Свят
Западният печат коментира проявата на Тръмп в Мичиган по случай първите 100 дни от встъпването му в длъжност

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза първите 100 дни от втория си мандат на митинг в Мичиган, на който изтъкна строгите мерки в борбата срещу незаконните мигранти, прилагани по границите, похвали с възмездието, което е раздал срещу предполагаемите си врагове и разкритикува неспособността на опонентите му да осуетят програмата му, пише американският вестник „Ню Йорк таймс“.
Според вестника Тръмп е бил по време на митинга в режим на „предизборна кампания“, а думите му са били изпълнени с неверни твърдения, като например лъжата, че изборите през 2020 г. са били откраднати, наред с преувеличения, шеги и обиди, изречени от него.
Тръмп се подигра с начина, по който предшественикът му Джо Байдън е изглеждал на снимки по бански и насърчи тълпата да скандира кой унизителен прякор за предшественика му предпочита, коментира още изданието. То добавя, че речта на Тръмп е била замислена като начин той да изтъкне икономическата си политика, но която го тегли надолу в политическо отношение.
„Тръмп също така се представи като човек на действието, подчертавайки бързия темп на изпълнение на издадените от него укази“, пише „Ню Йорк таймс“ и пояснява, че тази година той е подписал повече от 130 указа – почти толкова, колкото Байдън през целия си мандат.
Според изданието американският президент е изглеждал особено горд от действията си, включващи съкращаването на федерални служители, които той нарече „некомпетентни и ненужни бюрократи от дълбоката държава“.
В речта си, която съюзници на Тръмп определиха като „реч за постиженията през стоте дни от встъпването в длъжност“, президентът на САЩ изтъкна бързото темпо, което е поддържал през трите месеца на драматични промени, послужили за преориентиране на страната и породили объркване у международната общност, пише друг американски вестник – „Вашингтон пост“ . Изданието отбелязва, че за проявата си Тръмп е избрал място, което е изгубило голяма част от производствената си база – някога символ на Детройт, но също така и място, което сега усеща ефекта от предложенията му за мита и от заплахите му да окупира Канада.
„Вашингтон пост“ публикува резултати от наскоро проведени проучвания, според които подкрепата за Тръмп намалява, a 45% от американците оценяват първите 100 дни от втория му мандат по най-лош начин.
Подобно на други издания, вестникът пише, че митингът в много отношения е приличал на предизборна кампания, допълнена със стария репертоар на Тръмп. Изданието добавя, че той се е върнал към познати теми, като се е нахвърлил срещу медиите и неколкократно е заявил, че проучванията на общественото мнение са пристрастни срещу него и в действителност одобрението за него е около 60-70%.
„Вашингтон пост“ добавя, че на събитието е имало и „бурни моменти“, визирайки реакцията на публиката, която Тръмп каза, че ще управлява само два мандата, а тълпата започна да вдига три пръста и да скандира „Три! Три! Три!“.
Американското издание на „Политико“ пише, че по време на първото си посещение в Мичиган, откакто спечели изборите в този щат през ноември миналата година, Тръмп е „приветствал сломяващия си митнически режим, наричайки го политика на здравия разум и на гениалността, приветствал е твърдите миграционни мерки на южната граница и е обещал да увеличи масовите депортации“.
„Политико“ отбелязва, че преди пътуването си до щата за участие в митинга Тръмп е намалил митата, които засягат местните производители на автомобили, заемащи централно място в икономиката на Мичиган, но в същото време по-късно той е подчертал, че това ще бъде само краткотрайна отсрочка, преди „да съсипе“ производителите на автомобилни части, които отказват да преместят дейността си в САЩ.
Според британския вестник „Гардиън“ изборът на Тръмп да проведе митинга си именно в Мичиган е признание не само за това, че този щат му е помогнал да победи бившата вицепрезидентка Камала Харис на президентските избори през ноември, но и за това, че щатът е потенциален бенефициент на политиката на мита, която според него ще съживи производството в САЩ.
Вестникът добавя, че залата на събитието е била едва наполовина пълна, а много хора са си тръгнали преди края на неговото „хаотично и лавиращо между различни теми 89-минутно изказване“.
Друг британски вестник – „Телеграф“, обръща внимание на различна част от събитието – това, че губернаторката на Мичиган Гретчън Уитмър от Демократическата партия се е присъедини към президента на проявата му. Според „Телеграф“ нейната поява вероятно ще доведе до още по-голяма изолация сред демократите, които смятат Тръмп за токсичен и са разочаровани от привидната неспособност на партията им да му се противопостави.
Вестникът отбелязва, че 53-годишната Уитмър е основен кандидат за президент на демократите през 2028 г., но е в неудобно положение, тъй като в същото време се нуждае от подкрепата на Тръмп, за да осигури федерално финансиране за щата си.
Американското списание „Тайм“ прави исторически паралел с началото на 20-век, когато президентът Франклин Д. Рузвелт дава началото на своите легендарни първи 100 дни, въвеждайки Новия курс – поредица от закони, целящи да смекчат последиците от Голямата депресия. Оттогава първите 100 дни на всеки президент се разглеждат като отражение на неговия стил, мярка за неговата ефективност, както и предвестник на това, което предстои да се случи. Списанието добавя, че след Рузвелт е имало и други „трансформиращи първи 100 дни“, но те не са били толкова значими за бъдещето на Америка, колкото тези на президента Доналд Тръмп от 20 януари 2025 г. досега.
„Тайм“ пише, че при Тръмп се наблюдава зашеметяваща поредица от дела и политики, чиито последици имат потенциала да рефлектират в продължение на десетилетия, като освен това Тръмп е дошъл на власт с повече политически капитал и по-голяма власт, може би надхвърлящи тези на който и да е президент в историята на САЩ.
Източник: БТА
Свят
Путин потвърждава своята готовност за преки преговори с украинците без всякакви предварителни условия, заяви Песков

Президентът на Русия Владимир Путин е отворен към идеята за постигане на мир в Украйна, но това не може да се случи толкова бързо, колкото САЩ искат. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС и от Ройтерс.
Той каза, че се води много интензивна работа със САЩ относно Украйна, но конфликтът е толкова сложен, че бързият напредък, който Вашингтон иска, е труден за постигане. Песков добави, че Русия има необходимите канали за контакти със САЩ, които е отворила отново.
Говорителят добави, че Русия е готова на преки преговори с Украйна без предварителни условия, но досега отговор от Киев няма. „Президентът Путин потвърди своята готовност за преки преговори с украинците без всякакви предварителни условия“, заяви Песков на английски в отговор на въпрос от чуждестранен журналист. „Тази готовност е все още действителна. За съжаление ние не чухме никакво изявление или коментар от Киев. Така че ние не знаем дали Киев е готов или не на това“, каза Песков.
Говорителят заяви също, че дълг на Русия е да победи в конфликта в Украйна и да постигне поставените цели там. Той добави, че онова, което Русия прави и всички решения на Путин са напълно правилни.
Тези изявления Песков направи по време на проява на руското образователно дружество „Знание“.
Песков каза също така, че на Русия й е провървяло, че има за президент Путин. Говорителят обяви и, че в скоро време канал „Россия“ ще излъчи документален филм за руския президент, по който са работили много талантливи хора.
Песков освен това съобщи, че за 9 май на парада в Москва ще дойде значително количество държавни и правителствени ръководители. Индийският премиер Нарендра Моди обаче няма да е сред тях.
Източник: БТА
Свят
ИРНА: Иран призова Германия да разследва доставките си на химическо оръжие за Саддам Хюсеин

Говорителят на иранското Министерство на външните работи Есмаил Багаи призова в социалната мрежа „Екс“ Германия да „установи механизъм за разкриване на истината“ за своята роля във „въоръжаването на Ирак с химическо оръжие“ по време на управлението на Саддам Хюсеин, предаде иранската новинарска агенция ИРНА.
Багаи заяви това снощи по случай годишнината от влизането в сила на Конвенцията за забрана на химическото оръжие.
„Разкриването на истината е предварително условие за справедливостта. Хвърлянето на светлина върху ролята на онези, които са доставяли суровини и технологии, използвани от програмата за химическо оръжие на Саддам Хюсеин, остава сериозна тема в дневния ред на МВнР“, заяви Багаи.
Той заяви, че Иран настоява Германия да информира света за ролята си във въоръжаването на Ирак с химическо оръжие.
„Искането на Иран Германия да установи механизъм за разкриване на истината и да информира Иран и световната общност за ролята си във въоръжаването на Ирак с химически оръжия е пряк израз на тази цел“, допълни говорителят на иранското Министерство на външните работи.
Конвенцията за забрана на химическото оръжие бележи знаково постижение на международното право, насочено към предотвратяването на разпространението и употребата на химическо оръжие.
По време на Ирано-иракската война (1980-1988 г.) иракските въоръжени сили многократно използват химическо оръжие срещу ирански военни и цивилни, оставяйки десетки хиляди мъртви, както и още мнозина други, страдащи години наред.
Бившият иракски режим използва химическо оръжие повече от 500 пъти срещу иранските сили и цивилни в пет гранични провинции.
В тези нехуманни нападения срещу иранците се използват токсични химически вещества, включително иприт, неврнопаралитични и задушливи вещества – някои за първи път на бойното поле.
Най-малко 10 хил. иранци загиват и над 107 хил. цивилни, включително жени и деца, пострадват при нападенията.
В един от най-печално известните инциденти режимът на Садам хвърля на 28 юни 1987 г. бомби с иприт върху град Сардащ, малък град в иранската провинция Западен Азербайджан. При нападението загиват най-малко 119 ирански цивилни, а други 8000 са ранени, някои от които остават с увреждания за цял живот.
Западни държави, включително Германия, Нидерландия, Великобритания, Франция и САЩ тогава помагат на иракския режим в неговата програма за химическо оръжие.
По-специално германски компании изиграват значителна и документирана роля при доставянето на технологии и материали за химическо оръжие на режима на Саддам Хюсеин.
Жертвите на тези атаки продължават да страдат и до ден днешен, като тежкото им положение се изостря от продължаващите и днес западни санкции, които спират достъпа на Иран до медикаменти и медицинско оборудване.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ИРНА)
Източник: БТА
Свят
Тръмп освободи номинираните от Байдън членове на ръководството на Мемориалния музей на Холокоста в САЩ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп освободи мнозина номинирани от бившия президент Джо Байдън членове на ръководството на Мемориалния музей на Холокоста в САЩ, включително Дъг Емхоф, който е съпруг на бившата вицепрезидентка Камала Харис, предаде Асошиейтед Прес.
Емхоф, който е евреин и бе начело на усилията на администрацията на Байдън за справяне с антисемитизма, разкритикува действията на Тръмп.
„Нека бъда ясен: Паметта и образованието за Холокоста никога не бива да бъдат политизирани“, заяви той. „Превръщането на едно от най-сериозните зверства в историята в тема за политическо разделение е опасно и това е позор за паметта на шест милиона евреи, убити от нацистите, която този музей бе създаден, за да запази“, добави той.
Сред другите освободени от институцията са бившият началник на канцеларията на Байдън Рон Клейн и бившият му съветник по въпросите на вътрешната политика Сюзън Райс, която бе основният автор и поддръжник на първата всеобхватна Национална стратегия за борба срещу антисемитизма през 2023 година.
Антъни Бърнал, високопоставен съветник на бившата първа дама Джил Байдън, потвърди, че също е бил отстранен.
Белият дом към момента не е отговорил на запитване за коментар, отбелязва АП.
Откакто встъпи в длъжност през януари Тръмп уволни редица правителствени служители, назначени от Байдън, включително такива, назначени на привидно неполитически постове. Байдън също уволни някои назначени от Тръмп служители, когато встъпи в длъжност през 2021 г., но в много по-малки мащаби.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов