Балкани
Виктор Понта – от социалдемократ към националист и тръмпист

Десет години след като бе принуден да подаде оставка като министър-председател на Румъния заради масови протести, предизвикани от смъртоносен пожар, някогашната „изгряваща звезда“ на Социалдемократическата партия (СДП) Виктор Понта се кандидатира за президент като независим, застъпвайки суверенистки позиции и представяйки се като близък до американския президент Доналд Тръмп.
През февруари т.г. 52-годишният Виктор Понта се раздели със Социалдемократическата партия, която го издигна в политиката, заради несъгласие с решението за обща кандидатура за президент на управляващата коалиция в лицето на Крин Антонеску. Понта реши да участва като независим кандидат с предизборна програма под мотото „Румъния на първо място“, заимствайки идеи от движението на Доналд Тръмп MAGA (Make America Great Again).
Това е втората кандидатура на Виктор Понта за президент, след като на изборите през 2014 г. загуби на балотаж от Клаус Йоханис заради бюрократичните пречки, които ръководеното от него правителство създаде за гласуването на румънците от диаспората.
Виктор Понта влиза в политиката през 2001 г. по покана на Адриан Нъстасе – премиер на Румъния в периода 2000-2004 г., който направи опит за самоубийство, за да се опита да избегне излежаване на присъда затвор за корупция. Нъстасе е ментор на изгряващата звезда на СДП и научен ръководител на докторската му дисертация, заради която Понта бе обвинен в плагиатство. През 2014 г. Виктор Понта сам се отказа от докторската си титла заради обвиненията.
През 2003 г. започва стремглавата политическа кариера на Понта с редица влиятелни позиции в най-голямата политическа партия в Румъния – Социалдемократическата, на която става председател през 2010 г.
През 2012 г. Виктор Понта става най-младият министър-председател в Европа, заставайки начело на правителството на Социал-либералния съюз, който прави неуспешен опит за импийчмънт на тогавашния президент Траян Бъсеску. Понта е в остър конфликт с Бъсеску през цялото време, докато заема поста министър-председател.
През есента на 2015 г. след смъртоносния пожар в нощен клуб „Колектив“, отнел живота на 64 души, избухват масови протести под мотото „Корупцията убива“, които водят до оставката на Понта и неговия кабинет. Същата година той подава оставка като лидер на СДП заради повдигнати му обвинения в данъчни измами и пране на пари в работата му като адвокат, по които впоследствие е оправдан.
През 2018 г. основава партия ПРО Румъния с други бивши социалдемократи, недоволни от политиката на партията под ръководството на осъдения за корупция лидер Ливиу Драгня, но тази формация не успява да влезе в парламента на изборите през 2020 г.
В продължение на 10 години Виктор Понта стои на заден план в политиката. През това време той работи като съветник на сръбския президент Александър Вучич и като икономически консултант, предоставяйки услуги основно на фирми от Турция и Китай.
През август 2023 г. изненадващо се завръща на влиятелен пост в СДП, като е назначен за почетен съветник на премиера Марчел Чолаку за международните икономически отношения до разрива си с партията през февруари т.г.
Сега, като независим кандидат за президент, Виктор Понта се обявява за промяна и за „борба срещу системата“, обръщайки се главно към националистическия електорат на недопуснатия до участие в изборите Калин Джорджеску.
Понта смята, че Румъния има нужда от ново правителство и нов премиер, тъй като Марчел Чолаку е „изчерпал капитала си на доверие“. Според него новото правителство трябва да бъде съставено от Социалдемократическата партия и националистическия „Алианс за обединение на румънците“.
„Румъния се нуждае от дълбока промяна. Сегашната система се провали и се обърна срещу собствените си граждани. Нуждаем се от ново начало, ръководено от компетентни, професионални и патриотични хора“, посочва в предизборната си програма Виктор Понта.
Той се обявява за държава, която е независима от гледна точка на енергетика, продоволствена сигурност и икономика. „Отново да поставим националния интерес в центъра на решенията и да използваме всичките си права в Европейския съюз, включително правото на вето, когато бъдещето на Румъния е застрашено“, призовава Понта.
Понта каза, че би спрял износа на украинско зърно през румънски пристанища, тъй като от това са пострадали румънските фермери. Запитан дали би спрял военната помощ за Украйна, Понта каза, че един президент трябва да бъде егоист и да се грижи за интересите само на своята държава.
В програмата си „Румъния на първо място“ Понта акцентира на военното сътрудничество със САЩ.
„Само Америка ни защитава днес от Русия“, заяви в интервю Виктор Понта, а в предизборен дебат каза, че при военна заплаха за Румъния първо би се обадил на американския президент Доналд Тръмп.
По време на кампанията Понта неколкократно изтъкваше, че се познава с Доналд Тръмп, с когото е играл голф в имението му във Флорида, а по време на източноевропейската обиколка на Доналд Тръмп-младши преди няколко дни Понта присъства на два бизнес форума с участието на сина на американския президент – в София и в Букурещ.
В интервю в рамките на кампанията Понта каза, че „вече не е достатъчно да говориш английски език, а трябва да можеш да говориш „тръмпистки“.
Понта не смята Калин Джорджеску за проруски кандидат, а по време на кампанията каза, че иска да спре всички политически дела, включително тези на Калин Джорджеску.
„Румъния се намира в безпрецедентна криза. Политическа, икономическа и социална криза. Те отмениха изборите и гласовете на румънците. Те блокираха кандидатите, които системата не желае (…)“, заяви Понта пред в. „Гъндул“.
Кандидатът се бори за влизане във втори тур на 18 май, като според различните анкети получава между 10 и 22 процента от гласовете. Подкрепата за Понта отслабна, след като в подкаст преди няколко седмици призна, че през 2014 г. е наредил наводняване на румънски села по река Дунав, за да спаси Белград от наводнение. Понта каза, че е горд от това решение и че в знак на благодарност е получил сръбско гражданство.
Виктор Понта има три деца от два брака, като с втората си съпруга – Дачиана Сърбу (дъщеря на влиятелния член на СДП Илие Сърбу и бивша евродепутатка), се жени в Китай.
Понта смята, че бракът може да бъде само между мъж и жена и че правата на сексуалните малцинства не трябва да влизат в противоречие с основните ценности на румънското общество.
Източник: БТА
Балкани
Гърция подписа договор с „Еърбъс“ за осем противопожарни хеликоптера

Гърция подписа договор с „Еърбъс Хеликоптерс“ (Airbus Helicopters) за закупуване на осем хеликоптера H215, с опция за два допълнителни, с цел подобряване на възможностите за борба с горски пожари, съобщи електронното издание на в. „Катимерини“. Търгът беше проведен от Механизма за подготовка на проекти на националния Фонд за растеж на Гърция.
Хеликоптерите H215, част от семейството „Супер Пума“ (Super Puma), ще се използват по модел „държавна собственост, управлявана от изпълнител“, като Airbus Helicopters ще си партнира със съществуващите оператори на противопожарни хеликоптери H215 Airtelis и SAF Helicopteres за техническа и оперативна подкрепа.
„Подписването на договора за закупуване на нови хеликоптери H215 представлява важна стъпка в усилията ни за смекчаване на опустошителните последици от климатичната криза в страната ни“, каза Панайотис Стампулидис, заместник изпълнителен директор на Фонда за разстеж. Той добави, че това е най-големият договор по Националната програма „Иджис“ (Aegis), насочена към модернизиране на инфраструктурата за гражданска защита на Гърция.
Бруно Ивън, главен изпълнителен директор на Airbus Helicopters, подчерта глобалното използване на H215 за пожарогасене, отбелязвайки способността му да изпуска над четири тона вода наведнъж.
„Сигурни сме, че H215 ще бъде жизненоважен и надежден актив“, каза той, цитиран от „Катимерини“.
H215 е оборудван с 4-осов автопилот на H225, което позволява дневни и нощни операции, подчертава изданието. С обхват от 540 морски мили, над два часа издръжливост и капацитет за 19 пожарникари, той може да носи кофа с вода или резервоар за пожарогасене.
Гръцката пожарна служба вече използва два хеликоптера Super Puma, а Военновъздушните сили имат 12 в експлоатация.
Източник: БТА
Балкани
Аджерпрес: Полският посланик в Румъния обещава да подкрепи побратимяването на Брашов с Краков

Кметът на Брашов Джордже Скрипкару обсъди в понеделник с полския посланик в Румъния Павел Солох възможността за побратимяване на Брашов с Краков, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
„Полският представител дойде в Брашов по покана на кмета Джордже Скрипкару, за да участва в Дните на Брашов (събитие, което се проведе през уикенда – бел.ред.). В този контекст посланикът, който посещава нашия град за първи път, каза, че е особено доволен, че е имал възможността да участва в събитията и да опознае Брашов по време на определяща традиция за идентичността на града, особено след като не само е бил свидетел на парада, но също така участва заедно със съпругата си в традициите на младежките групи в Пиетреле луи Соломон (Pietrele lui Solomon). Освен това Негово Превъзходителство заяви, че Брашов става все по-известен в Полша и броят на полските туристи, посещаващи Брашов, се увеличава значително от година на година, нещо, което се наблюдава както на улицата, така и чрез броя на поляците, които се отбиват в отвореното консулство в Брашов“, се казва в прессъобщение, изпратено в понеделник до Agerpres от кметството на Брашов.
Според същия източник полският представител е „декларирал пряката си подкрепа“ за проекта за побратимяване между Брашов и Краков, „особено след като според него двата града имат много общи неща, включително факта, че са побратимени градове с Нюрнберг“.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
Източник: БТА
Балкани
Русия не е заплаха за НАТО, казва крайнодесният фаворит за президент на Румъния Джордже Симион

Румънският крайнодесен политик Джордже Симион, който е сочен за фаворит на първия тур на президентските избори в неделя, заяви, че Русия не е съществена заплаха за НАТО и единственият риск за Източния фланг на алианса е разпадането на самия алианс, предаде Ройтерс.
Евроскептичният националист води в социологическите проучвания преди първия тур на изборите в страната членка на Европейския съюз и НАТО, пет месеца след като първоначалното гласуване беше анулирано поради предполагаема руска намеса, която Москва отрича.
38-годишният Симион се противопоставя на военната помощ за съседна Украйна, критикува ръководството на Европейския съюз и подкрепя движението „Да направим Америка отново велика“ на президента на САЩ Доналд Тръмп, припомня Ройтерс.
„Русия няма потенциала да представлява значителна заплаха за най-големия военен съюз в света. Ето защо единствената заплаха е потенциалното разпадане на НАТО. За Румъния, за Полша, за балтийските държави това е основна заплаха за сигурността“, каза Симион в интервю за Ройтерс днес.
Симион заяви, че единственият път напред за алианса е като се гарантира, че САЩ ще продължат да ръководят НАТО. Той същевременно подкрепя увеличаването на разходите за отбрана от европейските държави.
„Трябва да работим върху единството на НАТО и трябва да го запазим като отбранителен съюз. Има хора, които биха искали да създадат два геополитически блока, дори два противоположни блока – ЕС и САЩ“, каза Симион.
Анализатори казват, че победата на Симион би подложила Румъния на риск от изолация, би подкопала частните инвестиции в страната и би дестабилизирала източния фланг на НАТО, като добави още един „подривен елемент“ наред с Унгария и Словакия.
Симион се надява да се възползва от широко разпространения обществен гняв заради анулирането на първоначалното гласуване, поемайки щафетата от крайнодесния претендент Калин Джорджеску, който спечели анулирания първи тур на изборите миналата година, но сега му е забранено да се кандидатира и е под наказателно разследване.
Той заяви, че може да назначи Джорджеску за министър-председател.
Симион каза също, че би искал Румъния да откупи контролния пакет акции в газовата и петролна група OMV Petrom, която има ключова роля в офшорен проект за газ в Черно море, който е в процес на разработване, и добави, че Румъния трябва да контролира природните си ресурси.
Кандидатът за президент също така заяви, че румънските фермери трябва имат предимство в черноморското пристанище Констанца.
След нахлуването на Русия през 2022 г. Румъния е позволила износа на около 30 млн. тона украинско зърно през черноморското си пристанище Констанца, напомня агенцията.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Икономикапреди 1 седмица
„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи