Свят
Йордания срещу „Мюсюлмански братя“: Забрана, обиски и обвинения в заговор

Йордания обяви в сряда, че забранява дейността на сунитската ислямистка организация „Мюсюлмански братя“ на територията на страната, което може да доведе и до закриване на най-голямата опозиционна партия – Фронт за ислямско действие (ФИД), предаде Асошиейтед прес.
Властите в Йордания обвиняват организацията в планиране на нападения.
Партията ФИД, за която се твърди, че е свързана с „Мюсюлмански братя“, спечели най-много места в парламента на изборите, произведени миналата година на фона на масовите протести срещу Израел заради войната с „Хамас“.
Йордания забрани дейността на „Мюсюлмански братя“ преди десетилетие, но официално разреши дейността на една отцепническа група и запази ФИД, като ограничи само някои дейности на партията.
След обявяването на новата забрана полицията обгради централата на политическата формация и я претърси.
Министерството на вътрешните работи заяви, че „Мюсюлмански братя“ вече е незаконна организация, като са забранени всякакви политически дейности, свързани с групата. Предвидено е закриване на нейните офиси. Министерството заяви, че усилията за конфискуване на активите на групата ще бъдат ускорени.
„Доказано е, че членовете на групировката действат на тъмно и участват в дейности, които биха могли да дестабилизират страната. Членовете на „Мюсюлмански братя“ са извършвали посегателства върху сигурността и националното единство и са нарушавали сигурността и обществения ред“, заяви министерството.
Ведомството казва също, че синът на един от лидерите на групата се е присъединил към други лица, които са се опитали да произведат и изпробват експлозиви, за да бъдат използвани срещу силите за сигурност.
Йорданският министър на вътрешните работи Мазен Фарая, заяви на пресконференция в сряда, че при разследването на заговора са иззети експлозиви, предназначени за използване срещу силите за сигурност и други цели в страната, отбелязва „Файненшъл таймс“.
Министърът добави, че йорданското подразделение на организацията „Мюсюлмански братя“ – транснационално ислямистко движение, основано в Египет през 1928 г. от Хасан ал Бана – ще бъде разпуснато, активите му ще бъдат конфискувани и ще бъде наложена забрана за публикуване на всякакви материали, свързани с него.
Миналата седмица Йордания съобщи, че е арестувала 16 души, обвинени в производство на ракети с малък обсег, притежание на експлозиви и автоматични оръжия, укриване на готова за употреба ракета и незаконно набиране и обучение на хора. Властите твърдят, че членовете на групата са били обучавани в Ливан за извършване на атаки с ракети и дронове на територията на кралството, посочва „Файненшъл таймс“.
Правителството заяви, че обвиняемите принадлежат към т. нар. неразрешени групи, визирайки „Мюсюлмански братя“. Организацията отхвърли обвиненията и заяви, че е не участва в никакви заговори и е ангажирана със сигурността на Йордания.
Стъпката на властите в Йордания срещу „Мюсюлмански братя“ последва забраните за дейността му в други страни от Близкия изток, включително Египет и Саудитска Арабия, и е поредният удар по организацията, която някога беше смятана за най-влиятелната недържавна политическа сила в арабския свят, отбелязва “Файненшъл таймс“.
Сауд аш Шарафат, бивш офицер от йорданското разузнаване и директор на Центъра за изследване на глобализацията и тероризма „Шоруфат“ в Аман, заяви, че решението на йорданските власти е „исторически поврат“ в подхода на държавата към организацията „Мюсюлмански братя“. По думите му то бележи преминаването от политика на толерантност и „затваряне на очите“ към „сурова политика на забрана и криминализиране на членството в организацията“.
„Групата със сигурност ще се опита да излезе от тази криза с минимални загуби и с помощта на международната структура на организация в Турция и „Хамас“ ще се опита да окаже натиск върху Йордания“, каза анализаторът.
Политическият анализатор и сътрудник в Центъра „Стимсън“ Амер ас Сабайла заяви, че според него е вероятно стъпките срещу „Мюсюлмански братя“ в Йордания да бъдат последвани от разпускане на ФИД.
„Това е знак, че навлизаме в нов етап на отношението на правителството към “Мюсюлмански братя“, каза той.
„Виждаме, че Йордания е готова за последиците […] Ще има социални, политически и икономически последици“, добави анализаторът, цитиран от „Файненшъл таймс“.
Забраната на „Мюсюлмански братя“ идва в момент на засилено социално напрежение в Йордания, където близо половината от населението са палестинци, а възмущението от бруталната офанзива на Израел в Газа е голямо.
Йордания е близък съюзник на Запада и отдавна се възприема като бастион на стабилността в иначе нестабилния Близък изток, но международните й съюзи подхранват все по-силно брожение в страната, тъй като броят на жертвите в Газа се увеличава, а разрушенията в палестинския анклав се разрастват. Страната граничи с Израел, окупирания Западен бряг, Сирия, Йордания, Ирак и Саудитска Арабия.
Йордания също така приема стотици хиляди бежанци, бягащи от множество конфликти в региона, отбелязва АП.
Източник: БТА
Свят
Кардиналите от Католическата църква ще се срещнат днес, за да обсъдят избора на нов папа

Кардиналите от Католическата църква, които вече пристигнаха в Рим, ще се срещнат днес, за да обсъдят избора на нов папа, предаде ДПА.
Това е петата т.нар. Генерална конгрегация след смъртта на папа Франциск на Велики понеделник.
Все още не е ясно колко точно кардинали ще участват в срещата, която е известна и като предконклав.
От няколко дни има оживени спекулации за кандидатите и възможните фаворити. Кардиналите вече се срещнаха в дните преди погребалната служба и погребението на Франциск в събота.
Засега няма дата за началото на конклава, който ще се проведе при закрити врати в Сикстинската капела. Най-ранната възможна дата би била 5 май.
За да стане папа, един кардинал трябва да получи две трети от гласовете на конклава. В първия ден се провежда едно гласуване, последвано от четири гласувания във всеки следващ ден.
След като бъде избран новият папа, се издига бял дим от комин на покрива на Сикстинската капела.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Прокуратурата предяви обвинения в убийство на нападателя от Ванкувър

Канадската полиция съобщи, че мъж от Ванкувър е обвинен в осем убийства от втора степен, след като в събота вечерта джип прегази хора на фестивал на филипинската общност, убивайки 11 души и ранявайки десетки, предаде канадската телевизия Си Би Си.
Полицията каза, че не е знаела предварително за конкретни заплахи срещу фестивала „Ден на Лапу-Лапу“, който носи името на борец от коренното население на Филипините, борил се срещу испанската колонизация през 16. век.
Според органите на реда станалото не е терористичен акт. Жертвите са на възраст от 5 до 65 години.
Тридесетгодишният обвиняем Кай-Джи Адам Ло се яви вчера за кратко в съда. Той не поиска освобождаване под гаранция и ще остане в ареста до следващото си явяване, насрочено за 26 май в районния съд на Ванкувър. Очаква се да му бъдат предявени още обвинения.
Кай-Джи Адам Ло е имал десетки контакти с полицията, свързани с влошеното му психично здраве. Собственият му брат е убит миналата година, а майка му по-късно е направила опит за самоубийство, съобщи в. „Ванкувър Сън“.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Кандидатът за президент на Демократичната партия И Дже-мьон води в социологическите проучвания преди президентските избори в Южна Корея

И Дже-мьон, кандидатът за президент на Демократичната партия „Заедно“, запазва голяма преднина сред претендентите на изборите на 3 юни, показва публикувано днес проучване, цитирано от Йонхап.
Според проучването, проведено от агенция „Риълмитър“ сред 1505 пълнолетни лица на възраст над 18 години от сряда до петък, И води с 48,5%, което е с 1,7 процентни пункта по-малко от миналата седмица. Подкрепата за него „леко се е понижила, падайки под границата от 50 процента поради несигурността относно изхода от делото за нарушаване на изборния закон, но той все още остава ясен лидер сред всички кандидати“, каза социологическата агенция.
На следващо място се нарежда бившият министър на труда Ким Мун-су от консервативната партия „Силата на народа“ с 13,4 %, следван от бившия кмет на град Тегу Хон Джун-пьо с 10,2%. Бившият лидер на „Силата на народа“ Хан Дон-хун събра 9,7 процента.
Южна Корея ще организира президентски избори на 3 юни, след като бившият президент Юн Сук-йол беше отстранен от длъжност заради неуспешния си опит за въвеждане на военно положение.
/ЛМ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 6 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Обществопреди 7 дни
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Святпреди 7 дни
Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот