Свържете се с нас

Здраве

В Майчин дом спасиха 46-годишна родилка и бебето ѝ

Лекари от Майчин дом спасиха родилка с тежка прееклампсия и бебето ѝ.

Бременната 46-годишна столичанка е пренасочена от специализиран медицински център към Майчин дом в 33 гестационна седмица от София. Случаят е поет от акушер-гинеколозите д-р Мариана Цанкова и проф. д-р Иван Костов, изп. директор на АГ болницата.

Двата рискови фактора при пациентката – напреднала майчина възраст и прилагане на асистирана репродукция, значително повишават риска от развитие на усложнения на бременността като прееклампсия и HELLP синдром (животозастрашаващо състояние, което често се развива на фона на прееклампсия).

При клиничния преглед се установяват класически признаци на прееклампсия: повишено артериално налягане, генерализирани отоци, загуба на белтък с урината. Лабораторните изследвания показват повишени чернодробни ензими и ниски стойности на тромбоцитите. Пациентката съобщава за типични симптоми – болка в горната част на корема, главоболие, зрителни нарушения и болка в раменната област – всички характерни за тежка прееклампсия, усложнена с HELLP синдром.

„Прогресията на синдрома на HELLP е бърза и непредсказуема, а единственият ефективен терапевтичен подход е своевременното раждане. Времевият прозорец за реакция варира от часове до няколко денонощия. Затова след клинична преценка заедно с проф. Костов взехме решение за незабавно раждане чрез цезарово сечение“, обясни акушер-гинекологът д-р Мариана Цанкова.

Раждането е осъществено при пълен контрол на рисковите фактори и преди развитие на пълна органна недостатъччност. При такива случаи своевременното акушерско поведение е решаващо, обясняват от лечебното заведение.

„Въпреки състоянието, бях спокойна – имах пълно доверие в екипа и убеждението, че съм на възможно най-доброто място, където ще се погрижат за мен и бебето ми. Вярвам в медицината и в Бог – с мен винаги нося икона на Света Богородица. Очарована съм от лекарите, освен че са изключителни професионалисти, са много отдадени, чувствах се подкрепена и обгрижена във всеки един момент“, споделя пациентката Румяна Смилкова-Овчинникова.

Родено е здраво момченце, за което повече от месец полагат грижи неонатолозите от Клиниката по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“. Майката и новороденото са изписани в стабилно състояние.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Здраве

Безплатни ревматологични прегледи в Пловдив

Снимка УМБАЛ „Св. Георги“

Болница „Св. Георги“, Пловдив

От 28 до 30 май 2025 г. включително, Клиниката по ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив организира безплатни профилактични прегледи като част от кампанията „Здраве за всички“.

Инициативата е насочена към ранното откриване и превенция на ревматологични заболявания – сред най-сериозните и социално значими здравословни проблеми.

Прегледите са подходящи за хора с алармиращи симптоми като болки и подуване в ставите, сутрешна скованост, кожни обриви, косопад, афти в устната кухина или гениталната област; болки в костите и гръбначния стълб, промени в стойката и походката, както и намаляване на ръста.

При наличие на такива симптоми е изключително важно да се направи преглед при ревматолог, за да се постави точна диагноза и да се започне своевременно лечение.

Прегледите са безплатни, но задължително с предварително записване на телефон 0882 555 852 в интервала от 10.00 до 16.00 ч. и ще се провеждат в Клиника по ревматология на бул. „Васил Априлов“ 15А.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

ЯМР, скенер, рентген – какво заплаща НЗОК

Какъв е редът и какво заплаща Националната здравноосигурителна каса, ако се нуждаете от високоспециализирано изследване с ядрено-магнитен резонанс, скенер или рентген, разяснява информационната кампания „НЗОК за теб“.

Лекуващият лекар (общопрактикуващ или специалист) е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания. За целта е необходимо „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3), което се издава електронно от лекуващия лекар на здравноосигуреното лице.

Към лекар с конкретна специалност насочва общопрактикуващият лекар, но пациентът може да потърси и помощ от специалист по свой избор. Обичайна практика е да се запази свободен час при специалиста, което вече може да се прави през онлайн платформи.

След прегледа лекарят специалист може да насочи пациента за прием в болница с „Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури (бл. МЗ-НЗОК № 7). Той може да издаде и „Направление за медико-диагностична дейност“ (бл. МЗ-НЗОК № 4), както и болничен лист.

Прегледът не се заплаща, ако здравноосигуреният има издадено „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3). Пациентът плаща само потребителска такса, която към момента е в размер на 2,90 лв.

Лекарят специалист може да назначи високоспециализирани изследвания (бл. МЗ-НЗОК № 4) и/или високоспециализирани медицински дейности (бл. МЗ-НЗОК № 3а).

Общопрактикуващият лекар може да издаде направление за високоспециализирани медицински дейности (бл. МЗ-НЗОК № 3а) само за включени изследвания в диспансерното наблюдение и за пакет „Анестезиология и интензивно лечение“.

Пак личният лекар може да издаде направление само за високоспециализирани изследвания (бл. МЗ-НЗОК № 4) в случаите на писмено назначение от ТЕЛК/НЕЛК; за „Мамография на двете млечни жлези“, „Ехография на млечна жлеза“ от пакет „Образна диагностика“, „Хормони: fT4, TSH“, „Туморен маркер: PSA – общ и свободен“ и „Изследване на урина – микроалбуминурия“ от пакет „Клинична лаборатория“; за високоспециализирани медицински дейности, които фигурират и като медико-диагностични изследвания в друг пакет по друга специалност.

Кога се налага ЯМР, кой ни изпраща?

Ядрено-магнитният резонанс е високоспециализирано образно изследване, което се назначава от лекар специалист, в случай че е необходимо да бъде диагностицирано заболяване или за проследяване на вече установено заболяване. В този случай здравноосигурения заплаща само потребителска такса, а ако е необходимо да бъде използвано контрастно вещество трябва да заплати/закупи и него.

Пациентът има право да избере къде да му бъде направен скенер, единственото условие е лечебното заведение да има договор с Касата за изпълнение на ЯМР.

Получените резултати се разчитат от специалист по „Образна диагностика“ и се предоставят на пациента.

В зависимост от това дали изследването е специализирано или високоспециализирано, направление може да издаде лекар специалист, а в определени случаи и личният лекар. Условията са същите, както при изследванията на ЯМР, включително и разчитането на резултатите.

НЗОК заплаща и за сцинтиграфия. Процедурата е безплатна за здравноосигурените лица, ако имат издадено „Медицинско направление за провеждане на клинични процедури/амбулаторни процедури“ (бл. МЗ- НЗОК № 8А).

Направлението може да бъде издадено от лекар специалист от извънболничната медицинска помощ, лечебно заведение за болнична помощ, Комплексен онкологичен център.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

МЗ се разбърза с проекта за безплатните лекарства на децата

Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за допълнение на Наредба № 7 от 2015 г. за критериите за определяне на заболяванията, за чието домашно лечение Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) заплаща напълно или частично лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели.

Документът, чийто срок за обсъждане е 14 дни, се появи след като в четвъртък от Продължаваме промяната – Демократична България обявиха, че безплатни лекарства за деца до 7-годишна възраст няма да има, „тъй като управляващото мнозинство не е извършило нужните административни процедури и изменения на наредби, за да се осъществи промяната в бюджета на НЗОК“.

Сега разбираме, че „можачите“ от управляващото мнозинство няма да успеят да го постигнат. По данни от експерти не само, че няма да се случи от 1 юли, най-вероятно няма (б.а. да има безплатни лекарства) и от 1 септември, Много е вероятно и да не стане до края на годината, ако не се извършат тези процедури, коментира в кулоарите на Народното събрание депутатът от ПП Васил Пандов.

Защо трябва да има безплатни лекарства за децата

В публикувания днес проект, към ал. 1, се създава чл. 5, според който „при предвидени средства в закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за съответната година, НЗОК заплаща напълно или частично за домашно лечение лекарствени продукти по лекарско предписание на остри инфекциозни заболявания, включително антибактериални лекарствени продукти, на територията на страната на лица до 7-годишна възраст“.

Към критериите за предписване на реимбурсираните лекарства са добавени „остри инфекциозни заболявания с потвърден или вероятен бактериален или паразитен причинител; остри инфекциозни заболявания с потвърден или вероятен вирусен причинител, за който има перорална антивирусна терапия.“

От здравното министерство посочват, че Наредбата ще влезе в сила от 1 юли, 2025 г.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 35 минути

ЕС призова САЩ да сключат търговско споразумение, основано на уважение, а не на заплахи

Святпреди 58 минути

При нападението в Хамбург са били ранени 17 души, четирима от които са с опасност за живота

Святпреди един час

Европейски нюзрум: Изборите в Румъния и Полша дават отдих на ЕС, но крайната десница се представя силно

Святпреди 2 часа

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници като първи етап от най-голямата размяна от началото на войната

Спортпреди 2 часа

Световният номер 1 в снукъра Джъд Тръмп победи Джак Лисовски в първия от трите им демонстративни мача в България

Българияпреди 2 часа

Проливен дъжд се е излял над русенско село и е наводнил улици

Спортпреди 2 часа

Александър Везенков и Олимпиакос отстъпиха пред Монако на полуфиналите в Евролигата по баскетбол за мъже

Святпреди 2 часа

За нападението с нож в Хамбург е заподозряна 39-годишна германка, съобщи полицията

Святпреди 3 часа

МЕНА: Египетският министър на околната среда беше избран за следващ изпълнителен секретар на Конвенцията на ООН за борба с опустиняването

Святпреди 3 часа

МЕНА: Египетският министър на околната среда беше избрана за следващ изпълнителен секретар на Конвенцията на ООН за борба с опустиняването

Святпреди 3 часа

НАН: Посланикът на Кот д’Ивоар в Нигерия призова африканските държави да се борят заедно срещу фалшивите новини

Спортпреди 3 часа

Коболи и Рубльов ще спорят за титлата на турнира в Хамбург

Балканипреди 5 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Спортпреди 5 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Бизнеспреди 4 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Българияпреди 5 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 4 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Обществопреди 5 дни

И днес в София ще се движи само метрото

Бизнеспреди 4 дни

САЩ и ЕС най-накрая започват сериозни преговори за митата

Бизнеспреди 4 дни

Предизвикателствата пред новия президент на Румъния

Българияпреди 4 дни

Бюджетът на Община Добрич за 2025 г. бе приет

Бизнеспреди 3 дни

Медии и НПО в „черен списък“: Орбан иска да смаже гражданското общество по руски модел

Бизнеспреди 3 дни

Посланието от изборите в три страни: MAGA популизмът в Европа е във възход

Българияпреди 3 дни

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов постави началото на ежемесечната инициатива „Герой на Шумен“

Новини