Икономика
За първи път от две години пазарът на агротехника у нас показва положителни резултати, показват данните за първото тримесечие

За първи път от две години насам пазарът на агротехника у нас показва положителни резултати. Това сочат данните от традиционната справка на звеното Контрол и техническа инспекция към Министерство на земеделието и храните за новите регистрирани машини у нас през първото тримесечие на годината, излязла днес.
След две години на отрицателна динамика по отношение на новите регистрирани колесни трактори у нас, те най-сетне записват положителен резултат. За първото тримесечие на 2025 г. са регистрирани 322 нови машини, което е с 55 повече от година по-рано, което представлява ръст от 20,6 процента.
При зърнокомбайните тази година започва с 18 нови регистрирани машини за периода януари – март. Миналата година по това време те са били 11, което значи 63,64 процента ръст.
По отношение на телескопичните товарачи се наблюдава понижение с 13 машини на годишна база. От началото на 2025 г. са регистрирани 72 нови телескопични товарача, или с 15,29 процента надолу спрямо година по-рано.
При челните товарачи разликата е незначителна – 78 нови регистрирани машини, което е с две по-малко от първото тримесечие на 2024 г., или 2,5 процента спад.
Справка на БТА показва, че година по-рано ръст е имало единствено при челните товарачи, докато при всички останали наблюдавани машини е отчетен спад.
Великобритания
Във Великобритания статистиката обаче говори за проблеми в сектора, става известно от данните на британската Асоциация на земеделските инженери (AEA), публикувани на интернет страницата ѝ.
Март обикновено е пиковият месец за регистрации на нови селскостопански трактори в Обединеното кралство и изглежда, че тази година не е изключение с регистрирани 1466 машини към момента
Това обаче е с близо една четвърт по-малко в сравнение с март 2024 г. и е най-ниската бройка за този месец от 2016 г.
Общият брой трактори, регистрирани през първото тримесечие на 2025 г., е най-нисък от 2001 г. насам, достигайки 2228, с 23 на сто по-малко в сравнение с януари – март 2024 г.
Италия и по света
Според Асоциацията на производителите на земеделска техника в Италия – „ФедерУнакома“ (FederUnacoma) 2025 г. се очертава като особено предизвикателна година за сектора на селскостопанските машини и градинарството. Италианският пазар, както и външните пазари, особено тези в Европа и Северна Америка, са в упадък. Причините за тази тенденция са свързани не само с увеличаването на производствените и логистичните разходи и с икономическата нестабилност, обезсърчаваща инвестициите, но също и с новите геополитически порядки, създаващи несигурност в бизнес стратегиите. При този сценарий селскостопанската техника се очаква да играе още по-стратегическа роля, за да осигури стандартите за качество и устойчивост, които в момента се изискват от потребителите.
„Секторът на агротехниката винаги е съпътствал растежа и укрепването на селскостопанската икономика. Чрез научни изследвания и иновации производителите са създали все по-модерни машини, способни да рационализират земеделските процеси чрез намаляване на вложените ресурси и подобряване на устойчивостта на процесите. Днес ние сме изправени пред още по-сложни предизвикателства, защото селското стопанство има напреднали технологични нужди, които изискват от компаниите да направят значителни инвестиции във време на силна нестабилност“, каза президентът на „ФедерУнакома“ Мариатереса Маскио по време на събитие в Перуджа през март.
От Асоциацията добавят, че през първите няколко месеца на годината за тази нестабилност допринасят и наложените от САЩ мита. Търговията с Италия също ще бъде засегната, тъй като Съединените щати са основният изходен пазар за широка гама от продукти, включително селскостопански машини. Това ще накара италианските компании да диверсифицират търговските си стратегии и да търсят нови пазари.
БТА припомня, че националният пазар на селскостопански машини на Италия приключи 2024 г. със значително намаление на продажбите.
„Последните прогнози показват, че до 2032 г. Азия ще представлява половината от глобалните частни разходи“, посочва Стефано Гали, глобален бизнес партньор на компанията за пазарни проучвания „Нилсен Ай Кю“ (NielsenIQ), който анализира дългосрочните пазарни тенденции, свързани с агро-индустриалните вериги за доставки. По думите му изместването на потреблението на изток се дължи на демографския растеж на континента и разширяването на средната класа, която вижда увеличение на доходите си.
Според оценката на „Нилсен Ай Кю“ този по-голям разходен капацитет ще бъде насочен и към висококачествени хранителни продукти, следвайки тенденция, която вече е консолидирана в по-развитите икономики. Качеството обаче не е единственият двигател, който ръководи поведението на потребителите при покупка, което, както показва проучването на „Нилсен Ай Кю“, означава нарастваща чувствителност към устойчивостта на околната среда и икономическата и социална устойчивост.
Източник: БТА
Икономика
Испанските монети от по 1 евро завземат портфейлите на германците

Свободното обращение на банкноти и монети в еврозоната означава, че жителите на една страна от валутния съюз често разполагат из джобовете и портмонетата си с парични знаци не само от родната си страна, но и с такива, които може да са пристигнали от всички кътчета на Европа.
Германската централна банка „Бундесбанк“ (Bundesbank) всяка година анализира страната на произход на 80 000 монети на стойност 2 и 1 евро, както и на монети от по 50 и 20 евроцента, депозирани в клоновете ѝ, и стига до някои интересни изводи, пише германското издание „Виртшафтсвохе“.
Когато през 2002 г. еврото за първи път става официално разплащателно средство в Германия, делът на „родните“ банкноти и монети е 100 процента. Оттогава той е намалял, но остава сравнително стабилен – около 30 процента, а чуждестранните съответно са 70 процента.
Според оценката за 2024 г. малко под 38 процента от монетите по 2 евро, използвани в Германия, са дошли от чужбина, в сравнение с 46 процента от монетите по 50 евроцента и 34 процента от монетите от 20 евроцента.
При монетите от 1 евро обаче ситуацията е по-различна.
Повече от половината от тях (почти 54 процента) са дошли от чужбина, като най-разпространената чуждестранна монета от 1 евро е испанската – с дял от 17 процента в германските портфейли. Това е много по-силно присъствие, отколкото на монетите от останалите държави в еврозоната. Не може да се определи дали това се дължи на особено голям брой, емитиран от Испания – при запитване Европейската централна банка не можа да предостави данни за националните дялове при емитирането на отделните монети. Изглежда обаче, че това не е еднократно явление – и в предишни анализи на „Бундесбанк“ за разпределението на монетите по страни на произход в Германия се открояваше силният дял на испанските монети по 1 евро.
В доклад от декември 2019 г. „Бундесбанк“ обясни факта, че делът на германските монети в портфейлите на гражданите не е спаднал по-рязко въпреки свободното движение на хора и капитали, с особеностите на използването на монетите при посещение в чужбина. Пътуващите обикновено вземат толкова монети в чужбина, колкото донасят обратно. Ситуацията е различна при банкнотите: пътуващите вземат повече при заминаване, за да могат да покриват разходите си в брой и по-малко при връщане у дома.
Според най-новия анализ на „Бундесбанк“ чуждестранните монети в местните портфейли идват най-често от популярни туристически дестинации като Франция, Италия и Испания, но и от съседни страни като Австрия, Белгия и Нидерландия. Само на тези шест държави се падат средно 85 процента от чуждестранните евромонети, използвани в Германия.
Източник: БТА
Икономика
Дълбока криза разтърсва британската козметична компания „Боди шоп“

След като обяви фалит във Великобритания, Германия, Белгия, САЩ и Канада, веригата магазини за продукти за грижа за тялото „Боди шоп“ (Body Shop) продължава да е в дълбока криза и рискува да бъде затворена и в други страни.
Основана през 1976 г. от Анита Родик, „Боди шоп“ превръща етичната и устойчива козметика в свой основен коз, като успя да спечели милиони клиенти по цял свят.
Веригата обаче е изправена пред редица финансови затруднения, които отчасти се дължат на намаляващия поток клиенти в търговските центрове, силната онлайн конкуренция и трудностите в управлението, пише италианското издание „Мъни“.
Ситуацията се влоши допълнително и от вътрешни проблеми като смяната на собствеността и финансовите затруднения за новите инвеститори. През 2024 г. веригата обяви фалит в няколко страни, което доведе до затварянето на множество магазини и изложи на риск хиляди работни места. „Боди шоп“ е изправена пред несигурно бъдеще, а позицията й в редица страни продължава да е изложена на риск
Глобалната криза в „Боди шоп“: причините за провала
Марката, която някога беше нарицателно за устойчива и иновативна козметика, сега е изправена пред безпрецедентна криза. Началото на упадъка на „Боди шоп“ може да се проследи до няколко фактора, включително нарастващата конкуренция от страна на марки, предлагащи подобни продукти, но със силно онлайн присъствие. Потребителите са все по-привлечени от удобството на дигиталното пазаруване, което намалява трафика във физическите магазини – проблем, който засегна особено силно веригите, разчитащи основно на продажбите в търговските центрове.
Но не само онлайн конкуренцията е предизвикателство за веригата на Анита Родик. През последните години веригата трябваше да се справи с редица вътрешни проблеми, включително смяна на собствеността, неефективно управление и неприспособимост към промените на световния пазар. След като беше придобита от гиганта „Л‘Ореал“ (L’Oréal), „Боди шоп“ загуби идентичността си на независима марка и прокламираните ценности за устойчивост на продуктите. Последвалото преминаване към „Натура енд Ко“( Natura & Co.) и придобиването през 2023 г. от германската „Аурелиус“ (Aurelius) не доведоха до желания ефект, като компанията продължи да реализира загуби на няколко пазара.
Освен това кризата бе белязана от поредица от фалити в страни, в които „Боди шоп“ винаги е била силна в исторически план. В Обединеното кралство фалитите доведоха до затварянето на 200 магазина и загубата на повече от 2000 работни места. Същото се случи и в Германия, Белгия, САЩ, Канада и съвсем неотдавна – в Нова Зеландия, където всички магазини бяха затворени, а служителите – съкратени. В Нидерландия местното дъщерно дружество изпадна в несъстоятелност, магазините бяха затворени, а уебсайтът – спрян.
В Италия, където марката има солидна история, са налице същите проблеми. Основните причини са сходни с тези, които доведоха до фалит на други пазари: конкуренция от страна на онлайн магазините, неспособност за достатъчно бързи иновации и спад на продажбите в търговските центрове, където традиционно са концентрирани магазините на марката. Страната, която допреди няколко години изглеждаше като един от най-обещаващите пазари за „Боди шоп“, преживява стагнация на пазара. Магазините, които все още са отворени, не могат да се конкурират с гигантите в електронната търговия, нито с местните вериги, предлагащи подобни продукти на по-конкурентни цени. В този контекст ситуацията за „Боди шоп“ в Италия остава много несигурна и фалитът не изглежда да е далеч.
Затварянето на магазините е съпроводено с постепенно отслабване на дистрибуторската мрежа. В някои страни като Нова Зеландия, преустановяването на онлайн продажбите и затварянето на физическите магазини доведоха до окончателния край на присъствието на марката с цел намаляване на загубите и управление на натрупаните през годините дългове.
Британската марка присъства и на българския пазар от 2018 г.
Източник: БТА
Икономика
Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

През миналата година банка „Бънк“ (Bunq) е изплатила над 10 милиона евро на жертви на онлайн измами. Компанията оповести това в годишния си доклад, съобщава телевизия Ен О Ес. Миналата година разследвания на телевизията и всекидневника „Ен Ер Се“ разкриха, че десетки клиенти на „Бънк“ са загубили големи суми пари в онлайн измами.
„Бънк БВ“ (Bunq B.V.) е финтех и необанка, лицензирана в Нидерландия и работеща в 30 европейски държави. Седалището ѝ е в Амстердам.
Измамниците са се представяли за служители на банката и са убеждавали жертвите си да преведат пари. Експертите посочват, че този начин на действие едва ще би бил успешен при други банки. В резултат на критиките „Бънк“ предприе мерки в своето приложение, чрез които да противодейства на измамниците.
Банката беше широко критикувана и за това, че като цяло не предлага обезщетение на жертвите. Банките не са задължени да обезщетяват жертвите на този вид измами, но в много случаи го правят.
В крайна сметка „Бънк“ е компенсирала жертвите, но не съобщава какви суми точно е изплатила и на колко души. Сега се оказва, че общата сумата е нараснала значително през миналата година: след като през 2023 г. банката е изплатила „само“ 203 000 евро на жертвите на този вид измама, се казва в репортажа на телевизия Ен О Ес.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 6 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес