Икономика
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Започна срещата между министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт и китайския вицепремиер Хе Лифенг в Женева, Швейцария, съобщи Синхуа. Информацията е публикувана и на официалната страница на китайското правителство.
Източник, пряко запознат с разговорите, потвърди пред Ройтерс, че те са в ход.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви снощи, че понижаването на американските митата за от Китай на 80 на сто изглежда „правилното решение“.
В социалната си мрежа „Трут Соушъл“ (Truth Social) написа, че „митата от 80 на сто за Китай изглеждат правилно решение. Сега е ред на Скот Б“, каза Тръмп, визирайки финансовия министър Скот Бесънт.
Президент на САЩ увеличи митата върху китайския внос до 145 на сто, а Китай отговори, като наложи ограничения върху износа на някои редкоземни елементи и повиши митата върху вноса на американските стоки до 125 на сто.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Великобритания желае по-тесни търговски връзки с ЕС, заяви премиерът Киър Стармър

Великобритания има амбициозни планове за по-тясно търговско сътрудничество с Европейския съюз, заяви британският премиер Киър Стармър в интервю за в. „Гардиън“.
Изказването на Стармър идва в светлината на предстоящата среща на върха между Великобритания и Евросъюза на 19 май. Премиерът каза, че британците са загърбили Брекзит и ги призова да гледат напред, а не към миналото, докато страната навлиза в нова ера в отношенията си 27-членния блок.
Той посочи, че Великобритания ще се присъедини към хранителните стандарти на ЕС, ще работи по-тясно с Брюксел в областта на правоприлагането и че ще подкрепи споразумение за младежка мобилност.
Коментирайки предстоящата срещата на върха с ЕС в Лондон, Стармър посочи: „Амбициозен съм относно това, което можем да постигнем там. Искам по-тесни отношения (с ЕС) в областта на сигурността, отбраната, търговията и икономиката (…) Нека гледаме напред, а не към миналото. Нека осъзнаем, че живеем в различен свят, в нова ера в сигурността и отбраната, в търговията и икономиката“.
Премиерът смята, че „спокойният и прагматичен“ подход, който е предприел при преговорите със САЩ и Индия, които доведоха до подписването на търговска сделка с Вашингтон относно митата и споразумение за свободна търговия с Делхи, ще доведе и до споразумение с ЕС.
Стармър предположи, че Лондон ще се присъедини към ЕС по отношение на хранителните и други стандарти като част от споразумението. „Не искаме да понижаваме стандартите си за храни. Не участваме и няма да участваме в един вид надпревара за най-ниски стандарти“, каза той.
Британският премиер също така допусна, че Съдът на Европейския съюз ще има роля при разрешаването на всякакви спорове.
„Искам да работим в по-тясно сътрудничество. Искам да гарантирам, че ще постигнем най-добрите възможни договорености по отношение обмена на данни. Бих искал да работим повече с Европол“, добави той.
Източник: БТА
Икономика
Потребителските и производствените цени в Китай продължават да се понижават през април, сочат официални данни

Производствените цени в Китай отбелязват най-значителния си спад от шест месеца през април, докато инфлацията в страната се понижава за трети пореден месец. Това подчертава необходимостта от повече мерки, които да стимулират вътрешното потребление в страната на фона на икономическите последици от търговската война със САЩ, предаде Ройтерс.
Индексът на производствените цени в Китай се понижава с 2,7 на сто през април спрямо същия месец на миналата година, според най-новите данни на китайското Национално статистическо бюро. Последният път когато индексът регистрира годишен растеж, беше през септември 2022 г.
В същото време потребителските цени в Китай продължават низходящия си ход през април. Те са били с 0,1 на сто по-ниски в сравнение с април 2024 г., запазвайки темпа си на спад от март.
Средната прогноза в анкета на Ройтерс сред икономисти също сочеше към понижение на цените за потребителите с 0,1 на сто.
Китайските власти обявиха широк набор от мерки за стимулиране на потреблението в различни сектори миналата седмица, в това число намалението на водещи лихви, за да за стимулират потреблението.
„Китай все още е изправен пред постоянен дефлационен натиск“, коментира Чжъвей Чжан, главен икономист в китайската компания за управление на активи „Пинпойнт асет мениджмънт“ (Pinpoint Asset Management).
„Натискът може да се увеличи през идните месеци, тъй като износът вероятно ще отслабне. Дори ако Китай и САЩ успеят да постигнат напредък по търговските преговори и да намалят митата, е малко вероятно тарифите да се върнат на нивата отпреди април“, добави той.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
„Гугъл“ ще плати 1,37 млрд. долара на Тексас заради обвинения за нарушения на поверителността на потребителски данни

„Гугъл“ (Google) се е съгласил да плати 1,37 милиарда долара на американския щат Тексас заради обвинения срещу технологичния гигантът, свързани с поверителността на данните. Това обяви главният прокурор на щата Кен Пакстън, предаде ДПА.
През 2022 г. Пакстън заведе две дела срещу компанията за незаконно проследяване и събиране на лични данни на потребителите, свързани с геолокация, инкогнито търсения и биометрични данни.
„В Тексас големите технологични компании не са над закона“, посочи Пакстън в изявление след обявяването на споразумението.
В продължение на години „Гугъл“ тайно проследяваше локацията на хората, техните търсения и дори гласовите им отпечатъци и геометрията на лицата чрез своите продукти и услуги, обясни той.
Според него споразумението за 1,375 милиарда долара с „Гугъл“ е голяма победа за поверителността на тексасците и изпраща послание към компаниите.
Говорител на технологичния гигант заяви, че споразумението обхваща два случая и три иска. Тe са свързани с продуктовите политики, които отдавна са променени.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн