Свържете се с нас

България

Във Варненска област по Националния план за възстановяване и устойчивост се изпълняват 597 проекта, каза управителят на ОИЦ-Варна д-р Виктория Николова

Във Варненска област по Националния план за възстановяване и устойчивост се изпълняват 597 проекта, каза управителят на Областния информационен център (ОИЦ) – Варна д-р Виктория Николова, която участва в Регионална конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се провежда в крайморския град. Форумът се организира от Българската телеграфна агенция (БТА) по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). 

Николова уточни, че стойността им е 279,696 милиона лева. Средствата са предвидени за модернизация на образователна среда – изграждане на достъпна и STEM среда, изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС) и за технологична модернизация обучения във връзка с внедряването и работата с новите машини и технологични решения.

Шест са проектите в областта към момента по Програма „Образование“ 2021-2027 г., каза още д-р Николова. Общата им стойност е малко над 3 милиона лева. Средствата по тази програма са за създаване и развитие на докторантски програми, насочени към конкретни нужди на работодатели и пазара на труда, работа с деца и ученици за осъществяване на интеркултурно образование и обучения на педагогическите специалисти и непедагогически персонал за компетентности за демократична култура.

Тя припомни, че по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ през предходния програмен период 2014-2020 година са реализирани проекти в три направления. Първото е за модерни и конкурентни научни комплекси, оборудвани с уникална научна апаратура. Освен това средствата можеше да се използват за обучение и кариерно развитие на заетите в сферата на науката, докторанти, пост-докторанти. Третото направление беше за разработване и внедряване на нови съвместни учебни програми в университети, подкрепа за обучение на деца от етнически малцинства. По тази програма във Варненска област са реализирани 16 проекта на обща стойност 11,263 милиона лева.

Проектите по програма „Развитие на човешките ресурси“ през този програмен период в областта са 137, а стойността им малко над 37 милиона лева. Парите са предвидени за обучения за въвеждане на „зелени“ модели на организация на работните процеси, които имат връзка с повишаване на ресурсната ефективност и/или за намаляване въздействието върху околната среда, наемане на ментори и адаптиране на работното място за безработни лица от уязвими групи, както и за предоставяне на обучения за придобиване или повишаване на професионална квалификация и ключова компетентност на хора в неравностойно положение (предстояща процедура).

Общо 291 проекта на обща стойност 56,271 милиона лева са реализирани във Варненска област по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., посочи управителят на ОИЦ – Варна. Средствата бяха предназначени за професионално обучение на новоназначени служители, мотивационни обучения, обучения за придобиване на професионална квалификация на младежи до 29-годишна възраст, обучения на заети лица за придобиване на професионална квалификация и ключови компетенции и за обучения на неактивни и/или безработни лица и заети лица за придобиване или повишаване на професионална квалификация и ключова компетентност.

По Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. са подадени две Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) на обща стойност почти 46 милиона лева. Едната КИТИ е “Варна – град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигателна устойчивото развитие на Североизточен регион”, а другата е за надграждане на връзката на образованието с пазара на труда чрез разширяване на дуалната система на обучение в професионалното образование и обучение подобряван е средата на пребиваване в Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Дм. Ив. Менделеев“ във Варна. Предстои нова възможност за подаване на КИТИ. Договори по програмата все още няма сключени.

По Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. на територията на областта са реализирани 26 проекта, а стойността им е почти 122 милиона лева. Средствата бяха предвидени за модернизация на културна, образователна и социална инфраструктура, модернизиране на образователната инфраструктура на професионалните гимназии и подобряване на енергийната ефективност в общинска, образователна и културна инфраструктура.

По Програма „Околна среда“ през настоящия период са подадени два проекта на обща стойност 67,5 милиона лева, за които са допустими дейности за обучения във връзка с мрежата „Натура 2000“, както и обучения и информационни кампании във връзка с приоритетите на програмата – води, отпадъци, биоразнообразие, риск и изменение на климата, въздух.

През предишния програмен период 2014-2020 г. по Оперативна програма „Околна среда“ в областта са реализирани 10 проекта на обща стойност 143,5 милиона лева. Те са използвани за създаване на образователни платформи, организиране на образователни кампании и обучения във връзка с разделното събиране на отпадъци.

Във Варненска област по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 година са реализирани 397 проекта, а общата им стойност е 155,5 милиона лева. Парите са използвани за реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на общинска образователна инфраструктура с местно значение в селските райони, за повишаване на знанията и подобряване на уменията на земеделските и горските стопани чрез предоставяне на високо ниво на техническо и икономическо обучение, както и за Мярка 6.4 – „Инвестиционна подкрепа за неземеделски дейности“.

Д-р Николова обобщи, че към момента за новия програмен период 2021-2027 г. проектите в областта са 2104, а средствата – 659,4 милиона лева. Бенефициентите по проектите са 1558.

За целия програмен период 2014-2020 година във Варненска област са реализирани общо 2435 проекта, а стойността им е почти 510 милиона лева. Бенефициентите са 2082, обобщи управителят на ОИЦ – Варна.

Източник: БТА

България

„Топлофикация – Враца” започва поетапно спиране на парното в града

От днес започва поетапно изключване на отоплението, информират от “Топлофикация – Враца” ЕАД в съобщение до медиите. Дружеството напомня, че са изпълнени нормативните условия за изключване на отоплението, като са съобразени и дългосрочните прогнози за времето за следващите седем-десет дни. 

Отоплението на обекти със социална насоченост (болници, детски заведения, училища, общежития и защитени жилища) ще продължи да функционира, при писмено желание от ръководителя на съответната институция. При желание от страна на клиентите, отоплението в отделни сгради може да остане включено до посочена от тях дата. За тази цел е необходимо да има решение на общото събрание на етажната собственост и подадено заявление в дружеството или изрично писмо от ръководител на учреждение в самостоятелна абонатна станция, уточняват от „Топлофикация“ – Враца ЕАД.

От дружеството допълват, че започва кампанията за отчитане на уредите за дялово разпределение и изготвянето на изравнителните сметки за периода 1 май 2024 г. – 30 април 2025 г. С цел бързо и коректно изготвяне на изравнителните сметки клиентите следва да осигуят достъп до жилището си своевременно, напомнят от „Топлофикация – Враца” ЕАД. 

Днес поради авария е нарушено топлоподаването в централна градска част на Враца и улица „Найден Геров“. За БТА от „Топлофикация – Враца” ЕАД казаха, че се работи за възстановяване на топлоподаването в най-кратки срокове.

/ТТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Питейният язовир „Среченска бара“ в Стара планина се пълни с бързи темпове и е близо до максималния си обем

Питейният язовир „Среченска бара“ в Стара планина, от който се водоснабдяват напълно или частично Монтана, Враца, Берковица, Вършец и още двадесетина селища от района, се пълни с бързи темпове и вече е близо до максималния си обем. Това гарантира, че дори и при сухо откъм валежи лято, в района няма да бъде въвеждан режим на водата до края на годината, съобщи за БТА областният управител Калин Хайтов.

В момента в язовира са събрани около 14 900 милиона кубически метра вода при максимално възможен обем от 15 500 млн. куб. м. вода. Притокът във водохранилището е много по-голям от разхода по различните направления към отделните селища и се очаква скоро „Среченска бара“ да се напълни и да почне да прелива.

Въпреки сухото лято през миналата година в Монтана и останалите селища, които се водоснабдяват от „Среченска бара“, не беше въвеждан режим на водата. Такъв в региона имаше само в десетина по-малки села, които черпят от местни водоизточници, а те бяха намалили дебита си заради сушата, обяви областният управител.

В язовир „Огоста“ край Монтана, който е вторият по големина у нас и на Балканите, в момента са събрани 188 милиона кубически метра вода при максимално възможен обем от 506 млн. куб.м. вода. Въпреки дъждовете и лекото покачване на нивото на язовира в последния месец, все още по бреговете му има големи ивици земя, а на някои места и островчета. Язовирът има много свободен обем и може да поеме водите от евентуални валежи в следващите дни и месеци, обяви областният управител.

/ВД/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

В област Хасково се осъществяват 85 проекта по НПВУ, каза Йоанна Кокотанекова от Областен информационен център

По Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) общо 85 проекта са договорени от област Хасково в областта на образованието като болшинството са за изграждане на STEM кабинети. Това каза Йоанна Кокотанекова, експерт „Информационно обслужване и услуги“ в Областен информационен център – Хасково по време на местна конференция в Националния пресклуб на БТА в Хасково по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. По думите й знанието се ражда чрез наука и достига до хората чрез образование. 

Най-интересен и иновативен проект в Хасково в областта на образованието, според Кокотанекова, е изграждането на Център за високи постижения в Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“.

Много са възможностите по програма „Образование“, която е детайлна и обръща внимание на процеса по образованието, каза Кокотанекова. По тази програма от новия програмен период в Хасково има само два сключени договора. Това са ограмотяване на възрастни хора в община Хасково – СУ „Паисий Хилендарски“ и приобщаващо образование и образователна интеграция за ограмотяване на възрастните в община Харманли – СУ „Неофит Рилски“. По думите на експерта програмата е само една от възможностите за финансиране на образованието от Европейския съюз. Други такива на Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, която е насочена към висшето образование, програмите „Развитие на човешките ресурси“, „Програми за трансгранично сътрудничество“, „Развитие на регионите“, чрез концепциите за интегрирани териториални инвестиции.

Част от проектите по програма „Развитие на регионите“ са прилагане на мерки за енергийна ефективност на ОУ „Христо Ботев“ с. Левка, изграждане на спортни площадки в ОУ „Любен Каравелов” – Свиленград и ОУ „Христо Ботев”, с. Левка, изграждане на нови спортни площадки и нов физкултурен салон в двора на НУ „Алеко Константинов“, поставяне на соларни системи за отопление и климатизация и съхранение на енергия и битово горещо водоснабдяване на сгради в ДГ „Ален мак“, ДГ „Пролет“, на ДГ „Детски свят“ и ОУ „Иван Вазов“ в Харманли.

По дейностите за модернизация на образователната инфраструктура на територията на община Хасково са включени СУ „Паисий Хилендарски“- Хасково, ОУ „Христо Ботев“, с. Войводово и изграждане на център по изкуствата в Природо-математическа гимназия „Боян Петканчин“ – Хасково.

По процедурата за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията в община Хасково са били одобрени ОУ „Христо Ботев“, с. Войводово и ПМГ „Боян Петканчин“ – Хасково, каза още Кокотанекова.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 43 минути

България спечели 20 медала от световния винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles

Балканипреди 44 минути

Жълт код за проливни дъждове и бури в Румъния; националната система за борба с градушки няма да се използва

Българияпреди 45 минути

„Топлофикация – Враца” започва поетапно спиране на парното в града

Темидапреди 51 минути

Заместничката на Сарафов Елена Каракашева подаде оставка

Спортпреди 52 минути

Весела Лечева и Стефка Костадинова обявиха готовност да работят съвместно начело на Българския олимпийски комитет

Българияпреди 52 минути

Питейният язовир „Среченска бара“ в Стара планина се пълни с бързи темпове и е близо до максималния си обем

Българияпреди 53 минути

В област Хасково се осъществяват 85 проекта по НПВУ, каза Йоанна Кокотанекова от Областен информационен център

Българияпреди 55 минути

Втори ден движението по пътя Враца – Борован е ограничено, съобщават от АПИ

Спортпреди 55 минути

Футболист от Южна Африка почина след припадане по време на загрявката преди мач

Балканипреди 57 минути

Турция празнува днес Деня на националната независимост и празник на децата. Навършват се 105 години от откриването на турския парламент

Обществопреди 57 минути

Семейството на Сакскобургготски: Паркът ‘Врана’ се превърна в джунгла

Здравепреди 57 минути

Медицинските сестри настояват да са договорен партньор на Касата

Святпреди 4 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Спортпреди 5 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Балканипреди 5 дни

Голям фотографски архив от Албания стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”

Бизнеспреди 2 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Икономикапреди 5 дни

Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години

Бизнеспреди 3 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Икономикапреди 2 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Святпреди 5 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Балканипреди 5 дни

Германското правителство е спряло сделка за доставка на изтребители „Юрофайтър“ заради ареста на отстранения кмет на Истанбул според „Ханделсблат“

Икономикапреди 5 дни

Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ

Българияпреди 5 дни

Със сдруженията на областните и общинските болници не е обсъждана промяната на таксата за престой в лечебните заведения

Българияпреди 5 дни

Нов протест, наречен „На кафе“, се проведе на незаработилия граничен пункт Рудозем – Ксанти

Новини