Балкани
Влезе в сила новата система за облекчен граничен контрол между Северна Македония и Косово

Днес влезе в действие новата система за облекчен граничен контрол между Република Северна Македония и Косово, според която проверките на пътниците на ГКПП Блаце – Хани и Елезит ще се проверяват съвместно от граничните екипи само от едната страна на границата, съобщи МИА.
На церемонията по откриването на системата премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски подчерта, че модернизацията на граничния пункт отваря нова перспектива за гражданите, икономиката и региона.
„Границата, която досега беше пречка, днес става символ на модерността, интеграцията и регионалната зрялост и няма вече да се чака с часове“, каза Мицкоски.
Той каза, че днешната стъпка е повече от двустранна политика и е част от една по-голяма картина, в която целите Западни Балкани се движат в една посока към Европейския съюз. Тази обща гранична точка, добави той, не е просто пресичане между двете страни, а пресичане към европейските ценности на сътрудничество, интеграция и свободно движение.
От своя страна косовският премиер Албин Курти заяви, че съвместните гранични пунктове представляват нови точки на сътрудничество и услуги, които свързват още повече двата народа и укрепват добросъседските отношения.
Само през 2024 г. над пет милиона граждани са пресекли трите гранични пункта между двете страни, което показва връзката между гражданите им, но и необходимостта от свободен и бърз поток на хора и стоки, каза Курти.
Системата ще се прилага и на ГКПП Глобочица – Яжинце.
/ПК/
Източник: БТА
Балкани
Никушор Дан съобщи, че е мишена на кибератака и вероятно ще спре да прави предизборна агитация от профилите си в социалните мрежи

Независимият кандидат за президент на Румъния и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан съобщи, че профилите му в социалните мрежи са изложени на максимален риск и вероятно няма да ги използва за агитация до края на предизборната кампания.
“Има необичайна активност. Профилите ми са нападнати от стотици хиляди фалшиви акаунти. И в трите платформи (Инстаграм, Фейсбук, ТикТок) имаме 10 000 коментара, които са на много приблизителен румънски език и са направени от акаунти от Виетнам, Пакистан, Бразилия, Индия, Индонезия“, обясни Никушор Дан на пресконференция, която бе излъчвана на живо в интернет.
Той вече е подал жалби до държавни органи и европейски институции, както и до Инстаграм, Фейсбук и ТикТок.
Никушор Дан коментира, че на теория има специалисти от държавни институции, които могат да предотвратят точно този тип ситуации, но не правят нищо и това е причината, поради която са били отменени президентските избори през ноември миналата година.
„Искам държавните органи да си изпълнят задълженията. Особено в контекста, в който касирахме изборите именно по тази причина“, подчерта кметът на Букурещ.
Попитан кой може да стои зад тези атаки, той отговори, че няма подозрения.
По време на пресконференцията Никушор Дан коментира и обвиненията, че е използвал автомобил на общината за изборни цели.
„Аз съм кмет на Букурещ и трябва да отида на дебат в телевизия от 20:00 часа. Мислите ли, че напускайки кметския кабинет, трябва да отида с колата на кметството или да се прибера вкъщи и да използвам личната си кола, за да отида на дебата? Дадох ви отговора. Аз съм кмет, колата на кметството ме кара до вкъщи, може да ме закара на дебат“, обясни градоначалникът.
Преди ден Диджи24 публикува снимки, изпратени в редакцията на медията, показващи, че Никушор Дан е участвал в събития, посветени на предизборната кампания (интервю за телевизия B1), използвайки кола, принадлежаща на кметството на Букурещ. Лицето, изпратило снимките на имейл адреса, посочва още, че е видяло Никушор Дан да излиза от същата кола преди дебат, организиран от телевизия Антена3 в парламента на 9 април.
Член 10 от Закона за финансиране на дейността на политическите партии и изборни кампании в Румъния забранява на кандидатите/политическите партии да използват „финансовите, човешките и техническите ресурси, принадлежащи на публични институции, за подкрепа на изборната дейност или кампания“, припомнят местните медии.
Източник: БТА
Балкани
Турското министерство на външните работи се противопостави на гръцките планове за морското пространство в Егейско море

Турското министерство на външните работи заяви, че някои от плановете, включени в гръцката Национална пространствена стратегия за морското пространство, нарушават правата на Турция в Егейско море и Източното Средиземноморие и няма да имат никакви правни последици за нашата страна, предаде „Хюриет дейли нюз“.
„Отново подчертаваме, че едностранните действия и искове на Гърция няма да имат никакви правни последици за нашата страна“, се казва в изявлението на турското министерство, в което от институцията подчертават, че Турция се стреми да разреши проблемите между двете страни на базата на подписаната през 2023 г. „Атинска декларация за приятелски отношения и добросъседство“.
От министерството подчертават, че „Турция също ще изпрати свой план за Морското устройствено планиране до съответните органи на ООН.“
Реакцията на турските власти е в отговор на обнародваната днес от гръцкото правителство Национална пространствена стратегия за морското пространство, чрез която за първи път в официален текст на Европейския съюз се определят най-далечните възможни граници на гръцкия континентален шелф.
Гърция и Турция от десетилетия спорят за правата върху морските пространства в Егейско море и в части от Източното Средиземноморие. Турция не е подписала Конвенцията на ООН по морско право и отрича правото на островите на континентален шелф и изключителна икономическа зона. В резултат върху обширни зони претенциите на двете страни се припокриват. Освен това Турция отрича на Гърция правото да разшири териториалните си води в Егейско море от 6 на 12 морски мили и дори през 1995 г. обяви евентуална подобна гръцка стъпка за повод за война.
/ПК/
Източник: БТА
Балкани
Линията на бедността в Турция се увеличава до 2185 долара за четиричленно семейство

Линията на бедност в Турция през април се изчислява на 83 434 турски лири (2185 долара) за четиричленно семейство през април, отбелязвайки ръст от над 20 000 турски лири спрямо същия месец на миналата година, сочи доклад на Изследователския център на Синдиката на офис работниците в Турция (BES-AR), цитиран от сайта „Економим“.
В същото време разходите за храна на четиричленно семейство, определени в доклада като „линия на глада“, са изчислени на 34 200 турски лири (889 долара). Към настоящия момент минималната работна заплата в страната е 22 104 турски лири (574 долара).
Проучването на изследователския център е направено на базата на стандарта на живот в Анкара.
Въпреки че минималната заплата е с 54,7 процента под „линията на глада“, в много от провинциалните градове в страната хората дават между 75 и 80 процента от месечния си доход за наем и битови сметки, посочва още доклада.
/ПК/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 4 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия