България
Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев отчете първите 100 дни от дейността си

Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев отчете първите 100 дни от дейността си. Обобщените данни са публикувани на официалната страница на МИР.
Вицепремиерът изтъква на първо място изработената и представена Програма на правителството, последвана от изготвения и приет впоследствие държавен бюджет.
Томислав Дончев набляга и на ускоряването на плащанията по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) с близо 41 процента, като към 24 април 2025 г. техният общ размер достига близо 2,2 млрд. лева, съгласно официално представената информация.
Вицепремиерът изтъква също така и подаденото на 16 април 2025 година към Европейската комисия изменение на НПВУ и предложената в плана глава REPowerEU, предвид че България беше единствената страна членка на ЕС, която все още не беше допълнила своя национален план с частта RePowerEU към дадения момент. Подаденото предложение по главата REPowerEU е на стойност близо 480 млн. евро.
Според Дончев представеното на ЕК изменение дава възможност на България да получи в пълен размер средствата от второто и третото плащане по НПВУ до края на годината.
В представения отчет като „спасени“ са определени забавени инвестиционни проекти от НПВУ, включително допълнителен подвижен състав за БДЖ, изграждане и реконструкция на ВиК инфраструктура – на обща стойност над половин млрд. лв., чрез прехвърлянето им към Кохезионната политика.
БТА припомня, че на 17 април вицепремиерът даде брифинг за медиите в Министерския съвет, на който ги запозна с актуалната информация относно НПВУ и преговорния процес по реформите в плана с ЕК.
В частта за кохезия Томислав Дончев отчита ускоряване на изпълнението на кохезионните програми, с разплатени над 427 милиона лева или близо една пета от всички разплатени средства от началото на програмния период. Според отчета ръстът в договарянето и плащанията по част от програмите достига и дори надхвърля 30 процента. В отчета има и информация за отворени 11 нови процедури за кандидатстване на стойност 700 млн. лв.
Томислав Дончев набляга и върху извършения междинен преглед на всички програми и изпратените на ЕК промени.
В частта за кохезия вицепремиерът изтъква и заявената на най-високо ниво официална позиция на България в дебата за бъдещето на Кохезионната политика след 2028 г., състояща се във виждането, че тя трябва да запази своя фокус върху най-бедните европейски региони, да бъде запазено териториалното ѝ измерение, а бюджетът ѝ да не бъде намаляван.
Дейността на кабинета през първите му 100 дни е свързана и с работа по програмиране на Социалния план за климата. Тук е изпратен и първи пакет инвестиционни предложения за целите на неформални технически консултации със службите на ЕК с цел спазване на срока от 30 юни 2025 г. за подаване на Социален план за климата, по който България се очаква да получи достъп до близо 2,5 млрд. евро, отбелязва вицепремиерът.
Изпратеното искане до ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънредни конвергентни доклади за присъединяване на България към еврозоната също присъства в отчета на Томислав Дончев, заедно с подготовката за въвеждане на еврото в страната.
Накрая вицепремиерът се спира на подновената работата по изграждане на тунела под вр. Шипка, като за първи път от 4 години проектът е включен за финансиране в програма “Транспортна свързаност“ 2021-2027 г., и модернизирането на българската армия чрез пренасочване на европейски средства за нуждите на военната индустрия.
В качеството си и на министър на иновациите и растежа Томислав Дончев се спира и на дейността на МИР през последните 100 дни.
В частта за подкрепа за бизнеса той заявява, че МИР е изплатило средства на българския бизнес за близо 200 млн. лева. Сключените договори по Програмата „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) са с 300 фирми, които ще получат подкрепа от над 94 млн. лв.
Одобрени за финансиране с общо 114 млн. лв. са и 100 семейни компании и такива от творческите индустрии и занаятите. Предстои осигуряването на допълнителен ресурс за дружествата от резервните списъци.
Томислав Дончев отчита и увеличението на средствата за разработване на иновации в предприятията с над 23 млн. лв. до 147 млн. лв. Ресурсът ще се насочи към повече от 400 компании.
Министърът изброява също и създадените две изцяло нови процедури. С 80 млн. лева до края на годината ще се насърчава дигитализацията на фирмите, а по втората, с ресурс от 126 млн. лева, ще се повишава енергийната ефективност на фирмите и използването на енергия от възобновяеми източници.
По последна информация от сайта на МИР изпълнението на ПКИП е 13,55 процента.
В частта за наука и иновации Дончев се спира на Програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ), където договорени са близо 149 млн. лв. за устойчивото развитие на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност.
С близо 1,2 млн. лв. е създадена и платформата за сътрудничество между бизнеса и научната общност, предлагаща 1000 иновативни услуги, които компаниите могат да използват.
Сред изброените резултати на МИР са и три нови мерки с общ бюджет от почти 149 млн. лв. за подкрепа на развитието на съществуващи иновационни клъстери, на предприятия с „Печат за високи постижения“, както и за развитие на зелени и цифрови партньорства между бизнеса и научните организации и инфраструктури.
В частта „Промишленост и високотехнологичен капацитет“ министърът на иновациите и растежа отчита 165 приключени договора по НПВУ за Технологична модернизация, информационно-комуникационни технологии (ИКТ), ВЕИ и Кръгова икономика.
Изпълнението на ПНИИДИТ към момента по официални данни е 6,9 процента.
Дейността на МИР през този период е свързана и със сертифицирането на 4 инвестиционни проекта за 57 млн. лв., които се очаква да разкрият 205 нови работни места.
Томислав Дончев се спира и на изкуствения интелект и суперкомпютъра на територията на София Тех Парк, припомняйки, че в България ще се обособи една от шестте нови фабрики за изкуствен интелект на Европейския съюз. Това е факт благодарение на съвместната работа между София Тех Парк и Института за компютърни технологии и изкуствен интелект (INSAIT). Българската фабрика BRAIN++ ще бъде разположена в технологичния парк и ще започне да се изгражда през 2026 г.
В отчета се съдържа и информация за успешно завършеното надграждане на българския суперкомпютър Discoverer, след което машината вече разполага с нови системи, които дават възможност да се предоставят специализирани услуги в областта на изкуствения интелект на бизнеса, научната общност и публичния сектор в Европейския съюз. С новите възможности Discoverer+ ще е стратегически актив за развитие на науката и ще подпомогне разработването на приложения с промишлено и обществено значение за Европа, се посочва в отчета.
Томислав Дончев набляга и на разработената от експерти на Министерството на иновациите и растежа концепция за Центъра за иновации в отбраната, който ще бъде конструиран в най-кратки срокове. Целта на центъра е да извършва научноизследователска и развойна дейност, както и изпитвания и сертификация на безпилотни летателни апарати. Центърът ще се занимава с индустриално сътрудничество, отбранителна индустрия и приложения с двойна употреба. Ще бъде ситуиран в София Тех Парк, като чрез него ще се развият също експертиза и способности в разработване (проектиране, прототипиране) и тестване на устройства, модули, системи, материали и технологии за отбранителни приложения и с двойна употреба.
Томислав Дончев изтъква и започнатото от София Тех Парк изпълнение на проекта „Европейски цифров иновационен хъб InnovationAmp“, финансиран с 9,5 млн. лв. от МИР.
Мисията на InnovationAmp e да се превърне в ключов център в Югозападен регион в Република България, подпомагащ конкурентоспособността на компаниите и ефективността на публичните власти чрез използването на съвременни технологии базирани на изкуствен интелект, големи данни и високоскоростни изчисления и да съдейства за положителното икономическо и социално развитие на региона и изграждането на цифрова иновационна общност.
Сред посочените резултати е и изграждане на образователен STEM комплекс в София Тех Парк с частна математическа гимназия и начално училище „Архимед“ и Национален STEM център.
Накрая вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев заявява, че след 55 години България „се завърна триумфално в Осака“, където в първата половина на април започна ЕКСПО 2025, на което страната ни се представя със собствен павилион.
Източник: БТА
България
Във Велико Търново художници от Германия и България представиха интерпретация на класическата попара с козунак и мурсалски чай

Художници от Германия и България представиха съвременна интерпретация на класическата попара с козунак и мурсалски чай в рамките на изложбата „Рецепта-II“, която беше открита тази вечер в Изложбените зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново. Изложбата обединява четирима германски и трима български автори. Диана Гали, Барбара Карер, Аки Кийфър, Марлене Франц Баутц, Деница Милушева, Димитър Солаков и Радостин Седевчев.
Изложбата обединява кулинарното и визуалното изкуство. Художниците изследват интерпретацията, предаването и обогатяването на писмена рецепта, споделена между тях в процеса на междукултурен обмен, базирана върху разработката на българския готвач Александър Гоцев. Той прави нетрадиционна интерпретация на класическата българска попара. Класиката включва препечен козунак, захар и мурсалски чай, а всеки от творците в проекта реферира тази основа по свой начин, каза за БТА Радостин Седевчев, който е един от авторите на изложбата и преподавател в Художествената академия в София.
Съвременният прочит на готвача включва и топка сладолед от българско бяло сирене, локум, орехи, както и пуканки от амарант и елда. Всичко това носи вкуса на пролетна утрин, в месеците, когато приготвяме козунаци за Великден и другите пролетни празници, посочи Седевчев. Изложбата по подобна рецепта е била представена в Мюнхен от четири германски художнички. През този месец, те са участнички в пролетното издание на резиденцията за изкуства във Вишовград, чийто стопанин е артистът Ларс Нордби, който е и координатор на събитието.
Интересните експонати в инсталацията включват стара печка, с поставена върху котлоните й голяма тенджера, която през няколко минути издава свистящия звук на сварено мляко, дело на художника Димитър Солаков, чието послание е , че рано или късно ще си сърбаме попарата, а писъкът на тенджерата е своеобразно предупреждение. Радостин Седевчев представя рисунки на снимки от семейния си архив, но нарисувани с гъста инфузия от мурсалски чай. Те са поставени в хартиени козуначени плетки. Идеята е, че с времето образите върху хартията ще избелеят, както спомените изчезват, но контурите остават. Всеки един от проектите на авторите може да бъде разгледан до 18 май, уточниха организаторите.
Източник: БТА
България
Кметът на София Васил Терзиев определи като „безобразно“ решението да бъде сменен директорът на „Метрополитен“ Стоян Братоев

Кметът на София Васил Терзиев определи като „безобразно“днешното решение на Съвета на директорите да бъде сменен изпълнителният директор на „Метрополитен“ Стоян Братоев. В предаването „Панорама“ по БНТ Терзиев коментира още, че членовете на съвета са направили „преврат“ в компанията.
„Господин Братоев беше нарочен да бъде махнат още когато стана скандалната смяна на членовете на бордовете на няколко общински дружество, но тогава г-н Братоев го оставиха като разменна монета, за да мине докладът с гласа на Ваня Григорова“, допълни Терзиев.
Васил Терзиев каза още, че след отстраняването на Стоян Братоев столичният „Метрополитен“ няма да работи толкова ефективно.
„Надявам се на предстоящото извънредно заседание на Столичния общински съвет, съветниците да имат разум и да променят посоката, по която са тръгнали“, допълни Терзиев. Той поясни, че като кмет на града може само да даде гласност на проблема и да изрази подкрепата си за Стоян Братоев.
Оттам започва ролята на общинските съветници като принципал на „Метрополитен“ да сменят борда на това дружество и там да има хора, които да се грижат за интересите на дружеството, на софиянци, а не за други интереси, допълни Васил Терзиев.
Кметът изтъкна, че темпото, с което се развива метрото от началото на мандата му, е най-бързото – строят се 10 метростанции, за две нови ще има избор на изпълнител до края на годината, 10 нови са в процес на проектиране или започване на процеса.
Позиция по повод отстраняването на инж. Стоян Братоев от поста изпълнителен директор на „Метрополитен“ изпратиха привечер до медиите и от „Продължаваме промяната“ (ПП). Според партията случилото се е „абсолютно скандално“, а самото остраняване е „безцеремонно“.
От формацията допълват, че ГЕРБ и „икономическото мнозинство в Столичния общински съвет“ се опитват да отклонят вниманието на обществото, като умишлено въвличат името на „Продължаваме Промяната“ в ситуацията. „Нека бъде ясно, че новоназначеният от икономическото мнозинство в СОС директор на „Метрополитен“ няма абсолютно никаква връзка с нашата партия – нито е член, нито споделя нашите ценности. Това, че за кратко е бил заместник-министър при Николай Събев, човек отдавна напуснал редиците на „Продължаваме Промяната“, не го прави по никакъв начин припознат от нашата партия“, пишат от ПП.
Позицията на ПП е по повод думите на общинския съветник от групата на ГЕРБ-СДС Антон Хекимян, който пред БТА заяви, че „Продължаваме промяната“ са си сложили свой човек за шеф на „Метрополитен“ (Николай Найденов – бел. ред.) Хекимян коментира, че Найденов е назначаван от Кирил Петков през 2022 г. като заместник-министър на транспорта.
По-рано днес дългогодишният ръководител на общинското дружество „Метрополитен“ Стоян Братоев беше отстранен от длъжността изпълнителен директор.
На проведено заседание на Съвета на директорите на „Метрополитен” ЕАД днес – 25.04.2025 г., бе взето решение проф. д-р инж. Стоян Братоев да бъде освободен от длъжността изпълнителен директор, за да се осигури приемственост в управлението на дружеството, той остава неразделна част от „Метрополитен“ ЕАД, като член на Съвета на директорите, се посочва в съобщение на сайта на дружеството. Промяната е продиктувана от напредналата възраст и влошеното здравословно състояние на проф. д-р инж. Стоян Братоев, както и необходимостта да се увеличат темповете на работа в следващите две години във връзка с реализацията на започнатите проекти за развитие на столичното метро, пише в съобщението. В него се отбелязва, че ръководството на „Метрополитен“ ЕАД ще продължи да разчита на експертизата на проф., д-р, инж. Стоян Братоев и изказва благодарност за неговия принос в планирането, изграждането, развитието и експлоатацията на столичния „Метрополитен“.
Заради смяната и след доклад от общинския съветник от „Спаси София“ Борис Бонев и неговия колега от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Бойко Димитров Столичният общински съвет (СОС) ще заседава извънредно във вторник. Борис Бонев и Бойко Димитров настояват за промяна в състава на Съвета на директорите на компанията и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове.
Източник: БТА
България
Седмица на камерната музика „Константин Илиев“ завърши с музикално-поетичен спектакъл в Добрич

Седмица на камерната музика „Константин Илиев“ в Добрич завърши с със спектакъл от музика, танци и поезия „Curiossas – жените извън времето и пространството“.
Той беше представен от пианистката Надежда Цанова, прима балерината Веса Тонова, актрисата Йоана Буковска – Давидова и балетистът Росен Канев. Събитието се проведе в концертна зала “Добрич”.
Със спектакъла бе показан на публиката един различен прочит за жената като символ на чувственост и нейното присъствие през епохите. На концерта прозвучаха произведения от Романтизма.
Седмица на камерната „Константин Илиев“ започна на 22 април и продължи четири дни. Фестивалът бе открит с концерт на Български камерен оркестър – Добрич. Във втората вечер произведения на Бах и Шопен представи италианският пианист Пиетро Масса. В третия ден от Седмицата на камерната музика добричката публика имаше възможност да чуе концерт на Струнен квартет “Фрош.”
Седмица на камерната музика „Константин Илиев“ е създаден през 1975 г. от Константин Илиев, чието име носи и Седмицата на камерната музика – Добрич от 2017 г.
Проф. Константин Илиев е един от най-значимите съвременни български композитори, творчеството му се свързва с така наречения „български музикален авангард“. Освен диригент, той е и композитор, музикален педагог и критик, автор на книги, статии и студии. От 1972 до 1978 г. живее в Добрич, където дирижира камерния оркестър и създава седмицата, посочват от Община Добрич.
/ТНП/
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Святпреди 4 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 4 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Икономикапреди 1 седмица
Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове
-
Българияпреди 1 седмица
Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране