България
В Мездра отбелязват празника на града с редица прояви

Събитията за празника на град Мездра, който се чества на 6 май, започват с празнична литургия в храм „Св. Георги Победоносец“, съобщиха от пресцентъра на Общината. На площад „България“ ще се състои ритуал по издигане на националното знаме, знамето на община Мездра и на Европейския съюз.
Вечерта са предвидени две събития – концерт на Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ – Плевен, и спектакъл „Звукът на България“ от проекта „Нови версии на златни БГ хитове“ на Deep Zone Project.
В изданието „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.) е посочено, че първите данни за селището са от II-III в. от н. е., когато римляни построяват крепостта „Калето”. То е опожарявано, разрушавано, жителите му са страдали от войни и епидемии, но оцелява през всички бедствия. През 1396 г. турските завоеватели го нарекли „мезрата” – празно и безлюдно място. Преди освобождението има между 15 и 20 къщи със „сиви покриви от тънки варовикови плочи” и 68 жители, е записано още в книгата. От 1878 г. мездречани започват да се преселват в местността Селището, като пръв тръгва кметът Данко Иванов.
Преломна за развитието на Мездра се оказва 1893 г., когато започва строителството на жп линия София-Роман. В продължение на четири години по това трасе се струпват стотици работници, които полагат релси, строят тунели, мостове и гари, ремонтират пътища. Оживлението нараства, когато през 1895 г. се открива телеграфопощенска станция, посочват още авторите на изданието „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.). На 20 ноември 1897 г. новата жп линия се пуска в действие с водосвет, извършен от митрополит Константин, в присъствието на специално пристигналите с влак от София княз Фердинанд и княгиня Мария Луиза и гостуващия по това време в страната сръбски крал Александър, както и на министър-председателя д-р Константин Стоилов. Сред първите туристи, желаещи да опознаят този откъснат дотогава край от родината, са Иван Вазов и Алеко Константинов.
Резултатите от последното за XIX век преброяване към 31 декември 1900 г. сочат, че село Мездра се състои от 66 домакинства с 311 жители. От тях 177 са до 25 г., 139 са грамотни, а 18 са чужденци. Тази статистика показва, че Мездра влиза в ХХ-то столетие като селище с бъдеще, очертано от развиващия се железопътен и шосеен транспорт, от първите промишлени предприятия и търговски дейности, от големия брой на младите хора, намиращи поминък в тези отрасли, пише също в изданието.
Авторите на „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.). са записали, че през първата учебна година на новия век отваря врати и първото училище в дома на Илия Велин с учител Коста Иванов, а девет години по-късно и прогимназия. Първите селски читалища се откриват в Долна Кремена (1897 г.) и Типченица (1899 г.), а през 1925 г. в Мездра започва дейността си читалище „Просвета”.
В края на 20-те години от старото селище остава само името, всичко друго е ново и носи отпечатъка на века, започнал с надежди. Официално Мездра все още е село, но не с плетенарките и оборите, а с нови къщи, общински и държавни учреждения. На 31 август 1950 г. с Указ № 435 Мездра е обявена за град. Кмет по това време е Никола Ваклинов.
Ден на град Мездра се отбелязва с Решение 7 на Общинския съвет от 17 март 1992 г. в деня на църковния празник на св. вмчк Георги Победоносец, сочи справка в отдел „Справочна“ на БТА. Отбелязва се и храмов празник на църквата „Св. Георги Победоносец“, осветена на 8 май 1932 г.
Източник: БТА
България
Оцеляването ни като народ и държава зависи от способността да съхраняваме изворите на национално достойнство, каза президентът Румен Радев

Оцеляването ни и просперитетът ни като народ и суверенна държава зависи от нашата способност да съхраняваме изворите на национално достойнство, самочувствие и патриотизъм. Това каза държавният глава Румен Радев в приветствието си към младежите от ученически гвардейски отряди в Гербовата зала на президентската институция по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия.
На събитието присъстваха младежи от ученически гвардейски отряди при Средно училище „Крум Попов“ – град Левски, Иновативна професионална гимназия по селско стопанство „Сергей Румянцев“ – Луковит, Средно училище „Иван Вазов“ – Поморие, Професионална гимназия по селско стопанство „Никола Пушкаров“ – Попово, както и доброволци на сдружение „Младежки гвардейски отряди“.
Радев отбеляза, че сдружението от седемте години на своето създаване под негов патронаж се е утвърдило като важен фактор в родолюбивото и патриотично възпитание на младите хора в България. Той допълни, че са създадени 22 ученически отряда, четири ученически гвардейски оркестъра и един детски гвардейски отряд.
За принос към укрепване на патриотичния дух сред младите хора и към развитието на гражданското общество в България Румен Радев удостои сдружението с Почетния знак на президента, като отличието получи председателят на организацията д-р Денислава Ангелова. Румен Радев връчи и грамоти за значим принос в развитието на инициативата младежки гвардейски отряди.
Президентът Радев се обърна към младите гвардейци, като заяви, че гвардейската униформа е един от утвърдените символи на българската държавност. „Скоро, като пълнолетни граждани на родината, вие ще се включите в усилията за развитието на България като модерна европейска държава. Бъдете любознателни, ученолюбиви и отговорни към нашата държава и общество. Помнете, че имате само една родина и се борете тя да бъде силна и просперираща и помнете, че вие сте нашата надежда за бъдещето и славата на България“, каза държавният глава.
Председателят на сдружението „Младежки гвардейски отряди“ д-р Денислава Ангелова, след приемането на Почетния знак на президента, заяви, че понякога признанието не е само награда, то е огледало, в което виждаме всичко, в което вярваме.
Източник: БТА
България
Новоизбраният игумен на българския Зографски манастир в Света гора Гавриил стана архимандрит на празника на свети Георги

Новоизбраният игумен на българския Зографски манастир в Света гора Гавриил беше издигнат от йеромонах до архимандрит на празника на Свети Георги. Това обяви главният секретар на Светия синод на Българската православна църква Мелнишкият епископ Герасим, който оглави богослуженията за празника на покровителя на манастира свети Георги. Архимандрит Гавриил ще бъде интронизиран като нов игумен на 11 май.
Срещнахме разбиране от българската държава във всички области на държавния живот. Имаше трудности, както при вас, така и тук, но животът се подновява и възражда, обърна се епископ Гавриил към българската делегация по време на празничния обяд, който започна в 9:30 сутринта. Пожелавам да ви напътства свети Георги, така че да водите добър социален път в държавата, посочи той. Ясно е, че в последно време материалното и плътското заема най-голямо пространство в нашето ежедневие. Дай Боже някой ден да се радваме на моменти, в които духовността, стремежът към вярата и добродетелите да завладяват сърцата на хората, каза той
Вицепремиерът Атанас Зафиров подари на новоизбрания игумен Гавриил от името на България архимандритски кръст. Съвсем наскоро избрахте вашия нов пастир, новия водач на вашето духовно стадо, негово високопреподобие йеромонах Гавриил. Пожелавам му да наследи добротата на дядо Амвросий, неговата почтеност и непоколебима вяра към християнските добродетели, защото тази наша обител е призвана да бъде извор на духовни дарове за нашата страна, посочи Зафиров и отбеляза, че тя трябва да бъде обитавана от монаси, които знаят защо са дошли тук.
Архимандрит Гавриил каза, че братята в манастира вече не са малко, около 35 души (бел. ред. – 31 монаси и четирима послушници), но когато има такива големи празници, се затрудняват. Той благодари на всички поклонници, които безвъзмездно са помогнали за днешния празник.
С празничния обяд в 9:30 часа сутринта завърши честването на свети Георги в Зографския манастир на Света гора. Обядът беше веднага след литургията в 6:00 часа и литийното шествие в 8:00 часа с чудотворната икона на свети Георги – Арабската от манастира до черквата “Свети Георги” на отсрещния хълм западно от входа на светата обител, където според преданите е спряло мулето, което я е донесло през XII век след като доплавала на Атон от Мала Азия. В 20:00 часа снощи започна бдение, което продължи до сутринта.
45-минутният обяд на дълги дървени маси с пейки в голямата трапезария на манастира се състоеше от салата от зеле и моркови, сирене, червени великденски яйца, риба с варени картофи и лимон, хляб и крем за десерт, като за пиене имаше червено вино от манастирската изба и вода. След молитвата, с която започва всяко хранене в манастирите, монах чете от амвон, съгласно традицията на Света гора, откъси от житието на свети Георги с прекъсвания от камбанка, след които казваше “Христос воскресе!”
В богослуженията за празника участваха монаси и от други манастири на Атон, включително и игуменът на съседния на Зограф Хилендарски манастир Методи, който по време на обяда поздрави архимандрит Гавриил със слово на гръцки и сръбски език.
За празника в манастира пристигнаха и много поклонници от България.
В официалната българска делегация начело с вицепремиера Атанас Зафиров бяха председателят на Комисията по отбрана в 51-вото Народно събрание Христо Гаджев, заместник-председателят на парламентарната комисия за българите в чужбина Деян Дечев, заместник-председателят на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Венцислав Асенов, заместник-председателят на парламентарната комисия по земеделието, храните и горите, Красимир Йорданов, народният представител Калин Стоянов, генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев, заместник-министърът на вътрешните работи Филип Попов, председателят на Изпълнителната агенция за хората с увреждания проф. д-р Георги Йорданов, генералният консул на България в Солун, Гърция, Антон Марков.
Песнопения изпълняваше хор „Св. Наум Охридски“ от гр. София с ръководител Андрей Касабов.
Източник: БТА
България
„Продължаваме промяната“ настоява за изслушване на министър Даниел Митов в парламента за случая с убийството на 18-годишната Магдалена

„Продължаваме промяната“ настоява за незабавно изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов в Народното събрание, за да бъде информирано обществото за предприетите действия от страна на органите на реда, се заявява в позиция на партията във връзка с убийството на 18-годишната Магдалена от Хасково.
С дълбока тъга и възмущение реагираме на трагичната загуба на живота на 18-годишната Магдалена, това ужасяващо престъпление разтърсва цялото общество и изисква незабавни, решителни и прозрачни действия от страна на институциите, се посочва в позицията.
От партията настояват за пълно, независимо и прозрачно разследване на случая, което да осветли всички обстоятелства около убийството на Магдалена. Те искат министър Митов да бъде изслушан в парламента за предприетите действия, като поставят няколко въпроса –МВР игнорирало ли е информация, свързана с локацията на Магдалена и съучастници в престъплението още в първите часове, когато е подаден сигналът, защо майка ѝ споделя за заплахи към семейството си и какви мерки са взети за тези заплахи, има ли доказателства за съучастници към това престъпление и те свързани ли са с други хора от криминалния контингент, има ли информация, че дадени служители са възпрепятствали разследването и има ли подозрения за корупция.
Настояваме също МВР да даде гаранции за защита на сигурността на гражданите в региона, като се обърне специално внимание на случаите, в които има подозрения за корупция в местните институции, заявяват от „Продължаваме промяната“.
От политическата сила изразяват съболезнования към близките на Магдалена и декларират своята пълна подкрепа за разкриване на истината и установяване на справедливост. Нашето общество заслужава институции, които работят прозрачно и служат на гражданите, а не прикриват престъпления, се посочва в позицията на партията.
Нека заедно се борим за държава, в която такива трагедии не остават нито неразкрити, нито ненаказани, апелират от „Продължаваме промяната“.
Тялото на Магдалена Русева, която беше обявена за общонационално издирване след сигнал от роднините ѝ на 26 април, беше открито четири дни по-късно – привечер на 30 април, в необитаем имот на ул. „Амур“ в Хасково, каза Стоянов. Заподозрян за убийството ѝ е 17-годишният Иван Костов След смъртта на Магдалена жители на Хасково излязоха на протест пред сградата на Районното полицейско управление (РПУ) в града с искане за оставката на директора на Областната дирекция (ОД) на МВР ст. комисар Иван Расоков, който по-късно подаде оставка. Окръжният съд в Хасково остави в ареста обвинения за убийството на момичето Иван Костов.
Източник: БТА
-
Политикапреди 6 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии