Свържете се с нас

Балкани

В Босна и Херцеговина има политическа криза, но не и криза на сигурността, оцени върховният представител на международната общност в страната

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит заяви пред ООН, че в страната има политическа криза, но няма индикации за пряка заплаха за сигурността, съобщи босненската редакция на регионалната телевизия Ен1. 

Шмит представи вчера доклад за ситуацията в Босна и Херцеговина на заседание на Съвета за сигурност на ООН.

„Босна и Херцеговина преживява сериозна политическа криза. Макар да не виждам опасност от война, реториката и противоконституционните действия на някои политически фигури подкопават мирната рамка,“ каза той.

Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.),  обособи в страната две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.

Шмит подчерта, че нарастващото напрежение произтича от реакциите на съдебно решение срещу президента на Репулика Сръбска Милорад Додик.

През февруари Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност. В отговор на това парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията си. Държавният съд на Босна издаде заповед за арест на Додик и двама негови близки съратници, след като не се отзоваха на призовка във връзка с разследване, свързано със сепаратисткото законодателство, което те инициираха и което беше спряно от Конституционния съд на Босна. 

„След присъдата Додик засили атаките срещу конституционния ред и накара властите в Република Сръбска да приемат закони, ограничаващи работата на общодържавните институции на нейна територия. Той дори намекна за евентуално отделяне“, каза Шмит пред Съвета за сигурност, предупреждавайки, че тези действия заплашват териториалната цялост на страната.

Шмит също така изрази загриженост от застоя в процеса на реформи, като подчерта, че коалицията, управляваща на държавно ниво, е подложена на сериозен натиск. 

„Реформите, свързани с ЕС, са в застой и пътят на страната към европейска интеграция е застрашен“, каза той, призовавайки международната общност да действа решително, за да спре по-нататъшното връщане на страната назад.

По повод предстоящата годишнина от края на Втората световна война Шмит подчерта значението на мира, върховенството на закона и демократичното развитие.

„Дейтънското мирно споразумение не е просто законова рамка – то е основа за дълготраен мир. Без уважение към демократичните процеси и конституционния ред бъдещето на Босна е застрашено,“ предупреди той.

Въпреки политическата криза Шмит отбеляза, че икономическата ситуация на Босна остава стабилна, но призова за по-нови данни, включително ново преброяване на населението, за да се направи по-добра оценка на нуждите на страната.

Източник: БТА

Балкани

ХИНА: Над 100 производители на цветя и 28 чуждестранни изложители ще участват в 59-ото издание на „Флораарт“ в Загреб

Над 100 производители на цветя и 28 чуждестранни изложители ще участват в 59-ата международно градинско изложение „Флораарт“ в парка „Бундек“ в Загреб от 8 до 11 май, включващо семинари, цветни инсталации и професионална конференция, предаде агенция ХИНА, позовавайки се на съобщение на хърватската столица.

„Флораарт“ е най-важното градинарско събитие в тази част на Европа и привлича интереса на посетители както от Загреб, така и извън него, включително гости и туристи. Същевременно „Флораарт“ подкрепя производството и продажбата на цветя в Хърватия и в международен план, както се вижда от големия брой местни и чуждестранни участници“, каза кметът Томислав Томашевич, като покани гражданите да посетят изложението.

Входът е свободен.

Според градската управа по време на четиридневното събитие 28 местни и международни изложители ще представят цветни инсталации, подредени в парка и в рамките на изложбения купол, демонстрирайки най-новите тенденции в градинарството, озеленяването и флоралния дизайн.

По време на изложението в парк „Бундек“ ще се проведе и базар за продажба на растения, разсади за цветя и други градински стоки, в който ще участват над 100 цветари и производители.

При откриването утре, 8 май, ще се проведе традиционната Хърватска купа на цветарите заедно със състезание по аранжиране на цветя за ученици от средните училища. От петък до неделя обществеността ще може да участва в близо десет безплатни работилници, а за най-малките посетители ще има детски представления на театър Poco Loco, както и безплатни работилници.

В петък ще се проведе професионална конференция за ролята на зелената инфраструктура и природното наследство за запазването на хърватската идентичност и оформянето на устойчиво бъдеще, включваща дискусии за градинарството, горското стопанство и устойчивост.

В края на април служители на общинската фирма „Зриневац“ (Zrinjevac) започнаха да засаждат над 70 000 нови цветни разсада, за да украсят общо 1800 квадратни метра от парка.

„Зриневац“, която отговаря за поддържането на обществени зелени площи, произвежда около 350 000 сезонни цветни разсада годишно, които след това украсяват града през по-топлите месеци. Нашите ландшафтни архитекти обръщат голямо внимание при проектирането на цветните лехи, които озаряват „Бундек“ всяка година“, каза Божена Цвитанович, ръководител на „Зриневац“.

(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

АА: Турска правозащитна група осъжда ареста на студентка в САЩ, посочвайки нарушения на академичната свобода

Платформата за солидарност с Палестина в Анкара (ANFIDAP) осъди днес „нарушаването на академичната свобода и основните права“ след задържането от американските имиграционни власти на турската гражданка и докторант в университета „Тъфтс“ Румейса Йозтурк, предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.

Групата определи ареста от маскирани агенти от Бостънската имиграционна и митническа служба (ICE) като „ужасяващ инцидент, приличащ на отвличане“ и осъди неотдавнашната вълна от арести на студенти в САЩ заради пропалестинските протести в кампусите.

Според групата през последния месец са били анулирани визите на повече от хиляда чуждестранни студенти, включително на палестинския студент Махмуд Халил от Колумбийския университет.

„Това са действия на сплашване и репресии срещу свободата на мисълта, свободата на изразяване и мирния протест“, се казва в изявлението.

Платформата за солидарност с Палестина в Анкара обвини администрацията на президента Доналд Тръмп, че заема „все по-авторитарна“ позиция, посочвайки неотдавнашните съкращения на федералното финансиране на университетите, които позволиха протести, свързани с Газа. Платформата определя анулирането на студентските визи в САЩ като „лов на вещици“, със задържания за потискане на пропалестинските гласове и заглушаване на несъгласието в университетите.

Групата твърди, че САЩ се „поддават на ционисткия натиск“ и се опитват да „потиснат интелектуалния свят на учените чрез страх и наказание“.

Тя предупреди, че действията представляват глобална атака срещу мисълта и академичното изразяване и че „историята е пълна с примери, при които деспотични опити истината да бъде заглушена са се провалили“.

„Призоваваме за незабавно възстановяване на правата на Йозтюрк, Халил и всички други студенти, засегнати от тези несправедливи решения“, настоя Платформата за солидарност с Палестина в Анкара.

Групата заяви готовност да продължи застъпничеството си, докато „Палестина стане свободна и ционисткото варварство вече не владее така наречения свободен свят“.

(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Вицепрезидентът Илияна Йотова присъства на откриването на улица и паметна плоча на Иван Вазов в Цетине, Черна гора

Вицепрезидентът Илияна Йотова присъства днес на откриването на улица и паметна плоча на името на българския писател Иван Вазов в историческата столица на Черна гора Цетине. 

„Тук на Балканите историята ни е обща и за да живеем днес добре, да си подаваме ръка в трудни моменти, да продължаваме да вървим заедно напред, трябва да уважаваме тази история и общата ни памет“, заяви вицепрезидентът в слово по случай откриването на улицата в Цетине, носеща името на Иван Вазов.

Йотова отбеляза, че добросъседството означава да познаваме общата ни история и „да продължаваме да познаваме себе си в този толкова разделен свят, разделен от войни“. „Ако разбираш съседите си, конфликтите няма да намерят място между нас“, допълни тя.

Кметът на Цетине Никола Джурашкович подчерта на церемонията, че откриването на улица на името на Иван Вазов в историческата столица на Черна гора представлява доказателство за взаимното уважение между двете страни.

„Нашите две страни си сътрудничат от Средновековието и общите ценности и днес са основа на приятелството ни – мир, свобода и сътрудничество“, отбеляза Джурашкович.

Министърът на културата, който също присъства на събитието, заяви пред български журналисти, че е голямо значението на културния диалог, „който е най-добрата дипломация между държавите“. 

Вицепрезидентът Илияна Йотова присъства в Подгорица и на откриването на Международния панаир на книгата и образованието, чийто почетен гост тази година е България.

„За нас е голяма чест, че България е почетен гост на този панаир. За нас това е признание, защото е признание и за приноса на България в световната и европейската културна съкровищница“, посочи Йотова. „Като почетен гост ние искаме да покажем най-доброто от талантите на България и уверявам ви, това няма да бъде никак трудно, тъй като ще гостуват едни от най-великите български автори – Георги Бърдаров и Здравка Евтимова, чиито книги са преведени на множество езици“.

Министърът на културата Мариан Бачев откри българския щанд на панаира.

„Доказано е във времето, че културата и образованието (…) са в основата на добрия диалог. Изкуството, музиката, театърът, балетът са нещата, които нямат нужда от език и са добавена стойност в живота ни“, отбеляза Бачев пред български журналисти.

Вицепрезидентът Йотова присъства и на концерт по повод откриването на панаира на Плевенската филхармония със солист световноизвестната акордеонистка Вероника Тодорова.

Очаква се утре вицепрезидентът да приключи посещението си в Черна гора с посещение на изложбата на Миодраг Джурич – Дадо, която е част от колекция на почетния консул Новица Йовович, в Академията на науките и изкуствата на Черна гора.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

АКП: Премиерът на Камбоджа поздрави Лорънс Уонг за победата на изборите в Сингапур

Святпреди 2 часа

Обявеното от Владимир Путин тридневно примирие в Украйна влезе в сила

Спортпреди 2 часа

Богданка Люблин пропусна първия шанс да спечели титлата в полското първенство по волейбол, Алекс Грозданов завърши с пет точки

Спортпреди 3 часа

Пьотр Нестеров и Самуил Конов се класираха за втория кръг на турнир в Румъния

Спортпреди 3 часа

Александър Николов и отборът на Лубе Чивитанова останаха със сребърните медали в италианското волейболно първенство

Святпреди 3 часа

Предложението на Украйна за 30-дневно спиране на огъня остава на масата, каза Володимир Зеленски

Българияпреди 3 часа

Отбелязваме Международния ден на Червения кръст и Червения полумесец под мотото „На страната на хуманността“

Спортпреди 3 часа

ФК Ямбол 1915 се класира на финала за Купата на Аматьорската лига след успех над Севлиево с дузпи

Спортпреди 3 часа

Пари Сен Жермен победи за втори път Арсенал и ще играе на финала на Шампионската лига

Святпреди 3 часа

НАН: Нигерия ще е домакин на 35 държави по време на събитията, свързани с Деня на Африка

Спортпреди 4 часа

Наоми Осака, Мария Сакари и Анастасия Павлюченкова преминаха

Балканипреди 4 часа

ХИНА: Над 100 производители на цветя и 28 чуждестранни изложители ще участват в 59-ото издание на „Флораарт“ в Загреб

Балканипреди 4 дни

Здравословното състояние на сръбския президент Вучич е стабилно и задоволително, заяви лекар от болницата, в която е настанен той

Икономикапреди 4 дни

Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са една трета от европейското финансиране, каза Томислав Дончев

Икономикапреди 4 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Българияпреди 4 дни

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Балканипреди 3 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Святпреди 5 дни

На рождения ден на Доналд Тръмп ще има военен парад

Обществопреди 5 дни

Съпрузите св. Мавра и Тимотей били разпънати на кръст един срещу друг

Балканипреди 5 дни

Жена загина при експлозия в Солун

Българияпреди 5 дни

Десетки хора протестират пред частна клиника в Пловдив, където 6-годишно дете почина при стоматологична интервенция

Българияпреди 5 дни

Стопани на овце от пернишкото село Богданов дол ще пресъздадат традиционния обичай „Премуз”

Политикапреди 5 дни

ДСБ-София скъса отношенията си с кмета на ‘Оборище’ Георги Кузмов

Балканипреди 4 дни

Над 223 хиляди румънци в чужбина са гласували за президент към 15 ч. румънско време

Новини