Свят
Върховният съд на Русия извади талибаните от списъка на Москва на забранените терористични организации

Върховният съд на Русия отмени наложена забрана на талибаните в Афганистан, които преди повече от две десетилетия бяха обявени за терористична организацията от Москва, предаде Асошиейтед прес.
Този ход представлява дипломатическа победа за талибаните, които през 2003 г. бяха включени в списъка на Москва с терористични организации и това, съгласно руското законодателство, направи всеки вид контакт с тях наказуем.
В същото време делегации на талибаните присъстваха на различни форуми, организирани от Русия, тъй като Москва се опитва да позиционира себе си като регионален посредник на властта.
Решението на съда по искане на Главната прокуратура последва приемането през миналата година на закон, предвиждащ официалното обявяване на талибаните за терористична организация да може да бъде отменено.
Съветският съюз води 10-годишна война в Афганистан (1979-1989 г.), която приключва с изтеглянето на съветските войски. Напоследък обаче руски официални представители подчертават необходимостта от взаимодействие с талибаните, за да се помогне стабилизирането на Афганистан.
През последните години централноазиатските държави Казахстан и Киргизстан извадиха талибаните от списъка си с терористични организации.
Талибаните завзеха отново властта в Афганистан през август 2021 г., когато водените от САЩ войски на НАТО се изтеглиха от страната след продължилата две десетилетия война.
Първоначално талибаните обещаха по-умерено управление, отколкото по време на първия си период на власт от 1996 г. до 2001 г., но скоро след това започнаха да налагат ограничения на жените и момичетата. На жените бе забранено да работят в повечето професионални сфери, а също на обществени места, включително паркове, бани и спортни зали, а на момичетата бе забранено да продължат обучението си след шести клас, припомня АП.
Предприетите мерки изолираха талибаните от международната сцена, въпреки че те установиха дипломатически отношения с държави като Китай и Обединените арабски емирства.
Тази години ООН поднови призива си към талибаните да отменят наложените забрани. Декретите на талибаните, ограничаващи правата на жените и момичетата, се отразиха и на предоставянето на чуждестранна помощ за страната. Талибаните също така върнаха строгото си тълкуване на шериата, ислямското право, включително извършването на публични екзекуции.
Някои от талибаните искат по-голямо взаимодействие с международната общност и отказ от по-суровите политики, за да привлекат повече външна подкрепа. През последните месеци, при администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, се наблюдава засилен ангажимент между Вашингтон и талибаните, най-вече във връзка с размяната и освобождаването на затворници.
Източник: БТА
Свят
Иранският външен министър пристигна в Рим за втория кръг от непреките ядрени разговори със САЩ

Иранският външен министър Абас Арагчи пристигна днес в Рим за втория кръг от непреките ядрени преговори със САЩ, предаде Ройтерс.
В профила на Арагчи в комуникационното приложение „Телеграм“ бе публикувано видео как слиза от самолета след кацането си в италианската столица.
Иранският министър и американският пратеник по въпросите на Близкия изток Стив Уиткоф ще проведат непреки разговори с помощта на посредници от Оман. Вторият кръг на разговорите ще се състои седмица след първия в оманската столица Маскат, който и двете страни описаха като конструктивен.
Американският президент Доналд Тръмп заплаши Иран с военни последствия, ако преговорите се провалят и обяви, че главната му цел е да не допусне Ислямската република да се сдобие с ядрено оръжие.
Арагчи изрази готовност за отстъпки по отношение на ядрената програма и равнището на обогатяване на уран. Той подчерта, че страната му не иска да разработва атомна бомба. В замяна Техеран иска отмяна на американските санкции.
Според Арагчи обаче притежанието на ядрени технологии от Иран не подлежи на преговори.
Други спорни въпроси са иранската ракетна програма и политика в Близкия изток.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Американски сенатор се срещна с депортиран по погрешка салвадорец в хотел и призова той да бъде освободен

Американският сенатор Крис ван Холън съобщи, че се е срещнал с Килмар Абрего Гарсия, салвадореца, депортиран по погрешка и държан в затвор в Салвадор. Разговорът между тях се е състоял в хотел, след като първоначално на политика от САЩ било отказано позволение да се срещне с Абрего Гарсия, предаде Ройтерс.
Ван Холън, демократ от Мериленд, каза, че Абрего Гарсия е бил докаран в хотела му, преди Ван Холън да напусне Салвадор в четвъртък, след като сенаторът напразно се опитвал да получи позволение да посети печално известния затвор СЕСОТ за членове на банди, където бил държан Абрего Гарсия.
Сенаторът каза на пресконференция на летище „Дълес“ във Вашингтон, че той и адвокатът на семейството на салвадореца са били отбити от пътя от войници на 3 километра от затвора и им е било казано, че нямат право да продължат по-нататък.
По-късно през деня представители на салвадорските власти довели Абрего Гарсия, който е жител на Мериленд, в хотела, в който Ван Холън бил отседнал.
Случаят нашумя, тъй като беше отнесен до Върховния съд на САЩ, а това може да създаде проблеми на правителството на президента на САЩ Доналд Тръмп, по-специално конституционен спор, след като то призна, че депортацията е станала заради административна грешка.
„Той каза, че е травматизиран от това, че е в СЕСОТ“, разказа Ван Холън. По думите на сенатора той му казал, че е държан от седмица в килия с още 25 души и че не е говорил с никого извън затвора, откакто е бил задържан.
В четвъртък сенаторът помести в Екс снимка, на която са двамата с Абрего Гарсия. На нея салвадорецът е облечен с риза, дънки и бейзболна шапка. Той разказал, че преди осем дни го били преместили в друг център за задържане в Санта Ана, на два часа път северно от СЕСОТ, където условията са по-добри, но продължавал да няма връзка с външния свят.
Ван Холън каза, че на правителството на Тръмп, което отказа да изпълни заповед на Върховния съд да съдейства на Абрего Гарсия да се прибере, и на салвадорското правителство трябва да бъде потърсена отговорност за незаконното му задържане.
„Тук не става дума просто за отделен човек, колкото и важен да е той. Става дума за защитата на основни свободи и на фундаменталния конституционен принцип, че всеки има право на справедлив процес, и от това право може да се ползва всеки, който пребивава в Америка“, посочи сенаторът.
Той допълни, че правителството на Тръмп е предложило на Салвадор да му плати 15 милиона долара, за да държи мигрантите в затвора, от които дотук са похарчени 4 млн.
По думите му когато попитал салвадорския вицепрезидент Феликс Ульоа защо Абрего Гарсия е държан в СЕСОТ, той отговорил: „Защото правителството на Тръмп ни плаща да го държим тук“.
Сенаторът от Мериленд допълни пред репортерите, че салвадорските власти нарочно са планирали срещата да е край басейна на хотела, за да може да бъде опроверган разказът на Абрего Гарсия, че е държан в унизителни условия.
Той оспори и публикация на салвадорския президент Наиб Букеле в социалните мрежи, придружена от снимка, на която се виждат две чаши с коктейл „Маргарита“ на масата, на която Ван Холън и Абрего Гарсия са седнали; тя е придружена от коментар на държавния глава, че двамата мъже очевидно „си пийват заедно“.
„Дотам е готов да стигне президентът Букеле, за да заблуди хората какво се случва“, каза Ван Холън.
Източник: БТА
Свят
Ядрените преговори между Иран и САЩ се подновяват днес в Рим

Представители на Иран и САЩ се очаква да се съберат днес в Рим за втори кръг от преговорите за ядрената програма на Техеран, съобщиха агенциите.
Американската делегация е водена от специалния пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, а иранския екип – от външния министър Абас Арагчи.
Оманският външен министър Бадър Бусайди се очаква да действа отново в ролята на посредник при обсъжданията.
Американският президент Доналд Тръмп заплаши Иран с военни последствия, ако преговорите се провалят и обяви, че главната му цел е да не допусне Ислямската република да се сдобие с ядрено оръжие.
Уиткоф наскоро подчерта, че споразумение може да има само ако Техеран напълно спре „програмата за обогатяване на уран и за ядрено въоръжаване“, значително втвърдяване на позицията му в сравнение с предишно негово изказване, в което той заяви, че може да се допусне ограничено обогатяване, но само за граждански нужди, и то под строг надзор.
Арагчи изрази готовност за отстъпки по отношение на ядрената програма и равнището на обогатяване на уран. Той подчерта, че страната му не иска да разработва атомна бомба. В замяна Техеран иска отмяна на американските санкции.
Но според Арагчи притежанието на ядрени технологии от Иран не подлежи на преговори.
Други спорни въпроси са иранската ракетна програма и политика в Близкия изток, най-вече подкрепата на Техеран за ислямистките групировки, които нападат техния общ най-голям враг Израел.
/ВС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 7 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Политикапреди 7 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна