Икономика
„ВиК – Варна“ иска кампанията на дружеството за пестене на вода да се реализира в национален мащаб

„Водоснабдяване и канализация – Варна“ („ВиК – Варна“) ООД иска кампанията на дружеството за пестене на вода „Водата е дар! Запази я!“ да се реализира в национален мащаб, каза днес пред медиите управителят му инж. Веселин Русев след срещата на ръководството на дружеството с представители на туристическия бранш. Водното дружество в крайморския град започна кампанията си за разумно и отговорно използване на вода през март.
Русев посочи, че водата е ценен ресурс и трябва да се пази. Той каза, че по тази причина дружеството ще ангажира и туристическия бранш. Той обясни какви инициативи и реклама на кампанията са предприети досега от дружеството.
Според него трябва да бъдат намалени и загубите на вода. В момента за територията на дружеството те са 60 процента. Нашата задача е да намаляваме нашите загуби, които изтичат по технологични причини, но и хората трябва също да са ангажирани с тази работа, обясни Русев. Той смята, че голям проблем са малките населени места, желанието на хората за поливане и миене, а това са много тежки проблеми през лятото.
Този ресурс не е безкраен и ако не се ангажират всички с разумното му използване, няма как да стане, коментира още управителят.
Туристическият бранш също ще се включи активно в кампанията, заяви председателят на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите Павлин Косев. Той допълни, че през летния сезон браншът е много голям консуматор на вода. Мрежата е изключително стара и пълна подмяна е почти невъзможна, защото е свързано със страшно много средства, време и т.н., каза Косев.
Той уточни, че туристическият бизнес може да използва тази вода, която вече е била изхвърлена, за миене на площадки, поливане и т.н. Косев разказа, че най-лесното и евтино нещо, което правят хотелиерите, е слагането на дифузери по батериите в хотелските стаи. Те принудително намаляват силата на водата, която тече, но визуално не изглежда, че количеството е намалено. Дифузерите намаляват до 50 процента скоростта на водата, обясни той и допълни, че това е лесно приложимо и не струва скъпо. Категорично имаме интерес към тази кампания, обобщи Косев.
За кампанията областният управител проф. Андрияна Андреева каза, че областна администрация ще се включи активно и ще я разпространява на територията на общините. „Идеята е да създаваме отношение и култура на потребяването на вода от ранна детска възраст“, каза още тя.
Българската асоциация по водите също ще съдейства кампанията да бъде представена на другите водни дружества, каза председателят ѝ Иван Иванов. Той съобщи, че се очаква всеки момент Европейската комисия да обяви Стратегия за устойчиво използване на водите и предположи, че в нея на европейско ниво ще бъдат записани и мерки, свързани с информиране на обществеността за разумно ползване на вода според нуждите.
Източник: БТА
Икономика
Предстои втори прием по интервенции в лозаро-винарския сектор

В периода от 1 до 8 юли 2025 г. ще се проведе втори прием на проектни предложения по интервенциите в лозаро-винарския сектор, част от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023–2027 г. Със заповед на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за този прием е определен бюджет от общо 5,87 млн. лева за настоящата финансова година по интервенциите „Преструктуриране и конверсия на лозя“, „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и „Инвестиции в екологични съоръжения“, съобщиха от Министерството.
За преструктуриране и конверсия на лозя, както и инвестиции в лозаро-винарския сектор, са предвидени по 2,4 млн. лв., а за инвестиции в екологични съоръжения – 1 млн. лева. Кандидатите по тези интервенции са задължени да заявят авансово плащане при подаването на проектните си предложения.
В резултат на проведените досега приеми в периода октомври 2024 – февруари 2025 г., са подадени общо 178 заявления за подпомагане, с които е заявено финансиране в размер на 26,3 млн. лв. за 2025 година.
В началото на октомври 2024 г. от Министерството съобщиха, че предстоят приеми на заявления по интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. По интервенцията „Преструктуриране и конверсия на лозя“ приемът започва от 15 октомври 2024 г., като определеният за приема бюджет е 15,6 млн. лева, съобщиха тогава от ведомството.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
На форума на Г-7 в Канада е предложено да бъдат затегнати мерките срещу износа на руски петрол по море, съобщи еврокомисарят Домбровскис

Финансовите ръководители на страните от групата на седемте държави с най-развити икономики в света (Г-7), които провеждат среща в Канада, не са преговаряли относно търговски въпроси. Това съобщи еврокомисарят по въпросите на търговията Валдис Домбровскис, който участва във форума, предаде Ройтерс.
„САЩ имат различна позиция (спрямо тази на Европейския съюз – бел. ред.) относно митата, но поехме ангажимент да намерим взаимноприемливи решения по този въпрос“, посочи Домбровскис.
Финансовите министри и централните банкери от Г-7 се срещат на фона на предизвикателствата, пред които е изправена световната търговия заради високите мита върху вноса в САЩ, налагани от Вашингтон, посочва Ройтерс.
Валдис Домбровскис добави, че в рамките на форума в Канада е отправено предложение да бъдат затегнати санкциите, с които се забранява износът на руски петрол по море, чиято цена е по-висока от 60 долара за барел.
„Представихме предложение да бъде намалена горната ценова граница“ на 50 долара на барел, посочи еврокомисарят, чийто ресор обхваща „икономика и производителност, изпълнение и опростяване“.
Ограничението да не бъде изнасян по море руски петрол, който е по-скъп от 60 долара за барел, беше наложено, за да бъдат намалени петролните приходи на Москва на фона на военната й агресия срещу Украйна. В условията на спад на цените на петрола на международните пазари това ниво на ценовата граница вече не е достатъчно, за да представлява толкова значима санкция, посочват политически анализатори.
От своя страна управителят на германската централна банка „Бундесбанк“ (Bundesbank) Йоахим Нагел, който също участва в срещата в Канада, обяви, че на нея е бил „постигнат напредък“ по отношение на преодоляване на негативните ефекти от високите мита върху вноса, налагани от САЩ“. Той обаче добави, че трябва да бъда преодолени „още препятствия“. Нагел, който е и член на Управителния съвет на ЕЦБ, направи това изявление пред германската телевизия А Ер Де.
Източник: БТА
Икономика
Плаж „Свети Влас-Изток“ отново е носител на международната екологична награда „Син флаг“

Плаж „Свети Влас-Изток“ отново е отличен с международния екологичен приз „Син флаг“. Ивицата печели символа за седемнадесети път. Това каза за БТА управителят й Георги Чапкънов. Той обясни, че наградата „Син флаг“ се дава за един сезон и за нея се кандидатства всяка година. Награди „Син флаг“ са връчени на най-добрите плажове и яхтени пристанища в международен мащаб.
За да получи „Свети Влас-Изток“ екосертификата и през тази година, са защитени повече от 30 критерия на международната организация. Те са свързани с обезопасяването, информирането, поддържането на плажа, качеството на водите и други. На плажа се извършват редовни изследвания и се прави физико-химична характеристика на морската вода. Изготвят се ежемесечни информационни бюлетини за резултатите от изследванията. Ивицата се почиства и поддържа целогодишно.
Знамето, гарант, че са изпълнени и спазени всички строги критерии на Световната организация „Син флаг“, и тази година ще се развява на висок дванайсетметров пилон на пясъка в Свети Влас, каза Чапкънов.
215 метра метра е дълга ивицата на „Свети Влас-Изток“. Става въпрос за малък, бутиков, уютен, спокоен плаж с много фин и златист пясък. Тук има всякакви удобства за една прекрасна почивка на всеки плажуващ. Непосредствено зад ивицата са разположени хотелски комплекси. До плажа е осигурен достъп за хората с увреждания – един от важните критерии за спечелването на приза. На ивицата има медицински екип, душове, съблекални, тоалетни. Ето затова високият стандарт на плажа е изтъкнат с престижното обозначение „Син флаг“, подчерта управителят на ивицата. Той съобщи, че плажът е в изряден вид и е готов да посреща подранили летовници. Ивицата е заравнена, почистена, обезпаразитена. Поставени са всички чадъри, шезлонги, спасителните вишки, заведенията отвориха врати, разказа за БТА Чапкънов.
По закон на 1 юни трябва да бъде открит официално плажният сезон. Сутринта на същия ден започват работа и спасителите. Те ще се грижат за безопасността на плажуващите до 30 септември.
Непроменени остават цените на услугите чадър и шезлонг спрямо миналата година. Шезлонгът струва 8 лева, толкова е и наемът на чадър. И тази година на плажа ще се предлагат редица вид водни атракциони – джетове, водни колела, банани, надуваеми кресла и много други.
БТА представя поотделно всички 30 български плажове и пристанища, наградени със „Син флаг“ от международното жури на Програмата в Копенхаген. Навършват се 30 години от присъждането на първото отличие за страната – пилотният „Син флаг“ е издигнат на плажа на Слънчев бряг на 4 юли 1995 година.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 5 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Спортпреди 1 седмица
Спринтьор от Конго наказан за четири години заради положителен допинг тест от Игрите в Париж
-
Спортпреди 1 седмица
Черно море Тича отново поведе срещу Балкан в полуфиналите на Националната баскетболна лига
-
Святпреди 1 седмица
Марко Рубио ще присъства на очакваните преговори между Русия и Украйна в Турция, съобщи Тръмп