България
За да осъществим енергийния преход, са нужни иновативни идеи, които университетите могат да дадат, заяви Николаос Теодосиу от Солунския университет „Аристотел“

За да осъществим енергийния преход, се нуждаем от иновативни идеи, които университетите могат да дадат. Това заяви проф. Николаос Теодосиу от Солунския университет „Аристотел“, който участва в трансграничната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Солун, организирана по проект на БТА, който се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия.
Николаос Теодосиу е председател на Мрежите на ООН за решения за устойчиво развитие (SDSN) – Черно море. Той е член на Световната академия на изкуствата и науките, която функционира вече над 60 години.
Университет „Аристотел“ предлага следдипломна програма за опазване на околната среда вече над 25 години, съобщи професорът. Той изтъкна, че програмата е една от малкото, оцелели толкова дълго, което показва значението ѝ.
Проф. Теодосиу представи Мрежата на обединените нации за климатичните промени. Това е съвет за енергиен преход с цел търсене на инженери от всички специалности за подкрепа на генералния секретар на ООН по отношение на енергийния преход, което е най-голямото предизвикателство на нашата епоха, каза Теодосиу.
В мрежата за устойчиво развитие участват университети и изследователски центрове, каза професорът. Той поясни, че според Организацията на обединените нации, за да се реализират целите за устойчиво развитие има нужда от иновативни идеи. „Защото, ако следваме пътя, който сме следвали в миналото, няма да стигнем до никъде“, заяви Теодосиу. Той е на мнение, че се нуждаем от нещо ново и то се очаква да бъде предложено от университетите.
Нашата работа в тези университети е да потърсим новото познание, което се създава и да видим, доколко това може да бъде разширено отвъд границите за постигането на целите за устойчиво развитие на ООН, каза ученият. Става въпрос за регионални и национални мрежи, които вече покриват почти целия свят. Има вече 57 мрежи и членове с над 2000 организации в цял свят, заяви Теодосиу. Те правят редица доклади, които са достъпни безплатно. На тях участват най-добрите учени в света по всички актуални проблеми, информира Николаос Теодосиу.
Източник: БТА
България
Отбелязваме Международния ден на Червения кръст и Червения полумесец под мотото „На страната на хуманността“

На 8 май отбелязваме Международния ден на Червения кръст и Червения полумесец – ден, в който отдаваме признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в нужда по целия свят, съобщават от Българския Червен кръст (БЧК).
Българският Червен кръст е неразделна част от това глобално хуманитарно движение вече 146 години. С дейностите си, организацията отстоява хуманността – и в моменти на криза, и в ежедневната подкрепа към най-уязвимите. През последните години хиляди доброволци на БЧК участваха в мисии.
Мотото на кампанията тази година – „На страната на хумаността“, подчертава, че в свят, белязан от конфликти, природни бедствия и социални неравенства, изборът да бъдеш съпричастен, солидарен и хуманен е акт на смелост и отговорност. Това е избор, който всеки от нас трябва да направи.
Датата не е избрана случайно – тя съвпада с рождението на Анри Дюнан (1828 г.) – швейцарски хуманист, инициатор на създаването на Международното движение на Червения кръст и Червения полумесец и първи лауреат на Нобелова награда за мир.
Много е ценно да бъдеш част от най-голямата доброволческа организация, защото виждаш как принципите на движението се въплъщават във всяка дейност на организацията, каза за БТА един от доброволците на организацията.
/ТТ/
Източник: БТА
България
На балансиран и реално изпълним бюджет залага Община Исперих

На балансиран и реално изпълним бюджет залага Община Исперих. Финансовата рамка на общината беше утвърдена с 26 гласа „за“, двама общински съветници бяха против, а един не участва при гласуването. След приемането на бюджета кметът Белгин Шукри благодари на общинските съветници за конструктивния диалог. С благодарност той се обърна и към всички експерти и служители, и специално към директора на дирекцията Янка Митева и екипа й, положили усилия да подготвят проекта за бюджет. „Винаги се стремим да изпълняваме всички разпоредби на Закона за държавния бюджет. За поредна година принципът на бюджета е основан на строга финансова дисциплина и изготвен на база реалното изпълнение на бюджет 2024 г.“, посочи кметът.
По време на дискусиите бяха отправени две предложения от общинския съветник от коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ Зейти Мехмед. Те бяха за корекция в цифра и на печатна грешка.
Общият размер на приходите по бюджета на община Исперих за 2025 година възлиза на 50 154 358 лв. От тях 36 662 168 лв. са за дейности държавна отговорност и 13 492 190 лв. за дейности общинска отговорност и дофинансиране на държавни дейности, заяви при представянето на финансовата рамка кметът Белгин Шукри. Той обясни, че в бюджета са заложени приоритети в развитието на инфраструктура, чистота и благоустройство, спорт и култура. В бюджета са предвидени средства за награждаване на граждани, имащи специални заслуги към града, за подпомагане на социално слаби семейства и студенти, за инвитро процедури, както и за подпомагане дейността на пенсионерските клубове и религиозните храмове. Заложени са и пари за текущи и аварийни ремонти на улици, сгради на кметства и читалища, изграждане на изкуствени неравности.
В дневния ред на днешното заседание на Общинския съвет бе включена и докладна за упълномощаване на представител на общината в заседанието на Общото събрание на „Водоснабдяване и канализация“ ООД в Исперих. Съветниците решиха общината да бъде представлявана от зам.-кмета Ариф Васви.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Бъдеща инвестиция край омуртагското село Обител поражда въпроси сред местните хора

Бъдеща инвестиция край село Обител поражда въпроси сред местните хора. Недоволството срещу изграждането на соларен парк бе основна тема в разговорите между общинското ръководство в Омуртаг и жители на Обител. Срещата бе организирана като част от поредица в населените места на общината.
С жителите на Обител се срещнаха кметът на Омуртаг Джунейт Йонузов, зам.-кметът Хаккъ Хаккъев, секретарят на Общината Емрах Шюкриев и представители на администрацията.
Хората изказаха притеснения около решение на Общинския съвет през април, което касае промяна на предназначението и учредяване на възмездно право на строеж и сервитутни права на поземлен имот по кадастралната карта на село Обител. В землището на селото фирма „Геосолар Омуртаг“ ООД има инвестиционно намерение да изгради „Фотоволтаична електрическа централа с инсталирана мощност до 45 MW АС“.
Кметът Йонузов обясни, че началните етапи на сделката датират от 2010 г. По думите на общинското ръководство и част от местните хора тогава е имало и среща с населението за представяне на инвестиционното намерение. Общинският секретар Шюкриев посочи, че се очаква с инвестицията да се разкрият около 30 работни места, като в процеса по изграждане навярно дори повече.
Притесненията на хората днес са, че ще пострада животновъдството в региона и от евентуално замърсяване на околната среда. В Обител в момента има осем земеделски производители. Отглеждат се около 300 крави, 300 овце и 200 кози. Животните ще останат без паша, твърдят местните хора.
„Аз съм кмет от шест месеца. Винаги съм насреща. Не бягам от отговорност, но решенията са от преди 15 години“, каза кметът Джунейт Йонузов.
Той изтъкна, че за населените места в общината се работи, според възможностите. За пример посочи, че е завършен проектът за подмяна на уличното осветление и съобщи, че в капиталовата програма на Общината за тази година са заложени средства за проектиране за ремонт на две улици и обновяване на парка в центъра на селото. Очаква се доставянето и на нови контейнери за битови отпадъци. А за следващата година е предвиден ремонт на пътя между Обител и Чернокапци, каза още той.
/ТТ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева