България
Във Федерацията на транспортните синдикати не е получена покана за преговори с кмета на София за утре, съобщиха от КНСБ

Във Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ не е получена покана за преговори от 08:00 часа с кмета на София Васил Терзиев и информацията, че това е началният им час е известна единствено от медийните участия на столичния кмет. Това съобщиха от пресцентъра на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
Оттам допълват, че преговорната група от федерацията ще бъде утре, 19 май, в 7:45 часа пред сградата на Столичната община в очакване диалогът да продължи.
Изразяваме надежда, че диалогът ще продължи в името на работниците, които очакват решения по поставените искания, и на гражданите на София, на които отново поднасяме своите извинения за продължаващата блокада на наземния градски транспорт, заявяват още от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ.
За пети пореден ден днес автобусите, трамваите и тролеите в София не излязоха от депата заради протеста на служителите в наземния градски транспорт. Остана да работи само метрото.
Протестът на шофьорите започна на 14 май и продължава, докато исканията на служителите не бъдат удовлетворени, обявиха от синдикатите. Те протестират за увеличение на заплатите с 400 лв. от 01.03.2025 г., както и за осигуряване на санитарни помещения и тоалетни, подобряване на осветлението, отоплението и работното униформено облекло. Сред исканията са още повишаване на стойността на режийните разноски за храна от 15 лв. на 20 лв., считано от 01.03.2025 година.
Кметът на София Васил Терзиев заяви днес пред журналисти, че за него основното е да се възстанови работата на наземния градски транспорт в столицата. На въпрос дали би се срещнал отново с представители на протестиращите, кметът отговори: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град.
Той кани протестиращите на преговори в Общината утре, но само ако пуснат в движение наземния градски транспорт. „Не виждам какво значи да се договорим. Има на масата едни неразумни изисквания и се казва: „Докато не ги постигнем, няма да спрем“, каза Терзиев. По думите му трябва да има честен разговор какво е възможно и какво не е възможно.
Източник: БТА
България
Жители и гости на Петрич се включиха в нощна обиколка на античен град Хераклея Синтика

Жители и гости на Петрич се включиха в нощна обиколка на античен град Хераклея Синтика. Инициативата предизвика голям интерес. Тя е част от проявите, които Историческият музей в Петрич реализира в рамките на Нощта на музеите. Професор доктор Людмил Вагалински, ръководител на разкопките на античния град, разказа на посетителите интересни факти, свързани с обекта и представи информация за сградите, които са реставрирани. Посетителите разгледаха гражданската базилика и светилището на Немезида. Обектът Хераклея Синтика е обновен по проект „Реставрация, консервация и социализация на Хераклея Синтика“. В първия етап на проекта в археологическия обект са изградени достъпна туристическа инфраструктура, паркинг, нов посетителски център.
Очаква се реализирането на втора фаза на мащабната реставрация на античния град. Тя ще започне тази година с подготвителни дейности и ще продължи през следващата 2026 година. Обектът античен град Хераклея Синтика започва своето ново начало преди една година. Официалното откриване беше на 16 май 2024 година със символично прерязване на лентата на реставрирания археологически обект от кмета на Петрич Димитър Бръчков, председателя на Общинския съвет в Петрич инженер Светла Данаилова и управителят на фирмата изпълнител.
Проявите, които Исторически музей – Петрич реализира в рамките на Нощта на музеите, започнаха вчера с местни народни песни и танци на Фолклорна формация „Хераклея“ и Танцов състав „Гергьовче“ при Общински детски комплекс-Петрич. Беше открита изложбата „Богове и светилища в Хераклея Синтика“, в рамките на която посетителите имаха възможност да видят за първи път оброчните плочи на крилатата богиня на справедливото възмездие Немезида, оброчната плоча на Тракийския конник, а също и статуетка на бог Херакъл. Всички находки са намерени по време на редовните археологически разкопки в античен град Хераклея Синтика.
Посетителите на музея разгледаха и изложбата „Тъкачество“, която представя черги и килими, дарени на музея. В рамките на изложбата „Памет за всекидневие. Историята в петричките вестници“ бяха подредени издания от петричкия печат. На 30 юни 1985 година излиза от печат първият брой на вестник „Петричко дело“, който се издава редовно до края на 1995 година. Вестникът отразява важни събития, свързани с живота в града. Публикува се информация за бележити личности, за черкви, за училища, за важни събития от живота на хората, като например пожарът на черквата „Света Богородица“, разказаха от петричкия музей.
В Нощта на музея в Петрич беше представен камерен концерт „Ноти летят в музея“, с участието на възпитаниците на Народно читалище „Братя Миладинови“ с ръководители Светла Гочева и Светослав Лобошки. Излъчи се и художествено-документалния филм на Исторически музей – Петрич „Искра от миналото“. Филмът е посветен на 150 години от откриването на първото българско светско училище в Петрич.
За първи път Историческият музей в Петрич връчи номинации „Приятели на музея“ за принос и подкрепа към дейността на музея. Тази година благодарствени грамоти бяха връчени на БТА Петрич, „Нет Плюс“ Петрич – за медийна подкрепа и популяризиране дейността на музея, на Първо Основно училище „Кочо Мавродиев“, Иновативна Професионална гимназия по икономика и туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, Профилирана гимназия „Пейо Яворов“, Средно училище „Никола Вапцаров“, Фолклорна формация „Хераклея“, Танцов състав„Гергьовче“, Народно читалище „Братя Миладинови-1914“ за активното им творческо участие в събитията на музея.
За научен принос и методическа подкрепа бяха удостоени д-р Китан Китанов, проф. Людмил Вагалински, проф.Николай Ненов. Грамоти ще получат и дарителите, които през годините са допринесли за създаването и представянето на културното наследство на региона и благодарение на които се оформя голяма част от фонда на Исторически музей – Петрич.
Източник: БТА
България
Народният представител Росица Кирова връчи стипендии на талантливи ученици от Видин за четвърта поредна година

Народният представител Росица Кирова връчи стипендии на талантливи ученици от Видин за четвърта поредна година. Гости на събитието бяха областният управител Ани Арутюнян и началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Веселка Асенова.
Александра Младенова, Мира Джунинска и Елена-Стефани Асенова са наградените за 2025 г. Те са избрани като „Изследователи на знанието“ заради своите постижения на състезания, олимпиади и конкурси.
„Като основател на наградите „Изследователи на знанието“ започнах това пътуване с вярата, че всяко дете, което проявява постоянство и упоритост, заслужава да бъде подкрепено. Вярвам, че образованието е най-мощният инструмент един човек да бъде свободен и ценен. То дава крила да си представим един по-добър свят и силата да го изградим“, каза Росица Кирова при връчването на стипендиите.
Всяка година Росица Кирова награждава трима ученици от видински училища, изявени в няколко области. Подборът на учениците се прави по обективни критерии от комисия, в която участват представители на Регионалното управление на образованието и Община Видин. Всяко училище посочва ученици, постигнали успехи, по няколко различни критерии.
/МК/
Източник: БТА
България
В Силистра изразиха съпричастността си към жертвите на СПИН

С бдение със свещи в Силистра изразиха съпричастността си към засегнатите от ХИВ/СПИН. Инициативата бе по идея на местната Регионална здравна инспекция (РЗИ) и е част от Дните на отворени врати за анонимно и безплатно консултиране и изследване с бърз тест за ХИВ, хепатит В, хепатит С и сифилис.
„Целта на инициативата е да повиши обществената информираност за ХИВ и да отбележи, че превенцията, лечението, грижите и услугите за подкрепа на лицата, носители на вируса, са достъпни за всички, които се нуждаят от тях. Хората, живеещи с ХИВ, често са изправени пред значителни предизвикателства поради постоянна стигма и дискриминация, водещи до чувство на срам, съмнение в себе си и изолация, което пречи на хората да потърсят грижите и подкрепата, от които се нуждаят“, казаха за БТА работещите в инспекцията.
По данни на РЗИ – Силистра регистрация на носителите на вируса на СПИН в България се прави от 1986 година. За този период в областта са регистрирани 34 серопозитивни, от които 24 са мъже. Миналата година с вируса са регистрирани двама души.
От есента на 2024 г. в здравната инспекция в Силистра работи кабинет, в който се извършва анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ.
/МК/
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 6 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 6 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 5 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен