Свят
Западният печат коментира митата, които САЩ налагат на стоки от Китай, ЕС и други държави

Западните издания коментират тази сутрин митата, които американският президент Доналд Тръмп налага на стоки, внесени от Китай, ЕС и други държави по света.
Американският вестник „Вашингтон пост“ пише, че представители на Републиканската партия настояват администрацията на Тръмп да сключи споразумения за оттегляне на митата и искат от Белия дом повече подробности за стратегията.
„Не разбирам напълно плана“, каза сенаторът от Уисконсин Рон Джонсън. „И не съм сигурен, че някой друг го разбира“, добави той.
Сенаторът от Северна Каролина Том Тилис също заяви, че е „скептично настроен“ към подхода на администрацията на Тръмп.
Според вестник „Ню Йорк таймс“ „най-характерната черта на политиката с митата е безразсъдството, тъй като първо се предприемат действия, а после се мисли за последиците.“
Според изданието служителите на администрацията са знаели, че пазарите ще се сринат и други държави ще предприемат ответни мерки.
„Доналд Тръмп започна глобална икономическа война без никакви съюзници“, казва пред „Ню Йорк таймс“ икономистът Джон Липски. „Ето защо – за разлика от предишните икономически кризи през този век – няма кой да дойде да спаси световната икономика, ако ситуацията започне да се влошава“, добавя той.
„Търговски войни, Епизод 5: Империята се самосаботира. Тъй като световните финансови пазари не успяват да оценят гения му, президентът Доналд Тръмп обясни всичко с твърдението, че „понякога трябва да се вземат лекарства„, пише журналистката от на британския вестник „Гардиън“ Марина Хайд.
Според нея ситуацията напомня за момента по време на пандемията от КОВИД, „когато Тръмп допускаше, че дезинфектантът може да се инжектира в белите дробове?“.
„Предполагам, че това е било просто наука, също както този план за тарифите е просто икономика“, добавя тя.
В. „Гардиън“ коментира и разногласията между Тръмп и милиардера Илон Мъск.
Изданието пише, че неуспехът на Мъск да накара Тръмп да се вслуша в него е доказателство за някои наблюдатели на нарастващия разрив между президента на САЩ и най-богатия човек в света, който ръководи усилията на Белия дом да ограничи федералните разходи като ръководител на Отдела за правителствена ефективност.
Друг британски вестник – „Телеграф“, също коментира, че Мъск, който е ключов съветник в Белия дом, е показал, че се противопоставя на търговската политика на Тръмп с изказването си, че се надява на търговско споразумение между САЩ и ЕС.
„В средносрочен и дългосрочен план държавите ще започнат да търгуват, заобикаляйки Съединените щати“, казва Фаред Закария от американската телевизия Си Ен Ен, като прогнозира, че митническите стени на Тръмп ще изолират САЩ. Той допълва, че въпреки това е по-вероятно държавите да се договорят с Тръмп, за да запазят достъпа си до американския пазар, и това дава на Тръмп изключителни възможности за влияние. Според „Телеграф“ обаче „ако има държава, която ще бъде оставена изолирана, това ще бъде Китай“. Вестникът коментира, че във всеки случай мита от такъв мащаб биха предизвикали почти пълно отделяне на китайската и американската икономика.
Британското издание обръща внимание и на недоволството сред привържениците на Републиканската партия по отношение на политиката на Тръмп в областта на търговията. То дава пример американския инвеститор милиардер Бил Акман, който наскоро заяви, че „не е гласувал за това“.
„Може би Акман е спал през дългите месеци на кампанията, довела до президентските избори през ноември, тъй като Тръмп не можеше да бъде по-ясен в намеренията си. И наистина, десетки милиони американци гласуваха точно за това, което той прави сега“, отбелязва в. „Телеграф“.
Европейското издание на сп. „Политико“ съобщава за вътрешен документ, до който списанието е получило достъп и според който Европейската комисия обмисля да наложи мита в размер до 25% върху широк спектър от експортни стоки от САЩ на стойност около 22,1 млрд. евро.
„Политико“ обяснява, че списъкът включва селскостопански и промишлени стоки като соя, месо, тютюн, желязо, стомана и алуминий, като целта е да се ударят американските сектори, които разчитат най-много на трансатлантическия износ.
Като цяло митата на ЕС ще засегнат износ на стойност до 13,5 млрд. долара от подкрепящите републиканците щати, сочи анализ на „Политико“ на търговските данни за 2024 година. По-конкретно според списанието ЕС се насочва и към стоки като говеждо месо от Канзас и Небраска, птиче месо от Луизиана, автомобилни части от Мичиган и цигари от Флорида. Въпреки че Комисията в крайна сметка изключи уискито от окончателния проект след успешно лобиране от страна на Франция, Италия и Ирландия, тя включи други стоки, предназначени да ударят износителите от републиканските щати, допълва изданието.
Източник: БТА
Свят
Руската армия се опитва да създаде впечатление за Великденско примирие, заяви Володимир Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че през нощта руската армия е предприела опити да напредне и да нанесе загуби на украинските сили по фронтовата линия, въпреки обявеното от президента Владимир Путин прекратяване на огъня по Великден, предаде Ройтерс.
„Като цяло от сутринта на Великден можем да кажем, че руската армия се опитва да създаде общо впечатление за прекратяване на огъня, но на места не се отказва от индивидуалните опити за настъпление и нанасяне на загуби на Украйна“, каза Зеленски в публикация в социалните мрежи.
Великденските изявления на руския президент Владимир Путин не обхващат териториите на Курска и Белгородска област в Русия, а на някои фронтове бойните операции продължават, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски в канала си в социалната мрежа „Телеграм“, цитиран от Укринформ.
„Отчитаме реалната ситуация по всички направления. Курска и Белгородска област – великденските изявления на Путин не обхващат тези територии. Бойните действия продължават, руските удари остават. Руската артилерия все още се чува на определени направления на фронта, независимо от обещанието на руския лидер за тишина. Руските дронове действат. На места ситуацията стана по-тиха“, написа Зеленски. Президентът подчерта, че украинските действия ще останат симетрични.
Същевременно той заяви, че предложението за 30-дневно пълно и безусловно примирие остава и че отговорът трябва да дойде от Москва. Президентът подчерта, че заедно с партньорите си Украйна е готова да се придвижи към мира по възможно най-конструктивния начин, но е необходима същата готовност и от Русия.
„Най-важното сега е, че най-накрая е ясно кой наистина е бил причината за тази война през цялото време. В момента, в който Путин действително нареди намаляване на интензивността и бруталността на атаките, боевете и убийствата намаляха. Единствената причина за тази война и за нейното проточване се крие в Русия“, отбелязва Зеленски.
По-рано държавният глава заяви, че Украйна ще действа симетрично по отношение на прекратяването на огъня от Русия — тишина в отговор на тишина, удари в защита срещу удари.
Източник: БТА
Свят
Предсрочното гласуване за парламентарните избори в Канада се отличава с висока избирателна активност

Канадската избирателна комисия отбеляза висока ранна избирателна активност в събота, отразявайки „ентусиазма за гласуване“ седмица преди парламентарните избори, произвеждани на фона на напрежението със съседни САЩ, предаде АФП.
Според предварителните данни на „Избори Канада“ повече от 2 милиона канадци са гласували в петък, на първия ден от предварителните избори, което е увеличение от 36% в сравнение със същия ден на изборите през 2021 г.
Канадските избиратели могат да гласуват предварително до вечерта преди изборите на 28 април. Дълги опашки се извиха пред избирателните секции в няколко големи града в страната, като чакането е продължило до два часа.
Доналд Тръмп засилва своите заплахи за въвеждане на мита и нападки срещу суверенитета на страната, което подтиква много канадски избиратели да гласуват за партията, смятана за най-подходяща да се противопостави на американския президент.
Според последните проучвания на либералите на оттеглящия се премиер Марк Карни се приписват около 44% от гласовете, а на консерваторите – 38%. Следва Новата демократическа партия с 8% и след това Квебекският блок с 5%.
/ВТ/
Източник: БТА
Свят
Разследвани служители на Пентагона поставиха под съмнение отправените срещу тях обвинения

Дан Колдуел, доскорошният старши съветник на министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, изрази снощи съмнението си в отправените срещу него обвинения за изтичане на информация, предаде Ройтерс.
Колдуел бе пуснат в административен отпуск и изведен от Пентагона с охрана.
В общо изявление с още двама на практика отстранени служители на американското Министерство на отбраната той изразява недоумение от това, че не са известени за вътрешно разследване за неразрешено разкриване на информация.
„Ние сме изключително разочаровани от начина, по който приключи службата ни в Департамента по отбраната“, написа Колдуел в социалната мрежа „Екс“.
„Анонимни служители на Пентагона ни оклеветиха по пътя ни към изхода“, се добавя в публикацията му, написана заедно с Дарин Селник, заместник-началник на канцеларията на Хегсет, и Колин Каръл, началник на кабинета на заместник-министъра на отбраната Стив Фийнбърг.
„Все още никой не ни е казал за какво точно ни разследват, ако действително тече каквото и да е разследване“, се казва в поста.
/ИТ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 1 седмица
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 1 седмица
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести