характеризира с продължаващо намаляване и застаряване на населението, показва статистиката

Текущата демографска ситуация в област Шумен се характеризира с продължаващо намаляване и застаряване на населението, съобщиха от Отдел „Статистически изследвания – Шумен“ към Териториално статистическо бюро – Североизток.

Населението на област Шумен е 149 279 души към 31 декември 2024 г., което представлява 2,3 на сто от населението на България и нарежда областта на 15-о място по брой на населението. В сравнение с 2023 г. населението на областта намалява с 420 души.

Мъжете са 72 283 (48,4 на сто), а жените – 76 996 (51,6 на сто), или на 1000 мъже се падат 1065 жени. Броят на мъжете преобладава във възрастите до 58 години включително, сочи статистиката.

Продължава процесът на застаряване на населението. В края на 2024 г. лицата на 65 и повече навършени години в област Шумен са 38 385, или 25,7 на сто от населението на областта. В сравнение с 2023 г. делът на населението в тази възрастова група нараства с 0,5 процентни пункта.

Процесът на застаряване е по-силно изразен сред жените, отколкото сред мъжете. В област Шумен относителният дял на жените на възраст над 65 години е 29,8 на сто, а на мъжете – 21,3 на сто. Тази разлика се дължи на по-високата смъртност сред мъжете и като следствие от нея – на по-ниската средна продължителност на живота при тях, поясняват от Отдел „Статистически изследвания – Шумен“.

Застаряването на населението в област Шумен води до повишаване на неговата средна възраст, която от 40,8 години през 2010 г. нараства на 46,5 години в края на 2024 г., при 45,3 години средна възраст за страната. Процесът на застаряване на населението се проявява както при жените, така и при мъжете, като средната възраст на жените в областта е 48,3 години, а на мъжете – 44,6 години. 

Към 31 декември 2024 г. в област Шумен децата до 15 години са 19 446, или 13 на сто от общия брой на населението (14 на сто за страната), с 0,2 процентни пункта по-малко от 2023 година. 

Към края на 2024 г. общият коефициент на възрастова зависимост за област Шумен е 63,2 на сто, или на всяко лице във възрастта под 15 и над 65 години се падат по-малко от две лица в активна възраст. За сравнение, през 2023 г. този коефициент е бил 62,5 на сто.

Тенденцията на застаряване на населението води до промени и в неговата основна възрастова структура – под, в и над трудоспособна възраст. Влияние върху съвкупностите на населението в и над трудоспособна възраст оказват както застаряването на населението, така и законодателните промени при определянето на възрастовите граници за пенсиониране. За 2024 г. тези граници за населението в трудоспособна възраст са до навършването на 62 години и 2 месеца за жените и 64 години и 7 месеца за мъжете.

Населението в трудоспособна възраст към края на 2024 г. е 85 941 души, или 57,6 на сто от цялото население на област Шумен, като мъжете са 45 602, а жените – 40 339. През 2024 г. броят на трудоспособното население намалява с 448 души спрямо предходната година. Към края на 2024 г. в над трудоспособна възраст са 42 320 души, или 28,3 на сто, а под трудоспособна възраст са 21 018, или 14,1 на сто от населението на областта.

Възпроизводството на трудоспособното население се характеризира чрез коефициента на демографско заместване, който показва съотношението между броя на влизащите в трудоспособна възраст (15 – 19 години) и броя на излизащите от трудоспособна възраст (60 – 64 години). Към 31 декември 2024 г. коефициентът на демографско заместване за област Шумен е 63, а за страната това съотношение е 72, посочват от Отдел „Статистически изследвания – Шумен“ към Териториално статистическо бюро – Североизток.

Както БТА съобщи, работещите хора на възраст 15 – 64 навършени в Шуменско през 2024 година са 60 600 души. От тях 33 700 са мъже, а 26 900 – жени. Това показват резултати от наблюдението на работната сила в областта, информираха през март тази година от Отдел „Статистически изследвания – Шумен“ на Териториалното статистическо бюро – Североизток. През четвъртото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в област Шумен се увеличава спрямо третото тримесечие на 2023 г. с 5 процента до 1884 лева.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 34 минути

Публикувани бяха резултатите от машинния вот на парламентарните избори в Албания, социалистите продължават да бъдат първа сила

Българияпреди 38 минути

Медицинските сестри имат право да протестират, каза министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов

Святпреди 38 минути

Ако Русия продължава обстрела над Украйна, мирни преговори не може да има, заяви Европейската комисия

Икономикапреди 39 минути

Четири български фирми за бутилиране на минерална вода кандидатстват за вписване в европейски регистър

Българияпреди 39 минути

Най-висока е оценката за административен капацитет на държавните агенции, следвани от министерствата, а най-ниска – на общинските администрации, сочи доклад

Българияпреди 40 минути

„Училище за родители“ ще бъде открито в болница „Д-р Асен Велев“ в Разлог

Святпреди 40 минути

Щайнмайер заяви пред израелския президент, че хуманитарната помощ за Газа трябва незабавно да бъде продължена

Българияпреди 42 минути

Важно условие е образователната среда да отговаря на нуждите на младите хора, каза началникът на РУО – Ловеч Иваничка Буровска

Българияпреди 42 минути

Силата на ЕС е в неговата възможност да се реформира, основавайки се на фундаменталните си ценности, каза Наталия Киселова

Балканипреди 43 минути

Българският посланик в Белград: Посоката на отношенията между НАТО и Сърбия зависи от това как сръбското политическо ръководство ще балансира вътрешните и външните предизвикателства

Българияпреди 44 минути

Пръскане срещу комари с дрон ще направи Община Лом от 13 до 18 май

Икономикапреди 44 минути

За какво се споразумяха Китай и САЩ в Женева?

Балканипреди 4 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Балканипреди 4 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди 4 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Балканипреди 4 дни

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Спортпреди 4 дни

Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“

Балканипреди 4 дни

Конституционният съд на Румъния да може да анулира избори само въз основа на добре обоснована жалба, предвижда законопроект

Святпреди 4 дни

Рубио призова Индия и Пакистан към „незабавна деескалация“

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 07.05.2025

Икономикапреди 5 дни

Европейският парламент е твърдо против предложението за единен селскостопански фонд и призовава за увеличен бюджет на ОСП

Политикапреди 5 дни

Позиция на МВнР по повод твърденията на Путин, че България е виновна за войната

Святпреди 4 дни

Северна Корея изстреля неидентифицирана балистична ракета

Българияпреди 4 дни

Временно се променя организацията на движение по магистрала „Тракия“ заради ремонти

Новини