Икономика
В Областната администрация във Велико Търново бяха обсъдени възможности за оптимизиране на работата чрез дигитални иновации

В Областната администрация във Велико Търново бяха обсъдени възможности за оптимизиране на работата чрез дигитални иновации, съобщиха от пресцентъра на институцията. Това се случи по време на работна среща на екипи от Областна администрация – Велико Търново и Европейски цифров иновационен хъб за Северен централен район.
Инициативата за срещата дойде от областния управител Ивайло Здравков, като от негово име се включиха двамата му заместници Юлия Ликоманова – Мутафчиева и Иван Маринов, главният секретар Анелия Недева, директори на дирекции и експерти. Пред екипа от Областна администрация Мария Илчева, Светослав Матеев и Александър Ангелов представиха дейността на Европейския хъб, който е създаден в рамките на проект „Ускорена дигитализация за малки и средни предприятия в Северен централен район чрез създаване и развитие на Европейски цифров иновационен хъб“. Основната насоченост е свързана с внедряването на иновативни технологии в бизнес средите, но и в публичните администрации в Северен централен район. Фокусът пада върху икономическите отрасли мехатроника, информатика, информационни и комуникационни технологии.
По време на срещата са били обсъдени възможностите за разработване и внедряване на дигитални иновации, които да оптимизират работата на Областна администрация, в това число прототипиране и демонстрация на чатбот, разработване на цифрови двойници, както и практически обучения за използване на цифрови технологии и изкуствен интелект. Областна администрация – Велико Търново ще е първата областна администрация в страната, която ще се възползва от работата на Европейския хъб, посочиха от пресцентъра.
Партньори по проекта са: Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, Национален военен университет „Васил Левски“, Фондация „Тинузавър“ – Велико Търново, Стопанска академия „Д. А. Ценов“ в Свищов, StartUp Factory – Русе, Областна администрация – Разград, Община Силистра.
През март, по инициатива на Ивайло Здравков, Областна администрация – Велико Търново подписа тристранно споразумение за стратегическо партньорство със „София Тех Парк“ и „Сдружение за научноизследователска и развойна дейност“. На срещата са били обсъдени евентуалните сфери на бъдещото партньорство, се посочва в официалната интернет страница на Областната управа. Една от тях е свързана с разработването на проект, който да забърза и подобри процеса на дигитализация в институцията, а друга – с популяризиране на различни методи за оптимизация на бизнес средата в региона, което ще доведе до повече инвестиции и развитие на областта.
БТА припомня, че през октомври миналата година Община Велико Търново също заложи на технологичните подобрения, като обнови своя интернет портал. Няколко дни по-късно Великотърновският общински съвет въведе мобилно приложение за комуникация между общинските съветници и гражданите.
Източник: БТА
Икономика
„Ауди“ временно спира износа на автомобили за САЩ, сочи публикация

Германският производител на луксозни автомобили „Ауди“ (Audi) временно спира износа на коли за САЩ на фона на митата, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Това пише специализираното издание „Аутомобилвохе“, позовавайки се на съобщение на автомобилната компания, изпратено до дистрибутори на нейните автомобили, предаде ДПА.
Публикацията на „Аутомобилвохе“ сочи, че решението се отнася до автомобили, произведени от „Ауди“, които са били предназначени за доставка в САЩ след 2 април, когато влязоха в сила мита в размер на 25 на сто върху вноса на коли.
В момента на склад в САЩ има над 37 000 автомобила, произведени от „Ауди“. Тяхната доставка не е засегната от новите мита върху вноса в страната, посочва ДПА.
Компанията „Ауди“ е подразделение на германската автомобилна група „Фолксваген“ (Volkswagen Group).
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
ДФЗ утвърди помощ „де минимис“ в размер на 18 000 лева за производителите на странджански манов мед

Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ) утвърди до 18 000 лв. помощ „де минимис“ за 2025 г. за земеделски стопани за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход „Странджански манов мед“/“Манов мед от Странджа“, съобщиха от Фонда.
На подпомагане подлежат производители на „Странджански манов мед“, които имат сключен договор за контрол за съответствие на продукта с одобрена спецификация с контролиращо лице, както и да са вписани в публичните електронни регистри на производителите на съответните продукти със защитени наименования, които се поддържат на интернет страницата на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Помощта за производител е в размер на 1800 лв. с ДДС и се предоставя за покриване на разходи за контрол за съответствие с продуктова спецификация, включваща разходи за задължителна годишна проверка на място от контролиращото лице за контрол за съответствие и лабораторен анализ на продукта при направената годишна проверка.
ДФЗ, съвместно с компетентните дирекции в МЗХ, ще изготви указания за предоставяне на помощта.
БТА припомня, че за 2024 г. бюджетът по помощта отново беше в размер на 18 000 лева.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Финансова подкрепа от 500 000 лева е предвидена за оранжерийните производители за борба с доматения молец

Оранжерийните производители ще получат финансова подкрепа до 500 000 лева за борба с вредителите по доматите за 2025 г., реши на свое заседание Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ). Средствата са осигурени по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на доматен миниращ молец – Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera)“, съобщиха от ДФЗ.
Целта на помощта е ограничаване загубите на продукция, причинени от вредителя Доматен миниращ молец – Tuta absoluta, по зеленчукови култури, отглеждани в оранжерии. Помощта се предоставя под формата на компенсиране на част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи домати в оранжерии, по закупуване на продукти и средства за растителна защита за контрол и ликвидиране на вредителя по културата домат. Размерът на помощта е до 100 процента от разходите за закупуването и прилагането на продукти за растителна защита, разрешени в България, но не повече от 3500 лв./ха., с включен ДДС.
Усвоеният ресурс през 2023 г. по помощта е в размер на 342 510 лв. от 155 земеделски стопани, а през 2024 г. е 379 968 лв. от 205 земеделски стопани.
Предстои ДФЗ и Министерството на земеделието и храните да изготвят указанията за предоставяне на помощта.
БТА припомня, че бюджетът по схемата през миналата година беше идентичен като тазгодишния.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 5 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 4 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 4 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 3 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 3 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 3 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик