Свържете се с нас

България

„Войната по пътищата“ наистина е такава и държавата трябва да отвърне с драконовски мерки, заяви министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов

„Войната по пътя“ наистина е такава и държавата трябва да отвърне с война. Надяваме се да въведем мерките за пътна безопасност до октомври тази година и те да дадат резултат през следващата, заяви министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов в ефира на БНТ.

Той допълни, че при нас липсва културата на шофиране, но другите, западни народи, са я изградили с драконовски мерки от страна на държавата. „Държавата си е седнала на мястото и си е свършила работата, това правим в момента“, каза той.

Министърът обясни, че са се прицелили към системните нарушители – тези, които са нарушили закона над пет пъти. Фишовете ще се връчват вече на пътя. Чрез камерите и системата на ТОЛ ще успяваме отрано да прихващаме пътуваща по определен маршрут кола на системен нарушител и той ще бъде спиран. Това важи и за всички останали, няма да чакаме някой да стане системен нарушител, посочи министър Караджов.

По неговите думи част от останалите мерки са спрямо превишената скорост и неправилните маневри. Ще сложим около 300 камери, засичащи моментна скорост, по рамките на първокласните пътища, където в момента са ТОЛ камерите. Наказанията ще се получават директно и електронно, заяви министърът. Той обясни, че голяма част в момента не биват връчвани, тъй като хората са посочили фалшиви адреси, или са намерили други начини да надхитрят системата. Като решение на този проблем, ще предвидим облекчен режим и наказания за тези, които са се регистрирали доброволно електронно, каза още той.

По темата за състоянието на пътищата министърът каза, че също ще се положат много усилия в тази посока. Освен в 36-те участъка с концентрация на ПТП, където ще бъдат проведени мерки за постоянна организация на движението с гъвкави системи, пътната агенция е забелязала около общо 500 км къси рискови отсечки, някои част от магистрали, други от първокласни и второкласни пътища, които до края на октомври ще бъдат ремонтирани, увери министър Караджов.

Относно темата с държавните магазини, които трябва да бъдат разположени в сградите на пощите в страната, министърът категорично каза, че такива няма да има. „Магазини в пощите няма да има. Заделените пари от бюджета за тях са в Министерството на земеделието и храните. Тях трябва да питате дали и къде ще има такива магазини“, обясни министър Караджов.  

Източник: БТА

България

Даниела Савчева ще е третият заместник-кмет по образование и култура на Община Шумен в управленския мандат на проф. Христо Христов

Новият заместник-кмет по образование и култура на Община Шумен е Даниела Савчева. Тя ще бъде назначена на позицията от началото на следващата седмица. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. 

„След депозирано днес заявление от страна на досегашния заместник-кмет по образование и култура доц. д-р Виктория Ковчазова, кметът проф. Христо Христов го прие. Документът бе подаден с позоваване на лични причини“, уточняват от общинския пресцентър.  

Новоназначеният заместник-кмет Даниела Савчева е заемала длъжността началник на отдел „Образование, наука и развитие“ и директор на дирекция „Образование, наука и култура“ в Община Шумен. Тя незабавно ще се заеме с реализацията на културния календар на Община Шумен, представен на брифинг на 30 април от доц. Ковчазова, както и с комуникацията с училищата и детските градини на територията на общината, съобщават още от пресцентъра на местната администрация. 

Оттам допълват, че брифинг, с приоритетите на новия заместник-кмет по образование и култура, е насрочен за 5 май. 

Даниела Савчева ще е третият заместник-кмет по култура и образование на Община Шумен, откакто проф. Христо Христов бе избран за кмет на общината. Първоначално на поста бе назначена проф. Светла Станкова, след което – доц. Виктория Ковчазова. 

БТА припомня, че проф. Христов се раздели с няколко от заместниците си, с които започна управленския си мандат. Първо бе прекратен трудовият договор на назначения от него зам. -кмет по образование и култура на община Шумен проф. Светла Станкова. Малко по-късно напусна и зам. -кметът по строителство и екология на община Шумен арх. Николай Симеонов, след подадена от него оставка. Инж. Андреан Ваньов бе представен на брифинг от кмета проф. Христо Христов като новия зам. -кмет по строителство и благоустройство на Шумен. Той замени на поста и Лиляна Янкова-Гайдаржиева, която беше представена като зам.-кмет по строителство и благоустройство на пресконференция на 1 юли, след като предишният заместник-кмет по строителство и екология на община Шумен арх. Николай Симеонов подаде заявление за напускане на поста.

При обявяването на инж. Лиляна Янкова-Гайдаржиева за зам.-кмет по строителство и благоустройство, на пресконференция тогава бяха представени и нови двамата заместник-кметове на общината – доц. Виктория Ковчазова и Даниела Русева, която към настоящия момент е зам.- кмет по европейски политики, екология и туризъм. „Искрено се надявам от този момент нататък тези заместник-кметове и екипът да имат необходимата политическа подкрепа, за да можем да реализираме успешно това, което сме обещали на шуменци, формулирано като точки в програмата за управление“, заяви тогава проф. Христов.

Назначението на Ресува и нова дирекция в общината, каято да ръководи, бе възможно, след като Общинският съвет в Шумен прие на заседанието си на 30 май м.г. предложената от кмета проф. Христо Христов нова структура на местната администрацията, която предвижда да има шести заместник-кмет, който ще ръководи нова дирекция – „Европейски политики, екология и туризъм“. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Граждани излязоха на протест и два контрапротеста в Сухиндол във връзка с изграждането на фотоволтаичен парк на територията на общината

Протест и два контрапротеста бяха организирани  в Сухиндол във връзка с изграждането на фотоволтаичен парк на територията на общината

Десетки граждани се събраха на площада пред читалището в центъра на Сухиндол, за да протестират срещу изграждането на фотоволтаичен парк на площ от над 9 000 декара публична общинска собственост на територията на общината. По техни думи, въпреки че към момента липсва надлежна информация и обявление за обществено обсъждане, вече са изсечени стотици декари зелени площи и дървесна растителност. Това представлява грубо нарушение на правата на местното население, принципите на екологичното законодателство и демократичното участие в процесите на планиране и развитие.

Протестиращите настояват за незабавно спиране на всякаква сеч и щети, за пълна прозрачност на договорите, решенията и участниците в този процес, за незабавна проверка от прокуратурата и Министерството на околната среда и водите, както и за търсене на най-строга законова отговорност от всички длъжностни лица.

Пред протестиращите Димитър Палов, председател на гражданското сдружение „Ти решаваш“, подчерта че в момента тече процедура по екологична експертиза и едва след нейното завършване техниката може да влезе на въпросната територия и да маха растителността там, но това се прави още преди това.

Жанет Орфану, председател на Клон „Ти решаваш за Сухиндол“ на сдружението, каза, че този проект е „едно голямо зло“, с което гражданите трябва да се справят. Той се представя като зелена инвестиция и като възможност, но на каква цена, попита тя. „Има обещания за социални придобивки – електричество за сгради, спонсорства, няколко работни места, гаранции, но това са трохи в сравнение с щетите. А те са: унищожаване на земеделска земя и биоразнообразие, нарушаване на екосистеми и местообитания, повишаване на температурите около инсталацията с няколко градуса, изчезване на пчелите, загуба на въглероден капацитет на почвата, потенциални пожари, ерозия, шум и светлоотражения, които смущават животинския и човешки живот“, заяви тя и определи проекта като зелен, но с черни последици. 

Кристина Карагьозова, която е сред организаторите на протеста, коментира че в тази местност има защитен вид растение – див червен божур. Нейният баща Иван Карагьозов от гражданско сдружение „Ти решаваш“ допълни, че този инвестиционен проект може да доведе до необратима екологична криза.

Мирослав Иванов от съседното село Коевци каза, че е против поставянето на фотоволтаици, които ще са точно срещу населеното място и ще развалят красивата природа. Желанието му е децата му да израснат като него сред цветя и дървета, а не сред слънчеви панели.

Протестиращите имат намерение да търсят правата си на всички инстанции, като са готови да го направят и чрез европейските институции.

Костадин Иванов е председател на местния футболен клуб „Лозен 1924“ в продължение на 50 години. Той, заедно с футболистите от отбора, беше на контрапротест, за да защити спонсора на тима, който е инвеститор в проекта за изграждането на фотоволтаичния парк. Благодарение на фирмата и Община Сухондол футболът в града съществува, каза Иванов. Според подписаният 5-годишен договор спонсорът осигурява на отбора по 45 000 лв. на година.

Треньорът на футболния отбор Веселин Геновски каза, че фирмата инвеститор не издържа само футбола в града, а и други неща. По негови думи местността, в която се изгражда фотоволтаичния парк, е пълна с камъни, пясък и драки, и там няма нито животни, нито почвата е плодородна.

73-годишният Стефан Къндев от Сухиндол също каза, че тази земя е камениста и е много ниска категория. Той подкрепи проекта, защото според него инвестицията ще донесе позитиви на общината, сред които е и безплатно улично осветление на града.

Вторият контрапротест беше в защита на инвестициите, които фирмата инвеститор ще направи в региона и работните места, които ще осигури за местното население.

В прессъобщение от Община Сухиндол бяха посочени реалните ангажименти на фирмата инвеститор „Уаби-саби Алфа“. Сухиндол печели от фотоволтаичния парк 50 работни места, безплатен ток за улично осветление и осветяване на ключови обществени сгради, музеен щат и спонсорство за футболния отбор. По този начин Общинският бюджет ще бъде освободен от разходи за електричество, а средствата ще се пренасочат към други пера и подобряване на инфраструктурата. Местната власт е договорила осигуряване на заплата за музеен работник в размер на 1500 лв. месечно, което е невиждана до момента ангажираност на инвеститор към опазване на културата и историческото минало на региона. Освен това инвеститорите са поели ангажимент за компенсиране на наемателите на общински имоти, които получават субсидии за земеделска дейност, съгласно сключените от тях договори с Общината, които ще бъдат засегнати при реализиране на проекта. Този ангажимент вече е напълно изпълнен, а компенсациите не са по-малко от действителните вреди за стопаните и евентуалните им финансови корекции, наложени им след прекратяване на договорите за наем.

Във вземането на решение за разкриване на фотоволтаичния парк няма и политическа драма, както и политически разногласия, защото местните парламентаристи са гласували решението напълно единодушно, въпреки че са от различни политически сили, посочват от местната администрация. Освен това Община Сухиндол изпълнява задълженията си по приетата Програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива.

От фирмата посочват, че са в Сухиндол не само като инвеститори, но и като ангажирани партньори на региона, които работят по изграждането на 620 мегавата фотоволтаичен парк и система за съхранение на енергия в батерии – един от най-големите проекти за възобновяема енергия в България. Това е проект от национално и регионално значение, който ще донесе чиста енергия, икономическо развитие и дългосрочна стабилност на района.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

От Плиска тръгва една нова цивилизация – славянската, и предопределя съдбата на България и на цялото славянство, каза вицепрезидентът Илияна Йотова

От Плиска тръгва една нова цивилизация – славянската, и предопределя съдбата на България и на цялото славянство не само за следващите столетия, но и до ден днешен и за бъдещето. Това каза пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в честванията в Плиска на две паметни годишнини – 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата, която е първообраз на кирилицата.

Тук е началото на една нова държава, отбеляза Йотова. По думите ѝ обединени славяни, траки и прабългари влизат в един съвършено нов период на политическата карта на Европа като единен народ със създаване на своя писменост, на достъпно богослужение за всички славяни. И езикът, и християнството стават в основата на грамотността на всички славяни, добавя вицепрезидентът.

В отговор на въпрос Йотова каза, че винаги е поддържала това 2 май, когато се почита св. цар. Борис-Михаил, да бъде официален празник.

Йотова присъства на молебена в двора на Голямата базилика в Плиска, отслужен от Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил в рамките на празненствата. На молебена бяха и председателят на Народното събрание Наталия Киселова, вицепремиерът Атанас Зафиров, министърът на образованието Красимир Вълчев, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, областни управители, представители на академичната общност, кметове и граждани.

/ЛРМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 29 минути

Даниела Савчева ще е третият заместник-кмет по образование и култура на Община Шумен в управленския мандат на проф. Христо Христов

Българияпреди 32 минути

Граждани излязоха на протест и два контрапротеста в Сухиндол във връзка с изграждането на фотоволтаичен парк на територията на общината

Святпреди 36 минути

Няма улики за терористично нападение в Щутгарт, където автомобил рани най-малко осем души на трамвайна спирка, обяви полицията

Балканипреди 38 минути

Гърция подписа договор с „Еърбъс“ за осем противопожарни хеликоптера

Българияпреди 39 минути

От Плиска тръгва една нова цивилизация – славянската, и предопределя съдбата на България и на цялото славянство, каза вицепрезидентът Илияна Йотова

Спортпреди 44 минути

Без победител в „железничарското“ дерби между Локомотив (Пловдив) и Локомотив (София)

Спортпреди 47 минути

Локомотив Пловдив и Локомотив София завършиха при равенство в среща от Първа лига

Спортпреди 48 минути

Старши треньорът на мъжкия баскетболен отбор на Берое Даниел Клечков: „Няма от какво да се срамуваме“

Спортпреди 51 минути

Пеп Гуардиола ще си вземе почивка след раздялата с Манчестър Сити

Българияпреди 52 минути

Чувствам се с благоговение и смирение от великото дело на св. цар Борис, каза патриарх Даниил

Спортпреди 55 минути

Мич Джонсън ще бъде новият старши треньор на Сан Антонио Спърс

Българияпреди 59 минути

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи молебен в двора на Голямата базилика в Плиска

Политикапреди 2 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Святпреди 4 дни

Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид

Бизнеспреди 4 дни

Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар

Обществопреди 5 дни

Защо месото в Lidl е винаги прясно и качествено? Ето тайната

Здравепреди 4 дни

Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени

Обществопреди 4 дни

Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)

Балканипреди 3 дни

Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии

Святпреди 3 дни

Унгарската армия се появи в сърцето на Африка

Политикапреди 3 дни

Терзиев към ГЕРБ в СОС: Вие не сте свободни хора – казват ви какво да правите

Обществопреди 3 дни

Последен ден за евтина винетка и данъчна декларация

Обществопреди 3 дни

Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария

Икономикапреди 2 дни

Броят на заявките за изобретения системно намалява, показват данните от първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“

Новини