Икономика
Вероятността либерализацията на пазара на електроенергия за бита да бъде в близките 10 г. е минимална, каза за БТА председателят на Комисията по енергетика в НС Павела Митова

Вероятността либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители да бъде в близките 10 години е минимална, каза за БТА председателят на Комисията по енергетика в парламента Павела Митова.
Тя обясни, че либерализацията няма да има дата. Тя ще бъде определена от България, след докладите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), които трябва да докажат, че страната ни ще е готова за това, допълни Митова. Това ще зависи от много фактори. Един от тях ще е цената на свободния пазар да бъде по-ниска от тази на регулирания за дълъг период от време.
Вчера във Враца е проведено изнесено заседание на Комисията по енергетика. Исках да дам възможност на всички присъстващи да бъдат съвносители на текстовете, които бяха свързани с либерализацията за битовите потребители, коментира тя.
Митова поясни, че „Възраждане“ не са се подписали под общия текст, който ще обедини промените в Закона за енергетиката между първо и второ четене. Представители на „Меч и „Величие“ не са присъствали на заседанието.
Утре Комисията по енергетика ще има заседание, на което промените ще бъдат гласувани на второ четене, съобщи още тя. Очаква се те да влязат в пленарна зала още в четвъртък като извънредна точка.
Либерализацията на пазара на електроенергия на дребно, тоест за битовите потребители, се отлага за неопределен срок от време, каза днес във Варна председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Пламен Младеновски. По думите му това става на база последните предложения, представени вчера в Комисията по енергетика към парламента. Младеновски уточни, че предстои либерализация само на пазара на едро.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Индексите на водещите европейските борси закриха предимно възходящо днешната търговията

Предимно с повишения на индексите закриха днешната търговия основните европейски фондови пазари, тъй като несигурността пред световната търговия се запази, въпреки отложените мита за внос, които САЩ и Китай взаимно си наложиха, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт водещият борсов индекс DAX нарасна със 72,02 пункта или 0,31 на сто до 23 638,56 пункта.
Парижкият CAC 40 прибави 23,73 пункта или 0,3 на сто до 7873,83 пункта.
Лондонският FTSE 100 се понижи слабо с 2,06 пункта или 0,02 на сто до 8602,92 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 е нагоре с 0,12 на сто до 545,17 пункта, продължавайки печалбите, отчетени вчера след новината за търговското споразумение между Вашингтон и Пекин.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
„Майкрософт“ съкращава 3 на сто от служителите си в света

Американската технологична корпорация „Майкрософт“ (Microsoft) съкращава близо 3 на сто от персонала си в световен мащаб, предаде ДПА, позовавайки се на днешно съобщение на компанията.
„Майкрософт“ е имала приблизително 228 000 служители към юни 2024 г., включително 126 000 в САЩ. Съкращаване на 3 на сто се равнява на приблизително 6800 работни места.
Този ход следва по-ранен кръг от съкращения, обявен в началото на 2023 г., когато компанията закри около 10 000 работни позиции.
Подобно на много големи технологични фирми, „Майкрософт“ значително разшири работната си сила по време на пандемията от КОВИД-19. В момента компанията измества фокуса си и инвестира в изграждането на инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ).
За финансовата година, приключваща през юни, американската технологична корпорация е инвестирала около 80 милиарда долара за изграждане на центрове за данни, свързани с ИИ, посочва ДПА.
Съкращенията ще обхванат всички работни позиции, но ще се фокусират върху свиване на ръководните нива, допълва Асошиейтед прес.
Обявеното съкращаване на работна сила идват само седмици след като „Майкрософт“ отчете силни продажби и печалби, които надминаха очакванията на Уолстрийт за първото тримесечие на 2025 г., което инвеститорите приеха като облекчение по време на бурен период за технологичния сектор и американската икономика.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Министър Теменужка Петкова подписа Споразумение за сътрудничество с Европейската банка за възстановяване и развитие

Министърът на финансите Теменужка Петкова и президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Одил Рено-Басо подписаха в Брюксел Споразумение за сътрудничество и дейности на банката в България, съобщават от Министерството на финансите на страницата си в интернет.
Правителството даде мандат на финансовия министър да проведе преговорите и подпише от името на страната ни документа.
ЕБВР е един от значителните инвеститори в България. От началото на дейността си до 31 януари 2025 г. ЕБВР е инвестирала 4,791 млрд. евро за финансиране на 307 проекта в България в областта на устойчивата инфраструктура, финансите, индустрията, търговията и агробизнеса.
Сключването на Споразумението за сътрудничество с ЕБВР e целесъобразно с оглед на поддържане на добрите партньорски отношения с международната институция и благоприятства разширяването на дейността на банката в България, се отбелязва в съобщението.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 3 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА