Свържете се с нас

България

Всяко дете има нужда от семейство, което да се грижи за него с обич, казва Сабрие Ибрахимова от Желязковец, избрала приемното родителство като своя мисия

Всяко дете има нужда от семейство, което да се грижи за него с обич. Това каза за БТА Сабрие Ибрахимова от Желязковец, община Самуил, избрала приемното родителство като своя мисия. През последните 15 години домът на 68-годишната жена дава любов и уют на три деца, за които биологичните им родители нямат възможност да се грижат. „С покойния ми вече съпруг отгледахме с много труд и внимание пет момчета, две мои от първия ми брак и три негови. Синовете пораснаха, всеки пое по своя път, а къщата ни се изпразни. Тъй като много обичаме децата, решихме да станем приемни родители“, разказа Ибрахимова.

Първото момченце, което приемат в дома си, е на 12 години. „В продължение на две години бяхме изцяло отдадени на грижата за детето, то беше умно и възпитано. Заедно с братчето и сестричето му ги осинови много хубаво семейство от чужбина. Понесох раздялата тежко. На тръгване за Италия му предоставихме всички книжки, които сме му купували, за да не забрави българския език. Сложихме сред багажа му също снимките и други вещи, за да знае потеклото си, да си спомня къде е живял и какво е преживял“, обясни жената. В началото семейството от Желязковец поддържа връзка с осиновителите, чуват се с детето, но постепенно обажданията прекъсват. 

Раздялата с първото дете преди 13 години не спира семейството на Сабрие да отвори дома си за Юсеин Стефанов, който вече е 22-годишен млад мъж. Той постъпва при тях със стенокардия, за което приемното семейство в началото не знае. Започва се ходене по мъките, многобройни прегледи в различни болници, докато се стигне до успешна операция. „Юсеин беше много жизнено и енергично, хиперактивно дете. Стараехме се да го ангажираме с различни дейности, където да може да си изразходва енергията. С грижа и любов успяхме да го превърнем в един страхотен млад мъж, наша гордост“, разказа Ибрахимова. Макар вече да не получава парична помощ от държавата за Юсеин, приемната му майка на доброволни начала продължава да се грижи за него. „По закон приемните семейства имат право на финансови субсидии за деца и младежи до 18-годишна възраст. Приемният ми син отдавна не е в тази категория, но е спокоен, защото знае, че не е изоставен“, каза Сабрие Ибрахимова. Той живее в отделна къща в близост до нейната, като имотът е закупен със спестявания на възнагражденията и помощите, получавани за отглеждането на момчето. Нотариалният акт е на негово име, нещо, което по думите ѝ едва ли някой друг приемен родител в страната е направил. „Преди пет години, когато още съпругът ми беше жив, взехме решение, че ще продължим да полагаме грижи за него като наш собствен син и след като навърши 18 години. Сега усилията на всички ни – моите, на синовете и снахите ми, са насочени към приключване на ремонта на къщата, в която живее Юсеин. Той също помага при ремонта и поддръжката на двора на къщата“, разказа Ибрахимова. 

Третото дете, на което е решила да даде любов, е осмокласник. По думите ѝ той също се чувства прекрасно в дома си, учи с желание в училище в Разград, има отличен успех. „Имотът ми е достатъчно голям и съм готова в другия му край да построя къща и за него, за да продължат да живеят заедно с Юсеин като двама братя. Те са толкова привързани един към друг, помагат си за всичко“, разказва приемната майка. Тя посочи, че мечтата на по-малкия ѝ приемен син, за когото се грижи от шестгодишен, е като завърши средното си образование да продължи да учи за начален учител.

Няма по-голямо щастие от това да те наричат „мамо” и „тате“

„Децата са всичко за мен – и биологичните, и приемните. Не ги разделям за нищо, всичките са ми наравно, а те самите са болезнено привързани един към друг, уважават се и се подкрепят“, каза Сабрие Ибрахимова. Тя обясни, че винаги са се старали да не лишават приемните си деца от нищо, да ги направят знаещи хора, които могат да общуват. Да им вдъхнат самочувствие и да не се чувстват малоценни. „Още от самото начало и трите ми приемни момчета ни приеха и започнаха да се обръщат към нас с „мамо“ и „тате”, „бате“ и „како“. Какво друго може да ме направи по-щастлива от това”, добави приемната майка. 

Тя отбеляза, че на всички деца, за които се е грижила и продължава да се грижи, е дала нужните любов и внимание. По думите ѝ в новия си дом момчетата са научили много неща. Отнело ѝ е, разбира се време, за да ги откаже от придобитите лоши навици, но всичко това е станало с диалог и разбиране от двете страни, с поставяне на граници. Ибрахимова заяви още, че винаги е получавала подкрепа и разбиране от своите съселяни, а децата от своите връстници. „За мен да си приемен родител, е да дадеш обич на едно дете и да му осигуриш щастливо бъдеще“, допълни жената. 

Добрите примери на приемните родители и на добрите хора, като тези от община Самуил, трябва да се показват

Обществото трябва да види и да научи за добрите примери на приемните родители и добрите хора, като тези от Община Самуил. Те заслужават това внимание, каза за БТА директорът на дирекция „Социално подпомагане“ в Самуил Бюлент Мехмед. Той подчерта, че във времена на морален дефицит няма нищо по-увличащо от съзидателния пример. По думите му за приемната грижа се говори достатъчно, но за това какво се случва с младежите, навършили пълнолетие, информацията е малко по-оскъдна. „Приемната грижа за тях официално приключва, но връзката с приемните им семейства – не. Нито пък грижите на приемните им родители за тях. Това, което правят приемните родители като Сабрие Ибрахимова за децата и младежите, буди възхищение, то е нещо уникално. Това са хора, които правят чудеса. Любовта, с която отглеждат децата без дом, преминава всякакви граници на професионалния аспект“, посочи Бюлент Мехмед. Той изрази признание и благодарност към хората с големи сърца в Община Самуил за благородната мисия, която изпълняват.  

  

Източник: БТА

България

Близки и приятели на загинали при тежка катастрофа на пътя Плевен – Ловеч протестираха пред Съдебната палата във Велико Търново

Близки и приятели на загинали при тежка катастрофа на пътя Плевен – Ловеч протестираха пред Съдебната палата във Велико Търново. Те настояваха виновният за катастрофата да получи максимално висока присъда – доживотен затвор. Това е пореден протест на близките на загиналите. В началото на тази година Плевенският окръжен съд постанови 20 години лишаване от свобода на извършителя при първоначален строг режим. 

На днешното първо заседание трябваше да бъде даден ход на делото в Апелативния съд във Велико Търново, но такъв не бе даден. Причината е неявяването на защитниците на подсъдимия Габриел В. Т., единият от които не е упълномощен да го представлява пред въззивния съд, а другият е внесъл молба за отлагане на делото, като е посочил, че не може да се яви по здравословни причини.

Според разпоредбите на чл. 94 ал. 1 т. 3 и 6 от Наказателно-процесуалния кодекс, участието на защитник в наказателния процес е задължително, когато делото е за престъпление, в което се предвижда наказание „лишаване от свобода за не по-малко от десет години“, а също и когато обвиняемият е с мярка за неотклонение „задържане под стража“, уточниха от пресцентъра на Апелативния съд във Велико Търново. На това основание съставът на Апелативен съд – Велико Търново отложи разглеждането на делото за 9 юни от 10:30 часа, като за същата дата защитникът на обвиняемия е задължен да представи и доказателства за влошеното си здравословно състояние, което не му е позволило явяване на днешния процес.

/РИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Задържаха пиян 17-годишен шофьор без книжка в Пампорово

В полицейския арест е задържан 17-годишен младеж, шофирал без книжка след употреба на алкохол, съобщиха от ОД на МВР в Смолян.

Неправоспособният водач е спрян от полицията в района на паркинг „Студенец“ в Пампорово. Освен липса на шофьорска книжка, полицейският екип установил, че 17-годишният жител на Карнобат е седнал зад волана с 1,25 промила алкохол.

Управляваният от него автомобил „Пежо“ е собственост на мъж от Смолян, казаха за БТА от полицията. По случая е образувано бързо производство.

/АБ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година. Той е в размер на 16 339 625 лв., от които 9 747 929 лв. са приходи за делегирани от държавата дейности, а субсидията за делегирани от държавата дейности е 7 876 314 лв. Преходният остатък от 2024 г. от делегирани от държавата дейности е в размер на 1 871 615 лв. В бюджета са заложени данъчни приходи в размер на 553 000 лв. и 2 834 417 лв. неданъчен приход.

По време на изказванията в залата граждани поискаха изграждането на подпорна стена, за да не се пълнят мазетата на голяма част от града с отпадни води. Поискани бяха изграждане и възстановяване на детски площадки, финансиране за ремонт на пенсионерския клуб в града, както и за създаване на места за паркиране. Изказани бяха и предложения за възстановяване на спортната зала по бокс, като местни настояха, че спортната зала трябва да е приоритет за общината.

Хора, включили се в заседанието, настояха за прозрачност в изразходването на капиталовите разходи. Жители на Бобов дол се оплакаха, че след смяната на водопровода нямат налягане в чешмите. По време на дебатите в залата стана ясно, че се работи по ремонта на приюта за бездомни животни. „Днес се лее бетонът на клетките“, каза кметът Елза Величкова. 

Даниела Тонева от „Сдружение за Разметаница“ настоя пред съветниците за пореден път за поставяне на електронни табла, които да показват във всеки един момент състоянието на въздуха около ТЕЦ „Бобов дол“. Тя посочи, че преди две-три седмици е имало сериозно замърсяване, а станцията, която показва състоянието на въздуха, е била изключена дистанционно. Тонева отново поиска отчет за платените суми от ТЕЦ „Бобов дол“ на общината и разходването им, като уточни, че тези пари трябва да бъдат ползвани за преодоляването на последствията от мръсния въздух, а според заместник-кмета на община Бобов дол Детелина Борисова парите са разходвани за сметоизвозване. 

Съветниците избраха Бойчо Чучуков за временно изпълняващ длъжността на общинското предприятие „Чистота, озеленяване и благоустройство“, до провеждането на конкурс. Съветници успокоиха, че съкращения в предприятието няма да има. 

Неизяснен остана казус с издаване на карти за превоз на ученици от едно от учебните заведения – „Никола Вапцаров“, тъй като, според родители, присъстващи на заседанието, децата им не ползват тези услуги. Въпреки това данните им са подадени на фирмата -превозвач. От общината бяха категорични, че не нямат участие с подаването на данните на учениците. 

Кметове на кметства на селата в община Бобов дол изразиха несъгласие с това, че пари за малките населени места в общината няма, въпреки обещанията, че през настоящата година ще бъде финансирано най-необходимото за тях.

Съветниците приеха отчетите на 11-те читалища в общината. Прието беше и увеличение на заплатите на кметовете на кметства с 5%. Така най-високата заплата на кмет на кметство ще бъде 1700 лв., а най-ниската 1370 лв.  Одобрен беше и годишния финансов отчет на „Медицински център 1“ ЕООД, град Бобов дол, за 2024 година.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 12 минути

Годишната инфлация се забавя в България и в ЕС през април, а в еврозоната остава без промяна, отчита Евростат

Българияпреди 16 минути

Близки и приятели на загинали при тежка катастрофа на пътя Плевен – Ловеч протестираха пред Съдебната палата във Велико Търново

Балканипреди 18 минути

Вучич поздрави Никушор Дан за победата му на президентските избори в Румъния

Българияпреди 18 минути

Задържаха пиян 17-годишен шофьор без книжка в Пампорово

Българияпреди 18 минути

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Святпреди 22 минути

Страните от ЕС може да достигнат разходи за отбрана до 3 на сто от БВП с прилагане на временните изключения от бюджетните правила, според ЕК

Святпреди 24 минути

Гладът в Газа трябва да бъде предотвратен „по дипломатически причини“, заяви Нетаняху

Спортпреди 25 минути

„Готови сме да стигнем до края на Световното първенство в Азербайджан“, обяви селекционерът на националния отбор по минифутбол Николай Михов

Икономикапреди 26 минути

Пролетни прогнози на ЕК за водещите европейски икономики

Икономикапреди 28 минути

Определени са местата за изкупуване на череши в община Сливен

Българияпреди 31 минути

Улица „Воден“ в Сандански ще бъде затворена за движение заради авариен ремонт

Икономикапреди 32 минути

Преките чуждестранни инвестиции у нас възлизат на близо 1,09 млрд. евро към края на първото тримесечие на тази година, сочат данните на БНБ

Бизнеспреди 4 дни

Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами

Политикапреди 4 дни

Официално: Румен Радев отива в Япония

Икономикапреди 3 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Българияпреди 5 дни

Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция

Обществопреди 4 дни

Сливи за смет или как Lidl използва рециклирането за каузи

Бизнеспреди 2 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Политикапреди 5 дни

Правителството одобри 750 млн. лева от бюджета за общините

Политикапреди 5 дни

Иван Таков прати Терзиев в Япония по време на стачка, оказа се фалшива новина

Политикапреди 5 дни

С помощ от Пеевски: НС попълни изтеклите мандати в КРС с кандидатите на ГЕРБ, БСП и ИТН

Политикапреди 5 дни

Управленската програма на правителството включва 100 приоритета с 257 цели

Икономикапреди 5 дни

ЕК предлага облекчения на екологичните условия, с които са обвързани субсидиите за фермерите в ЕС

Обществопреди 5 дни

Заради стачката: Кметът на София кани синдикатите на среща. Те: Искаме увеличение от 400 лв., а ни предлагат 100 лв.

Новини