Икономика
Възможности за финансиране, подкрепа и решения за бизнеса, публични институции и академичната общност представиха експерти в Русе

Възможности за финансиране, подкрепа и решения за бизнеса, публични институции и академичната общност представиха експерти в Русе. Това се случи по време на форума „Финансиране за растеж“ в зала 1 на Областната администрация в крайдунавския град. Той беше организиран от Българо-румънска търговска камара (БРТК), Фонд на фондовете (ФнФ, „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ ЕАД) и Пощенска банка.
Членът на Управителния съвет на БРТК Елеонора Иванова представи възможностите за финансиране на бизнеса, които предлагат централноевропейските програми.
Тя фокусира вниманието на аудиторията върху отворени покани по програми като LIFE, ERASMUS+ и Horizon Europe, като даде примери за успешно реализирани инициативи с участието на БРТК. Камарата има над 20 години опит в проектната дейност и консултациите за бизнеса, отбеляза Иванова.
Ръководителят на отдел „Проектно планиране и институционално сътрудничество“ във Фонда на фондовете Дочка Василева представи стратегическите му инструменти за периода 2021 – 2027 г. Те включват подкрепа за иновации и дигитализация, гаранционни инструменти за енергийна и ресурсна ефективност, фондове за технологичен трансфер и стартъп проекти, както и специализирани механизми за студентско предприемачество и микрофинансиране.
„Със средства от над 1 млрд. евро и партньорства с банки и инвеститори Фондът гарантира достъп до капитал за стартиращи и развиващи се компании“, отчете Василева.
Владимир Димитров от Пощенска банка представи цялостна платформа от финансови решения за бизнеса. Сред тях оборотни и инвестиционни кредити при облекчени условия, специализирано финансиране по програми InvestEU и НГФ, „Зелен кредит“ – за внедряване на енергоефективни технологии и възобновяема енергия, SMART POS – мобилно решение за разплащания, предназначено за малки търговци и услуги и др.
/ЛРМ/
Източник: БТА
Икономика
Европейските борси закриха смесено днешната търговска сесия

Европейските фондови пазари завършиха с преобладаващ ръст днешната търговска сесия, въпреки че лондонският индекс FTSE отчете спад на фона на обявяването на търговското споразумение между САЩ и Великобритания и понижаването на лихвата на „Банк ъв Ингланд“ (Bank of England), предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт индексът DAX нарасна с 236,73 пункта или 1,02 на сто до 23 352,69 пункта.
Парижкият CAC прибави 67,6 пункта или 0,89 на сто до 7694,44 пункта.
Лондонският FTSE отчете спад от 27,72 пункта или 0,32 на сто до 8531,61 пункта.
Общоевропейският индекс STOXX 600 нарасна с 2,16 пункта или 0,4 на сто до 535,63 пункта.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Биткойнът премина прага от 100 000 д. за първи път от февруари

Курсът на биткойна днес премина символичния праг от 100 000 долара за първи път от февруари, предаде Франс прес.
Най-популярната криптоваллута се котираше за 100 932 д. или нагоре с 4,12 на сто към 18:53 ч. българско време на платформата „Битстамп“ (Bitstamp).
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2025 г. в размер до 7 млн. лева

Министерският съвет прие постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2025 г., съобщиха от правителствената информационна служба.
Общата сума на осигурените средства е в размер до 7 000 000 лева и ще се използват за изпълнение на дейности по защита от градушки със самолетен способ през 2025 г. над части от територията на България, които не са защитени с ракетен способ.
БТА припомня, че през април министърът на земеделието и храните Георги Тахов каза, че са започнали обследване на площадките за градозащита. 50 години няма построена нова площадка, в момента изграждаме нови 28 такива, съобщи той.
Тазгодишният градозащитен сезон беше открит на 15 април. По думите на заместник-министъра на земеделието и храните Иван Капитанов окомплектовано е всичко необходимо в ракетните площадки, както и хората за тази дейност. Около 65 процента от обработваемите земеделски площи в страната са защитени.
Заделените средства в бюджета за защита чрез самолетния способ са 7 млн. лева. Миналата година на база необходимостта бяха изразходвани 8,2 млн. лева при заложени над 10 млн. лева, така че има икономия от първоначално предвидените средства, каза Капитанов. Самолетният способ покрива 11 млн. декара земеделски площи. С двата способа се покриват около 25 млн. декара земеделски площи.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 7 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Политикапреди 1 седмица
“Величие“ и МЕЧ получиха места в парламентарните комисии
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“
-
Бизнеспреди 1 седмица
Диктаторите също умират. 80 години от самоубийството на Хитлер