България
За първи път България ще се прави ДНК мониторинг на кафява мечка, съобщи екоминистерството

За първи път в България ще се прави ДНК мониторинг на кафява мечка, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Целта е опазване и управление на вида в България. ДНК изследванията ще се извършат в Словения, в една от най-добрите лаборатории за подобен род изследвания.
Проектът ще се реализира съвместно с Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), горските предприятия и националните паркове. Пробите ще бъдат събирани от екскременти. Проектът е финансиран по Програма „Околна среда 2021-2027 г.“. ДНК методът е най-съвременният начин за мониторинг и установяване на числеността на даден вид, съобщиха още от МОСВ.
Реализирането на проекта ще се осъществи в рамките на две години. Представители на ИАОС и горските предприятия са на обучение в Словения за начините на събиране на проби, съхранението им и подаване на данните. Пробите ще бъдат събрани още тази година от цялата територия на страната и изпратени за анализ и обработка. Резултатите ще помогнат за опазването и ефективното управление на вида.
Кафявата мечка е вид с най-висока защита в България и в Европа. Според Директивата на Европейския съюз за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна видът кафява мечка е под строга защита. Това изискване е въведено в България чрез вписването на вида в Приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие още през 2002 г. От МОСВ уверяват, че министерството работи за намаляване на условията за възникване на конфликт между мечката и човека. От 2007 г. министерството прилага механизъм за заявяване, установяване и изплащане на щети, нанесени от кафява мечка върху домашни животни и пчелини. „Ощетените стопани трябва да подадат сигнал в най-близкото кметство или държавно горско стопанство в деня на откриване на щетата или в първия работен ден след нападението“, напомнят от МОСВ. Важно е да се установи, че щетата е нанесена от кафява мечка, затова следите на мястото на нападението трябва да не са заличени и обстановката да не се променя.
В райони с по-голям брой мечки, какъвто е този в Родопите, има сформирана специална група за бързо реагиране, която се отзовава на сигнали за причинени щети и съдейства на местните хора. Тя е съставена от местни жители, ветеринарни лекари, които са обучени за установяването на щетите и за възможните мерки, които следва да се предприемат.
МОСВ призовава да се взимат охранителни мерки при отглеждане на домашни животни и кошери в териториите на кафявата мечка. Сметищата създават потенциална опасност за пряк контакт на мечките с човека и нежелани инциденти, затова те трябва да са оградени, посочиха от министерството. Най-ефикасният метод е ограждането с електрическа ограда (електропастир). Храненето на малки мечета, особено в близост до населени места, също е опасно, предупреждават от МОСВ.
Преди ден от Североизточното държавно предприятие съобщиха, че млада мечка е опитала да намери храна в пчелин над върбишкото село Тушовица. Тя е обърнала два кошера и е стреснала собственика на пчелина.
Източник: БТА
България
Община Троян започва информационна кампания за превенция на домашното насилие

Община Троян започва информационна кампания за превенция на домашното насилие, съвместно с общински комплекс „Социална и здравна политика“. Това съобщи на пресконференция заместник-кметът на община Троян Вероника Тодорова.
Мотото на кампанията е „Направи първата крачка, има кой да помогне“. Искаме да изпратим ясно послание, че помощ съществува, подкрепа има и никой не трябва да преминава през насилие в мълчание и изолация, каза Тодорова.
Усилията ще бъдат насочени към повишаване на информираността на жителите на общината относно правата на жертвите, възможностите за подкрепа и ролята на институциите. Целта на кампанията е да дадем гласност на темата за домашното насилие, да насърчим пострадалите да търсят помощ без страх или срам и да покаже, че Общината е добър посредник между пострадалите и различните институции, каза още заместник-кметът.
В рамките на кампанията ще бъдат изготвени и разпространени информационни брошури с важни послания и контакти, а на сайта на Общината ще бъде създадена онлайн секция с често задавани въпроси, горещи телефонни линии, информация за правата на жертвите и механизмите за защита. През следващите месеци предстоят и лекции и срещи в училищата в общината. По темата ще се сътрудничи с институции и организации, ангажирани с проблема.
Кризисни центрове за настаняване на хора, жертви на домашно насилие, се създават обикновено на областно ниво, като във времето назад, като алтернатива на местно ниво, такива хора, са били настанявани в Центъра за временно настаняване към Община Троян, посочи Марияна Николова, директор на Общински комплекс „Социална и здравна политика“ в града.
Това е една добра възможност да реагираме в първия момент, да съдействаме и помогнем, допълни Вероника Тодорова.
Източник: БТА
България
Изложба, посветена на 1185 години от рождението на св. Климент Охридски, бе открита в Смолян

Изложба, посветена на 1185 години от рождението на св. Климент Охридски бе открита днес във Филиал „Стар център” на Регионална библиотека „Николай Вранчев” в Смолян. Пред ученици от четвърти клас на СУ „Св. св. Кирил и Методий” бе представено делото на един от учениците на светите братя.
Светлана Хаджиева – библиотекар във филиала, припомни пред учениците първите чествания на Празника на българската просвета, който в миналото се е отбелязвал на 11 май. Тя разказа, че св. Климент Охридски е ученик и сподвижник на славянските първоучители светите братя Кирил и Методий. Той е преводач и автор на едни от първите оригинални старобългарски творби, основател на Охридската книжовна школа.
Четвъртокласниците проявиха интерес и към глаголицата, която е показана в изложбата и с радост изписаха имената си.
/ХК/
Източник: БТА
България
Трябва да увеличим стокооборота с Италия, амбицията ни е да започнем сериозна работа по инфраструктурни проекти, каза Росен Желязков

Трябва да увеличим стокооборота с Италия, амбицията ни е да започнем сериозна работа по инфраструктурни проекти, каза премиерът Росен Желязков пред журналисти в Рим след срещата му с италианския министър-председател Джорджа Мелони.
В годините след ковид кризата имаме редукция от 10% или около 6 милиарда евро, допълни Желязков.
Говорихме как да свържем италианския и българския бизнес, ще натоварим с това министрите на външните работи, на енергетиката и на отбраната за съвместни проекти в областта на отбранителната индустрия, каза още премиерът.
По отношение на европейския дневен ред е била обсъдена многогодишната финансова рамка и е била препотвърдена общата позиция на България и Италия за кохезионната политика и общата земеделска политика.
„Ние сме в така наречената група на кохезионната политика и нашият подход по отношение на запазването на Кохезионния фонд такъв, какъвто е в момента, за да отчита регионалните особености на отделните страни членки като принципи и политика е един и същ, така че това предполага и наши съвместни действия“, обясни Росен Желязков.
/ДИ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 5 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Българияпреди 1 седмица
Общинските съветници в Габрово не приеха бюджет на Общината от над 99 милиона лева
-
Спортпреди 1 седмица
Спринтьор от Конго наказан за четири години заради положителен допинг тест от Игрите в Париж
-
Спортпреди 1 седмица
Черно море Тича отново поведе срещу Балкан в полуфиналите на Националната баскетболна лига