Свържете се с нас

България

В Перник полицията работи по престъпленията с животни, както би работила по всяко едно друго престъпление, каза говорителят на ОД на МВР

„В Перник полицията работи по престъпленията с животни, както би работила по такива срещу личността или всяко едно друго престъпление“, каза за БТА говорителят на Областната дирекция (ОД) на МВР в града Венцислав Алексов.  

„След като постъпи сигнал за престъпление с животно, оперативно-следствена група отива на място, колегите започват разследване, така както започват разследване по убийство, кражба или друг вид престъпление“, обясни Алексов.

В случай на жестокост с животно служителите от всеки един отдел се активизират.

На въпрос дали има обособено звено „Зоополиция“, Венцислав Алексов отговори, че преди време е имало един служител, който е документирал случаите, свързани с животни. „Сега няма такова нещо, всички колеги работят. Сигналите се отработват, както останалите престъпления. Реално няма „Зоополиция“, защото не разделяме престъпленията – те се третират по Наказателния кодекс и по тях работят служителите от всички звена“, заяви той.

Венцислав Алексов допълни, че рядко постъпват сигнали към тях. Той съобщи за някои от последните, като този от преди няколко месеца за убито куче в град Трън. Извършителят веднага е бил установен, досъдебното производство е приключило, в момента случаят е в съдебна фаза.

„Получавали сме сигнали за умъртвени котки, както и за оставена храна с отрова за кучета и котки. По всички тези случаи се работи активно, така както се работи по останалите престъпления“, каза Алексов.

На въпроса дали обществената нагласа е, че подобен род сигнали се подценяват от служителите на МВР, Алексов отговори, че няма такова схващане. Той прикани гражданите да бъдат активни в сигнализирането относно агресия или жестокост към животни.

Венцислав Алексов припомни, че причината полицията в Перник да започна инициатива, свързана с хуманното отношение към животните, е именно ранното формиране в подрастващите на идеята, че четириногите любимци не бива да се изоставят и че някои от тях също имат „професия“. Децата в основния етап на образование имат възможността да се срещат с водачите на служебни кучета, които им разказват за дресировката и начин на живот на служебните кучета. 

Източник: БТА

България

Ако има част от Конституцията, която не е добре измислена, то е за съдебната власт, смята политологът д-р Теодор Славев

Ако все пак има част от Конституцията, която не е добре балансирана или да го кажем направо – не е измислена добре – то това е частта за съдебната власт. И през годините виждаме постоянно това, чрез неправомерно влияние в съдебната власт. Това каза в интервю за БТА политологът д-р Теодор Славев, анализатор в Българския институт за правни инициативи, по повод Деня на Българската конституция и професионален празник на юристите.

В обобщение политологът посочва, че сегашната ни Конституция е добра, можем да се гордеем с нея като общество и да си пожелаем тя да бъде защитавана и укрепвана чрез приложението ѝ. 

По отношение на проблема с политическото влияние в съдебната власт, според д-р Славев той е в две посоки – първата е да се мобилизира обществен натиск, за да се изиска независимост от системата и втората е да се направи реподбор на кадрите в системата.

През годините Конституционният съд се доказа на висотата на отредената си роля, но проблемът е, че все повече той започва да служи като инструмент за филтрация на политическото напрежение, коментира още д-р Славев. Той допълва, че неудобните теми се изпращат в Конституционния съд, от когото се очаква не да прави проверка за законосъобразност, а да решава политически въпроси, което не е редно.

„Ние сме свидетели как народните представители все по-често приемат законодателство, дори напълно със съзнанието, че то е противоконституционно, и чакат нещата да се развият от само себе си, тоест да се види дали някой ще се обърне към Конституционния съд“, каза още Славев.

По темата за „брокерите“ в съдебната система политологът заяви, че очаква това да бъде отразено в следващия доклад на Европейската комисия по механизма за върховенство на правото, който според него е пренебрегван от институциите ни.

Следва пълният текст на интервюто:

Ако Конституцията се пишеше днес, с какво щеше да е по-различна от написаната през 1991 г. и дали непременно би била по-добра?

– Щеше да е по-различна най-малко, защото хората, които биха я гласували, щяха да са други. Новата ни Конституция се приема във време на структурни и системни промени във всички обществени системи, тя дава рамката и началото на т.нар. преход към пазарна икономика и либерална демокрация. Конституцията ни отговаря на всички стандарти именно за такава институционална инфраструктура, която да овластява свободни граждани и да защитава техните неотменими права и свободи. Отделен въпрос е дали това действително се случва, но проблемът не е в самите текстове на Конституцията, а в това как се прилага тя. Парадоксално е, че когато се приема Конституцията от 1991 г., при огромно политическо напрежение и разделение, народните представители съумяват да намерят правилния баланс, водени от разбирането за създаване на демократична държавност. Не съм сигурен, че в момента може да се намери консенсус по толкова фундаментални теми. Политическо разделение днес е дисперсирано сред множество субекти, не всички от които са партии, а политическият конфликт е съсредоточен в битови въпроси и подчинен на тясно-партийна логика. Друг проблем е и с компетентността на хората, които избираме да ни представляват и които опорочават законодателния процес – погледнете само стенограмите от Великото Народно събрание и кръглата маса, какъв изящен и задълбочен език, и вижте как се говори днес от политиците. Потресаващо е. Ако трябва да обобщя с едно изречение – сегашната ни Конституция е добра, можем да се гордеем с нея като общество и да си пожелаем тя да бъде защитавана и укрепвана чрез приложението ѝ. 

Възпиращ механизъм ли е Конституцията тогава, когато законови промени са приети заради общественото мнение и доколко е порочна тази практика?

– Конституцията е и такъв възпиращ механизъм, но ние сме свидетели как народните представители все по-често приемат законодателство, дори напълно със съзнанието, че то е противоконституционно и чакат нещата да се развият от само себе си, тоест да се види дали някой ще се обърне към Конституционния съд. През годините Конституционният съд се доказа на висотата на отредената си роля, но проблемът е, че все повече той започва да служи като инструмент за филтрация на политическото напрежение. Неудобните теми се изпращат в Конституционния съд, от който се очаква не да прави проверка за законосъобразност, а да решава политически въпроси, което не е редно. Такъв пример беше с Истанбулската конвенция, когато породеното от брокери на политически страх обществено напрежение не бе решено с инструментите на политическия процес, а бе изпратено в Конституционния съд, който я отхвърли с изключително спорни аргументи. Тоест ние сме били свидетели дори и на превратно използване на Конституцията и Конституционния съд – вместо да служат като бариера пред законодателство, което ограничава непропорционално права и свободи, те се използват с такава цел, което е много опасно. 

Сведено до минимум ли е политическото влияние в съдебната система или напротив и има ли решение тези проблем?

– Ако все пак има част от Конституцията, която не е добре балансирана или да го кажем направо – не е измислена добре – то това е частта за Съдебната власт. И през годините виждаме постоянно това, чрез неправомерно влияние в съдебната власт. То не е само политическо, то идва и от икономически, олигархични кръгове, а както видяхме и около убийството на Мартин Божанов – Нотариуса и Пепи Еврото, влиянието идва и от обикновени престъпници. Избухването на скандалите в някакъв смисъл е положително, защото чрез тях ние като общество разбираме колко дълбоки са проблемите в тази система. По-важно е какво се случва след това и за мен в българското общество и институции има регрес. Нито Висшият съдебен съвет има адекватен отговор на проблемите, а темата като че ли вече не е централна за обществото. Решението на проблема с политическото влияние е в две посоки – първата е да се мобилизира обществен натиск, за да се изиска независимост от системата и втората е да се направи реподбор на кадрите в системата. Ние нямаме представа колко дълбоки са тези мрежи, до кои магистрати са достигнали, а тези отговори трябваше да ни даде Висшият съдебен съвет, който в настоящия си състав произвежда единствено скандал след скандал. 

„Брокерите“ в съдебната система, те ли са най-неотложният ѝ проблем?

– Да, определено това е скандално и очаквам, че ще бъде отразено в следващия доклад на Европейската комисия по механизма за върховенство на правото, който е пренебрегван от институциите ни. Не виждам как обществото и отделните граждани могат да очакват да получат справедливост  от магистрати, за които има публична информация, че кадровото им съществуване в системата е порочно. Системата има механизми за самоизчистване, но тя не ги прилага, защото органите, които трябва да го направят – Висшият съдебен съвет и Инспекторатът към него са също част от тази желязна мрежа на зависимости. И понеже не знам каква е дълбочината и обхвата на тази мрежа, в системата трябва да се направи изцяло реподбор на кадрите и обективна оценка за всеки един. Това обаче не може да стане от самата система, затова трябва и политическа воля. Но в най-голям интерес именно на корумпираните политици е тази реформа да не се осъществи. Затова като граждани трябва да изобличаваме такива случаи, да подкрепяме тези магистрати, които свидетелстват за тях, и да настояваме за политическо решение на проблема. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Ограничава се движението от 30 до 47 км на магистрала „Хемус“ в посока Варна от 8 до 14:00 часа

Движението на всички автомобили от 30 до 47 км на автомагистрала „Хемус“ в посока Варна ще бъде ограничено от 8:00 ч. до 14:00 ч. днес за ремонт на асфалтовата настилка. Това съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Трафикът ще се пренасочва по обходен маршрут от пътен възел „Витинска река“ при 30 км по път I-1 София – Ботевград до пътен възел „Ботевград“ при 47 км, където отново ще се включват в магистралата.

След това от 14:30 ч. до 18:00 ч. ще бъде напълно ограничено преминаването на автомобили в посока София от 47 до 30 км на магистралата. Движението ще преминава от п. в. „Ботевград“ при 47 км по път II-17 и път I-1 София – Ботевград до пътен възел „Витинска река“ при 30 км на автомагистрала „Хемус“.  

Шофьорите да карат внимателно и със съобразена скорост, да спазват правилата за движение и да не предприемат рискови изпреварвания, с които застрашават безопасността на всички останали пътуващи, призоваха от АПИ. Да не се използват аварийните ленти по автомагистралите за по-бързо придвижване при натоварен трафик, тъй като се възпрепятства преминаването на превозните средства със специален режим на движение в случай на инцидент. Аварийната лента може да се ползва само в участъците с въведена временна организация за безопасност на движението, добавиха от АПИ. Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от интернет страницата на АПИ, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ.

С промяна в организацията на движение в района на тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на автомагистрала „Хемус“ от 17 до 21 април ще се улесни пътуването при очаквания интензивен трафик в почивните дни за Великден, информираха от АПИ.

/ЛРМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Отбелязваме 146 години от приемането на Търновската конституция

Днес се отбелязват 146 години от приемането на Търновската конституция от Учредителното народно събрание, свикано в Търново на 10 февруари 1879 година и закрито в деня на приемането ѝ  –16 април 1879 г., сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА.

До 1991 г. денят се отбелязва на 4 декември като Ден на Конституцията и на юриста съгласно Решение 38 на Бюрото на Министерския съвет от 1979 г. На 16 април се отбелязва по инициатива на Съюза на юристите в България и след Решение 56 на Министерския съвет от 12 март 1991 г., когато е обявен за Ден на Конституцията и професионален празник на българските юристи. С Решение 879 на Министерския съвет от 16 декември 2010 г. денят е обявен и за професионален празник на съдебните служители.

Основен проект за изработването на Търновската конституция е Органическият устав, изготвен през 1878 г. от Съдебния отдел при ръководството на Временното руско управление. Конституцията съдържа 22 глави и 169 члена. Тя спазва основното изискване на Берлинския договор от 13 юли 1878 година новата държава да бъде наследствена и конституционна монархия, с народно представителство. Народното събрание е Обикновено народно събрание и Велико народно събрание. Начело на изпълнителната власт е монархът, под чийто контрол работи министерски съвет, съставен от министър-председател и министри, които се назначават и освобождават от монарха.

В Търновската конституция се полагат и основите на местните органи на власт и управление на базата на самоуправлението на общините. С нея се определят и символите на държавата – знаме и герб. Второто Велико народно събрание от 1 юли 1881 г. в Свищов суспендира Конституцията, като дава на княза поисканите от него пълномощия да управлява страната седем години по свое усмотрение. Търновската конституция е изменена на 15 май 1893 г. от IV Велико народно събрание (3-17 май 1893 г., Търново), което въвежда князът и престолонаследникът му да носят титлата „Царско Височество“, както и на 11 юли 1911 г. от V Велико народно събрание (9 юни-9 юли 1911 г., Търново), когато са приети наложените от обявяването и признаването на България за независимо царство на 22 септември 1908 година изменения на конституцията.

Търновската конституция не е спазена през 1943 г., когато след смъртта на цар Борис III е избрано регентство от Обикновено народно събрание, а не от Велико народно събрание, както е според чл. 27. Търновската конституция действа до 6 декември 1947 г., когато влиза в сила Конституцията на Народна република България.

/ЛРМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 25 минути

Старши съветник на Хегсет е пуснат в административен отпуск в хода на разследване за изтичане на информация

Българияпреди 28 минути

Ако има част от Конституцията, която не е добре измислена, то е за съдебната власт, смята политологът д-р Теодор Славев

Обществопреди 32 минути

Юда решава да предаде Исус на Велика сряда

Българияпреди 34 минути

Отбелязваме 146 години от приемането на Търновската конституция

Българияпреди 34 минути

Ограничава се движението от 30 до 47 км на магистрала „Хемус“ в посока Варна от 8 до 14:00 часа

Святпреди 37 минути

Паравоенните в Судан обявиха създаване на конкурентно правителство

Българияпреди 54 минути

Президентът Румен Радев ще участва в церемония по връчване на знамето на 22-и ученически гвардейски отряд в Елин Пелин

Святпреди един час

Тръмп разпореди проучване на въздействието върху националната сигурност на вноса на критични минерали и производни продукти

Българияпреди един час

Днес между 09:00-17:00 часа организацията на движение в Костинброд е променено, засегнат е маршрутът на автобусната линия София-Драговищица

Святпреди един час

САЩ обмислят намаляване на американските военни в Сирия, съобщават официални представители

Святпреди един час

Администрацията на Тръмп предлага прекратяване на финансирането на миротворчески мисии на ООН

Святпреди 2 часа

АКП: Камбоджа внесе разяснения за предаването на китайски престъпници на властите в Пекин

Бизнеспреди 4 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Българияпреди 3 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Балканипреди 3 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Святпреди 4 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Политикапреди 3 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 3 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 3 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Бизнеспреди 5 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Политикапреди 5 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 4 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Политикапреди 4 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Политикапреди 3 дни

Доган е в сараите в Бояна, провежда заседание на младежкото ДПС (обновява се)

Новини