Свържете се с нас

Общество

Втори ден София без наземен транспорт

Протестът на градския транспорт продължава

Снимка БГНЕС/Антон Станков

Протестът на градския транспорт продължава

Втори ден София е без трамваи, тролеи и автобуси, движи се само метрото с повече мотриси. 

Очаква се днес кметът на София Васил Терзиев да се срещне с представители на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ и Федерацията на транспортните работници към КТ „Подкрепа“. Работещите в градския транспорт заявиха, че докато няма реални резултати от тази среща, няма да има автотранспорт. 

Протестът на наземния градски транспорт в столицата започна вчера под наслов „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“. Работниците в столичния градски транспорт получиха покана за разговори от кмета на София Васил Терзиев за днес в 14:00 ч. 

„Това, което съм отстоявал от самото начало, е, че няма как да има 400 лв. увеличение за абсолютно всички в четири дружества. Имаме възможност да осигурим тези 100 лв., които са предложени. Работим по 100-процентово увеличение на бонуса, което би позволило да постигнем за работещите в електротранспорта и автотранспорта да се получи 400 лв. увеличение“, каза вчера Васил Терзиев. 

Източник: Offnews.bg

Общество

Кой ще притежава бъдещето? Нобеловият лауреат проф. Аджемоглу с лекция в София

Светът се променя с главоломна скорост. В центъра на тази трансформация стоят икономиката, технологиите и институциите — а човекът, който умее най-добре да разчита бъдещето зад цифрите, данните и политиките, пристига в България. На 17 юни 2025 г. София ще посрещне проф. Дарон Аджемоглу – един от най-влиятелните икономисти в съвременния свят, носител на Нобелова награда за икономика за 2024 г., преподавател в Масачузетския технологичен институт (MIT).

По покана на Green Transition Forum и Dir.bg, той ще изнесе ексклузивна лекция на тема „Кой ще притежава бъдещето?“ – събитие, което обещава да остави траен отпечатък върху всички, които търсят отговори за това накъде се движи светът.

В залата на Sofia Event Center на 17 юни от 17:30 ч. ще бъде повдигната завесата над едни от най-сериозните въпроси на съвремието:

✔ Как да изградим икономика, която е едновременно устойчива и приобщаваща?

✔ Какви институционални промени са нужни, за да осигурим дългосрочен просперитет?

✔ Как Европа може да остане конкурентна в новата технологична и геополитическа реалност

Бъдете част от това събитие, което ще променя начина, по който разбирате икономиката и бъдещето на Европа!

Лекцията на проф. Аджемоглу не е просто академично събитие – тя е покана за действие, за критично мислене и за стратегическо планиране. Това е възможност да се докоснете до идеи, които оформят икономическите политики в Брюксел, Вашингтон и Пекин, и да чуете анализ, който надскача ежедневните новини и предлага визия за бъдещето.

Професор Аджемоглу е автор на едни от най-влиятелните икономически трудове на нашето време:

        • „Защо нациите се провалят“ – фундаментален труд върху институционалните причини за бедност и просперитет.

        • „Власт и прогрес“ – задълбочен анализ на ефектите от технологиите върху социалното неравенство и икономическата динамика.

Книгите му са част от учебната програма на водещи университети и оказват влияние върху решенията на институции като Европейската комисия, Световната банка и МВФ. През 2024 г. получава Нобеловата награда за икономика за приносите си в изследването на институциите и техния ефект върху растежа.

С участието на проф. Аджемоглу, България се превръща в арена на един от най-важните разговори за бъдещето на Европа – диалог, който засяга бизнеса, политиката, образованието и обществото като цяло.

Организатор на събитието е Green Transition Forum – водеща платформа за стратегическо мислене и устойчиво икономическо развитие. Форумът обединява визионери, политици и експерти в търсене на реални решения за зелената и дигитална трансформация на Европа.

Не пропускайте възможността да бъдете част от този уникален момент.
Билети вече са в продажба – местата са ограничени!

Купете билети сега – местата са ограничени!

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Обсъжда се безплатно паркиране в зоните и шофиране в бус лентите, каза Васил Терзиев

Обсъжда се вариант да може да се паркира безплатно в зоните за платено паркиране и да се шофира в бус лентите при ситуации като тази със стачката на наземния градски транспорт в София, каза кметът на столицата Васил Терзиев по БНТ. 

Когато говорим за транспорта, трябва да се говори и за инфраструктурата в града, тъй като тя има отношение към условията на труд, допълни той. 

„Това, което искат синдикатите е 400 лв. увеличение нетно към стартовата заплата, 500 лева догодина и 600 лева по-догодина, 1500 лева нетно. Това, облечено в цифри означава 50-60 милиона лева тази година, 60-70 милиона догодина и около 100 милиона по-догодина. Всяка година увеличение, сумарно това са 400 милиона. 400 милиона са 800 автобуса“, изчисли кметът. За да се постигне това, което искат синдикатите, от 2027 г. София трябва да плаща 200 милиона лева допълнително всяка година само за увеличението на заплатите, обясни Терзиев. 

Как ще правим пътища, как ще инвестираме в подвижен състав? Когато има недостиг на водачи в автотранспорта, да се намери механизъм, по който средствата, които успяваме да заделим, които не са ограничени и идват на цената на нещо друго да не се направи.“

В бюджета за тази година за транспорт са заложени 312 милиона лева, които отиват за заплати. И искането е да бъдат добавени още 200 милиона през 2027 г. Въпросът е откъде. Исканията, за да бъдат покрити, трябва да бъдат вдигнати данъци, което не смятам, че е най-правилно, посочи столичният кмет.

„Аз се боря затова да бъде решен проблемът със заплащането на шофьорите и на хората, които работят в сервизите, за да може да се нормализира работата и да няма хора, които имат 80-90 часа извънреден труд – това не е нормално. Но за да се реши ние трябва да увеличим броя на хората, които липсват в системата на столичния автотранспорт“, допълни Васил Терзиев. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Задължително ли е вписването на газова уредба в талона

Когато решите да я монтирате си, един от въпросите, които неизбежно ще възникнат, е дали е необходимо да впишете тази промяна в талона. Въпросът е не само юридически важен, но и засяга безопасността и законността на превозното средство. В тази статия ще разгледаме задължително ли е вписването на газова уредба и какви са последиците от липсата на регистрация.

Какво представлява и защо е важна?

Това е система, която позволява на колата да работи с алтернативно гориво, най-често автогаз (LPG) или метан (CNG). Тя включва специални компоненти като газов инжекцион, резервоар за гориво и система за контрол на горивния процес. Газовите уредби могат да намалят разходите за гориво и да намалят вредните емисии.

За да бъде използването ѝ напълно легално и безопасно, тя трябва да премине през сериозни проверки и да бъде регистрирана в съответствие със законовите изисквания.

Задължително ли е вписването?

Да, вписването в талона е задължително по закон. Всяка промяна в горивната система трябва да бъде отразена в книжата, които съдържат важна информация за характеристиките на превозното средство.

Как се узаконява газова уредба? Етапи от началото до вписването:

Етап 1: Монтаж на газова уредба

Първата стъпка е монтаж на газова уредба от лицензирана фирма. След това получавате:

• сертификат за монтаж (удостоверява легален монтаж);
• документи за газова уредба, доказващи съответствие със стандартите.

Етап 2: Първоначална проверка и технически преглед

След монтажа се преминава технически преглед с газова уредба в акредитиран център. Издава се:

• удостоверение за първоначална проверка на газовата уредба;
• актуален контролен талон.

Забележка: Газовата бутилка трябва да е в срок (обикновено до 10 години).

Етап 3: Регистрация в КАТ и вписване 

Според Наредба I-45/2000, всяка промяна на горивото трябва да бъде регистрирана в КАТ. 

Необходими документи:

• голям и малък талон на автомобила;
• валидна полица „Гражданска отговорност“;
• документ за технически преглед;
• удостоверение за първоначална проверка.

След одобрение, вписването на газова уредба се отразява в документа, където горивото вече е обозначено като бензин/газ.

Какви са последствията при липса на вписване?

• Ако газовата уредба не е вписана, собственикът може да бъде глобен. Санкциите, които се налагат спрямо чл.179 ал 1 от ЗДВП, са в размер до 150 лв. Също така при несъответствие, автомобилът не може да премине годишен технически преглед.

Вписването на газова уредба автомобила е не само задължително, но и важно за безопасността на автомобила и за спазването на законовите изисквания. Убедете се, че газовата уредба е правилно монтирана и регистрирана, за да избегнете глоби и проблеми при проверка от органите на КАТ. Не забравяйте да осигурите необходимите документи и редовно да преминавате през технически прегледи, за да поддържате автомобила си в добро състояние.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 58 минути

Осигуряване на пари за градския транспорт от по-високи такси за разрешителни за строеж в София предлагат от „Възраждане“ в СОС

Святпреди 58 минути

Израелска бременна заселчника беше застреляна на Западния бряг

Икономикапреди 59 минути

Печалбата на германския застрахователен гигант „Алианц“ за първото тримесечие надхвърля 3,5 млрд. евро

Българияпреди един час

Договорът с „Боташ“ е корупционен и ощетява българските граждани, каза лидерът на МЕЧ Радостин Василев

Българияпреди един час

Моята задача е да превърна Русе в културен, индустриален и социален център на Северна България, каза регионалният министър Иван Иванов

Спортпреди един час

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Рубен Аморим плаща на служителите на клуба присъствието на финала на Лига Европа

Икономикапреди един час

Преведени са първи плащания по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027

Българияпреди един час

ГЕРБ си отмъщават, че загубиха изборите в София, каза Атанас Атанасов

Българияпреди един час

Ученици от Исперих участваха в състезание по пътна безопасност в рамките на Националната програма „Работа на полицията в училищата“

Балканипреди един час

Съдът в Ниш е блокиран от студенти и граждани; има един арестуван

Българияпреди един час

Постъпленията в бюджета на Община Шумен от такса за притежаване на куче са над 8500 лева към 30 април

Темидапреди един час

Нападателят над синоптиците остава в психиатрия и с проследяваща гривна

Българияпреди 2 дни

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Спортпреди 5 дни

Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес

Святпреди 4 дни

Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна

Икономикапреди 4 дни

Американският президент Тръмп похвали развоя на преговорите САЩ – Китай в Женева

Святпреди 4 дни

Путин предложи преки преговори за мир Русия – Украйна след три години война

Святпреди 4 дни

Ирански и американски представители се събират в Оман днес за четвъртия кръг ядрени преговори

Политикапреди 2 дни

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Политикапреди 5 дни

Възраждане: Усилията ни дадоха резултат, президентът получи инструкции

Българияпреди 5 дни

Община Девин обяви обществено обсъждане на предварителния проект на генерален план за организация на движението

Икономикапреди 5 дни

Великобритания желае по-тесни търговски връзки с ЕС, заяви премиерът Киър Стармър

Балканипреди 5 дни

Наркотици и контрабандни стоки са заловени от турските митничари на ГКПП Капъкуле на границата с България

Икономикапреди 5 дни

След спирането на тока в Испания съмненията във възобновяемата енергия се завръщат

Новини