Икономика
Законови промени относно емитирането на европейски зелени облигации прие на първо гласуване бюджетната комисия към НС

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, който въвежда в българското законодателство мерки за прилагане на регламента на Европейския съюз относно емитирането на европейски зелени облигации, беше приет на първо гласуване в Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание.
По думите на заместник-министъра на финансите Методи Методиев, който представи законопроекта, регламентът съдържа единни изисквания по отношение на емитирането на зелени облигации с цел намаляването на риска от използването на заблуждаващи твърдения за екологосъобразност.
„За да могат да използват наименованието „европейски зелени облигации“, емитентите следва да спазват изискванията на регламент“, посочи Методиев. За облигации, които се предлагат на пазара като екологични устойчиви или облигации, свързани с устойчивостта, регламентът съдържа правила за доброволно оповестяване на информация по определен образец.
Предлага се Комисията за финансов надзор да бъде компетентен орган, който да упражнява надзора за спазване на изискванията на регламента за зелените облигации, а чрез допълнение в Закона за кредитните институции се предвижда Българската народна банка да бъде компетентен орган по спазването на изискванията по разкриване на информация по регламента, когато инициатор на секюритизационната облигация е кредитна институция.
Към момента в България няма емитирани зелени книжа и към момента не е наличен интерес за емитиране на подобни книжа по регламента, посочи Методиев в отговор на въпрос на члена на комисията Димо Дренчев от „Възраждане“, който от своя страна отбеляза, че на ниво ЕС делът на емитираните зелени облигации е под 5 процента.
Европейските зелени облигации представляват инструмент, създаден от ЕС, който цели компании, правителства и държавни институции да могат да набират средства за финансиране на зеления преход и декарбонизацията чрез продажба на дълг, специално обозначен, че ще бъде използван за горепосочените дейности.
Чрез осигуряване на възможност на емитентите на облигации да издават европейски зелени облигации се очаква да се улесни насочването на инвестиции за финансиране на икономически дейности, които оказват положително въздействие върху околната среда, пише в мотивите към законопроекта, внесен от Министерския съвет.
От една страна, емитентите на облигации могат да използват този допълнителен инструмент за финансиране на екологосъобразни дейности. От друга страна, инвеститорите ще разполагат с достатъчно информация, която е сравнима и позволява да насочват инвестиции към екологосъобразни дейности, без да се опасяват от заблуждаващи твърдения за екологосъобразност, посочват вносителите.
С приемането на Законопроекта Комисията по бюджет и финанси даде зелена светлина и за изменения на първо четене в Кодекса на застраховането и Закона за дружества със специална инвестиционна цел и за дружества за секюритизация. Измененията са свръзани с мерките относно членството на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Предлага се изменение в Кодекса на застраховането, с които се въвежда режим за извършване на дейност на застрахователни посредници от трети страни, както и изменения в Закона за дружества със специална инвестиционна цел и за дружества за секюритизация, с които се въвежда възможността дружества със специална инвестиционна цел да инвестират в недвижими имоти на територията на държави, присъединили се към Кодекса за либерализация на ОИСР, посочи Методиев.
В рамките на днешното заседание Комисията по бюджет и финанси прие на първо четене и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.
Този законопроект въвежда в българското законодателство изменения в европейски регламенти по отношение на пруденциалното третиране на глобални системно значими институции, които са обект на стратегия за преструктуриране с множество входни точки и методи за непряко записване на инструменти, приемливи за покриване на минималното изискване за собствен капитал и приемливи задължения.
Предвиждат се и промени в Закона за банковата несъстоятелност, които предвиждат, че банка се представлява по делото за несъстоятелност от лицата, които са представлявали банката към датата на решението на БНБ за отнемане на лиценза ѝ за извършване на банкова дейност или преди назначаването на квестори.
Предлагат се и изменения, свързани с необходимостта от отмяна на някои неприсъщи и необезпечени правомощия на министъра на финансите в производството по несъстоятелност на банка. Промените предвиждат финансовият министър да не може да предлага освобождане на синдици в производството по банкова несъстоятелност, тъй като не би следвало да се намесва в правомощията на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
В рамките на днешното заседание бе приет на първо четене и Законопроект за пазарите на криптоактиви.
Източник: БТА
Икономика
Пътуващите с японски скоростни влакове „Шинкансен“ са се увеличили на фона на Световното изложение в Осака

Броят на хората, пътуващи с известните японски високоскоростни влакове „Шинкансен“ (Shinkansen) между Токио и Осака по време на празничния период „Златната седмица“ (най-дългата поредица от национални празници в Япония, продължаваща от 29 април до 5 май), се е увеличил с 5 на сто спрямо миналата година поради бум на чуждестранните туристи. Това съобщи Киодо, позовавайки се на данни на железопътната компания, оперираща линията.
В периода от 25 април до 6 май общо 4,4 милиона пътници са използвали скоростните влакове „Шинкансен“, свързващи столицата на страната и търговския център Осака в Западна Япония, по данни на жп оператора „Джей Ар Сентръл“ (JR Central).
Увеличението на посетителите на Световното търговско изложение в Осака може също да е насърчило повече пътници да използват скоростните влакове, обяви служител на компанията.
БТА припомня, че тази година България е представена на ЕКСПО 2025 в Осака с национален павилион.
От началото на изложението до 3 май близо 1,8 милиона души са посетили ЕКСПО 2025 в Осака, по данни, публикувани на страницата на изложението.
Общият брой на продадените билети за ЕКСПО 2025 в Осака към 2 май са над 10,9 милиона.
Организаторите си поставиха за цел да привлекат над 28 милиона посетители за шестмесечното събитие, което започна на 13 април и ще продължи до 13 октомври. То се провежда на изкуствения остров Юмешима (Островът на мечтите), разположен в залива Осака.
Събитието отбеляза най-голяма посещаемост на 13 април, когато 124 000 души присъстваха на откриването на изложението.
Източник: БТА
Икономика
Поддържането на високи вносни мита в САЩ може да доведе до ръст на инфлацията, безработица и забавяне на икономиката, каза Джером Пауъл

Ако бъде поддържана политиката на големи митата върху вноса в САЩ, това вероятно ще доведе до покачване на инфлацията, забавяне на икономическия растеж и ръст на безработицата. Това каза президентът на Управлението за федералния резерв (УФР) Джером Пауъл по време на пресконференция, излъчвана на живо на страницата на институцията. Изказването му последва решението на централната банка да остави без промяна основната си лихва за трети пореден път след края на двудневното си заседание по паричната политика.
„Определянето на лихвените проценти се базира на целите на УФР за постигане на максимална заетост и стабилни цени за американския народ“, посочи Пауъл, припомняйки, че инфлацията, макар и значително спаднала от най-високите си нива, все още е над целта от 2 процента. През март годишната инфлация в САЩ отслабна до шестмесечен минимум от 2,4 на сто.
По думите му е възможно инфлационните ефекти от високите вносни тарифи, които президентът Доналд Тръмп обяви през април, да бъдат краткотрайни, отразявайки еднократна промяна в ценовите нива. Президентът на УФР обаче допусна и че инфлационните ефекти може да бъдат по-трайни, като това ще завиди от размера на митата, времето, за което се отразят в цените и в крайна сметка – от стабилността на инфлационните очаквания.
„Рискове от по-висока безработица и инфлация са се увеличили“. Настоящата позиция на паричната политика на УФР е подходяща, за да може институцията да отговори своевременно на развитието на икономиката, обясни Пауъл.
„Икономиката на САЩ все още е силна, макар и обгърната от някои много песимистични настроения от страна на потребителите и бизнеса“, посочи централният банкер.
Миналият месец президентът Тръмп отправи критики към президента на УФР. Тръмп неведнъж изрази своето разочарование, че институцията не предприема агресивно намаляване на лихвите.
В отговор на журналистически въпрос Пауъл подчерта, че призивите на Тръмп за намаление на лихвите нямат роля в решенията на УФР.
„Взимаме предвид само икономическите данни, перспективите, баланса на рисковете. Това е всичко, което ще разглеждаме“ при бъдещото определяне на паричната политика, добави Пауъл.
Той обаче изтъкна голямата несигурност около търговската политика на САЩ, като каза, че „бизнесът, пазарните участници и анализаторите – всички очакват да видят как ще се развият събитията и тогава ще можем да направим по-добра оценка за това какъв е подходящият ход за паричната политика“.
Източник: БТА
Икономика
Управлението за федерален резерв на САЩ отново остави без промяна основната си лихва

Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ отново остави без промяна основната си лихва (Federal Funds Rate – целевата лихва, при която търговските банки в САЩ отпускат и получават овърнайт кредити и депозити – бел. ред.). Това стана след края на двудневното заседание на УФР по определяне на паричната политика, предаде Блумбърг.
Основната ставка остава в диапазона 4,25 – 4,50 на сто.
Нарастват рисковете от повишаване на безработицата и инфлацията в САЩ. Това обяви Управлението за федерален резерв, след като обяви своето решение, че оставя без промяна водещата си лихва, отбелязва Блумбърг.
Това решение идва на фона на натиска, който президентът на САЩ Доналд Тръмп оказва над УФР с искане да намали основните лихвени проценти, посочват анализатори.
През април Тръмп остро критикува президента на Управлението за федералния резерв на САЩ Джером Пауъл. Американският президент изрази своето разочарование, че УФР не предприема агресивно намаляване на основните си лихви и коментира евентуалното „напускане“ на Пауъл.
По-късно Доналд Тръмп заяви, че не планира да уволнява Джером Пауъл, но неговата остра позиция срещу ръководителя на американската централна банка предизвика опасения сред пазарите, които разглеждат независимостта на УФР като основа на доверието във финансовата система на САЩ, посочва Си Ен Би Си.
Целта на Управлението за федерален резерв на САЩ е инфлацията да бъде снижена до 2 на сто годишна база, припомня Ройтерс.
/ПИП/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева