Икономика
Винарски изби в Североизточна България ще представят новите си реколти и своите истории в Дни на отворените врати

Новите си реколти и историите, които стоят зад тях, ще представят в Дни на отворени врати 17 бутикови винарски изби от Североизточна България на 17 и 18 май. Това съобщи за БТА русенката Анелия Христова от Wine Advetures, сертифициран винен експерт и екскурзовод, както и член на Българската асоциация на винените професионалисти.
Христова е съставила и карта за винен туризъм, която всяка година обогатява с местни изби в Североизточна България. Виненият тур се организира за пета поредна година.
„Всяка изба ще представи и новата си реколта, предимно бели и розе вина. Ще се срещнете с опитни енолози, а също така и с млади талантливи специалисти, които с огромно желание продължават семейните традиции и съхраняват и надграждат винопроизводството с модерна визия и идеи. За любителите на гастрономията, част от избите са подготвили от домашно приготвени специалитети до изключителни кулинарни предложения от шеф готвачи и шоу кукинг“, каза още Анелия Христова.
Тя добави, че картата за винен туризъм на Североизтока дава възможност да бъдат опознати два лозаро-винарски района на България с техния характерен тероар, сортово разнообразие и идентичност.
Виненият маршрут „Характер и автентичност от Северното Черноморие“ ще представи „ДеВина лозя и вино“ в местността Комлука, „Шато Бошнаков“ във варненското село Езерово, „Винарна Присое“ непосредствено до Побити камъни, „Винарска изба Одесос“, „Винарска изба Варна“ в село Генерал Кантарджиево и „Wineground Bottles & Beans вино бар Варна“.
Винен маршрут „Вино от земите на великите български царе и старите столици“ ще представи „Винарска изба Царев брод“ от едноименното шуменско село, „Салла Естейт“ в провадийското село Блъсково, „Винарна Жарава“ в село Млада Гвардия и „Вилла Овчарово“ в село Овчарово в непосредствена близост до старите български столици – Плиска и Велики Преслав.
Шест изби ще могат да бъдат посетени в рамките на винен маршрут „Култура, духовност и традиции на виноправенето – Велико Търново“. „Винарска изба Драгошинов“ в село Нацовци, която ще представи сорта „Кара Памид“ и традициите на пелина. Своите селекции ще покажат още „Винарна Ялово“, „Wine Tasting Center – Дегустационен център“ на Самоводската чаршия във Велико Търново, „Новите Лозя“ от Арбанашкото плато до Лясковския манастир, „Изба Марян“ и „Винарска изба Върбовка“.
Винен маршрут „Дунавски вина и скритите богатства на Добруджа“ ще представи „Младенова изба“ в Тутракан, „Винарска изба Опрев“ от село Добротица, както и „Пинк Пеликан и Винарска изба Кайнарджа“ на братя Боеви, където ще има тристепенна шоу кукинг вечеря с шеф Никол Росенова.
„Обновената карта за винен туризъм в Североизточна България е резултат от сътрудничеството и ползотворната съвместна работа между производителите в района и желанието им да покажат потенциала на местното производство на качествено българско вино в съчетание с много допълнителни туристически възможности, включващи местна храна, история и природа“, каза още Анелия Христова.
Източник: БТА
Икономика
Плаж „Къмпинг Черноморец“ е отличен със „Син флаг“ за поредна година

Плаж „Къмпинг Черноморец“ за поредна година получи международното екологично отличие „Син флаг“. Разположен в живописен район между нос Таласакра и нос Червенка край Черноморец, плажът предлага платени и свободни зони за туристите, заведения със специални кътове с шатри, чадъри и шезлонги, както и зони за масажи, казаха за БТА от дружеството, стопанисващо ивицата.
Плажът е дълъг почти половин километър. Районът около него е характерен със скалните си образувания. На територията му функционират три спасителни поста, както и медицински пункт. Осигурени са всички удобства за плажуващите, включително и достъп за хора с увреждания чрез изградени рампи и пътеки, поясниха от дружеството концесионер. От там добавиха, че плажът се поддържа изключително стриктно – с редовно почистване и обезпаразитяване. Вземат се периодични проби от морската вода, резултатите от които показват съответствие с изискванията на програмата „Син флаг“ за чистота и безопасност.
Отличието на програмата се дава от организацията Foundation for Environmental Education (FEE) на плажове, които покриват набор от критерии, свързани с качеството на морската вода, управлението на околната среда, безопасността, инфраструктурата и предоставянето на информация за природната среда и устойчивия туризъм. „Син флаг“ се присъжда ежегодно и е валиден за съответния летен сезон. За да бъде удостоен с отличието, плажът трябва да отговаря на повече от 30 критерия, включително наличие на ясно обозначена и достъпна информация за качеството на водата, планове за действие при инциденти, адекватни санитарни съоръжения и мерки за опазване на биоразнообразието и околната среда.
БТА припомня, че през 2022 година плаж „Къмпинг Черноморец“ спечели и отличие в световния конкурс на тема „Образование и действия срещу изменението на климата“. Наградата беше присъдена за усилията на концесионера и Българско движение „Син флаг“ да съчетаят природосъобразен туризъм с екологично образование и действия за опазване на природата.
БТА представя поотделно всички 30 български плажове и пристанища, наградени със „Син флаг“ от международното жури на Програмата в Копенхаген. Навършват се 30 години от присъждането на първото отличие за страната – пилотният „Син флаг“ е издигнат на плажа на Слънчев бряг на 4 юли 1995 г.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Община Троян ще участва в най-голямото туристическо изложение в Северна България „Уикенд туризъм“ в Русе

Община Троян ще участва в най-голямото туристическо изложение в Северна България „Уикенд туризъм“ в Русе, съобщи за БТА Христо Ангелов от администрацията. Форумът ще се проведе от 15 до 17 май в сградата на Доходното здание в дунавския град.
Туристическият потенциал на Троян ще бъде представен в съответствие с основните три приоритета – природа, традиции и дух, застъпени в бранд концепцията и туристическият продукт „Три дни в Троян“, разработен от общината, разказа Ангелов.
„Участието на Троян в този конкретен туристическия форум е важно за нас, защото предвид направените анализи на посещаемостта, основния приток на чуждестранни туристи в общината идва от Румъния и смятаме, че това е правилното място, в което можем да разширим популярността си сред тях още повече“, посочи той. По думите му средният престой през 2024 г. в община Троян е 2,15 нощувки, което говори, че посетителите практикуват основно уикенд туризъм на територията на общината.
На щанда на Община Троян посетителите ще могат да получат и информационни материали за региона като атрактивна дестинация за културен туризъм. През следващите месеци предстоят някои от най-големите събития в региона – Jam on the river в с. Дебнево, Jazz and Art Festival в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в с. Орешак и Български фестивал на сливата в Троян, каза още Ангелов.
Провеждането на концерти, фестивали, спектакли, показващи автентичните обичаи и бит, са насочени изцяло в подкрепа на сектора на туризма, като идеята е да се удължи престоят на туристите в района, респективно удължаване на туристическия сезон, допълни той.
На изложението в Русе за втора поредна година ще се включат и представители на Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм, които ще представят предлаганите от институцията възможности за посещение и образователни програми, допълни Христо Ангелов.
Източник: БТА
Икономика
Въвеждането на депозитна система за опаковки започва с политическа воля, каза румънският министър на околната среда и водите на форум в София

Всичко започва с политическа воля и със съответното законодателство, каза министърът на околната среда и водите на Румъния Мирча Фекет по време на конференция, посветена на въвеждането на депозитната система (DRS) за опаковки от напитки в България.
Той припомни, че Румъния има втората най-голяма депозитна система (DRS) в Европа след Германия. По думите на екоминистъра системата не само е голяма, а е сложна, защото Румъния има много конкретни изисквания, които важат и за България – от една страна, в географско отношение, от друга, структурата на търговията на дребно, транспорта, населението и т.н.
Фекет отбеляза, че въвеждането на депозитната система в Румъния е било отлагано неколкократно. Година и половина след въвеждането ѝ той определя това като най-доброто решение, което Румъния е вземала от революцията през 1989 г.
Депозитната система не само ни дава възможност да изчистим страната, тя създава и работни места, дава възможност за инвестиции, посочи министърът, прибавяйки към това икономическите, социални и финансови предимства.
Мирча Фекет обясни, че начинът, по който е направена системата в Румъния, дава две роли на държавата. Едната е като акционер – държавата е собственик на 20 процента от системата, а втората е ролята на регулатор, от страна на Министерството на околната среда и водите.
По думите на министъра в осмия месец от прилагането на системата вече са имали много добри резултати – повече от 80 процента връщане на опаковки. Той допълни, че винаги има място за подобрения, особено когато става дума за голяма държава като Румъния с почти 20 млн. души население и 7 млн. контейнера.
Източник: БТА
-
Българияпреди 21 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит