Свят
Западните издания коментират противоречивите сигнали на Белия дом за иранската ядрена програма

Дни преди втория кръг от преговори между САЩ и Иран за иранската ядрена програма, който ще се проведе в Рим, Вашингтон дава противоречиви сигнали и смесени послания, пише в. „Ню Йорк Таймс“.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп започна с ясна цел – да накара Техеран да елиминира програмите си за развитие на ядрени оръжия и балистични ракети. След това обаче главният преговарящ започна да смекчава тона си, отбелязва изданието.
Според първоначалните планове на Вашингтон Техеран трябваше да се откаже от съоръженията за обогатяване на ядрено гориво за „въоръжаване“ и дори от ракетите си с голям обсег.
През последните часове обаче официалните лица оставиха противоречиви и объркващи послания, които предполагат, че администрацията може да се задоволи с ограничаване на дейностите на Иран – подобно на това, което президентът Барак Обама направи преди десетилетие.
Това може да се дължи на липсата на опит в работата с програми за ядрени оръжия, отбеляза „Ню Йорк Таймс“ и припомни, че главният преговарящ на САЩ е Стив Уиткоф – приятел на президента, който като нюйоркски строителен предприемач, също като него, цял живот се е занимавал с небостъргачи, но едва преди няколко седмици започна да се занимава с подземните ядрени центрофуги и предполагаемите оръжейни лаборатории на Иран.
Възможно е обаче непоследователността в американската позиция да се корени и в разцепленията вътре в екипа по национална сигурност на Тръмп, пише вестникът.
„Втора версия на сделката на Обама с Иран ли са ядрените преговори на Тръмп“, пише и сп. „Хил“.
В понеделник Уиткоф заяви, че Ислямската република може да поддържа програма за обогатяване на уран до 3,67% – лимитът, включен в Съвместния всеобхватен план за действие за ядрената сделка с Иран, договорена от администрацията на бившия президент Барак Обама през 2015 г.
Но във вторник сутринта той обърна позицията си, заявявайки, че желанието на американския президент е да елиминира способността на Иран да обогатява уран – горивото, необходимо за ядрено оръжие.
Преминаването към по-твърда политика вероятно ще затрудни значително постигането на споразумение от страна на САЩ с Техеран, като отново ще се появи заплахата от нападение срещу иранските ядрени обекти, коментира британският в. „Гардиън“.
Има вероятност Тръмп да се е сблъскал с отпора на критиците на иранската ядрена програма, които предупредиха, че преговорната позиция на Уиткоф до голяма степен възстановява ядрената сделка, договорена с Иран от Барак Обама през 2015 г., от която Тръмп оттегли САЩ през 2018 г., заявявайки, че тя е неприложима.
Желанието на Тръмп да сключи „сделката на века“ с Иран неизбежно ще се провали, е мнението на британският в. „Телеграф“. Това вече е правено веднъж. През 2010 г. Съединените щати и пет други държави (и Европейският съюз) подписаха Съвместния всеобхватен план за действие с Иран в опит да задържат ядрените му амбиции.
Но ядрената сделка на Обама се оказа скъпоструващ провал. Тя означаваше облекчаване на санкциите за Иран и остави непокътната иранската мрежа от терористични групировки в целия регион, припомня изданието.
Иран продължи да доминира в Ирак чрез шиитски въоръжени групировки, които действат и до днес. Техеран продължава да доминира и в Ливан чрез „Хизбула“. А подкрепяният от Иран режим на Башар Асад доскоро беше на власт в Дамаск. „Хамас“ и „Ислямски джихад“ в ивицата Газа запазиха връзките си с Техеран. Всяко споразумение, което Тръмп подпише, ще постигне подобни резултати – то няма да подкопае Иран, а ще го засили, отбелязва „Телеграф“.
Сделката от епохата на Обама не допринесе и за справяне с много напредналата ядрена програма на Иран – инспекторите, изпратени на иранските ядрени обекти, се чувстваха възпрепятствани. Имаше постоянни проблеми с камерите, които трябваше да показват какво се случва на ядрените обекти, посочва още изданието и добавя, че междувременно Техеран изгради една от най-впечатляващите програми за балистични ракети и безпилотни летателни апарати в света в условията на унищожителни санкции.
Когато администрацията на Обама смекчи тези санкции, Иран се възползва от пропуските, пише „Телеграф“.
Френският в. „Монд“ тази сутрин цитира министърът на външните работи на Иран Абас Аргачи, който вчера заяви, че въпросът за обогатяването на уран „не подлежи на преговори“ за Техеран.
„Готови сме да изградим доверие в отговор на всякакви опасения (по ядрения въпрос), но въпросът за обогатяването на уран не подлежи на преговори“, заяви той след заседание на Съвета на министрите. „Чухме противоречиви позиции“ от американски официални лица, изрази съжаление Арагчи.
На фона на това иранският президент Масуд Пезешкиан официално одобри оставката на един от своите вицепрезиденти, който беше ключов преговарящ на Техеран по ядреното споразумение със световните сили от 2015 г., пише “ Вашингтон пост“.
Бившият вицепрезидент Мохамад Джавад Зариф беше основен поддръжник на Пезешкиан при избирането му миналата година, но си навлече критики от страна на твърдолинейните привърженици на шиитската теокрация в Иран, които отдавна твърдят, че той е отстъпил твърде много в преговорите.
През март Зариф подаде оставката си пред Пезешкиан. Президентът не отговори веднага, но късно във вторник той е изпратил писмо до вицепрезидента си, че приема оттеглянето му от поста, се казва в изявление на канцеларията на Пезешкиан.
В политическата си кариера в миналото Зариф е използвал обявяването на оставката си като лост за натиск, включително в спора миналата година за състава на кабинета на Пезешкиян, припомня изданието.
Източник: БТА
Свят
Американски сенатор се срещна с депортиран по погрешка салвадорец в хотел и призова той да бъде освободен

Американският сенатор Крис ван Холън съобщи, че се е срещнал с Килмар Абрего Гарсия, салвадореца, депортиран по погрешка и държан в затвор в Салвадор. Разговорът между тях се е състоял в хотел, след като първоначално на политика от САЩ било отказано позволение да се срещне с Абрего Гарсия, предаде Ройтерс.
Ван Холън, демократ от Мериленд, каза, че Абрего Гарсия е бил докаран в хотела му, преди Ван Холън да напусне Салвадор в четвъртък, след като сенаторът напразно се опитвал да получи позволение да посети печално известния затвор СЕСОТ за членове на банди, където бил държан Абрего Гарсия.
Сенаторът каза на пресконференция на летище „Дълес“ във Вашингтон, че той и адвокатът на семейството на салвадореца са били отбити от пътя от войници на 3 километра от затвора и им е било казано, че нямат право да продължат по-нататък.
По-късно през деня представители на салвадорските власти довели Абрего Гарсия, който е жител на Мериленд, в хотела, в който Ван Холън бил отседнал.
Случаят нашумя, тъй като беше отнесен до Върховния съд на САЩ, а това може да създаде проблеми на правителството на президента на САЩ Доналд Тръмп, по-специално конституционен спор, след като то призна, че депортацията е станала заради административна грешка.
„Той каза, че е травматизиран от това, че е в СЕСОТ“, разказа Ван Холън. По думите на сенатора той му казал, че е държан от седмица в килия с още 25 души и че не е говорил с никого извън затвора, откакто е бил задържан.
В четвъртък сенаторът помести в Екс снимка, на която са двамата с Абрего Гарсия. На нея салвадорецът е облечен с риза, дънки и бейзболна шапка. Той разказал, че преди осем дни го били преместили в друг център за задържане в Санта Ана, на два часа път северно от СЕСОТ, където условията са по-добри, но продължавал да няма връзка с външния свят.
Ван Холън каза, че на правителството на Тръмп, което отказа да изпълни заповед на Върховния съд да съдейства на Абрего Гарсия да се прибере, и на салвадорското правителство трябва да бъде потърсена отговорност за незаконното му задържане.
„Тук не става дума просто за отделен човек, колкото и важен да е той. Става дума за защитата на основни свободи и на фундаменталния конституционен принцип, че всеки има право на справедлив процес, и от това право може да се ползва всеки, който пребивава в Америка“, посочи сенаторът.
Той допълни, че правителството на Тръмп е предложило на Салвадор да му плати 15 милиона долара, за да държи мигрантите в затвора, от които дотук са похарчени 4 млн.
По думите му когато попитал салвадорския вицепрезидент Феликс Ульоа защо Абрего Гарсия е държан в СЕСОТ, той отговорил: „Защото правителството на Тръмп ни плаща да го държим тук“.
Сенаторът от Мериленд допълни пред репортерите, че салвадорските власти нарочно са планирали срещата да е край басейна на хотела, за да може да бъде опроверган разказът на Абрего Гарсия, че е държан в унизителни условия.
Той оспори и публикация на салвадорския президент Наиб Букеле в социалните мрежи, придружена от снимка, на която се виждат две чаши с коктейл „Маргарита“ на масата, на която Ван Холън и Абрего Гарсия са седнали; тя е придружена от коментар на държавния глава, че двамата мъже очевидно „си пийват заедно“.
„Дотам е готов да стигне президентът Букеле, за да заблуди хората какво се случва“, каза Ван Холън.
Източник: БТА
Свят
Ядрените преговори между Иран и САЩ се подновяват днес в Рим

Представители на Иран и САЩ се очаква да се съберат днес в Рим за втори кръг от преговорите за ядрената програма на Техеран, съобщиха агенциите.
Американската делегация е водена от специалния пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, а иранския екип – от външния министър Абас Арагчи.
Оманският външен министър Бадър Бусайди се очаква да действа отново в ролята на посредник при обсъжданията.
Американският президент Доналд Тръмп заплаши Иран с военни последствия, ако преговорите се провалят и обяви, че главната му цел е да не допусне Ислямската република да се сдобие с ядрено оръжие.
Уиткоф наскоро подчерта, че споразумение може да има само ако Техеран напълно спре „програмата за обогатяване на уран и за ядрено въоръжаване“, значително втвърдяване на позицията му в сравнение с предишно негово изказване, в което той заяви, че може да се допусне ограничено обогатяване, но само за граждански нужди, и то под строг надзор.
Арагчи изрази готовност за отстъпки по отношение на ядрената програма и равнището на обогатяване на уран. Той подчерта, че страната му не иска да разработва атомна бомба. В замяна Техеран иска отмяна на американските санкции.
Но според Арагчи притежанието на ядрени технологии от Иран не подлежи на преговори.
Други спорни въпроси са иранската ракетна програма и политика в Близкия изток, най-вече подкрепата на Техеран за ислямистките групировки, които нападат техния общ най-голям враг Израел.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
Китай и Камбоджа се договориха да финансират 150-километров канал, свързващ Меконг със Сиамския залив

Камбоджа и Китай сключиха споразумение за 1,2 милиарда долара за финансиране на амбициозен проект за канал, целящ да повиши търговската ефективност чрез свързването на участък на река Меконг в района на Пномпен с пристанище на Сиамския (Тайландския) залив, съобщи камбоджанската правителствена агенция, отговаряща за проекта, цитирана от АКП и Асошиейтед прес.
Сделката за финансиране на канала Фунан Течо е подписана в четвъртък при посещението в Камбоджа на китайския президент Си Цзинпин, се казва в прессъобщение на агенцията от вчера. Си се завърна в Китай вчера от тристранна обиколка в Югоизточна Азия, която го отведе още във Виетнам и Малайзия.
Строежът на 151,6-километровия канал започна миналата година, но малко след официалната церемония за първата копка беше спрян по неизвестни причини. Камбоджанският премиер Хун Манет каза тогава, че каналът ще бъде построен „независимо от цената“, и подчерта, че проектът гарантира „националния престиж, териториалната цялост и развитието на Камбоджа“.
Обявена като публично-частно партньорство, сделката беше подписана от вицепремиера Сун Чантхол от страна на камбоджанското правителство и Йенг Сунли от страна на компанията Funan Techo Coastal-Inland Waterways, партньора от частния сектор. Проектът се изгражда на принципа строеж-експлоатация-трансфер, тоест правителството дава концесия на частна фирма да финансира, строи и експлоатира дадения проект; камбоджанският инвеститор ще държи 51%, а китайският – 49%.
„Каналът ще създаде нов вътрешен плавателен коридор, който ще може да поеме съдове с тегло до 3000 тона“, се казва в прессъобщението. Споразумението включва прокопаването на каналa и изграждането на корабни шлюзове, навигационна и логистична инфраструктура.
Очаква се проектът пряко и косвено да създаде „около 50 000 работни места в Камбоджа“.
От китайска страна инвеститорът е компанията China Communications Construction Company. Името на държавния строителен гигант беше замесено в миналото във финансови скандали. Компанията попада и в черния списък на САЩ заради ролята си в построяването и милитаризирането на изкуствени острови в Южнокитайско море, отбелязва АП.
Според критици каналът може сериозно да наруши естествения поток на водите на Меконг. Това, от своя страна, може да доведе до проблеми със засушаванията и до намаляване на богатата на хранителни вещества тиня, която е от съществено значение за жизненоважното производство на ориз във Виетнам в делтата на Меконг, район, който дава хляб на милиони хора и е един от най-големите износители на ориз в света.
В прессъобщението се отбелязва, че 48 специалисти са потвърдили, че въздействието върху околната среда ще бъде минимално.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“