Икономика
В Плевен се проведе обществено обсъждане на общинския проектобюджет за 2025 г.

Обществено обсъждане на проектобюджета на Община Плевен за тази година се проведе днес.
Няма да позволя да се асфалтират улици без сменена водопроводна мрежа. Дотогава те ще бъдат само кърпени, каза заместник-кметът „Териториално развитие“ Калоян Къдрийски по време на обсъждането в зала „Гена Димитрова“ на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в града. Така той отговори на запитвания от общински съветници и граждани дали определени улици са предвидени за ремонт и преасфалтиране.
Както БТА писа, общата рамка на план-сметката възлиза на 201 700 828 лева.
Проектобюджетът беше представен от заместник-кмета „Фнансово-счетоводни дейности“ Маргарита Бахнева. Тя съобщи, че той е разработен в съответствие със Закона за държавния бюджет и размерът на приходите е съобразен с всички фактори, които формират собствената приходна база. Това са данъчните основи, които определят местните данъци, размерът на данъчните ставки, размерът на местните такси и цени на услуги и тяхната събираемост. Приходите за държавни дейности за 2025 г. са 143 640 000 лв., за местни дейности са 58 60 000 лв.
Със закона за Държавния бюджет на Република България за Плевен са предвидени средства в размер на 136 500 000 лв. От тях общата субсидия за делегираните от държавата дейности е 127 300 000 лв. Предвидените местни приходи са 58 милиона лв. Те са съобразени с изпълнението им към 31 декември 2024 г. и с актуалната икономическа обстановка и тенденциите на развитие в страната и в общината, каза още Бахнева.
Тя добави, че при определяне на бюджетните разходи са взети предвид постигнатите нива по разходи и по функции и дейности за миналата година. Направен е анализ и са включени новите разходни отговорности, като се запазват обемът на финансираните дейности и предоставените на населението публични услуги.
Разходите за делегираните от държавата дейности са 144 милиона лева. Най-значителен е делът на разходите за образование. Те са за близо 98 милиона лв. Разчетът за финансиране на капиталовите разходи предвижда 8 162 800 лв.
„Основната ни цел при разработването на инвестиционната програма е продиктувана от абсолютната липса на проектна готовност на Община Плевен, което ограничи възможностите за финансиране на обекти на територията на общината. Намирането на финансиране е по-малък проблем, отколкото липсата на проекти“, каза Бахнева и добави, че поради недостига на питейна вода в програмата са включили основно обекти за проектиране с акцент върху водоснабдителната и канализационната мрежа.
Представители на общинския хор „Гена Димитрова“, Северняшкия ансамбъл и Духовия оркестър попитаха какъв размер увеличение на заплатите се очаква в сферата. Беше им отговорено, че за културните институти е предвидено увеличение от 15 процента, но предстои одобрение от Общинския съвет. Заместник-кметът Маргарита Бахнева добави, че им е трудно да балансират „между дупки по пътя и култура“, но ще постигнат равновесие.
На въпрос, зададен от родител дали Регионалният център за ранна интервенция на уврежданията ще продължи да съществува, беше отговорено положително.
На общественото обсъждане в Плевен присъстваха председателят на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански, кметът д-р Валентин Христов, заместник-кметове, началници на отдели и служители в Общината, общински съветници, представители на КНСБ, граждани.
Предстои проектобюджетът да бъде гласуван на заседание през май.
Източник: БТА
Икономика
МВФ ще наблюдава финансовия сектор за източници на нестабилност, посочи Кристалина Георгиева

Международният валутен фонд ще работи повече върху външните дисбаланси и ще продължи да следи финансовия сектор за потенциални проблеми. Това посочи днес управляващият директор на Фонда Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс, на пресконференция след заседание на Международния валутен и финансов комитет (IMFC), ръководния комитет на Фонда.
МВФ „ще продължи да наблюдава финансовия сектор, за да идентифицира потенциални източници на нестабилност, особено в небанковия сектор, и да предоставя съвети за това как най-добре да се повиши устойчивостта като цяло“, каза Георгиева.
Страните членки на Международния валутен фонд заявиха днес в изявление, че нарастващото търговско напрежение намалява растежа и подхранва несигурността и рисковете за пазарната и финансовата стабилност, но потвърдиха ангажимента си към институцията като изключително важна за подпомагане на страните да се ориентират в трудната среда.
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, която също е във Вашингтон за Пролетните срещи на МВФ и Световната банка, предупреди от своя страна, че влошаващото се настроение на финансовите пазари може да доведе до затягане на условията за финансиране, което да принуди бизнеса и домакинствата да ограничават потреблението и инвестиционните си решения, предаде ДПА.
По думите на Лагард митническият конфликт, започнат от американския президент Доналд Тръмп, вероятно ще забави икономиката на еврозоната.
На събитие, организирано от в. „Вашингтон пост“, тя предупреди, че митническият конфликт започва да има негативно влияние върху икономическия ръст на еврозоната и не изключи вероятността да се наложи ЕЦБ отново да преразгледа прогнозата си за растежа.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Вече 45 години БСК е не просто част от икономическия живот, а активен участник, заяви председателят на Камарата

Четиридесет и пет годишнината е ден за тържество, но и ден за равносметка. Равносметка, че вече 45 – почти 50 години, Българската стопанска камара (БСК) е не просто част от икономическия живот, а активен участник, 45 години на съзидание. Това каза председателят на БСК Добри Митрев по време на тържественото отбелязване в София на годишнината на Камарата.
И днес, в трудните времена, в които се намира светът, в който се случват невероятно бързи промени и турболенции, в свят, в който проблемите са глобални, но пък трябва да взимаме решенията на локално ниво, ние обещаваме, че ще продължим да бъдем глас на бизнеса, глас без коректура, без редакция. Глас – смислен, силен и най-вече свободен, заяви Митрев.
Той пое ангажимент организацията и занапред да бъде предвидим и коректен партньор и изтъка, че българският бизнес, българският предприемач имат нужда от организация като БСК.
Президентът Румен Радев посочи, че от началото на своя мандат работи активно с БСК и изтъкна, че винаги е бил впечатлен от солидната експертиза на Камарата във всички сектори на българската икономика, активната й ангажираност със социално-икономическите проблеми и „проницателна визия за развитие на страната“. Държавният глава отбеляза и последователните усилия на Камарата за предвидима и ефективна нормативна среда, за конкурентен, силен български бизнес, за висок, устойчив темп на развитие, но базиран на иновации и на високи технологии, за развитие на българската наука, за развойната дейност, за силно професионално образование, за равнопоставеност на видовете собственост и защита, особено на частната, което, по думите на държания глава, е много важено условие за просперирането на българския бизнес. Радев отбеляза и приноса на БСК за изграждане на солиден мост между бизнеса, институциите, образованието и обществото. Той подчерта ролята на Камарата като ценен партньор и коректив на държавните институции и важен участник в структурния социален диалог.
Държавният глава отбеляза, че гласът на Камарата занапред ще бъде изключително важен в контекста на днешните времена, в които светът е в период на глобални сътресения в политиката, сигурността, икономиката, прекъсване на веригите за доставки, разпад на установявани с десетилетия бизнес модели.
Председателят на парламента Наталия Киселова отбеляза, че БСК – създадена във време на друг тип икономика и политическа система, оцеляла и преживяла преломни времена на преход, на обществени, икономически и социални промени, днес е най-утвърденият субект сред работодателските организации. Разчитаме на вашата помощ, защото Народното събрание има нужда от вашата експертиза така, както досега, обърна се Киселова към членовете на Камарата.
Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев отбеляза, че с представителите на БСК често са влизали с спор, но посочи, че по темите, свързани с политики за икономическо развитие, повишаване на конкурентоспособността на българската икономика, винаги трябва да има единомислие. И най-вече да скъсаме курса на стопански нихилизъм, който обхвана България, защото една голяма част от политиците, коментаторите, анализаторите не познават българската икономика. Благодарение на това е възможна мантрата: „В България нищо не се произвежда“, което не е вярно, заяви вицепремиерът. Той посочи, че страната се нуждае от „нов курс към стопански патриотизъм“, като уточни, че не говори за протекционизъм, а за патриотизъм, свързан с темите какво можем, какво произвеждаме, какво искаме да произведем, за да бъдем на първо място.
Държавния глава връчи на председателя на Камарата Почетен знак на президента на България за приноса й за развитието на съвременната ни икономика и просперитета й, както и за ползотворното сътрудничество с държавните институции в интерес на бизнеса и гражданите.
Източник: БТА
Икономика
Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 25.04.2025
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Святпреди 4 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 3 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер