Икономика
Устойчивият растеж се гради с дългосрочни инвестиции и смелост да мислиш напред, каза за БТА управителят и собственик на „Фикосота Фууд“

За последните 10 години „Фикосота“ (Ficosota) e вложила над 255 млн. лв., защото вярваме, че устойчивият растеж се гради с дългосрочни инвестиции и смелост да мислиш напред. Това каза управителят и собственик на „Фикосота Фууд“ Красен Кюркчиев в интервю за БТА. Компанията наскоро получи отличие в конкурса „Инвеститор на годината“ в категорията „Устойчив бизнес“. БТА беше медиен партньор на форума.
За да бъдем конкурентни на световния пазар, инвестициите не са просто необходими – те са задължителни. Именно чрез тях не само отговаряме на съвременните изисквания на потребителите и индустрията, но често дори ги изпреварваме. Това е и ключов фактор за устойчивия ръст в продажбите, който отбелязваме през последните години, посочи Кюркчиев.
Сред най-новите и мащабни проекти на компанията е високотехнологичният производствен център Alto в Шумен, в който вече са вложени над 80 млн. лв. Това ще бъде най-голямата и модерна инвестиция на компанията до момента – „пекарна за брускети“ с 25 метра височина, 15 000 кв. м разгъната застроена площ и годишен капацитет от 29 000 тона, или 414 млн. пакета Bruschette Maretti, каза Красен Кюркчиев. Целият процес повтаря реалното приготвяне на брускетите в пекарна, но е максимално технологичен и автоматизиран, допълни той.
Сред значимите устойчиви практики, въведени в компанията, е инсталацията на фотоволтаична система на покривите. Това е реална стъпка, която ще ни помогне да произвеждаме част от нужната ни енергия по чист начин. Това е добра основа, която ни прави по-независими и ни пази в моменти, когато токът спре, а линиите трябва да продължат да работят, каза Кюркчиев. Иначе, устойчивостта се случва и в детайлите, допълни той, като посочи сред тях намаляването на брака, което значи по-малко отпадъци, оптимизация на опаковките, по-ефективни и изискващи по-малко енергия процеси, подобряване на условията на труд, защото, по думите на управителя на компанията, безопасността не е бонус, а основа.
Като цяло пазарът на солени снаксове в България продължава да расте, коментира Кюркчиев и допълни, че делът на хлебните снаксове, в който влиза и „Брускети Марети“, е около 11-12 процента от цялата категория. Според него българският потребител става все по-осъзнат, търси качество, чисти съставки и нови вкусове.
Следва пълният текст на интервюто:
Какво означава за фирмата наградата „Инвеститор на годината“ в категория „Устойчив бизнес“ и какви са водещите принципи на устойчивост?
– Тази награда за нас е потвърждение, че може да правиш бизнес добре и да го правиш отговорно. Работим с мисъл за дългосрочния ефект от всичко, което правим – върху хората, средата и продуктите ни.
Не наричаме това „стратегия за устойчивост“, а по-скоро здрав разум. Стъпваме на четири основни идеи: да бъдем честни и отговорни в решенията си, да печелим доверието на хората с последователно качество, да използваме ресурсите разумно – без излишък, и да създаваме работна среда, в която хората се чувстват добре.
Това не е завършен процес – променяме се и се учим постоянно, но наградата ни дава увереност, че сме в правилната посока.
Кои са най-значимите устойчиви практики, наложени досега във фирмата?
– Ако трябва да посочим нещо конкретно – това е инсталацията на фотоволтаична система на покривите. Това е реална стъпка, която ще ни помогне да произвеждаме част от нужната ни енергия по чист начин. Това е добра основа, която ни прави по-независими и ни пази в моменти, когато токът спре, а линиите трябва да продължат да работят.
Иначе, устойчивостта се случва и в детайлите. Имаме по-малко брак, което значи по-малко отпадъци, оптимизирали сме опаковките, процесите са по-ефективни и изискват по-малко енергия, подобрихме и условията на труд, защото безопасността не е бонус, а основа.
Правим конкретни, реални крачки.
Представете накратко компанията.
– „Фикосота“ е българска компания, водещ производител на бързооборотни стоки – продукти за дома, личната хигиена и снак. Всички продукти се произвеждат в България и достигат до над 80 държави на 5 континента.
Сред брандове на компанията са Savex, Maretti, Semana, Milde, Emeka, Pufies, My Motto, Kubeti, Teo, Teo bebe и други. Водещият бранд на снак дивизията е Bruschette Maretti. Той е международно разпознаваем и се радва на сериозен успех на пазари като Германия, САЩ, Полша, Румъния и Чехия.
Амбицията ни е това да е първият български бранд, който да стане глобален – тоест да има съществени позиции в категорията си в много държави по света. Това не е само мечта, тъй като Марети вече е най-големият бранд за брускети в света. Изключителен успех е и фактът, че пазар номер 1 за марката е Германия. Очакванията са ръстът на продажбите да се задържи и в следващите години, в резултат и на още по-силните маркетинговите кампании, които се планират.
Трендът на продажби е положителен, като това е показателно за това как се приема продуктът сред различен тип консуматори – географски и културно. Освен сред крайните потребители, брандовете на снак дивизията на „Фикосота“ набират популярност и сред бизнес средите, и в последните години неизменно участва на най-големите търговски изложения FMCG индустрията в Париж, Кьолн (Германия), Чикаго и Ню Йорк (САЩ), Дубай (ОАЕ) и Банкок (Тайланд).
Какви са последните данни за оборота за 2024 г. спрямо 2023 г.?
– През 2024 г. групата отбелязва ръст от около 5 процента. Снак дивизията на „Фикосота“ расте с по-висок темп от над 10 на сто, движен от увеличения пазарен дял, нови клиенти и нараснали производствени капацитети.
Какъв е делът на износа за миналата година и за кои пазари?
– Износът представлява над 70 процента от нашия оборот за 2024 г., като при хранителния бизнес този процент е още по-висок – близо 90 процента. Нашите брандове са активни в Европа, САЩ, Канада, Азия, Латинска Америка и Близкия изток. Планираме разширяване на пазарите и през 2025 г.
Какъв е натрупаният общ размер на инвестициите в производство и плановете за тази година?
– За последните 10 години „Фикосота“ e вложила над 255 млн. лв., защото вярваме, че устойчивият растеж се гради с дългосрочни инвестиции и смелост да мислиш напред.
За да бъдем конкурентни на световния пазар, инвестициите не са просто необходими – те са задължителни. Именно чрез тях не само отговаряме на съвременните изисквания на потребителите и индустрията, но често дори ги изпреварваме. Това е и ключов фактор за устойчивия ръст в продажбите, който отбелязваме през последните години.
Сред най-новите и мащабни проекти е високотехнологичният производствен център Alto в Шумен, в който вече са вложени над 80 млн. лв. Това ще бъде най-голямата и модерна инвестиция на компанията до момента – „пекарна за брускети“ с 25 метра височина, 15 000 кв. м разгъната застроена площ и годишен капацитет от 29 000 тона, или 414 млн. пакета Bruschette Maretti.
Целият процес повтаря реалното приготвяне на брускетите в пекарна, но е максимално технологичен и автоматизиран.
След изпичането и овкусяването на отделните брускети, те се отправят за индивидуално и последващо групово опаковане – отново автоматичен процес, който осигурява защита, високо качество и дава гаранция, че всеки пакет брускети ще достигне до потребителя в отличен търговски вид. Предизвикателна цел пред нас бе да намерим начин да автоматизираме занаятчийския процес при производството на брускети. Тоест да увеличим мащаба, запазвайки автентичния метод за приготвяне с натурални съставки от доказан произход и уникална форма на брускетите.
Какъв е делът на зелените инвестиции?
– Съществена част от новите и досегашни инвестиции са насочени към зелени и устойчиви решения. Фотоволтаичната инсталация е само един пример. Новият завод Alto също е проектиран така, че да минимизира загубите, да използва енергия ефективно, да намалява отпадъците и да гарантира безопасност и високи производствени стандарти.
Колко души работят във фирмата и какви са условията на труд?
– Към момента във „Фикосота“ работят около 1400 души. С отварянето на Alto ще бъдат назначени още 150 служители. Средното възнаграждение е над средното за сектора, като предлагаме допълнителни придобивки, обучения и възможности за развитие.
Как се променя вкусът на българския потребител и какъв е профилът на потребителите на Bruschette Maretti?
– Българският потребител става все по-осъзнат, търси качество, чисти съставки и нови вкусове. Bruschette Maretti предлагат модерна алтернатива – печени, не пържени, без палмово масло, без глутамат и ГМО. Продуктът е особено популярен сред млади, активни хора, които обичат да споделят, ценят добрия вкус и качественото преживяване – било то у дома, на път или с приятели.
Като цяло пазарът на солени снаксове в България продължава да расте. Делът на хлебните снаксове, в който влиза и Брускети Марети, е около 11-12 процента от цялата категория. Марети е убедителен лидер, като освен него, „Фикосота Фууд“ има още един бранд в същата категория, който е насочен към детския таргет – „Кубети“. Общо двата бранда държат над 40 процента пазарен дял.
Източник: БТА
Икономика
„Хайнекен“ планира да създаде 1000 работни места във Великобритания с инвестиция за 40 милиона лири

„Хайнекен“ (Heineken) ще създаде около 1000 работни места като част от голям инвестиционен план, който ще обнови и отвори отново десетки пъбове във Великобритания, предаде ДПА.
Нидерландският пивоварен гигант обяви, че ще инвестира 40 милиона британски лири (53,1 милиона долара) във веригата заведения „СтарПъбс“ (Star Pubs), местно подразделение на „Хайнекен“.
Компанията съобщи, че над 600 от нейните 2400 заведения във Великобритания ще получат инвестиционни средства, за да направят подобрения през идната година.
Според шефовете на компанията тази стъпка е „категоричен вот на доверие“ в сектора въпреки неотдавнашното увеличение на разходите и натиска върху финансите на потребителите.
От началото на годината работата по откриването на 10 пъба е или започнала или завършила, а други обекти, които понастоящем са затворени, ще получат инвестиции, за да посрещнат отново клиенти.
Компанията отвори отново 62 от затворените си за неопределено време пъбове миналата година.
„Хайнекен вижда от първо лице стойността на страхотните британски пъбове и нестихващата им популярност“, заяви управляващият директор на нидерландската пивоварна Лоусън Маунтстивънс. „Британците обичат заведенията си и пъбовете, в които се инвестира, имат по-добри резултати.“
Той подчерта, че местните пъбове са „двигатели на растежа“ на икономиката, но подчерта, че бизнесът им е бил повлиян от „диспропорционална данъчна тежест“.
Маунтстивънс призова данъчната тежест върху пъбовете да бъде намалена, когато правителството изготви нови планове за преразглеждане на данъчния режим за недвижимите имоти по-късно през годината.
Източник: БТА
Икономика
Повечето водещи фондови пазари в Азия са затворени, индексите на Уолстрийт скочиха в края на миналата седмица

Повечето основни азиатски фондови пазари днес са затворени заради официални празници. Япония и Южна Корея отбелязват Деня на детето, като търговията в Токио и Сеул ще бъде подновена в сряда, 7 май, сочи информация на страниците на борсовите оператори.
Пазарите в Китай също почиват заради честванията по случай Деня на труда. Търговията ще бъде възобновена утре.
Тайванският Taiex днес загуби 1,23 на сто до 20 532,99 пункта, а индийският Sensex в Бомбай се увеличи с 0,41 на сто до 80 832,06 пункта.
Австралийският индекс S&P/ASX 200 спадна с 0,97 на сто до 8157,80 пункта.
Уолстрийт закри сесията в петък с резки повишения на индексите на фона на публикуването на данни за по-голям от очакваното ръст на новите работни места в САЩ, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones Industrial Average скочи с 564,47 пункта или 1,39 на сто до 41 317,43 пункта.
По-широкият S&P 500 отбеляза ръст с 82,53 пункта или 1,47 на сто до 5686,67 пункта. Това беше девета поредна сесия на растеж за индекса – най-дългата подобна серия от ноември 2004 г. Така S&P 500 възстанови нивото си след резкия спад от 2 април, когато президентът Доналд Тръмп обяви „реципрочни“ мита върху вноса в САЩ.
Индексът на високотехнологичнте дружества Nasdaq наддаде с 266,99 пункта в петъчната търговия или 1,51 на сто до 17 977,73 пункта.
Източник: БТА
Икономика
Еврото остава над 1,13 долара в междубанковата търговия

Еврото задържа позиции над прага от 1,13 долара тази сутрин, съобщиха германски финансови издания.
В междубанковата търговия във Франкфурт единната европейска валута се котираше за 1,1326 долара към 09:23 ч. българско време или малко над нивото си в края на петъчната търговия.
Европейската централна банка определи в петък следобед референтен курс на еврото от 1,1343 долара.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 7 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Здравепреди 6 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 6 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Святпреди 1 седмица
Доналд Тръмп заяви, че може да се прибегне до налагането на нови санкции срещу Русия заради продължаващите ѝ удари по Украйна