България
За магията на шевицата, на словото и на рода разказваха потомки на Бенковски в едно от събитията на фестивала на килима в Чипровци

Среща с потомките на Георги Бенковски – Бояна Илиева и Радина Росенова, бе едно от събитията на фестивала на килима в Чипровци. Темата, която те представиха, беше „Да се докоснем заедно до магията на шевицата, на словото и на рода“.
Бояна Илиева и Радина Росенова са майка и дъщеря, създателки на фондация РОД / GENUS, чиято дейност е посветена на разчитането и разпространението на древни български символи и шевици, чрез интериорен, екстериорен, моден дизайн и дизайн на златна бижутерия.
Двете жени разказаха, че дълги години са живели извън България, но любовта им към родината и чувството за принадлежност към българския род са ги върнали към родната земя. И до днес тяхната мисия е да разпространяват знанието за значението и силата на българската шевица, словото и рода.
Бояна и Радина говориха за богатството на българските багри, техния смисъл и мисията им да припомнят на хората за корените им. Те казаха, че имат желание във всеки град, във всяко училище да бъде изрисувана българска шевица, защото посланието на тези символи е космически език.
Чрез везането на шевици по дрехите, влагането в златните пендари от носиите и навсякъде в бита, българите са влагали мисъл за защита или различни символи, разказващи за живота им. Древните български символи били вписвани по различен начин в бита на хората, първо върху глинени съдове, след това върху хляба, чрез татуировки, а след това били вписани в тъкането и вшиването в дрехи.
С любов към родината и родното майка и дъщеря говориха за канатицата като символ на рода, елбетицата като символ на защита и т.н., както и за разпространението на тези символи под различни форми из целия свят.
Създателките на фондация РОД/GENUS, Бояна Илиева и Радина Росенова, са носители на приз „Афродита“ за специален принос към културата и изкуството на о. Кипър. Награждавани са за своето изкуство и в Дубай, Белгия и Швейцария. Автори са на най-дългата ръчно изрисувана шевица 24 метра/ 36 кв. м, създатели са на Градините на светлината, на Алея на българската шевица в гр. Пловдив, на Градините на света в гр. Пазарджик. В навечерието на 2025-та година получават награда за най-добър бранд и в България. Една от инициативите им е „Да откриеш семейство за Коледа“, която събира деца и възрастни от социални домове, като целта е тези срещи да се случват ежемесечно, а не само за Коледа. Радина Росенова е създател на картинна колекция „Род“, която съдържа 28 картини с български шевици. Бояна Илиева е автор на книгата „Жажда“ с илюстрации на Радина Росенова.
Източник: БТА
България
Стопани на овце от пернишкото село Богданов дол ще пресъздадат традиционния обичай „Премуз”

Стопани на овце от пернишкото село Богданов дол ще пресъздадат традиционния обичай „Премуз”. Той се организира от над 40 години и се прави на Гергьовден.
Кметът на населеното място Венцислава Кирилова разказа за БТА, че „Премуз“ е сред най-характерните и тачени празници в населеното място. По време на него животновъди от района се състезават в ръчното доене на овце, отглеждани от тях. Този, който завърши с най-голямо количество добито мляко, получава награда, поясни Кирилова.
Животновъдството е запазено като поминък в населеното място. Затова на този ден овчарите показват най-хубавите си и млекодайни овце. На поляна в центъра на селото се правят импровизирани кошари, в които се заграждат стадата. Неотлъчно до тях са овчарските кучета. Облечени в ямурлуци, овчарите доят животните.
Обичаят е наречен „Премуз“, защото в района за доене се използва думата „музене“. Облечени в народни носии, участници в тържеството са заседнали на софра в лятна овчарска къща до кошарите. Тя е украсена с цветя, звънци и геги. На клоните на дърветата се връзват гергьовски люлки.
Жените от селото месят погачи и колачи, които се освещават. На няколко чевермета се пекат агнета.
Празникът ще бъде допълнен от фолклорна програма, допълни още Кирилова.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Вицепрезидентът Илияна Йотова откри изложбата „Азбука и история“ в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен

Вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на община Шумен проф. Христо Христов и директорът на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ д-р Росица Добрева откриха изложбата „Азбука и история“, представяща етапите в развитието на глаголицата и кирилицата. Експозицията е представена в галерията на първия етаж на шуменската библиотека и може да бъде разгледана днес до 17:00 ч.
Изложбата е съвместен проект на Държавния културен институт към Министерството на външните работи, на Центъра за Славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Фондация „Елена и Иван Дуйчеви“. Автор на изложбата е проф. дфн Вася Велинова, а консултанти са чл. кор. Аксиния Джурова и проф. д-р Казимир Попконстантинов.
На откриването на експозицията присъстваха генералният директор на БТА Кирил Вълчев, зам.-кметове на община Шумен, общински съветници, интелектуалци и граждани.
„Живеете на свята земя. Земята на Преславската книжовна школа, дала началото на новата славянска цивилизация. Манастирите, книгите, преписите са знак за огромна духовна мощ, която и днес е знак за божественото и за откъсване от езичеството с новата вяра. Тук има една магия, особена енергия и атмосфера на Златния век, в която ние като наследници живеем. Кирилицата е една от трите официални азбуки на Европа и това за нас е гордост и идентичност. Пожелавам успех на тази изложба. Ако не бяха буквите и вярата, азбуките и книгите, вероятно нямаше да има и българи днес. На добър час!“, каза Илияна Йотова на откриването на изложбата.
Кметът на община Шумен проф. Христов благодари на вицепрезидента Илияна Йотова за възможността шуменци да могат да видят изложбата. „За нас, шуменци, днес е празник, за който благодарим на г-жа Йотова, че имаме възможността да видим тази изложба. Тя показва ролята на Първото и Второто българско царство в създаването и запазването на кирилицата и глаголицата. Няма как да не се гордеем с това наследство и нашата съпричастност към това голямо културно наследство. Благодаря на вицепрезидента за това изживяване“, каза кметът на Шумен.
Експозицията представя в 24 пана етапите в развитието на двете славянски азбуки – глаголицата и кирилицата, промените им като писмени системи и ролята им в културната история на славянските народи, каза при откриването д-р Росица Добрева.
Изложбата „Азбука и история“ гостува в Шумен в рамките на инициираното от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан честване на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност. „От Плиска тръгва една нова цивилизация – славянската, и предопределя съдбата на България и на цялото славянство, каза вицепрезидентът Илияна Йотова вчера в Плиска.
Изложбата „Азбука и история“ беше представена в началото на април в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и с нея беше поставено началото на честванията за 1170 години от създаването на глаголицата.
Източник: БТА
България
Десетки хора протестират пред частна клиника в Пловдив, където 6-годишно дете почина при стоматологична интервенция

Десетки хора протестират пред частна клиника в Пловдив, където преди месец 6-годишно дете почина след пълна анестезия при стоматологична интервенция. Те пискаха ефективни присъди за медицинските лица, виновни са смъртта на Ангел, както и законови промени.
С викове „искаме съд“ и „убийци“ протестиращите се опитват да влязат в болничното заведение, но не се допускат от полицаи, които са ангажирани с опазването на обществения ред.
„Искам медицинските сестри и зъболекарката да се покажат и да ни кажат какво му направиха и защо го държаха четири часа“, каза майката на момчето Магдалена Райчева. Тя попита още защо в клиниката нямат линейка и не могат да реагират в такива ситуации. Бабата на детето коментира, че Ангел не е имал алергии и хронични заболявания и е бил здраво дете.
Хората издигнаха плакати с надписи „Не беше инцидент, беше немарливост“ и коментираха, че спрямо детето са проявени изключителна безотговорност и непрофесионално отношение. Те поискаха промени в закона, които да гарантират видеонаблюдение в операционните в частните и държавните болници, както и задължителни проби за алергии на деца до 18 години.
/ТТ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Политикапреди 1 седмица
Посланикът ни в САЩ е подал оставка
-
Икономикапреди 1 седмица
„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ