България
В Александровска болница започва кампания с безплатни прегледи за първичен имунен дефицит

В Александровска болница започва кампания с безплатни прегледи за първичен имунен дефицит. Това съобщиха от болницата. Инициативата е по повод Световната седмица на първичните имунни дефицити (22-29 април) и се организира от Експертния център по редки болести – първични имунни дефицити към Александровска болница, в партньорство с Международната фондация „Джефри Модел” (Jeffrey Model Centers Network). Мотото на Седмицата тази година е „Виж невидимото“.
Прегледите са както за новородени, така и за хора до 55-годишна възраст, които имат поне един от 10-те признака на първичен имунен дефицит (ПИД) – четири или повече отита в рамките на една година; две или повече сериозни инфекции на синусите в рамките на една година; приложение на антибиотици за два или повече месеца с незадоволителен ефект; две или повече пневмонии в рамките на една година; забавено физическо развитие при новородени и малки деца; рецидивиращи дълбоки кожни абсцеси или абсцеси на вътрешни органи; персистираща млечница/кандидоза на устната кухина или кожна гъбична инфекция; необходимост от прилагане на интравенозни антибиотици за оздравяване на инфекцията; две или повече инфекции на вътрешни органи, включително септицемия (сепсис, отравяне на кръвта); анамнеза за наличие на първичен имунен дефицит в семейството.
За желаещите да бъдат прегледани е необходимо предварително записване на тел.: 0877 57 08 98, от 9:00 до 12:00 ч. в периода 22-26 април. Консултациите ще бъдат извършвани от 11:00 до 12:30 ч. в Клиниката по клинична имунология (за лица над 18 г.) и в Kлиниката по педиатрия (за деца и юноши до 18 г.).
ПИД включват над 300 редки заболявания, при които има нарушение в структурата и/или функцията на определени звена от имунната система. Тези заболявания се причиняват от генетични дефекти, някои от които са наследствени. Пациентите с ПИД обикновено са по-податливи на инфекции, които са по-чести от обичайното, могат да бъдат особено тежки и трудно поддаващи се на лечение, посочиха от болницата.
Честотата на ПИД в България е 2,7 на 100 000 жители, което е значително по-ниско ниво в сравнение повечето европейски страни. Причината е, че около 70% от пациентите с ПИД по света са недиагностицирани, дори в страни с опит и установени традиции в диагностиката и лечението им. България също не прави изключение, затова са приети критерии за бърза и надеждна диагностика.
В Националния регистър са вписани 237 пациенти с доказан първичен имунен дефицит, като от тях с малък процент преобладават мъжете, а над 50% са деца. От началото на годината има шест новодиагностицирани. Всички пациенти с ПИД получават навременна и адекватна терапия безплатно и се обгрижват от специалистите, работещи в Експертния център по редки болести – Първични имунни дефицити в Александровска болница, както и във Функционалния експертен център „Джефри Модел“.
Балони в небето, символизиращи всеки новодиагностициран пациент с ПИД, бяха пуснати днес пред лабораторния блок на болницата.
Източник: БТА
България
С презентация, засаждане на фиданки и занимания в Благоевград отбелязаха Деня на Земята

С презентация и занимания в Благоевград деца от четвърта подготвителна група от Детска градина № 12 „Алени макове“ беше отбелязан Денят на земята, съобщиха от пресцентъра на дирекция ,,Национален парк Рила”.
Празникът беше отбелязан и в Осмо средно училище „Арсени Костенцев“ в града, където експерти от дирекцията на парка с участието на ученици от пети и шести клас и техните ръководители са засадили фиданки от иглолистни дръвчета, допълниха от пресцентъра.
БТА припомня, че миналата седмица Община Банско отбеляза световния ден със съвместна инициатива с община Гърмен. Заместник-кмет на община Банско Магдалена Юсева, кметовете на село Осеново и село Рибново, както и ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ и СОУ „Йордан Йовков“. Всички заедно се обединиха в почистването на пътя с. Осеново – с. Рибново, залесяването на фиданки бял бор, липа и люляк и поставяне на табелки за опазване на природата.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Над 15 000 лева се събраха от благотворителна инициатива в подкрепа на 10-годишно дете от Смолян

Над 15 000 лева се събраха от благотворителен турнир в подкрепа на 10-годишно дете от Смолян, съобщи за БТА Виолета Филипова – експерт „Връзки с обществеността“ в Община Смолян. Денис Кисьов страда от вродено заболяване и за лечението му са нужни средства, с които семейството не разполага.
Футболната надпревара е организирана от Венцислав Чавдаров – ски учител в курорта Пампорово, а съорганизатор е Община Смолян. Денис Кисьов страда от вродено заболяване и за лечението му са нужни средства, с които семейството не разполага. В турнира по футбол се състезаваха 14 отбора от цялата област Смолян – общо 150 участници. Семейството на смолянчанина Антоан Шотаров обяви, че ще удвои събраната сума от таксите, които са в размер на 4 120 лв. От кутиите се събраха още 7 242 лв.
В началото на февруари от Община Смолян връчиха на семейството 18 400 лева, събрани от инициативата Календар на Община Смолян.
/ВД/
Източник: БТА
България
Граждани и общински съветници участваха в публично обсъждане на проектобюджета на община Пазарджик за 2025 г.

Днес се състоя публично обсъждане на проектобюджета на община Пазарджик за 2025 година, на което беше представена рамката на бюджета, основните приоритети и предвидените разходи за 2025 година.
Присъстващите граждани и общински съветници зададоха въпроси, свързани с бюджета и неговото изразходване.
Бюджетът цели да придържа към консолидиране на публичните финанси на Община Пазарджик, без това да се отразява на дейностите, които извършваме, каза заместник-кметът Любомир Гечев.
Проектобюджетът на община Пазарджик e от 186 млн. лв., около 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие „Чистота“. Предвидени повече средства за образование и култура, социални дейности, инфраструктура, а също и за чистотата на града и селата в общината. За образование средствата са 84 млн. лв., което е със 7,7% повече в сравнение с 2024 г., за социални дейности са предвидени 24 млн. лв. или 26,3% повече. Акцент ще бъде започването на дейността на детската млечна кухня, за която са заделени 750 хил. лв. Общо 20% ръст на средствата има и в областта на културата, където се предвиждат 8,8 млн. лв. Спортът запазва субсидията си от 1 млн. лв., за инфраструктура са определени 3,75 млн. лв., уточни още Любомир Гечев.
На обсъждането беше посочено още, че проектобюджетът за тази година е съобразен с конкретните реалности, с оглед на късното приемане на държавния бюджет, като е изготвен е така, че да отговори оптимално на очакванията на гражданите.
/ТТ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)