България
В България между 100 и 200 хиляди души се нуждаят, но не получават грижи за продължителен Ковид, заяви в Бургас проф. Коста Костов

Има доказателства, че физикалната рехабилитация има имуномодулиращ ефект при лечението на Long Covid (от англ. – продължителен или дълъг Ковид – бел.а.), подобрява защитата на организма и упражненията наистина помагат. Това е доказано в научно проучване. Рехабилитационните програми обаче не подобряват всички сипмтоми. Това отбелязва професорът по белодробни болести Коста Костов от Медицински център INSPIRO. Той представи актуални данни от май тази година, отнасящи се до диагнозата продължителен Ковид по време на Четвъртата национална конференция за здравен туризъм, която се провежда днес в Бургас.
Проф. Костов отбеляза, че такава диагноза не съществува все още в България и пари за лечението ѝ не се дават. Участниците в конференцията се съгласиха с него, че за дълъг Ковид изобщо не се говори. Макар Министерство на здравеопазването да няма официални данни, той посочи, че в България между 100 и 200 хиляди души се нуждаят, но не получават специализирани грижи за продължителен Ковид. Според него обаче профилактиката на това заболяване има потенциал за развитие като част от здравния туризъм у нас.
Той даде като пример тройно нарасналите разходи за здравеопазване в Германия, особено през последните години след добавянето на лечението на продължителен Ковид. Общата сума за 2024 г. е над 60 млрд. евро. В това число влизат тройно повече разходи за тази диагноза в сравнение с миалагичен енцефаломиелит със синдром на хронична умора – състояние, което в България се идентифицира като „поствирална астения“.
Проф. Костов заяви също, че България е на второ място по смъртност от Ковид и то с лъжливи данни, като допълни, че застава зад думите си и може да ги докаже. „Списание Economist преди по-малко от две години публикува данни от България, в които показва, че в надсмъртността, която е дадена за Ковид, има една допълнителна смъртност от 30-40 хиляди, която е необоснована“, заяви специалистът по белодробни болести. Според него тези цифри се дължат именно на продължителния Ковид. Затова и той смята, че действителната смъртност от Ковид в България не е от около 40 хиляди, а е от близо 80 хиляди души.
Като обнадеждаващи проф. Костов посочи данните, че дори и след тежко протичане на острата фаза на Ковид, може да настъпи пълно възстановяване. В същото време дори и след леки форми може да настъпят продължителни симптоми. Най-често се наблюдават три фенотипа на заболяването – респираторен, когнитивен и хронична умора. Освен това липсва диагностичен тест и биомаркери за активен дълъг Ковид, както и прогностични маркери за развитие на продължителен Ковид.
Проф. Костов подчерта пред колегите си на конференцията, че диагнозата продължителен Ковид не е за изключване, а данните посочват още, че до 35% от пациентите с остра инфекция могат да страдат от нея.
Източник: БТА
България
Мотоциклетист е загинал при катастрофа с лек автомобил в София

Мотоциклетист е загинал при катастрофа с лек автомобил в София, съобщиха за БТА от МВР.
Инцидентът е станал на кръстовището на бул. „Никола Петков” и „Александър Пушкин” между 18:30 и 19:00 ч. Загиналият е на 46 години, а шофьорът на лекия автомобил – на 20 години. Засега причината за случилото се не е изяснена. Очаква се да бъде образувано досъдебно производство, допълниха от МВР.
/РИ/
Източник: БТА
България
Фотографът Мехмед Азиз и четирима педагози са новите носители на почетния знак на Исперих

Дългогодишният фото кореспондент на Българската телеграфна агенция и фотограф на Историческия музей в Исперих Мехмед Азиз и четирима педагози са новите носители на отличието „Почетен знак на град Исперих“. Удостояването им с наградата беше гласувано единодушно от общинските съветници на тържественото заседание на Общинския съвет, посветено на празника на града и Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Заседанието и церемонията по връчване на отличието се състоя в залата на Народно читалище „Съзнание 1891“.
„Пазител на паметта през погледа на обектива. Цели 50 години чрез своята фотография той улавя духът на времето и обществото“, така бе представен Мехмед Азиз от кмета на общината Белгин Шукри. Мехмед Азиз благодари за оценката и признанието, и заяви, че да получиш почетния знак на своя град означава признателност и уважение за заслуги към града и хората в него. „Но аз си мисля, че преди да си получил този знак, който е материален и може да се види, да се пипне, да остане спомен за деца и внуци, би трябвало да си получил другия, нематериалния, но много истински и траен знак. Това е уважението и почитта от своите съграждани, че си почтен човек“, каза при получаване на наградата фотографът.
Директорът на Детска градина „Щастливо детство“ в Исперих Гюлсинем Незир е свързала целия си професионален път с отговорно и всеотдайно отношение към обучението и възпитанието на най-малките жители на общината, заяви пред общинските съветници и граждани на Исперих кметът Белгин Шукри.
Наградата получи и директорът на Детска градина „Радост“ в Свещари Йорданка Нанева, която е отдала 42 години от живота си на любовта към децата и на стремежа да разкрие потенциала на всеки свой възпитаник.
Учител, приел като мисия да преподава духовност в съвременните условия, каза кметът при представяне на номинацията на зам.-директора по учебната дейност в Основно училище „Васил Априлов“ в Исперих Катя Бочева.
С високото отличие беше удостоена също Станка Алексиева, бивш дългогодишен преподавател по биология и здравно образование в Профилирана гимназия „Васил Левски“ в Исперих, отдала над 30 години от активния си живот на учителската професия.
„Това са хора, отдали огромна част от съзнателния си живот на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата, преодолявайки с мъдрост и с духовна извисеност превратностите на времето. Този празник е прекрасен повод да изразим своята признателност и да засвидетелстваме уважение към всички тях“, каза кметът Белгин Шукри.
Тържествената сесия уважиха областният управител на област Разград Владимир Димитров, зам.-областният управител Назиф Зюлкяр, почетните граждани на Исперих Адил Решидов и Мара Алкушева, директори на образователни и културни институции, граждани.
Заседанието започна със ставане на крака за химна на Република България и химна на Европейския съюз. Приветствие към общинските съветници, официалните гости и присъстващите в залата отправи председателят на Общинския съвет в Исперих Бейти Бекир. „Нека 24 май, който е и празник на Исперих, ни напомня, че българският дух се крепи на словото, на знанието и на любовта към родното. Нека град Исперих продължава да се развива с устрем и с вяра в силата на образованието, духовността и културата“, каза Бейти Бекир.
Областният управител на Разград Владимир Димитров поздрави Общинския съвет в Исперих за успешната им работа, както и за инициативата да бъдат отличени с „Почетен знак на Исперих“ достойни личности, допринесли със своя труд и отдаденост за развитието на образованието, културата и духовността в общината. „Това е акт на признателност, който вдъхновява и насърчава цялата общественост“, каза областният управител. Димитров честити празника на всички жители на Исперих, като пожела той да бъде повод за гордост, обединение и нови стремежи към знание, напредък и добруване. Беше прочетен и поздравителен адрес от името на началника на Регионалното управление на образоването в Разград Ангел Петков.
След тържественото връчване на високите отличия на заслужилите исперихчани празничен концерт пред жителите и гостите на града изнесе певицата Джина Стоева.
Източник: БТА
България
Детски и учебни заведения от Павел баня спечелиха общо осем проекта за създаване на по-чиста и зелена околна среда

Общо осем детски и учебни заведения на територията на община Павел баня спечелиха проекти за създаване на по-чиста и зелена околна среда, които ще бъдат финансирани от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда и Министерството на околната среда и водите. Това съобщиха от местната администрация.
Разработените и одобрени за финансиране проекти са както в общинския център, така и в населените места на общината. В детска градина „Детелина“ в село Горно Сахране е одобрен проектът „Да учим и играем на открито“, а в детска градина „Радост“ в село Осетеново – „Учение, спорт и игра в чиста околна среда“. В детска градина „Приказен свят“ в село Долно Сахране ще бъдат реализирани дейности по проект „Да пазим природата чиста“, а одобреното предложение на Средно училище „Христо Ботев“ в град Павел баня е „Аз обичам природата и аз участвам“. Финансиран ще бъде проект за еко център на Професионалната гимназия по ресторантьорство и хотелиерство в Павел баня, а в Основно училище „Свети Паисий Хилендарски“ в село Търничени ще се работи по проекта „Природата – класната стая на бъдещето“. Одобрени са още проектите „Обичам природата – и аз участвам“ на Основно училище „Никола Вапцаров“ в село Габарево и „Учение и отдих чрез любов към природата“ на Основно училище „Генерал Скобелев“ в село Скобелево.
С изпълнението на проектите от Националната кампания „Чиста околна среда” се постига пряко позитивно въздействие върху околната среда и се формира положителна нагласа у хората за действия, свързани със съхранението на природните ресурси, казаха от Министерството на околната среда и водите. С доброволния труд на гражданите се залесяват и засаждат почистени площи, създават се и се възстановяват зони за отдих, ремонтират се детски и спортни съоръжения, подобрява се екологичната и естетичната среда.
Срокът за изпълнение на дейностите по одобрените проекти е до края на октомври 2025 г. за училища, детски градини, центрове за подкрепа на личностното развитие и обединени детски комплекси, а за общини и кметства – до края ноември т.г.
/РИ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 7 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами