България
В подкрепа на живота, пациенти и медици заедно ще засадят дръвчета

Членове на сдружението „Българска асоциация болест на Крон и улцерозен колит“ и медици от Клиниката по гастроентерология в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ще засадят японски вишни в парка пред НДК. Това съобщиха от сдружението. С инициативата се отбелязва Световният ден за борба с възпалителните чревни заболявания.
Възпалителните чревни заболявания (болест на Крон и улцерозен колит) засягат гастроинтестиналния тракт и протичат с периоди на обостряне и ремисия. Засегнати са около 10 млн. души по света, посочиха от сдружението. Според европейски и световни епидемиологични данни между 12 000 и 20 000 са българите, засегнати от болест на Крон и улцерозен колит. Двете заболявания засягат основно млади хора на възраст 15 – 35 г.
От голямо значение е ранното поставяне на точна диагноза и редовното проследяване на болестта, за да не настъпят сериозни усложнения, които са инвалидизиращи и дори понякога животозастрашаващи, допълниха от сдружението.
Тази година Световният ден за борба с възпалителните чревни заболявания е под мотото „Възпалителните чревни заболявания нямат граници – да разбием табуто, да говорим за тях“.
Възпалителни чревни заболявания могат да се появят във всяка възраст и без видима причина, а все още не се знае с точност какво ги предизвиква, казва в интурвю за БТА д-р Ани Чавушян, гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология и хепатология в “Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост“. Д-р Чавушян участва преди време в среща с пациенти, засегнати от възпалителни чревни заболявания, организирана от сдружението. По думите на лекаря пик в появата на тези заболявания се наблюдава сред пациенти над 60-годишна възраст.
/МК/
Източник: БТА
България
Кампания, насочена към повишаване на информираността за рисковете от наднорменото тегло и затлъстяването, ще се състои в Стара Загора

По случай днешния Европейски ден за борба със затлъстяването Регионална здравна инспекция в Стара Загора ще проведе информационна и превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността относно рисковете от наднорменото тегло и затлъстяването. Това съобщиха от пресцентъра на институцията. Оттам допълват, че от 11:00 до 15:00 часа в Станционната градина в града ще бъдат измервани индекс на телесна маса и други показатели, свързани със здравословното тегло.
Целта на инициативата е да се насочи вниманието към този сериозен здравен проблем и да се насърчи здравословният начин на живот като средство за превенция на хронични заболявания. Рисковете, свързани с наднормено тегло, са сърдечно-съдови заболявания, развитие на диабет тип 2, нарушения в обмяната на веществата, хипертония, атеросклероза, ставни заболявания и други.
Затлъстяването е резултат от нарушен енергиен баланс, когато приетата чрез храната енергия надвишава енергията, изразходвана чрез физическата активност.
На 19 май се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването. Началото на тази инициатива е поставено през 2009 г. от Националния форум за борба със затлъстяването във Великобритания и Белгийската асоциация на пациентите със затлъстяване.
Според Световната здравна организация затлъстяването е заболяване, свързано с прекомерно натрупване на мастна тъкан, което представлява риск за здравето. То може да бъде контролирано чрез правилен начин на живот.
БТА припомня, че затлъстяването се нарежда на второ място след тютюнопушенето като рисков фактор за преждевременна смърт. Основната причина за повишаване на телесното тегло е повишеният прием на висококалорична храна и пониженият енергоразход. За това допринасят лошата двигателна култура и заседналият начин на живот, както и тенденцията за свърхконсумиране на нездравословни храни. За класифицирането на степента на наднормено тегло се използва индексът на телесна маса (ИТМ). Той се определя от теглото и височината на даден човек като нормалните му стойности са между 18,5 и 25. Важен показател, свързан с процента телесни мазнини, е и обиколката на талията, която нормално не трябва да надхвърля 94 см при мъжете и 80 см при жените, като стойности над 102 см за мъже и над 92 см за жени говори за значително повишен риск от заболявания на сърдечно-съдовата система.
/ВД/
Източник: БТА
България
Бюджетът на община Гоце Делчев за 2025 година и финансовият отчет на болницата ще бъдат разгледани от Общинския съвет в Гоце Делчев

Бюджетът на община Гоце Делчев за 2025 година, както и годишният финансов отчет на Многопрофилна болница за активно лечение „Иван Скендеров“, ще бъдат разгледани от Общински съвет – Гоце Делчев на редовното заседание, съобщиха от пресцентъра на Общината. Сесията ще започне в 14:00 часа, а в предварително обявения дневен ред са включени 15 точки.
Бюджетът на общината за 2025 година възлиза на 63 018 900 лева, пише в докладната по точката, публикувана на сайта на Общинския съвет. От тях приходите с държавен характер са в размер на 51 116 100 лева, а приходите с общински характер възлизат на 11 902 800 лева. Разходите от държавни приходи са планирани изцяло като текущи – в размер на 51 116 100 лева. За дейности с общински характер са предвидени 9 137 139 лева за текущи разходи и 2 042 818 лева за капиталови разходи.
В рамките на сесията ще бъде разгледан и годишният финансов отчет на МБАЛ „Иван Скендеров“. Приходите на лечебното заведение от текуща дейност през 2024 година възлизат на 16 805 548 лева. Разходите за същия период са на стойност 13 555 879 лева.
Болницата е осъществила и инвестиции в дълготрайни материални активи, финансирани със собствени средства. Закупена е апаратура на стойност 2 318 851 лева, включваща ядрено-магнитен резонанс, електрохидравлична операционна маса, операционни лампи, лапароскопска хирургическа апаратура, видеогастроскоп и апарат за хемодиализа.
/ВД/
Източник: БТА
България
Проектобюджетът на община Борово, област Русе, ще бъде подложен на гласуване на заседание на Общинския съвет

Проектобюджетът на община Борово, област Русе, ще бъде подложен на гласуване на изнесено заседание на Общинския съвет, което ще се състои днес в село Екзарх Йосиф. Това съобщи за БТА председателят на Общинския съвет в Борово Пламен Симеонов.
Проектобюджетът на община Борово е 12,9 млн. лева. Той е с около шест процента по-голям от миналогодишния, посочва в докладна записка до общинските съветници кметът на града Валентин Панайотов.
Сред основните приоритети в бюджета за тази година са поддържане на добро ниво на функциониране на съществуващите услуги съгласно действащото законодателство – чрез оптимизиране на разходите, осигуряване на средства за поддържане на ефективно улично осветление в населените места, чистотата, осигуряване на средства за ремонт, поддържане и подобряване състоянието на техническата и социална инфраструктура, както и за създаване на приятна, достъпна и красива среда в населените места.
/МК/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 6 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 6 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 6 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 5 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен