Икономика
Започва поредното заседание на УФР по паричната политика без очаквания за промяна на лихвените проценти

Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ започва днес поредното си двудневно заседание по паричната политика. По-голяма част от анализаторите очакват финансовата институция да остави без промяна основните си лихвени проценти, предаде Си Ен Би Си.
Проучване на „Федуоч“ (FedWatch) сред участниците на финансовите пазари показва, че 98 на сто от анкетираните очакват УФР да не промени водещите си лихви. Тези пазарни нагласи идват на фона на натиска, който президентът на САЩ Доналд Тръмп оказва над Управлението за федерален резерв с искане то да намали основните лихвени проценти, посочват анализатори.
През април Тръмп остро критикува президента на Управлението за федералния резерв на САЩ (УФР) Джером Пауъл. Американският президент изрази своето разочарование, че УФР не предприема агресивно намаляване на основните си лихви и коментира евентуалното „напускане“ на Пауъл.
По-късно Доналд Тръмп заяви, че не планира да уволнява Джером Пауъл, но неговата остра позиция срещу ръководителя на американската централна банка предизвика опасения сред пазарите, които разглеждат независимостта на УФР като основа на доверието във финансовата система на САЩ, посочва Си Ен Би Си.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Цените на петрола се повишиха средно с над 1,3 долара, след като по-рано се сринаха

Петролът поскъпна тази сутрин средно с над 1,3 долара на фона на стремежа на редица инвеститори да спечелят от сравнително ниските цени на черното злато. То поевтиня с повече от 2 долара за барел вчера, след като организацията ОПЕК+ обяви, че ще увеличи допълнително производството на петрол, информира Ройтерс.
Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, добавиха 1,36 долара или 2,26 на сто до 61,59 долара за барел към 10:14 ч. българско време.
Договорите за американския лек суров петрол с доставка през юни се покачиха с 1,34 долара или 2,35 на сто до 58,47 долара за барел.
„Днешното леко възстановяване на цените на петрола изглежда, че е по-скоро техническа корекция, отколкото фундаментална (тенденция – бел. ред.)“, посочват анализатори на петролния пазар, цитирани от Ройтерс.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Водещите европейски борси приключиха смесено първата търговска сесия за седмицата

Водещите индекси на европейските фондови пазари закриха смесено първата търговска сесия за тази седмица. Фондовата борса в Лондон почива заради отбелязването на банков празник, а инвеститорите очакват редица корпоративни финансови данни, които ще бъдат публикувани през тази седмица, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт DAX добави 257,89 пункта или 1,12 на сто до 23 344,54 пункта.
Парижкият CAC 40 се понижи с 42,55 пункта или 0,55 на сто до 7727,93 пункта
Италианският FTSE MIB наддаде със 147,61 пункта или 0,39 на сто до 38 475,55 пункта.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 е нагоре с 0,16 на сто до 537,31 пункта.
По-рано днес австрийската банка „Ерсте груп“ (Erste Group) обяви, че навлиза на пазара в Полша, придобивайки контролен пакет от 49 на сто от „Сантандер банк полска“ (Santander Bank Polska), както и 50 на сто от мениджъра на активи „Сантандер Те Еф И“ (Santander TFI S.A.).
Акциите на „Ерсте груп“ поскъпнаха с 8,2 на сто в края на днешната борсова търговия.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Администрацията на Тръмп не е взела окончателно решение за налагането на мита за чуждестранни филми, заяви говорител на Белия дом

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп все още не е взела окончателно решение относно налагането на мита за чуждестранни филми, продуцирани извън САЩ, но проучва всички възможности за изпълнение на директивата на президента относно Холивуд. Това обяви днес говорител на Белия дом, цитиран от Ройтерс.
Междувременно министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт заяви, че търговската политика на Тръмп, намаляването на данъците и дерегулацията ще привлекат дългосрочни инвестиции в икономиката на страната. Бесънт допълни, че финансовите пазари в САЩ биха издържали на различни краткосрочни сътресения, посочва Ройтерс.
Бесънт каза още, че Китай представлява „най-голямото парче от търговския пъзел на Тръмп“.
Пред участниците в Световна конференция на Института „Милкен“, провеждаща се в Лос Анджелис, Бесънт защити търговската политика на администрацията на Тръмп.
Финансовият министър на САЩ акцентира върху данъчен законопроект на Републиканската партия, изготвен още по време на първия президентски мандат на Тръмп.
Ако бъде приет, този проектозакон би довел до намаляване на данъците и до облекчаване на малкия бизнес в САЩ, посочи Бесънт.
„Основните компоненти на икономическата програма на Тръмп – търговията, данъчните облекчения и дерегулацията, не са самостоятелни политики. Те са взаимосвързани части, предназначени да стимулират дългосрочните инвестиции в американската икономика“, заяви финансовият министър.
„Ако успеем да предотвратим кредитния риск, лихвените проценти ще се понижат“, допълни още Бесънт.
Източник: БТА
-
Политикапреди 6 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии