Балкани
Вицепрезидентът Илияна Йотова e на посещение в Черна гора

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъства днес на официална церемония, с която улица в историческата столица на Черна гора Цетине ще носи занапред името на Иван Вазов. Ще бъде открита и паметна плоча.
Очаква се на откриването слова да произнесат кметът на Цетине Никола Джурашкович и вицепрезидентът Илияна Йотова. На церемонията ще присъстват също министърът на културата и медиите на Черна гора Тамара Вуйович и министърът на културата на България Мариан Бачев.
Йотова ще проведе срещи с кмета на Цетине Никола Джурашкович, както и с министъра на културата и медиите на Черна гора Тамара Вуйович.
Посещението на вицепрезидента ще продължи в черногорската столица Подгорица, където ще присъства на официалното откриване на 19-ия Международен панаир на книгата и образованието и ще произнесе слово. Министърът на културата Мариан Бачев ще открие българския щанд на панаира, а вицепрезидентът ще открие изложбата „Азбука и история“.
Йотова ще има среща и с кмета на Подгорица проф. д-р Саша Муйович.
Очаква се вицепрезидентът да присъства и на концерт по повод откриването на панаира на Плевенската филхармония със солист световноизвестната акордеонистка Вероника Тодорова.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Конференцията на БТА в Солун беше отразена с обширен репортаж от гръцката новинарска агенция АНА-МПА

Ролята на уменията в насърчаването на регионалното развитие и приносът на балканските страни в европейския напредък бяха изтъкнати на трансгранична конференция със заглавие „Европа на Балканите: заедно чрез знание“, която беше организирана в Солун от Българската телеграфна агенция (БТА) в сътрудничество с Европейската комисия, пише в обширен репортаж от събитието гръцката новинарска агенция АНА-МПА.
Агенцията цитира генералния директор на БТА Кирил Вълчев, който се спря на значението на гръцката азбука и на българската кирилица като принос на двете страни в Европейския съюз, където те се прибавят към латинската азбука – писмеността на всички останали 25 страни членки.
АНА-МПА се спира и на думите на Вълчев, който изтъкна връзките на БТА и на АНА-МПА като модел за ежедневно сътрудничество, което демонстрира, че трансграничният диалог улеснява контактите на гражданите и укрепва връзките помежду им. Генералният директор на БТА посочи и ролята на информацията като основа на разбирателството.
От своя страна генералният директор и председател на Управителния съвет на АНА-МПА Емилиос Пердикарис, който също участва в конференцията, изтъкна силните връзки между Гърция и България, които се подчертават от обмена между двете страни в много области – туризъм, образование, култура, информация. Пердикарис, цитиран от АНА-МПА, посочи и засилването на взаимодействието след влизането на България в Шенгенското пространство. По отношение на връзките между двете новинарски агенции генералният директор на гръцката агенция заяви, че БТА и АНА-МПА са сред най-важните журналистически организации в целия регион и че сътрудничеството между тях вече се разширява и в рамките на различни европейски програми.
АНА-МПА се спира и на изказването на българския генерален консул в Солун Антон Марков, който заяви, че двете страни са си помагали взаимно в трудни моменти. За примери за сътрудничеството на високо равнище Марков посочи подкрепата на Гърция за България за задоволяване на нуждите ѝ от природен газ, участието на България в капитала на терминала за природен газ в Александруполис, както и съвместната декларация на външните министри на двете страни за използването на водите на р. Арда.
Гръцката новинарска цитира и изказванията на останалите участници в конференцията, сред които бяха представители на гръцката област Централна Македония, на Управляващия орган на програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG със седалище в Солун, на гръцки и на български университети. Агенцията съобщава още, че на конференцията са присъствали студенти от Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград и от Икономическия университет – Варна.
Източник: БТА
Балкани
Косовските власти арестуваха един заподозрян, след като откриха оръжейна работилница в Северно Косово

Косовските власти иззеха оръжия и арестуваха един заподозрян за внос и износ на оръжия при обиски на няколко места в Северно Косово, съобщи албанската редакция на Радио Свободна Европа, като се позова на косовската прокуратура.
Обиските са извършени от косовската полиция, Основната прокуратура в северния косовски град Митровица и Дирекцията срещу организираната престъпност в Прищина след издадена съдебна заповед.
Косовската полиция е открила оръжейна работилница в северната част на град Митровица, предимно населена със сърби, където е иззела „известно количество оръжия, различни части от оръжия, машини, които са използвани за намеса при оръжията“, се посочва в съобщението на прокуратурата.
Заподозреният, чиято идентичност не се съобщава, е задържан и са му повдигнати обвинения за няколко престъпления, включително незаконни внос, износ, доставка, транспортиране, производство, обмен, посредничество или продажба на оръжия или взривни вещества, както и за незаконно притежание на оръжие.
Органите по сигурността не дадоха повече подробности във връзка с това от кои или до кои държави заподозреният внасял или изнасял оръжия.
В миналото при различни случаи косовската полиция е откривала и конфискувала оръжия, особено в северната част на страната, припомня Радио Свободна Европа.
През март косовските власти арестуваха 16 заподозрени, включително един полицай, за контрабанда с оръжие по време на мащабна операция на полицията в южната и северната част на Косово.
Заместник-директорът на косовската полиция за Северно Косово Ветон Елшани тогава заяви за Радио Свободна Европа, че сред арестуваните е имало и полицейски служител, който е бил отстранен от длъжност след ареста.
Радио Свободна Европа научи от свои източници, че арестуваният полицай е от редиците на сръбската общност в Косово.
Сърбия и косовските сърби, които представляват по-голямата част от населението в северните косовски общини Звечан, Зубин поток, Лепосавич и Северна Митровица, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Прищина и Белград водят диалог под егидата на ЕС за нормализиране на отношенията помежду си.
Източник: БТА
Балкани
АНА-МПА: Декларацията за стратегическо партньорство между Гърция и Египет потвърждава общата воля за по-тясно сътрудничество, каза Мицотакис

„Атина и Кайро са съратници по отношение на основните предизвикателства в нашия регион. Гърция и Египет са стълбове на стабилността с общи стремежи по отношение на основните проблеми на региона“, подчерта гръцкият премиер Кириакос Мицотакис след края на срещата с гостуващия египетски президент Абдел Фатах ас Сиси и приключването на първия Съвет за сътрудничество на високо ниво Гърция – Египет. Това предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.
Мицотакис посочи, че подписването на Декларацията за стратегическо партньорство между Гърция и Египет потвърждава общата воля за по-нататъшно надграждане на тясното сътрудничество и отбеляза, че „редовните консултации, които бяха договорени, и меморандумите за сътрудничество, които бяха подписани, отварят важни нови пътища, от корабоплаването и икономиката до образованието, културата и двустранната търговия, което прави нашите отношения по-силни.“
Гръцкият премиер определи споразумението за делимитиране на морските зони между двете страни като „образцово и важно за цялото Източно Средиземноморие“ и каза, че то е ползотворно и за двете страни. Мицотакис също отбеляза и благодари на египетския президент за проявения личен интерес към защитата на манастира „Света Екатерина“ в планината Синай и неговия гръцки православен характер.
По отношение на кипърския въпрос Мицотакис изтъкна, че двете страни са за справедливо и устойчиво решение, основано на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, и благодари на египетския президент за дългогодишната подкрепа, оказвана от Кайро. „Не могат да се разпространяват неприемливи позиции за две държави, нито могат да се правят провокативни изявления, които подкопават климата на сближаване и диалог, когато искаме да натрупаме повече инерция“, каза Мицотакис, като поясни, че „нито един незаконен свършен факт няма да има бъдеща перспектива“.
По отношение на Близкия изток Мицотакис подчерта централната роля на Кайро за постигането на ново прекратяване на огъня в Газа с цел осигуряване на безпрепятствен поток от хуманитарна помощ и подчерта значителния принос на Египет към арабския план за възстановяване на Газа, който както той каза, представлява реалистична основа за дискусия за бъдещето. „Страната ни е готова да допринесе за всяка инициатива, която ще се опита да насърчи и укрепи регионалната стабилност“, отбеляза гръцкият премиер, като повтори, че Гърция и Египет са за териториална цялост и единна държава в Сирия при зачитане на всички религии. Той също така настоя, че събития като неотдавнашните кланета на християни и друзи изпращат тревожни послания.
В заключение гръцкият премиер спомена двустранното сътрудничество по отношение на миграцията и енергетиката, по-специално проекта за междусистемна електрическа връзка GREGY, но също така и инициативи като транспортирането и съхранението на въглероден диоксид, както и сътрудничеството в контекста на проучването за природен газ южно от Крит. Мицотакис припомни също, че на 20 май в рамките на гръцкото председателство на Съвета за сигурност на ООН Гърция ще председателства специална среща за морската сигурност и свободата на корабоплаването.
Ас Сиси: Стратегическото партньорство бележи нова стъпка в отношенията Кайро – Атина
В съвместните си изявления с премиера Кириакос Мицотакис египетският президент Абдел Фатах ас Сиси подчерта, че „се ангажираме да установим това стратегическо партньорство с Гърция, основано на историческите връзки между нашите два народа, взаимното уважение и сътрудничеството във всички сектори“.
Подписването на декларацията за стратегическо партньорство, подчерта той, допълнително укрепва отношенията между Египет и Гърция, което означава значителна стъпка напред. „Съветът на високо ниво е значим крайъгълен камък в хода на отношенията на двете страни, за да стигнем там, където искаме да бъдем“, отбеляза Ас Сиси, подчертавайки важността, която придава на електрическата връзка Гърция – Египет. „Това не е само двустранен въпрос, това е стратегически, регионален въпрос, тъй като през Гърция връзката ще стига до Европа“, подчерта той.
„Имаме желание да си сътрудничим с Гърция за природния газ и по въпроса за египетските работници – не само в селското стопанство, но и във всички сектори, където Гърция иска работници от Египет да дойдат и да предложат своята помощ“, отбеляза той.
Говорейки за подкрепата на Гърция за Египет през 2011 г., Ас Сиси заяви: „Гърция демонстрира разбиране и се опита чрез Европейския съюз да предаде гледната точка на Египет – и успя в тази роля. Това беше труден период за Египет и ние имахме нужда от приятели. Ние никога няма да забравим това и това показва колко дълбоки са отношенията между двете страни“.
Египетският президент спомена и ценността на манастира „Света Екатерина“ в планината Синай и изрази личния си интерес към него.
(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира