България
В Световния ден на здравето политици благодариха на медиците и посочиха, че държавата трябва да направи повече за здравеопазването

В Световния ден на здравето политици благодариха на медиците и посохича, че държавата трябва да направи повече за здравеопазването. Денят на здравето се отбелязва всяка година на 7 април. Световният ден на здравето е отбелязан за първи път на 22 юли 1949 г., с решение на първата Световна здравна асамблея, състояла се през 1948 г., и се приема като професионален празник на работещите в сферата на здравеопазването, показва справка на отдел „Справочна“ на БТА.
Държавата и медиците
Държавата трябва да се грижи за здравните си специалисти така, както те полагат денонощни и всеотдайни грижи за своите пациенти. В това отношение ние все още сме им длъжници. Трябва да направим повече, за да запазим гръбнака на нашето здравеопазване, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
„Здравеопазването не е просто система – то е гръбнакът на едно проспериращо общество. Правителството пое ясен ангажимент да модернизира системата, да подобри условията на труд и да осигури достъп до висококачествена медицинска помощ за всеки. Работим за по-добра спешна помощ, разширяване на първичните и амбулаторните грижи, дигитализация на здравните услуги и устойчивост на системата“, заяви премиерът Росен Желязков в поздравлението си.
Нивото на българската медицина е едно от най-високите, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си на церемонията за празника на научноизследователската и преподавателска дейност в Медицинския университет (МУ) – София. Здравеопазването е елемент на националната сигурност и то се нуждае от стабилна политика и време е да проумеем това изречение, тази мисъл, а не само да го използваме в телевизионни дебати, участия или в предизборни кампании, заяви Йотова.
„Днешният празник е повод да благодаря за неуморната Ви енергия, която влагате в професията и за издигането на нейния авторитет. Не губете своя стремеж да помагате на хората“, заяви министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов, който благодари на медиците за неуморната им енергия. Той увери, че високо цени усилията на всеки от тях, тъй като са от изключително значение за развитието на обществото и за бъдещето на страната ни. „Затова, въпреки консервативността на системата на здравеопазването, съм готов на конструктивен диалог. Дискусия, която да доведе до положителна промяна – където е необходима и полезна за всички – пациенти и работещи в здравния сектор“, посочи министър Кирилов.
„Честит празник на лекарите! Благодарим ви за силата и безкрайната грижа, с която сте до нас в най-уязвимите ни моменти. Вашият труд променя съдби и спасява животи“, написаха от ГЕРБ във Фейсбук. Желаем ви здраве, сили и вдъхновение, за да продължавате да давате надежда там, където тя е най-нужна, пожелават от политическата сила. Поклон пред професионализма и човечността ви, добавят от партията.
На отговорността и дълга на лекарите държавата да отговори с достойни възнаграждения. Това поиска Делян Пеевски, лидер на „ДПС-Ново начало“. Световният ден на здравето, когато своя професионален празник отбелязват лекари и здравни работници, които са приели грижата за живота и здравето за свой човешки и професионален дълг, е повод да напомним, че в отговор на техните професионализъм и отговорност и изключително важна мисия, държавата чрез своите политически решения и отговорности трябва да отговори като осигури достойни възнаграждения и добри условия на труд, посветен на грижата за най-ценното – човешкия живот, коментира Пеевски.
Всеотдайността и любовта към хората никога да не ни напускат, пожела на медиците д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз. „Всеки ден вие продължавате да доказвате с непоколебима решителност, че ние, медиците сме упование не само за нашите пациенти, но и за цялото общество. С неуморен и високоспециализиран труд, с компетентност и всеотдайни грижи продължаваме да доказваме, че сме стожери на най-ценното благо – човешкия живот!“, допълва той. Д-р Брънзалов призовава медиците да съхранят топлината, с която дават надежда и подкрепа на пациентите.
Медицински специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) бяха отличени по повод Световния ден на здравето и празник на здравния работник.
Доклад на Световната здравна организация
Намаленото финансиране на хуманитарни дейности оказва сериозно въздействие върху здравеопазването в много части на света, което принуждава държавите да ограничават жизненоважни услуги за здравето на майките, новородените и децата. Това се казва в доклад на Световната здравна организация (СЗО) и други органи на ООН, цитиран от ДПА.
Усложненията при бременност или раждане са довели до смъртта на една жена приблизително на всеки две минути през 2023 г., се посочва в доклада. Това съответства на около 260 000 жени в световен мащаб. Между 2000 г. и 2023 г. смъртността при бременни и раждащи жени е намаляла с 40% в световен мащаб, което до голяма степен се дължи на подобрения достъп до основни здравни услуги, допълва СЗО. Въпреки това от организацията предупреждават, че темпът на подобрение се е забавил значително от 2016 г. насам.
Източник: БТА
България
При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в землището на с. Първенец, община „Родопи“. Екипът, изготвил Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), и представители на фирмата-инвеститор отговаряха на десетки въпроси на гражданите, свързани със замърсяването на въздуха и водата и нарушаването на екосистемите и баланса в региона. Обсъждането се проведе в залата на Народно читалище (НЧ) „Съзнание 1914 г.“ в селото.
Това е третото обществено обсъждане на инвеститорското намерение на фирма „Толи“ ЕООД. Тя е представила в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив допълнен доклад по ОВОС. Експертите твърдят, че тежкотоварните превозни средства, които ще извозват материала от кариерата, няма да преминават през нито едно населено място, няма да има взривове и няма констатирани водопритоци на подземни води.
Инвестиционното намерение е кариерата да се разпростира на площ от 210 дка в местността Иванчовата чука, на 1,2 км. северно от Първенец, 2,4 км. югоизточно от Златитрап и 2,5 км. югозападно от кварталите на Пловдив „Коматево“ и „Прослав“. Източната граница на находището се намира на 60 метра от коритото на реката и на 20 метра от дигата. В концесионната площ попадат земеделски земи – общински и частни, стара кариера за чакъл, обработваеми ниви, изоставени земи, черни пътища, напоителен канал и бивше летище. Планира се целогодишен добив за срок от 35 години.
Кметът на община „Родопи“ Павел Михайлов коментира, че има нарушения на процедурата и фирма „Толи“ ЕООД има разрешение от 2011 г. за търсене и проучване на неметални полезни изкопаеми – индустриални материали, като подземни богатства в разрешителното няма. Тази кариера е недопустима, тъй като има многобройни отрицателни становища, шест решения на Общински съвет – пет на „Родопи“ и едно на „Пловдив“, които заявяват, че са против нея, посочи Михайлов. По думите му намерението не отговоря на Плана за интегрирано развитие на общината, където ясно е посочено, че няма място за кариерни дейности на територията на „Родопи“. Администрацията днес е направила проверка на нивото на подпочвените води на терен, попадащ в находището. Специалистите установиха, че в три изкопа има подпочвена вода на 1 до 2 метра дълбочина, посочи кметът и допълни, че според изследването на ОВОС-а, направено през сухия период на миналата година – месец юли, нямало вода до 13-я метър, което не е вярно.
Общинският съвет на „Родопи“ прие на 4 април с пълно единодушие декларация срещу изграждането на кариерата.
През миналия месец общо събрание в селото избра инициативен комитет, който инициира и подписка срещу инвестиционното намерение.
Източник: БТА
България
Дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград

Шестгодишно дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград, съобщиха от прокуратурата в Хасково. Смъртта е настъпила вчера вечерта, а пристигналите парамедици само са констатирали кончината на детето.
Образувано е досъдебно производство по чл. 122, ал. 1 от Наказателния кодекс за причиняване на смърт по непредпазливост, уточниха от държавното обвинение. Утре се очакват подробности, увериха оттам.
Социалната услуга в Кризисния център е външна за община Димитровград. Тя е възложена на Фондация „Български център за джендър изследвания – клон Хасково“, пише в официалния сайт на Община Димитровград.
Трагедията е отразена и на официалната фейсбук страница на центъра с коментара: „Вчера едно от нашите прекрасни деца в Кризисния център стана звездичка! Почивай в мир, скъпо дете, ние никога няма да те забравим! Ти направи живота ни по-светъл и смислен“!
/МК/
Източник: БТА
България
Община Русе е получила разрешение за сондажи за поливна система на дунавския кей

Община Русе е получила разрешение от Басейнова дирекция за сондажи за поливна система на дунавския кей. Това каза заместник-кметът на крайдунавския град по „Опазване на околната среда и комунални дейности“ Никола Лазаров по време на днешната открита среща, организирана от постоянната комисия по екология към местния Общински съвет, на която бяха коментирани и проблемите със замърсяването на въздуха.
Той отбеляза, че с изграждането на поливна система крайбрежната ивица ще придобие по-зелен облик. Лазаров добави, че именно растителността и най-вече дърветата е необходимо да бъдат обгрижвани с осигуряването и на съответна поливна система, каквато ще бъде изградена и в градинката на площад „Дунав“.
Директорът на общинската дирекция „Екология и зелена градска среда“ проф. Любомир Владимиров добави, че Община Русе има залесителна програма всяка година, която планира засаждането на определени видове в различни райони.
„В града има около 60 хиляди картотекирани дървета и още поне толкова, които не са картотекирани. Голяма част от тях са садени безразборно, най-вероятно от годините, когато в Русе имаше проблеми и с хлора. Те са се появили на места, на които не са създавали проблеми към дадения момент, но сега при тази инфраструктура, кореновата им система повдига огради, къщи. Имаме не една и две такива жалби“, каза още Лазаров.
За сметка това се обсъждат възможности за организиране на осиновяване или засаждане на дървета от граждани на определени места след консултация с ландшафтен архитект.
/МК/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 5 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 5 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 3 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 3 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 3 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик